Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by bitza
    pt cei ce au casco la asiban prin brd va sfatuiesc sa cereti extrasul de cont dupa fiecare rata+casco platita sa fiti siguri ca ajung banii la casco
    Adica?! Mie imi trimite banca extrasele, dar nu le-am pastrat. E grav?

    Comment


    • #47
      Originally posted by bitza
      pt cei ce au casco la asiban prin brd va sfatuiesc sa cereti extrasul de cont dupa fiecare rata+casco platita sa fiti siguri ca ajung banii la casco
      Dar unde naiba se duc ca atunci insemna ca banca fura in cel mai strict sens al cuvantului si nu cred ca-si permite asa ceva BRD-ul. Eu am tot prin BRD dar la Omniasig si mi-a luat prima rata CASCO inainte de a primi masina. Cred ca mai degraba cei de la asiban au evidenta contabila varza calita.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #48
        zenit nu e ceva grav da asa m-au invatat cei de la banca sa le cer sa ma asigur ca au s-au transferat banii pt ca nici pe cei de la banca nici pe cei de la casco nu ii prea intereseaza de tine si s-ar putea sa ai surpriza ca atunci cand iti duci masina la service pt o reparatie pe casco sa nu o mai iei pt ca nu vine avizu de la casco cum am patit eu
        E nesatisfacuta...vrea viteza mai multa...vrea sa atinga 100 in mai putin de 1 secunda

        Comment


        • #49
          Originally posted by SUPERCAR
          Cea mai buna banca din Romania cu cele mai bune dobanzi si cele mai putine comisioane este Piraeus Bank daca faci un credit pe 10 ani la 7000 euro iti vine rata/luna cam de 300RON.

          7 ani, 19000RON - rata 346 RON.
          Se rezolva destul de greu. Eu am luat banii in 3 saptamani. La CEC se iau in doua zile... dar, la venitul meu puteam sa iau doar 13000RON.

          Per total, eu si consoarta ne-am imprumutat de 35000 RON, din care 24700 RON vine Loganu (fara inmatriculare si toate cele - presupun ca mai intra inca 1500 RON). Rata totala (cu cei 346 inclusi) e de 615RON/luna pe 7 ani. In banii astia imi intra si renovarea casei + neshte electronice. Si 600RON nu e chiar mult. Am cunostinte care au rate pana la 2500RON, si fac credite ca sa plateasca altele, refinantari-alea-alea... Rata de 100 EUR la Logan este usor de suportat la un salariu peste medie (>1000RON net). Nu as recomanda sa faceti credit auto, pentru ca dureaza mai mult, va obliga la full Casco (si daca nu te incadrezi la credit sub 5 ani, platesti la Casco inca 30% din valoarea masinii).

          Comment


          • #50
            Ori sunt norocos ori nu m-am uitat atent dar eu nu am Casco full (am credit auto) dar la 67 lei pe luna rata Casco nu cred ca este full.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • #51
              Originally posted by ghiorghyos
              (si daca nu te incadrezi la credit sub 5 ani, platesti la Casco inca 30% din valoarea masinii).
              cam ce vrei sa zici?
              la credit auto casco se face pe toata durata creditului. si, normal, ca platesti mai mult la casco cu cat e durata creditului mai mare. la credit de nevoi personale poti sa nici nu faci casco. totusi in cele mai multe cazuri DAE la nevoi personale e peste DAE la credit auto cu mult.
              dar fiecare isi face propriile calcule si se duce acolo unde e mai bine pentru nevoile lui ...
              Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
              10.000 km - 22.01.2007

              Comment


              • #52
                Originally posted by 1.5 DCI
                cam ce vrei sa zici?
                la credit auto casco se face pe toata durata creditului. si, normal, ca platesti mai mult la casco cu cat e durata creditului mai mare. la credit de nevoi personale poti sa nici nu faci casco. totusi in cele mai multe cazuri DAE la nevoi personale e peste DAE la credit auto cu mult.
                dar fiecare isi face propriile calcule si se duce acolo unde e mai bine pentru nevoile lui ...
                DAE la credit auto: ~10% + full casco aprox 1000RON/an x 7 - 10 ani...
                DAE la credit de nevoi personale: 12% la CEC si 14 % al Piraeus (pe astea le am eu) + Casco cum vrei tu... si cred ca iesi mai ieftin.

                Iesi in castig daca iti faci credit auto pe un nr de ani mai mic, dar aici iti trebuie avans mare si/sau venituri mari (peste 1100RON NET, dupa cum mi s-a explicat mie la BRD - banca agreata de General Autocom Buzau). Dar, la BRD este OBLIGATORIU full CASCO pe intreaga durata a creditului. Deci am facut 1+1>2 si am constatat scurt ca, in functie de venitul meu si de avansul depus (6000 - 10000RON), voi adauga cu casco, 7000 - respectiv 10000 RON (7 - 10 ani) la valoarea masinii. Nu mi s-a parut a fi o prea mare afacere. Voi face si casco, dar voi alege eu conditiile, nu banca.

                Comment


                • #53
                  laureate 1,5dci 70cp cu credit auto de la brd
                  rata pe 10 ani 377+
                  casco primul an 233 pe semestru (primul semestru gratuit)
                  in plus te mai costa comision de analiza dosar 3% din valoarea acordata(la mine 1200 ron)+ comision de inregistrare electronica 75 ron
                  dae este de 11,35%
                  avantaj ca ai rata fixa si e in lei(ma gandesc ca euro tre sa inceapa sa mai si creasca)
                  cam asta e tot!
                  in plus iti mai trebuie ceva banuti la dealer(numere rosii taxa rar etc)
                  sper ca am fost destul de explicit

                  Comment


                  • #54
                    Te contrazic putin si te corectez. Rata dobanzii la creditul BRD in lei poate fi si variabila(asa am ales eu pentru ca in opinia mea personala ratele dobanzilor sunt mari in Romania si vor mai scade). Taxa RAR nu are legatura cu dealerul dar cred ca ai vrut sa spui ca mai trebuie ceva banuti la inmatriculare(ceva banuti inseamna cam 1000 RON).
                    @Ghiorghyos - DAE la creditele de nevoi personale este cu mult mai mare(sare de 15% la toate bancile). Poate nu ma crezi dar am bagat de seama ca functionarii bancari nu prea stiu (sau se fac ca nu stiu ce e aia DAE). Ex. tanti de la BCR mi-a spus ca DAE e numai in primul an(habar nu am ce intelege ea prin DAE) iar tanti de la Banca Transilvania ma aburea ca DAE este egal cu rata dobanzii la ei(in conditiile in care i-mi cereau o gramada de mici comisioane). Si pentru Logan BRD-ul are un credit auto mai micut(ca rata a dobanzii) din cate stiu eu (parteneriat cu Renault).
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • #55
                      eu vorbeam de creditul meu nu de alte credite pe care le poti lua!

                      Comment


                      • #56
                        zicea cineva mai sus ca la un credit auto , polita casco este concesionata in favoarea bancii. ce inseamna asta? cine poate sami explice si mie , va rog mult.
                        eu am fost la BRD ca e la parteru blocului sa intreb de credit auto si am si o cunostinta acolo. Si mi-a zis ca la creditul auto masina e pe numele meu toate actele sunt pe numele meu si imi raman mie si actele si ambele chei , doar ca nu am voie so vand si ca sunt obligat la casco prin OMNIASIG si ca prima rata tremestriala e gratuita.
                        Am si eu o intrebare la toate banciile se ia in calcul tot venitul familiei? sau doar sot si sotie(adica tata si mama) mie la BRD mi-au zis ca se ia in calcul salariul la toti membrii familie. la celelalte banci e la fel?
                        va rog nu radeti dar e primul credit pe care-l fac si prima masina noua.
                        sper s-o rezolv cat mai repede de luni ma apuc serios de umblat imi iau inima in dinti si ma duc la fiecare banca si sper s-o rezolv

                        sigpic

                        Comment


                        • #57
                          Cateva raspunsuri si completari:
                          Polita Casco cesionata in favoarea bancii inseamna ca atunci cand ti se fura masina banii pe masina se duc la banca (daca nu platesti rata bineinteles dar cine mai plateste rata la o masina furata?) ca sa-si recupereze creditul.
                          Chestia asta cu obligatoriu la Omniasig este minciuna. Se poate si la ASIBAN tot direct prin banca. Si din cate stiu eu se poate la orice firma incheia polita CASCO atat doar ca doar Omniasig si Asiban au direct prin BRD. La restul trebuie sa te duci sa achiti personal.
                          Prima rata gratuita pare a fi o promotie ceva a BRD-ului si nu pot spune mai mult.
                          De cand au aparut noile norme de creditare nu stiu chiar tot dar veniturile lu' mama si lu' tata nu erau luate in calcul cand am luat eu masina decat daca vroiai, si era o chestie in avantajul celui ce lua creditul deoarece crestea suma ce putea fi luata ca si credit prin reducerea gradului de indatorare. Daca nu ai surse de venit "oficiale"(salariu in speta) se iau in calcul sigur veniturile familiei dar titularul de credit esti tu.
                          Last edited by Cristi_LCD; 2 September 2007, 08:59.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #58
                            OK mersi de raspuns

                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              ce stiti despre contracul cu cei de la RCI leasing in legatura cu cei 25000 sde km pe an dupa care se percepe o taxa de 0.1 euro pe km? va rog astep raspuns
                              http://www.loganclub.ro/forum/masinu...e-t742p11.html

                              Comment


                              • #60
                                S-a mai discutat. Din cate am inteles daca la sfirsitul leasing-ului nu vrei sa opresti masina(e o optiune a leasing-ului) platesti la final si diferenta cand predai masina(ca doar nu vin in fiecare an sa-ti citeasca kilometrajul). Off topic De fiecare data cand vad intrebarea din thread i-mi vine in minte urmatorul raspuns:"greu frate greu".
                                Last edited by Cristi_LCD; 3 September 2007, 08:47.
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google