Accident Grav

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    cat costa sa faci casco la o dacie DCI din 2007, pret 9600 euro luata de noua de la dealer??

    Comment


    • #92
      la allianz cu fransiza (am vazut ca numai cu fransiza aveau) pt logan dci laureat 2009 (pret de nou 10500) era 856 lei pe an (au o oferta) si fara oferta era pe la 950 lei

      Comment


      • #93
        Azi m-am intalnit cu constatatoru si a facut multe poze. Si mi-a dat o lista cu servisuri. M-am dus la unu si i-am aratat foaia cu ce a scris constatatoru ca trebuie inlocuit/repart. Acum serviceul o sa-mi faca devizu, si maine de dimineatza ma duc sa`l iau.
        Totusi mi-se pare aiurea ca trebuie ca eu sa platesc 350 de lei la service... ma rog.
        Constatatorul a zis si el ca e cel mai probabil sa fie dauna totala.
        A si a zis clar : "orcum epava o pastrati". Ca zicea cineva ca o sa pastreze ei epava...

        Comment


        • #94
          Iti baga pe gat epava, sa te descurci cu ea.
          Deja ai iesit in pierdere cu 80 de euro.

          Comment


          • #95
            Originally posted by maxtel View Post
            Azi m-am intalnit cu constatatoru si a facut multe poze. Si mi-a dat o lista cu servisuri. M-am dus la unu si i-am aratat foaia cu ce a scris constatatoru ca trebuie inlocuit/repart. Acum serviceul o sa-mi faca devizu, si maine de dimineatza ma duc sa`l iau.
            Totusi mi-se pare aiurea ca trebuie ca eu sa platesc 350 de lei la service... ma rog.
            Constatatorul a zis si el ca e cel mai probabil sa fie dauna totala.
            A si a zis clar : "orcum epava o pastrati". Ca zicea cineva ca o sa pastreze ei epava...
            iti dau epava dar trag din bani valoarea ei.

            Comment


            • #96
              mr.K, daca mai da omul peste vreo 2 ca tine ajunge sa creada ca mai bine nu se mai nastea.

              Comment


              • #97
                Originally posted by mr.K View Post
                Din ce an era masina? Si cati ani vechime avea la data accidentului?

                Laureate 1.4 din 2005, valoare de despagubire 2208 euro.
                Din 2006 nu cred ca trece valoare de despagubire de 2500 de euro. Daca vrei si epava, mai scade 700-800 de euro.

                La dauna totala, rar iesi in castig, fata de valoarea reala a masinii, daca nu reusesti sa vinzi epava pe bucati. Bine, daca ai ce vinde din partile valoroase.

                Nu va mai luati dupa ce scrie in polita CASCO, esti despagubit pe RCA in cazul de aici.
                masina era din 2005 si avea 5 ani vechime,era un preferance cu 55k si mia dat pe ea in mana 150 de mil si epava si gasisem sa o dau cu 1000e lu unu din arges dar am preferat sa o fac pe 80 de mil ca na era luata de noua si nu mam indurat ca nu sti niciodata ce cumperi sh..

                Originally posted by Cristi_Xp View Post
                merge reparata ieftin masina ... mai trist cu airbagurile care costa o gramada de bani.
                eu am luat airbagurile cu 6 mil si 2 mil calculatorul..Le'am luat de la dezmembrazi de pe una busita in spate
                Last edited by faraonw; 29 February 2012, 19:52. Reason: Automerged Doublepost
                Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                sigpic

                Comment


                • #98
                  Originally posted by faraonw View Post
                  150 de mil si epava si gasisem sa o dau cu 1000e lu unu din arges dar am preferat sa o fac pe 80 de mil ca na era luata de noua si nu mam indurat ca nu sti niciodata ce cumperi sh..
                  adevarul e ca ai dreptate. daca, doamne fereste, dadeai peste o masina sh care fusese lovita ?!

                  Comment


                  • #99
                    @maxtel: de ce trebuie sa platesti acei 350 lei? Sfatul meu este sa nu platesti nimic. Ba mai mult, sa o care ei cu platforma, sa se frece.

                    Comment


                    • Originally posted by vasile78 View Post
                      mr.K, daca mai da omul peste vreo 2 ca tine ajunge sa creada ca mai bine nu se mai nastea.
                      Cred ca te hazardezi in afirmatii.
                      Tu daca ai fi in locul omului, n-ai aprecia un sfat deoarece esti atotstiutor.
                      Cand vorbim de sume mici ca despagubire, iti convine sa tot platesti cate 100 de euro aici, 100 acolo?

                      masina era din 2005 si avea 5 ani vechime,era un preferance cu 55k si mia dat pe ea in mana 150 de mil si epava si gasisem sa o dau cu 1000e lu unu din arges dar am preferat sa o fac pe 80 de mil ca na era luata de noua si nu mam indurat ca nu sti niciodata ce cumperi sh..
                      Deci 4000 de euro+epava. Cam 4600-5000 de de euro.
                      Pe o masina de 5 ani care a costat maxim 7000 de euro de noua. Da-mi voie sa cred ca aia de la asigurari s-au pacalit . Poate pe CASCO, nu pe RCA.
                      Last edited by mr.K; 1 March 2012, 11:35. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • cred ca nici casco nu da 4000 pe o masina de 7000 cu 5 ani vechime.
                        a mea cu pret de noua de 10500 si nici trei ani vechime (am calculat acum o luna iar masina face 3 ani in iunie) avea ca limita despagubire 26,000 lei. deci cca 6000. suma care mi se parea ok si daca nu erau riscuri as fi "dat" cu ea s-o fac dauna totala ca la vanzare nu pot spera la suma asta.

                        Comment


                        • Mi s-a facut devizu la service. Si cei de acolo au spus ca e mai mult ca sigur dauna totala. Orcum costul reparatiilor, fara reconstatare, costa 134 de milioane.
                          Acum sa vedem... ca ma duc maine la euroins astia sa vedem ce fac. Mai mult ca sigur o sa imi o fere o suma mica asa ca ma intorc la service pentru reconstatare care o sa mareasca pretul reparatiilor cu mult...

                          Comment


                          • eu nu cred ca conteaza costul.

                            un coleg din iasi a avut masina lovita in lateral si l-a costat 115 mil totul la reprezentanta dacia dar nu i-au dat dauna totala.
                            Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                            Comment


                            • pai daca masina nu valoreaza mai mult 3000 eur, la ce sa o mai repare.
                              A mea din 2005 cu valoare de nou vreo 9000 eur , e asigurata casco la sub 3000 ...
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • sincer la cum arata masina, mi se pare exagerat de mult costul estimativ al reparatiei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google