Durata De Viata !!!

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Am ajuns la 115.000 km și 11 ani
    Am reparat o aripa lovita din neatenție.
    Încă nu are rugina.. Doar superficial.
    Faza e ca facturile de întreținere devin cam mari
    Acum schimb a 3 a oara distribuția, mai mult din motive de timp decât de rulaj, plus un senzor de combustibil, lichid de frână,antigel și pompa de apa. Tot la reprezentanta ca nu ma risc cu distribuția..
    Deci 4 ani sper sa fac doar revizii normale.
    Singura cheltuiala neprevazuta e bascula plus geometrie.. Dar astea tot le schimb de ceva timp.
    Overall cât timp nu am probleme masive (gen rugina extinsa) mai stau cu upgrade-ul la altceva..
    Probabil Logan-ul e cel mai bine adaptat la drumurile noastre (o cutie automata era perfecta pentru București dar se poate si fără).
    Ps:Am avut închiriat o Toyota Prius și e clar altceva pe autostrada la 130km/h. Dar asta e.. Pot sa merg și cu 110-120 km/h ca nu sunt cu salvarea.

Comment

cam des schimbi bascuelele, eu am schimbat 3 randuri de bascule in 140000km la logan, prima data c-am vrut eu, a doua ca s-a dus dracului aia din dreapta de la drumuri. ultima a fost swag (petarda) si asa ceva n-o sa mai vada vreo masina de-a mea, raman la trw sau origine, pt 20-30 de lei in plus, macar tin 60000km. apropo, basculele sau capetii de bara le-am schimbat de fiecare data in set stg-drp chiar daca doar una avea probleme. telescoapele le-am schimbat de doua ori, in jur de 150 de euro cu manopera cu tot (fata plus spate), in conditiile in care am arcuri sport. ce inseamna factura mare? o distirbutie in reprezentanta m-a costat 330 lei manopera plus antigel, piesle au fost ale mele, kit curea, intinzator si pompa skf, 680 de lei. anul asta sau anul viitor vine a doua distributie si o data la 5-6 ani sa dai1100 de lei nu e o avere. benzina-i cam place, in rest, nu pot sa zic ca n-am avut probleme majore
      Last edited by Seba; 20th May 2019, 13:53.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

Comment

Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google