Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cezar
    replied
    Nu, vorbeam cu iulica97 La el m-am referit, deci lui raspunzandu-i.

    Leave a comment:


  • ioneldoru
    replied
    Asta a sunat urat... si chiar jicnitor.
    sper ca nu te refereai la mine... in caz contrar ,te rog sa te informezi mai bine inainte de a arunca cu vorbe aiurea.

    Leave a comment:


  • Cezar
    replied
    Nu vrei si marimea din pantaloni?
    Ce rate sa ai tu mai? In clasa a 9 a nu prea se fac rate, decat la corn si lapte.

    Leave a comment:


  • iulica097
    replied
    @Cezar: Da chiar te rog domnul cezar si daca se poate aici si numele complet sau cnp-ul . ON: Mai am 3 luni si scap de rate .

    Leave a comment:


  • ioneldoru
    replied
    Daca vrei ,iti cesionez si eu rata mea lunara.
    doar pentru 2 ani. (atat mai am)

    Leave a comment:


  • Cezar
    replied
    Hai sa facem cheta, ca am eu o rata de platit catre un furnizor.
    Iti dau contul?

    Leave a comment:


  • iulica097
    replied
    Daca se ajunge cumva la predarea masinii din cauza neplatirii ratelor atunci da sunt de acord cu o cheta .

    Leave a comment:


  • ioneldoru
    replied
    Cand aud de rate la masina ma ia capu.
    Am citit si am vazut cat de greu este pentru totii.
    Fiecare isi iubeste masina si tine la ea.
    Pentru cei care au trecut sau trec prin clipe grele ,le doresc o rezolvare cat mai urgenta si fericita.
    Eu va inteleg pentru ca am si eu rata si am trecut si eu prin clipe grele.
    Ce imi doresc ar fi sa putem sa ne ajutam intre noi.
    Stiu ca spun lucruri mari ,dar ar fi foarte frumos.

    Leave a comment:


  • Octavian
    replied
    Mai am 840 lei si ma scap

    Leave a comment:


  • Octavian
    replied
    Originally posted by Octavian View Post
    Mai am 2020 lei si ma scap
    Mai am ~1260 lei si ma scap

    Leave a comment:


  • rontz_rontz
    replied
    Originally posted by Cromatic View Post
    rontz_rontz, imi pare rau sincer sa aud de o asemenea situatie. Nu stiu cat ai platit avansul si in ce moment al derularii contractului te afli, sigur ca o eventuala pierdere a masinii doare foarte tare insa problema la leasing este una si mai mare - daca se va ajunge in situatia ca firma de leasing sa recupereze masina(eu iti doresc sa nu se ajunga pana acolo), dupa ce aceasta se va vinde ei vor calcula diferenta dintre suma datorata conform contractului de leasing si banii care i-au obtinut in urma vanzarii masinii si in caz ca va mai ramane ceva de achitat te va obliga sa achiti si aceasta suma deci se ramane fara masina si cu bani de dat. In 2010 cand s-au taiat salariile bugetarilor cu 25% am trecut printr-o situatie foarte grea deoarece taierea in cazul meu a reprezentat aproape toata rata care o aveam la leasing si numai eu stiu prin ce-am trecut ca sa pot face fata si sa nu pierd masina.
    Mie cei de la RCI Leasing spre deosebire de Impulse Leasing, VB Leasing, etc mi s-au parut oameni foarte intelegatori si sociabili insa dincolo de orice omenie mi-au spus ca, daca nu se face nici-o plata timp de 90 zile consecutive, contractul se reziliaza automat cu toate consecintele ce rezulta din asta iar singura solutie cat de cat salvatoare este predarea lesasingului catre o alta persoana.

    Eu iti doresc ca pana la urma sa reusesti s-o scoti la capat cumva si sa cauti o solutie astfel incat sa nu pierzi masina.
    multumesc din suflet...maine platesc o rata si mai raman doar cu una...acum mi-am gasit si job o sa intru in normal cu siguranta .Nu vreau sa pierd masina mai am de platit doar un an din sase deci trebuie sa rezist.Daca apuc sa platesc una din facturi se reduce numarul zilelor de intarziere chiar daca vine alta factura acum in martie la sfarsit prind din urma ,asta imi mai da ragaz inca o luna.Trebuia platita urgent factura veche din ianuarie dar o rezolv maine.Acum m-am mai linistit chiar daca iti spun sincer masina mea i-am facut evaluarea la cei de la Meridian si mi-au scos un pret bun 4850 de euroacoperea cu siguranta cat mai am la leasing insa nu vreau sa o dau,am investit bani,suflet si timpul meu in ea.Oiubesc si vreau sa ramana a mea.Multumesc pentru incurajare ,cu siguranta o sa fie bine totul.O zi minunata

    Leave a comment:


  • iulica097
    replied
    Originally posted by AdryanMarius View Post
    Daca ii ai nu cred ca te refuza, in functie de firma si contract, dar cel mai probabil se rezolva
    Multumesc foarte mult

    Leave a comment:


  • Cromatic
    replied
    rontz_rontz, imi pare rau sincer sa aud de o asemenea situatie. Nu stiu cat ai platit avansul si in ce moment al derularii contractului te afli, sigur ca o eventuala pierdere a masinii doare foarte tare insa problema la leasing este una si mai mare - daca se va ajunge in situatia ca firma de leasing sa recupereze masina(eu iti doresc sa nu se ajunga pana acolo), dupa ce aceasta se va vinde ei vor calcula diferenta dintre suma datorata conform contractului de leasing si banii care i-au obtinut in urma vanzarii masinii si in caz ca va mai ramane ceva de achitat te va obliga sa achiti si aceasta suma deci se ramane fara masina si cu bani de dat. In 2010 cand s-au taiat salariile bugetarilor cu 25% am trecut printr-o situatie foarte grea deoarece taierea in cazul meu a reprezentat aproape toata rata care o aveam la leasing si numai eu stiu prin ce-am trecut ca sa pot face fata si sa nu pierd masina.
    Mie cei de la RCI Leasing spre deosebire de Impulse Leasing, VB Leasing, etc mi s-au parut oameni foarte intelegatori si sociabili insa dincolo de orice omenie mi-au spus ca, daca nu se face nici-o plata timp de 90 zile consecutive, contractul se reziliaza automat cu toate consecintele ce rezulta din asta iar singura solutie cat de cat salvatoare este predarea lesasingului catre o alta persoana.

    Eu iti doresc ca pana la urma sa reusesti s-o scoti la capat cumva si sa cauti o solutie astfel incat sa nu pierzi masina.

    Leave a comment:


  • AdryanMarius
    replied
    Daca ii ai nu cred ca te refuza, in functie de firma si contract, dar cel mai probabil se rezolva

    Leave a comment:


  • iulica097
    replied
    Am o dilema.Daca ratele se termina in octombrie se poate da restu de bani in august sa se faca actele mai devreme ?

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google