Ofertele S-h De Pe Autovit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masina franeaza foarte bine, merge ok, nu zornaie/baraie nimic, motorul merge ceas si la relanti si in mers.
    Nu ar trebui sa aiba musai ABS daca e fabricata decembrie 2007? Ca model nu stiu ce e dar are doar geamuri electrice fata, aer conditionat, vopsea metalizata, si cam atat. Oglinzile sunt manuale, si cam asta e. Nu am apucat sa discut absolut toate detaliile, doar am vazut-o cum arata, cum merge, mai fac si alte teste la un service, pe tester, etc. Nu mi-am permis nici prea multe intrebari, intrucat doar am vrut sa vedem masina, nimic mai mult.
    Multam de ofertele postate, persoana ar vrea o masina din oras, plus ca bugetul cam aici e, pana in 10.000 lei.
    Singurele chestii care ma ingrijoreaza sunt, acel scartait la miscarea volanului stanga dreapta(scartaitul pare din interior), clipitul martorului frana de mana, ambreiajul care tine sus rau.
    Oricum daca e sa fie ok, apoi se vor schimba toate consumabilele, inclusiv distributie.
    Sunt ceva "bug-uri" la varianta asta/perioada de fabricatie?
    Last edited by andreyi; 1 November 2017, 09:25.

    Comment


    • Din 2007 a fosf schimbata tabla, plus ca a beneficiat de un tratament suplimentar cu ceara. In plus din 2007 au toate ABS, iar daca are oglinzi manuale si AC inseamna ca e varianta ABS PLUS (Preferance + AC+proiectiare ceata). Motorul de 1.4 suporta multe, e usor de intretinut. Bafta!

      ..si nu are computer de bord, dar se poate monta ulterior maneta si activa la un pret rezonabil, ceva de genul 200 ron.
      Last edited by vali2008; 1 November 2017, 10:30. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • eu nu cred ca e o regula ca fiind decembrie 2007 au avut abs toate.
        intr-adevar in 2007 a aparut varianta abs plus dar in acelasi timp cred ca poate sa fie si laureate care nu avea abs.

        incearca sa o duci la un service ptr constatare (eventual o verifici dupa serie sa vezi daca are sau nu abs), masina pare ca este ce trebuie din ce spui
        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

        Comment


        • cum sa n-aiba laureate-ul abs ?! era a doua echipare dupa prestige.

          Comment


          • a avut abs doar cand s-a bagat obligatoriu sau a fost cerut

            Comment


            • Ofertele S-h De Pe Autovit

              In 2007 doar Ambition si Prestige aveau ABS si seria ABS Plus. Laureate nu avea ABS.


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • La PH1, 2004-2007 era mai simplu doar Ambition avea ABS. In 2006 a fost bagat Prestige care avea si asta.

                Apoi prin 2007 au inceput sa scoata diferite versiuni, abs plus (care evident ca avea), laureate plus (nu mai stiu daca avea sau nu), a mai fost si o varianta kiss fm etc.
                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                Comment


                • In 2007 a fost introdus ABS Plus si Easy (fara ABS). Nu exista Laureate Plus. KissFM a fost lansat in 2009.

                  Deci in 2007 doar Ambition, Prestige si ABS Plus aveau ABS.

                  @vali2008, obligativitatea pentru ABS, standard, a fost introdusa in 2009.
                  Last edited by Silviu; 1 November 2017, 23:10.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Atatea discutii cu are/n-are ABS.

                    Daca ridici capota, observi imediat daca are sau nu ABS.
                    In stanga carcasei filtrului de aer se vede echipamentul, daca exista.
                    Al dracu de greu de gasit.

                    Primul logan 1.1 cu motorizarea 1.4 care a avut abs a fost laureate plus si a aparut chiar la inceputul lui 2006.
                    Avea in plus fata de laureate, ABS 8.0 Bosh, radio cu CD si geamuri electrice spate. Jantele in schimb erau tot de tabla ca la laureate.

                    La 1.6 e simplu, la vremea aia avea doar ambition si imediat dupa aia si prestij.
                    Last edited by Kojak; 1 November 2017, 23:15.

                    Comment


                    • Pentru Silviu: Kiss Fm a aparut in 2007..am si acum pliantul, era cam scump si am luat ABS Plus..fara AC..
                      Kojak, corect: la cele fara ABS se vede gaura aceea urata sub capota, de parca motorul e singur e lume..si la iarna vei simti la franare ca esti la derdelus.

                      Comment


                      • Zgomotul de la direcie poate sa fie si din cauza rulmentului din captul amortizoarelor fata. Ridici capota la motor si rotete cineva de volan si obs uor.


                        Sent from my iPad using Tapatalk

                        Comment


                        • Are multa vasilina pe capul amortizoarelor si nu stiu de ce.

                          Comment


                          • Multă lume este stresată de rugină iar acel filet ruginește aproape deja din showroom.

                            Comment


                            • Am luat Loganul cu pricina, a fost verificata la un mecanic si la un vopsitor/tinichigiu auto si nu a fost lovita niciodata, totul este ok la caroserie, nu are rugina, doar mici zgarieturi/exfolieri, pe tester totul perfect, interiorul este curat si fara uzura excesiva(doar anumite chestii), masina merge ok, mi se pare silentioasa la drum lung. In schimb are o buba mai costisitoare, pe langa altele mai mici(gen becuri, un burduf planetara, un motoras actuator usa spate), si anume coloana de directie, avand acel scartait la miscarea volanului, chiar daca mecanicul a zis ca va putea merge mult si bine asa, dar cumparatorul a zis ca o va schimba cu una noua de origine (800-900 lei), cu toate ca exista si la dezmembrari pe la 200 lei sau noua de alt producator undeva la 400 lei. Per ansamblu, poate n-a fost cel mai bun pret sau cea mai buna afacere, dar macar nu a fost trosnita, manarita, are vopseaua originala, geamurile originale, farurile nu sunt matuite, frana beton si aia de mana, si pare sigura, inchegata si silentioasa, si are si kilometri putini, anvelope aproape noi Michelin Energy Saver, baterie noua, mp3 kenwood cu boxe pioneer, etc.
                              Oricum nu am mai mers de mult cu un 1.4 mpi, dar mi s-a parut mai silentioasa, mai linisitita decat 1.6_16v-ul meu si la drum lung, mai putin brutala in comenzi, a mea are un zgomot mai gros la acceleratie si in mers si smuceste uneori la schimbarea vitezelor sau in frana de motor, asta de 1.4 zici ca pluteste.
                              Si cam asta e, altul la rand..

                              Comment


                              • poze ceva sa vedem si noi minunea? pretul final?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google