Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • radu cornel
    replied
    uraaaaa mai am trei rate si am scapat mi-au ajuns 6 ani. dar a meritat

    Leave a comment:


  • vlad92
    replied
    Din moment ce-am ales loganul Laur. 1.6 - 85 ofertat la 4500 euro cu 3 vouchere in luna August.. Am facut un credit auto .. Nu leasing.. Cu avans 2000 euro .. deci mai am de platit inca 2500.. Restul de 2500 i-am impartit in rate de 3 milioane pe 7 ani .. cu posibilitatea de a achita totul deodata.. Mai pe scurt.. Am lungit-o ca sa nu mor de foame iarna asta.. iar la primavara - vara .. cand strang si restul de 2000 ii dau pe toti si gata, am achitat masina. Simplu.

    Leave a comment:


  • micutzu666
    replied
    am credit auto,nu leasing la cealalta sareta.ideea e ca initial a fost fixa rata dar apoi ,a intervenit domnul ROBOR.a crescut dar cu mult.am luat vreo 14000 euro rata initiala fost vreo 13 mil.. apoi a scazut f putin,am ajuns la 12mil si ceva.perioada a fost de 4 ani.Am preferat sa ma chinui mai putin.

    Leave a comment:


  • MihaiCL1981
    replied
    Un credit de 50.000 de nevoi personale e cam mult. De preferat sa fie ipotecar ca scade dobanda (De fapt e singurul credit mai avantajos decat ala auto , doar ca iti pui casa la bataie + acte la notar ).
    Ontopic : Deci se mai acorda credite cu rate FIXE ? Eu nu prea am mai vazut. Chiar si alea cu rate fixe in reclama au o clauza ca in circumstante exceptionale (definite de banca evident) creditul isi schimba conditiile de obicei in mai rau.

    Leave a comment:


  • Octavian
    replied
    Originally posted by YLYE View Post
    Eu am luat credit de la cec 50 000 in iulie 2008,33 ooo am dat pe logan.4000 asigurare,13000 in casa,rata 680 luna in 10 ani.nu am facut nici o revizie la reprezentanta,le fac eu.
    Dai mult inapoi, adica vreo 60-65% in plus.

    Incearca o refinantare, pici undeva la 40-45%.

    Leave a comment:


  • radu2008
    replied
    Mi se pare un credit avantajos pe care l-ai ales ai investit si in casa si ai cumparat si masina!

    Leave a comment:


  • YLYE
    replied
    Eu am luat credit de la cec 50 000 in iulie 2008,33 ooo am dat pe logan.4000 asigurare,13000 in casa,rata 680 luna in 10 ani.nu am facut nici o revizie la reprezentanta,le fac eu.

    Leave a comment:


  • Octavian
    replied
    Eu am contract pe 6 ani cu rata fixa in lei (ca multi altii).
    Rata in lei e aceeasi ca si acum 4 ani, nu am nici o modificare la contractul de credit.
    Cu cresterea euro nu fac decat sa platesc dobanda (fixa) si atat.

    Pt mine e OK, mai ales ca dupa 4 ani masina zbarnaie, chiat ca a trecut prin multe peripetii.

    Leave a comment:


  • MihaiCL1981
    replied
    Imi pare rau dar va certati degeaba.
    E clar ca Loganul nu este o masina pentru directori de firma .
    Si mai deprimant ca este asa de scump raportat la unele venituri incat unii oameni il cumpara pe 7 ani (sau mai mult).
    Acum sincer nici eu nu mi-as fi luat un MCV fara cel putin un motor cu cuplu (1.5 dci 70 CP ar fi suficient) dar chiar nu ai de ales cateodata.
    "Investitia" initiala in motor trebuie amortizata inclusiv de dobanda la credit .. so 1.2 16V as fi ales .
    Dar dupa achizitie clar nu mai iei alta masina 5-10 ani .. clar nu mai schimbi motorul si clar nu mai pui dotari. Deci de preferat sa o configurezi cum ai nevoie.
    Eu am facut "manevra" cu diesel dar sincer nu cred ca am recuperat diferenta in 40.000 km .. majoritatea extra-urban .

    Leave a comment:


  • DaniD
    replied
    @numeoarecare: gandeste te rog putin mai rational. Cum sa foloseasca un MCV cu motor 1.4 ? Omul si-a luat masina mare, pentru ca avea nevoie de spatiu. Se vede pe motorizarea lui ca si-ar fi dorit diesel, dar in lipsa de bani, a optat pt cel mai mare benzinar + gpl pentru economie. A judecat omul cat se putea de bine si a facut alegerea cea mai buna. Pe de alta parte, daca tot s-a bagat in rate si a fost constient ca se ingroapa pe urmatorii 10 ani, si-a mai adaugat si ceva plusuri pentru confort, ca sa se bucure macar un pic de investitia asta "minunata" pe care a facut-o.
    Asta este raspunsul la intrebarea ta. Vorbesc serios, fara arogante sau voie de cearta.

    P.S. Eu am luat masina cu intentia de a o platii mai repede, din bani proveniti dintr-o mostenire. Mostenirea a venit sub forma de teren si stim cu totii ca din 2008 si-au pierdut valoarea...poate avea si colegu un asemenea gand!
    Last edited by DaniD; 1 September 2011, 18:16.

    Leave a comment:


  • numeoarecare
    replied
    Ma tie iti place cearta sau ce?


    pur si simplu am intrebat de ce si-a luat motorizare mare, plus alte dotari, in conditiile in care banii au fost o problema.

    Cu motor de 1,4 si fara jante tot mcv era.

    La urma urmei nu e treaba mea, nu il cunosc, nu ii platesc eu ratele, si fiecare e liber sa dea banii pe ce vrea. Sa fie sanatos si sa ii mearga masina fara probleme.

    Mai bine un moderator sterge ultimele posturi care is offtopic rau de tot.

    Leave a comment:


  • vasile78
    replied
    Colegu, fiecare si-a cumparat ce a avut nevoie si a considerat ca poate achita intr-un anumit numar de rate. Daca omul avea nevoie de MCV ca avea de carat sau are familie numeroasa, doar nu era sa-si cumpere Tico. Sa nu-ti fie cu suparare dar eu sunt satul de dinastia cu "Vai 10 ani, atatia ani si bani!!!", nu toti am avut un start bun sau noroc in viata, poate la unii maturitatea s-a instalat prea tarziu, unii au facut prostii mari din ambitie, in toate astea ma incadrez si eu intr-o oarecare masura... Ca si exemplu, mie daca mi-a dat mama bani de masina nu sunt in masura sa-l judec pe ala cu masina in rate, stima!

    Leave a comment:


  • numeoarecare
    replied
    Colegu ma cunosti cumva de te iei de mine? Imi faci masina cotet etc..Apropo e luata de noua, nu ca ar fi treaba ta.

    Pur si simplu ma intrebam daca nu mai bine colegu mai scadea la motorizare si dotari, luand in considerare ca banii au fost o problema la achizitie...

    Nu am atacat loganu. e o masina f buna la banii ei, dar dupa 10 ani de folosinta cat mai vrei sa iei pe ea? E valabil la orice marca, nu numai logan.

    Leave a comment:


  • vasile78
    replied
    Originally posted by numeoarecare View Post
    is banii tai si e dreptul tau sa faci cu ei ce vrei fara sa iti ceara nimeni socoteala.

    Dar totusi: 7,7 milioane pe luna, timp de 10 ani? Zece?
    Pentru un logan? Pe care dupa 10 ani primesti un cupon de la remat?

    Intrebarea e pusa din curiozitate. Daca consideri ca e nu e treaba mea, ignor-o.
    Prietene, inainte de handelul asta de criza (care de altfel a facut si un bine de a adus preturile la auto si imobiliare la preturile normale) o trotineta de 2000 cmc veche de 8 ani costa peste 8000 de euro, o Dacia 1310 injectie din 2003 costa (in 2008) 11.000-13.000 RON. Era normal sa dai vreo 30.000 RON pe o masina noua, chiar si Logan... in rate pe 10 ani daca nu voiai sa mananci numai fasole sau paine cu magiun "numai" 5 ani. Acum ce sa zic... daca n-as fi fost prost si sa-mi iau Logan in rate, imi luam in zilele astea un cotetz de 2000cmc ca a dumneata cu un singur CAR... mai traim si mai vedem ce o mai fi...

    Leave a comment:


  • Cromatic
    replied
    numeoarecare,pai cand nu dai nici-un avans nimic si normal ca o sa ai rata foarte mare nemaipunand la socoteala comisioanele platite pentru acordarea creditului-in 2008 se faceau credite foarte scumpe.

    P.S
    In luna iunie cand cautam un MCV sh pentru tata am gasit un MCV 1,6 mpi GPL Laureate din 2008 cu 61.000 km la 5400 E deci in 3 ani pretul scazu-se la mai putin de jumatate...C'est la vie parchive toujur!
    Last edited by Cromatic; 31 August 2011, 21:57.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google