RCA - Clase Bonus/Malus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by madi View Post
    De cand ai masina? Eu am platit la Groupama 240 lei pe un an (1.4 si clasa B6), masina mea are 4,5 ani fara niciun eveniment. Cred ca se acorda bonus/malus pe masina daca ai incadrarea B3.
    Din 2008; da, cred ca ai dreptate.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #17
      Acest sistem se aplica la perechea CNP - serie de sasiu. Daca ai un incident creste 4 clase, daca ai 2 incidente creste 8 clase. Prin incident se intelege un eveniment in urma caruia dai polita RCA pagubitului. Daca nu ai incidente scade cu o clasa la fiecare 6 luni.

      Comment


      • #18
        Adica daca eu fac o boacana conducand o masina care NU este a mea, imi afecteaza clasa B/M? Logic, asa ar fi.

        Comment


        • #19
          Pai si nu e ok? In fond, soferul face accidentul, nu masina singura, de capul ei.


          Ce nu mi se pare in regula este sa se calculeze valoarea politiei in functie de varsta, cand se puteau gasi alte criterii obiective: perioada de cand se detine permis de conducere, numarul de daune provocate de acea persoana etc.
          Last edited by Niki; 31 December 2012, 12:14.
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • #20
            Originally posted by gl_mmm View Post
            Cineva a bifat B13 ... nu numai ca nu a avut accidente (in ultimii 5-6 ani, din 2010 in-coa' ) dar probabil ca a fost premiat si pentru evitarea insectelor.
            Am vrut si eu sa bifez B14 dar nu m-a lasat inima,asa ca B6 este de ajuns.
            Intrebare,,,care a votat in poll B13 si ce a facut asa de special de a obtinut clasa asta?
            Probabil ca el pt clasa B13 plateste pe 6 luni 5 lei,,,iar pe un an vreo 10.

            Anul asta in Iunie cu asigurarea la Astra am platit 220 de lei,,,acum in Decembrie am platit 183 de lei. Deci, am fost rasplatit.

            Comment


            • #21
              Eu nu inteleg o chestie, nu am citit legea, vreau sa stiu de ce mama naibii, cand am vandut Loganul cu care nu am avut nici un incident, rca-ul curat in toti cei 5 ani, cand am platit rca-ul pentru noua masina nu au tinut cont de toate astea si am platit maxim. :| De ce? Nu se tine cont de sofer??? E senzational de aberant....dar totusi normal intr-o tara cocotiera ca asta!

              Ce bonus-malus aveam cand am vandut Loganul (5 ani fara dauna) si unde am picat cand am facut rca pentru noua masina?
              Last edited by PCH; 31 December 2012, 12:31.

              Comment


              • #22
                Originally posted by Ivan Marian View Post
                Anul asta in Iunie cu asigurarea la Astra am platit 220 de lei,,,acum in Decembrie am platit 183 de lei. Deci, am fost rasplatit.
                Si eu am fost "rasplatit" In iunie am platit 220 lei la Astra, azi am platit 338 lei, tot pe 6 luni
                Mai bine eram "batran" ca tine si plateam si eu mai putin

                @PCH: Nu tine nimeni cont daca ai fost "cuminte" sau nu. In momentul in care schimbi masina, incepi de la B0. CNP-ul si seria de sasiu fac o pereche. Cat timp cele doua raman neschimbate, cu fiecare polita, avansezi la clasa Bonus. Cand se schimba una din cele doua variabile, esti trecut automat la B0 (CNP-ul nu se schimba fizic, dar se schimba in perechea respectiva, cand se schimba proprietarul, la asta m-am referit). Sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic
                Last edited by alexgrasu; 31 December 2012, 12:31.
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Tu vorbesti serios,,cum naibii vine asta? Eu la astia plateam pe 12 luni cat ai platit tu pe 6 luni si ai zis ca tot B6 ai.

                  Comment


                  • #24
                    Da, vorbesc serios. Azi mi-am facut polita. In iunie nu cred ca se facea diferentierea dupa varsta, acum se face. De-aia am platit atat, acum. Polita veche are valabilitate pana la 9 ianuarie, dar de maine e posibil sa se mai scumpeasca, asa ca am preferat sa o fac de pe acum. E mult, dar imi mai recuperez din bani cand mi se vireaza comisionul (sunt agent la Astra)
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Sa iti mai vand eu niste ani de la mine
                      Un moderator poate sa inchida unul dintre topicuri si sa-l uneasca cu asta.

                      Vorbim de aceleasi lucruri atat aici cat si dincolo.

                      Comment


                      • #26
                        Daca ramaneti on si aici si acolo, o sa vedeti ca sunt subiecte diferite.
                        Am o nedumerire; daca "cineva"are un eveniment cu masina mea, cum se va proceda la urmatoarea reasigurare? Voi fi retrogradat si penalizat eu, care nu am nici un amestec direct cu evenimentul?
                        Last edited by IancuMIC; 31 December 2012, 13:09.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by PCH View Post
                          Eu nu inteleg o chestie, nu am citit legea, vreau sa stiu de ce mama naibii, cand am vandut Loganul cu care nu am avut nici un incident, rca-ul curat in toti cei 5 ani, cand am platit rca-ul pentru noua masina nu au tinut cont de toate astea si am platit maxim. :| De ce? Nu se tine cont de sofer??? E senzational de aberant....dar totusi normal intr-o tara cocotiera ca asta!

                          Ce bonus-malus aveam cand am vandut Loganul (5 ani fara dauna) si unde am picat cand am facut rca pentru noua masina?
                          Exact acelasi lucru l-am patit si eu. Ajunsesem la B6 si acum cu masina noua sunt la B0.
                          Este cam dubios modul lor de calcul, i-am explicat cucoanei ca soferul este acelasi ba chiar si masina, doar ca este mai noua. Degeaba.
                          Si mai este ceva, daca masina mea o conduce altcineva si este implicat (vinovat) intr-un accident, el da asigurarea mea care este pe masina impicata in accident, NU? El plateste o amenda sau cu permisul lui in functie de gravitate.
                          Asa constat ca aceasta asigurare ar trebui impartita, pe masina si cel care conduce (ne fiind intotdeauna proprietarul).
                          ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by IancuMIC View Post
                            Daca ramaneti on si aici si acolo, o sa vedeti ca sunt subiecte diferite.
                            Am o nedumerire; daca "cineva"are un eveniment cu masina mea, cum se va proceda la urmatoarea reasigurare? Voi fi retrogradat si penalizat eu, care nu am nici un amestec direct cu evenimentul?
                            Se penalizeaza asigurarea respectiva, sau cum a spus un coleg mai sus "perechea CNP+serie sasiu". Ai un risc cand imprumuti masina altcuiva !

                            Comment


                            • #29
                              va dati seama ca au luat in calcul toate variantele cand au stabilit clasele bonus/malus.
                              parerea mea e ca sunt gandite sa fie profitabile pentru ei.... si mai putin sau deloc pentru noi......

                              Comment


                              • #30
                                pai oricum de la an la an platesti tot mai mare asigurarea , eu n-am patit niciodata sa dau mai putini bani indiferent de ce bonus aveam...
                                Plus mi se par aberante reducerile pentru pensionari ,la o adica ,fara suparare cei care se incadreaza pe acolo,dar reflexele nu mai sunt aceleasi
                                Sunt de acord totusi cu valori mai mari pentru cei sub 30 de ani,care totusi sunt o categorie mai mare de risc.Asadar,de preferat e sa inscrieti masinile pe pensionari sau persoane cu dizabilitati,acolo iar sunt foarte mari reducerile.
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google