Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dani17cristi
    replied
    depinde cum arata masina, cat ai dat pana acum, si cati km are...eu am facut o preluare de rata (asa mi'am luat masina), cel de la care am luat'o a platit 2 ani jumate la ea, nu mai putea sa plateasca, masina avea 23000 km, si nu am mai dat nimic...ca practic, l'am ajutat sa scape d ea...parerea mea daca vrei sa mai scoti ceva pe ea nu zii ca vrea s'o dai sa scapi de rate.....zi si u ca vrei sa iti iei altceva

    Leave a comment:


  • rontz_rontz
    replied
    Buna,am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv.Am un logan in leasing si as dorii sa fac predare de contract,nu mai pot sustine ratele si vreau sa renunt.Intrebarea mea este atunci cand voi gasii pe cineva ,in cel mai fericit caz,in afara de faptul ca urmatorul detinator va prelua contractul ,eu mai pot cere si ceva bani pe masina?

    Leave a comment:


  • Seba
    replied
    dom'le, gresalile se plateste
    ps: lasa ca se poate si mai mult, gen 640ron/luna +105ron/luna casco...

    Leave a comment:


  • vasile78
    replied
    Mersi @vdmihai, asta-i rata lunara, 573 RON! Ma mir ca au facut numai 2 persoane misto de mine...

    Leave a comment:


  • vdmihai
    replied
    Cred ca 573 a vrut sa zica.

    Leave a comment:


  • Loganu
    replied
    o fi loganu de 75 de mii de euro

    Leave a comment:


  • Seba
    replied
    da' stiu ca ti-ai luat un logan dotat, la 5730ron/luna...un fel de maybach

    Leave a comment:


  • vasile78
    replied
    Asa e @radu2008, daca stiam ca se impute treaba faceam 2 C.A.R.-uri si cumparam o nemtoaica de prin '96-'97 si-mi faceam treaba cu ea, terminam ratele intr-un an... Asa, mai am de platit 8 ani cate 5730 lei/luna, ma cam bate gandul sa renunt.

    Leave a comment:


  • vdmihai
    replied
    Ai mei mai au mai putin de 2 ani la ea.
    Apoi sper sa o iau eu in totalitate

    Leave a comment:


  • radu2008
    replied
    Mai bine cumpara un sh si nu o sa te omoare ratele eu am avut leasing la masina si m-am lecuit nu mai fac in viata mea leasing sau credit numai daca o sa am un salariu baban spor in continuare!

    Leave a comment:


  • nirti
    replied
    Ratele??????

    Tot primesc mesaje de la acest site pe adresa de mail, cum ca nu am mai intrat de multa vreme. Pe buna dreptate fiindca asa este. Si va spun si de ce.
    Intentia mea era sa-mi cumpar un Logan nu chiar 'full option' prin programul 'Rabla', dar mi-a trecut. Am fost chiar la dealer si i-am expus intentia mea dar cand mi-au fost expuse conditiile de intrare in program am dat bir cu fugitii. Adica initial.... taxa de mediu, taxa catre ministerul mediului, taxa de imatriculare, prima rata CASCO neinclusa in rate, si nu mai tin minte ce alte taxe, mi-ar fi trebuit in jur de 8000-9000 RON + Rabla ca sa intru in program.
    Apoi ratele + dobanda per total ar fi ridicat costul masinii de la 24 200 RON la
    64 822 RON.......adica aproape de TREI ORI. Asa ca ce sa mai discutam.

    Leave a comment:


  • florian
    replied
    Masina e totusi o cheltuiala: rata, benzina, intretinere, numai zic ca vrei poate sa aduci performante sau sa pui un "bling bling" masinii. Putine persoane fac bani cu ajutorul masinii(lasand la o parte taximetristii) si lasand la o parte ca mergi din punctul A in punctul B, cand poti face asta mergand pe jos 30 min sau luand un mijloc de transport in comun.
    Una peste alta lasand ratele la o parte, nemai adaugand ca angajatorul taie la cascaval cu toate ca firma si-a dublat profitul...pentru mine masina e o placere si inca pot sustine ca merita banii pe care ii dau la camatarii astia cu acte, avand in vedere ca banii oricum se duc pe toate prostiile.

    Ca sa fiu mai obiectiv, eu am prins ca si octavian, un credit in momentul in care dobanda nu era asa mare, euro a fost cel mai ieftin cotat in 2007, undeva la 3.1, asa ca rata nu este mare, ci doar lunga, 10 ani, asa ca ma descurc, socotind si faptul ca toate in jur se scumpesc
    Last edited by florian; 29 March 2010, 19:02.

    Leave a comment:


  • Octavian
    replied
    Eu in 2007 luata in lei tot cu dobanda fixa (3,12 lei Euro ) si ma descurc greu cu rata.
    Intretinerea no problem, doar cand vine rata (si Casco, ala iar ma streseaza cand se apropie 6 luni).

    Leave a comment:


  • Kovy
    replied
    Eu am cumparat in februarie 2008 cu credit pe 4 ani. Am dat avans 30% si asa imprumutul a ajuns la 24200RON (pe vremea acea Euro era 3,6) Am avut noroc pentru ca am luat creditul in lei si cu dobinda fixa. Mai am inca doi ani dar daca totul merge bine pina la toamna platesc totul si scap de datorie.

    Daca asi cumpara azi masine tot cu credit in lei asi cumpara pentru ca nici salarul nu primesc euro (din pacate).

    Leave a comment:


  • radu2008
    replied
    marx da se poate , eu am avut contract pe 4 ani cu avans 50% si acuma am mai platit restul de 2100 euro cat urma sa dau in urmatori 2 ani!
    Gusi am strans cureaua si am adunat bani dar in locuinta nu am investit nimica in cei 2 ani cat am avut rate!

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google