Amenda.Exista Aceasta Cale De Scapare ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Amenda.Exista Aceasta Cale De Scapare ?

    Eu am fost prins in oras cu 92 km/h si am primit 6 puncte si amenda de 640 lei ( in 48 de ore e 320 ).Eu am 19 ani,sunt viitor student si nu am nici o proprietate,casa,masina,garaj,etc.Din cate stiu de la amenzile de la transportu in comun,pe care le luam cand eram minor,erau adaugate la impozitul casei,insa acum sunt major si amenda este luata pentru circulatie,pe numele meu,deci in acest caz amenda va veni adaugata la impozitul casei ? Nu am pe cine sa intreb,insa m-am interesat la cineva si mi-a zis ca pot sa platesc amenda aceea cand vreau eu,cate 10,20 ,50 lei.Acum as vrea sa ma ajutati voi,ideea e ca as plati amenda doar ca nu am banii acestia ( 640 nici vorba iar 320 nu ii am momentan ) si nu stiu daca pe viitor vor avea probleme parintii mei desi casa nu e pe numele meu ! Multumesc anticipat !

  • #2
    Amenda se duce la Circa Financiara de care apartii, adica la adresa din buletin.Daca nu o platesti in 48 de ore o vei rambursa la pretul intreg de 640lei. O vei putea achita esalonat la Circa Finaciara. Ideea este ca nu vei putea achita impozitul si nu vei putea vinde casa pana nu se achita amenda.Daca ai impozitul platit pe 2012 vei avea timp sa o achiti pana la sfaritul anului.

    Eu zic ca mai bine te imprumuti de 320lei si o achiti si gata.
    real power..... diesel power by

    Comment


    • #3
      decat sa platesti 640 mai bine 320 poti sa te imprumuti de la un prieten

      Comment


      • #4
        plateste-o in 24 h ... de ce sa dai dublu dupa? pana la urma trebuie sa o platesti... cere-le parintilor sau prietenilor si plateste-o

        48 ora am vrut sa zic...imi cer scuze!
        Last edited by PRESTIGE; 19 July 2012, 00:07. Reason: Automerged Doublepost
        MY CLA

        Comment


        • #5
          Cu noile modificari in legislatie, nu vei scapa de amenda, dar nici parintii tai nu pot fii obligati sa plateasca amenda, casa este pe numele lor (un rol fiscal ) amenda este pe numele tau (alt rol fiscal), te vor prinde ei cumva la inghesuiala, o adeverinta de somer sau orice altceva eliberat de ei. Atunci sa vezi cum faci rost de bani sa platesti amenda altfel nu-ti da actul de care-ti arde tie buza !

          Comment


          • #6
            Am inteles,insa nu mi se pare normal cat timp eu nu am proprietati,sa imi bage amenda pe impozitul casei...ar trebui sa fie doar pe numele meu si atat...dar chestia asta este un abuz al functionarilor ( daca e asa fac reclamatii pana ma lasa sa platesc impozitele si apoi amenda ) sau asa este legislatia ?Banuiesc ca esalonat pot sa o platesc pe cea intreaga,nici de cum cea de 320,adica daca ma duc azi sa platesc 150 lei( sunt in cele 48 de ore in acest moment) si ma mai duc peste 1 saptamana sa platesc 170 lei,tot nu am ascapat,trebuie sa platesc amenda intreaga ?Iar la circa financiara in cat timp apare amenda pe impozitul casei ? pt ca nu stiu daca parintii au platit pana acum pe anul acesta...

            Comment


            • #7
              Auzi mestere, dar tie ti se pare ok sa inerceci sa te fofilezi de la amenzi, nu?
              Cum ar fi daca, in momentul in care nu ti-ai platit amenda, ceva ore de munca in folosul comunitatii. Asta e normalitatea....
              Prea tot mai multi incercam sa ne fofilam, de la mic la mare. Plateste amenda!

              Si la 92 km/h in oras, cu vasta ta experienta in condus, poate nenoroceai un nefericit.
              Ti-as fi dat amenda vreo 50 de milioane, ca sa stai linistit cat timp esti incepator.

              LE: poti plati toate impozitele de pe lume. Nu te obliga nimeni sa platesti mai intai amenda, apoi impozitele. Ai niste dari pe care le platesti cum consideri de cuviinta. Reclamatie, auzi la el...

              Comment


              • #8
                Originally posted by alex93br View Post
                Am inteles,insa nu mi se pare normal cat timp eu nu am proprietati,sa imi bage amenda pe impozitul casei...ar trebui sa fie doar pe numele meu si atat...dar chestia asta este un abuz al functionarilor ( daca e asa fac reclamatii pana ma lasa sa platesc impozitele si apoi amenda ) sau asa este legislatia ?Banuiesc ca esalonat pot sa o platesc pe cea intreaga,nici de cum cea de 320,adica daca ma duc azi sa platesc 150 lei( sunt in cele 48 de ore in acest moment) si ma mai duc peste 1 saptamana sa platesc 170 lei,tot nu am ascapat,trebuie sa platesc amenda intreaga ?Iar la circa financiara in cat timp apare amenda pe impozitul casei ? pt ca nu stiu daca parintii au platit pana acum pe anul acesta...
                Multe chestii in Romania au ramas la nivel de clasa a2a si nici macar alea nu sunt respectate, vorbesc acum de legislatie, dar sa faci contestatie si reclamatie pentru ce ? In momentul in care conduceai masina cu 90+ km/h in oras, unde te gandeai ? Sau mai bine zis erai constient ca poti incasa o amenda pe care n-ai cum s-o platesti ? Mergi mai bine la parinti si cere-le bani sa-ti platesti amenda, o mustrare acum e mult mai buna decat niste bani dati in plus pe viitor, pe care pe buna dreptate oricum nu-i poti ocoli.
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • #9
                  Subscriu la cele afirmate de Cezar. Normal e sa-ti asumi greseala si sa suporti consecintele.
                  My ride

                  Comment


                  • #10
                    Eu am tot ezitat sa am o asa parere transanta; m-am tot gandit ca de, fiecare are problemele lui si ar trebui intelese. Dar pana la urma nu te mana dracii din urma sa "zbori" cu masina din dotare prin oras; pentru asta NU poate exista intelegere. Si aici trebuie sa fiu de acord cu Cezar; pozitia mea vizavi de eschivarea de raspundere e cunoscuta, chiar daca unora nu le-a convenit acest lucru(vezi cazul amicului care asculta muzica la maxim in cartier, a celui cu xenoane, a celui cu radar, a celui caruia politistul i-a luat cheile mesinii, samd) ai gresit, ridica mana, recunoaste si ...plateste. Ce promovam aici, daca am da sfaturi cum sa te asunzi cand ai lovit?
                    Asa trebuie sa se intample intr-o societate normala , in care am dori sa traim, si culmea acesti tineri tind de pe acum sa o ia pe calea cea mai la indemana; sa se ascunda.
                    Revenind la caz, te-as aprecia daca, peste un timp am sa vad un post de genul; am fost si am platit.

                    Edit; Intre timp am vazut posturi cu o pozitie corecta; asta inseamna ca mergem totusi spre normalitate si asta e bine.
                    Respect, tuturor.
                    Last edited by IancuMIC; 19 July 2012, 09:23.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #11
                      1.Jumatate din amenda poti plati doar in 48 de ore ,nu cu picatura .Adica nu se poate sa-te duci sa platesti in 48 de ore 10 lei si pe urma sa achiti in rate saptaminale.Acolo unde mergi sa platesti functionarul verifica data de emitere a amenzii si iti incaseaza doar jumatate nicidecum mai putin ,asa este procedura si asa spune si legea pe care ar fi trebuit sa-o cunosti inca de la examenul pentru carnet.
                      2.Daca achiti in 48 de ore sistemul transmite emitentului (politiei) dovada plati si se stopeaza documenetele in baza lor de date si nu mai este trimis catre rolul tau fiscal pe raza caruia esti inregistrat.
                      3.Nu platesti in 48 de ore documetele sint transmise catre rolul fiscal care iti apartine (personal nu parinti )in raza caruia esti inregistrat.Urmeaza sa platesti in conformitate cu normele care le au ei acolo fractionat/intreg iar pentru asta te deplasezi pina la institutia respectiva si afli detalii.In acest moment te afli sub juristictia organelor fiscale locale in raza caruia esti inregistrat.
                      4.Nu vrei sa platesti ,ramii in baza de date la respectiva administratie fiscala iar cind vei avea nevoie de un document de la ei ...surpriza va trebui sa achiti suma integral pentru a putea sa opereze pentru tine documentele respective pe care le soliciti.
                      5.La politie in baza de date ramin inregistrate cele 6 pucte acumulate si daca mai colectezi inca 6 in timp de maxim12 luni te duci si depui permisul la ei .
                      Documentul acesta este pentru informare http://www.circulatiarutiera.ro/inde...do_pdf=1&id=29
                      7.Nu uita piciorul pe acceleratie il tine soferul ,nu cauta vina in alte parti (functionari) acolo sint niste proceduri care trebuie sa fie indeplinite pentru diverse activitati pe care le desfasoara.
                      8.Sper sa nu devii un nou Fittipaldi,Schumacher,Senna si sa mergi in trafic alaturi de mine prin oras ,indicat ar fi sa construesti un circuit undeva sa-te poti da linistit cu jucaria de 1.6 si astfel scapi de amenzi .

                      Comment


                      • #12
                        @IancuMIC, @827sam si @Cezar: au mai venit baieti care incercau sa se fofileze de amenzi, dar aici nu e cazul. Eu stiu ca suntem tentati sa gandim dupa niste sabloane, fara sa mai stam sa citim sau sa ascultam ce are de spus "victima", pentru ca asa e natura umana, dar in cazul de fata, omul nu vrea sa se fofileze de la platit amenda, ci vrea doar sa stie daca o poate platii esalonat.
                        Last edited by vitriol; 19 July 2012, 09:27.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #13
                          Din prima secunda cand a luat amenda, el gandea ca daca n-are nimic pe numele lui n-au astia ce sa-i ia, boii de la bicicleta ? Adica poate sa nu plateasca amenda si sa nu pateasca nimic. Ca sistemul de stat e de rahat si ca functionarii nu fac nimic, asta o stim, insa cand vine vorba de amenzi au o rapiditate extraordinara.
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • #14
                            ai calcat pe bec te-au ars....acum suporti consecintele si data viitoare esti mai atent.

                            Cum ziceau si ceilalti colegi de pe forum imprumutate/ fa rost de bani si plateste 320 de ron in loc de 640.
                            sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                            Comment


                            • #15
                              Exista stipulat undeva, in vreo lege, cum ca daca nu platesti o amenda, Primaria/Circa Financiara te poate constrange in vreun fel (de ex. sa nu iti elibereze o adeverinta)?

                              A nu se intelege ca instig la evitarea platii amenzii.
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google