Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inteleg perfect diferenta de nuanta, stimabile. De altfel si Sorin a tinut sa precizeze "cei care merg nejustificat pe banda 2".
    Una-i una, alta-i alta.

    Ca idee, eu n-am ajuns niciodata in situatia de a ma impinge de la spate unul care merge cu 200km/h, pentru ca folosesc oglinda retrovizoare si pot sa anticipez viteza cu care vine ala din spate, astefl incat stiu daca am timp sa ma bag si sa nu-l deranjez. Problemele pe autostrada apar din cauza alora care dorm pe banda 2, nu din cauza celor care merg cu 200km/h.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Noi romanii nu prea suntem educati in trafic sa rulam cu peste 200 km/h pe A-uri, nici daca ar fi aceasta viteza legala .

      Vorba lui Vitriol , pe autostrada nici eu nu ma bag pe b2 daca vad ca vine unu cu viteza , stau in banca mea , dupa ce ma asigur ca este libera atunci trec pe ea si depasesc ce am de depasit dupa care revin la loc pe b1.

      Se mai intampla sa rulez pe b2 pentru ca b1 este prea distrusa de gropi , dar sunt in alerta maxima si cum vad de la distanta in retrovizoare pe vreunu trec imediat pe b1.
      S-a mai intamplat sa fiu pus in alta situatie de rahat , eram pe b1 , il vad de la distanta pe b2 , i-am anticipat viteza , am inceput depasirea tirului dar el magarul ce face ...calca pedala la podea, intentionat ca sa ma preseze sa para el boss-ul suprem care nu suporta Logan in fata lui , educatie de 2 lei.

      Toti sunt intr-o mare graba de cand a venit vara pe autostrazi, recte cea mai faimoasa pentru poc-uri , evident A2 si pe nici unul nu-l vad sa pastreze o distanta oarecare safe pentru el si pentru ceilalti din trafic.

      Nu se pastreaza distanta , se merge cu viteza foarte mare , se circula in draci pe b2 desi b1 este libera , agresivitate cat cuprinde si ne mai miram ca se produc tot felul de tragedii.
      Last edited by prometheus; 26 June 2017, 19:08.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Originally posted by prometheus View Post
        Noi romanii nu prea suntem educati in trafic sa rulam cu peste 200 km/h pe A-uri, nici daca ar fi aceasta viteza legala .
        Aud in premiera, ca cirulatia cu viteza mult peste cea legala, tine de o anume educatie; eu credeam ca tine de altceva.



        Nu se pastreaza distanta , se merge cu viteza foarte mare , se circula in draci pe b2 desi b1 este libera , agresivitate cat cuprinde si ne mai miram ca se produc tot felul de tragedii.
        Din prea multa...educatie. Si rutiera.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Eu am invatat la scoala de soferi ca trebuie sa lasi loc si posibilitate sa fii depasit. Daca vine un "zmeker" care incalca legea, e treaba lui, chiar daca mergi cu maximul permis de lege e mai bine sa le faci loc.
          Nu merg eu cu 49,5km/h pe banda 2-a ca legal e maxim 50, nici cu 130 pe autostrada pe principiul: "dom'lee, unde se duce asta, ca nu e legal sa mergi mai tare, eu am viteza maxima permisa!".

          Comment


          • Chestiuni ce tin intr-adevar de educatie; nu neaparat rutiera si nu trebuie sa inveti asta la scoala.
            Problema e atunci cand nu-i consideri si pe ceilalti paticipanti colegi de trafic si ai exprimari in mentalul tau, de genul; date'n mortii matii din fata mea, cu jegu tau cu tot. De la astia sa nu te astepti vreodata sa te evite, daca ai facut vreo greseala; te calca pe gat.
            Si te duci pana in fundu' lui sa-i arati ca...ai cu ce si poti.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              Chestiuni ce tin intr-adevar de educatie; nu neaparat rutiera...
              Exact. De acord si cu restul postarii.


              Originally posted by t0rquemada View Post
              ...
              *Nu viteza ucide...
              Exact. Prostia si nesimtirea (lipsa de bun simt) as adauga.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                Aud in premiera, ca cirulatia cu viteza mult peste cea legala, tine de o anume educatie; eu credeam ca tine de altceva.




                Din prea multa...educatie. Si rutiera.
                Nu prea ai inteles ideaa care am postat-o eu , in fine te las in gandirea ta !
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  Iar ala ce ruleaza pe banda 1 devansand masina de pe banda 2 si care nu anticipeaza evenimentul care s-ar putea intampla, alta specie care nu stie ce inseamna sa conduci preventiv.
                  Cu tot respectul nu prea vad cum ai putea anticipa un asemenea eveniment.

                  Cel cu Logan-ul a dat in el pentru ca nu s-a asigurat (nu ai cum sa anticipezi asa ceva) si cred ca a fost mai bine ca nu a schitat vreo manevra ca rezultatul era probabil altul.

                  ~~~~

                  Cel mult cel de pe banda 1 nu trebuia sa-l devanseze ci trebuia sa schimbe banda 2, cand era posibil, si sa-l depaseasca astfel. Cel putin eu asa fac sa evit devansarile pe benzile inferioare deoarece pot genera situatii foarte periculoase.

                  ~~~~

                  Eu as interzice legal devansarile pe banzile inferioare, exceptand anumite cazuri.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Ba poti anticipa , in momentul in care tu fiind pe b1 si vezi ca pe b2 ai 2 cretini , unu care doarme si altul care se "infige" in spatele celui adormit poti reduce frumusel viteza a.i. sa-i facilitezi cumva adormitului intrarea pe b1 fara ca tu sa fi in pericol de accident din cauza lui.


                    Si da nene Iancule ca sa mergi cu viteza tine si de educatie nu numai de legalitate si pregatirea in soferie, te gandesti in primul rand la ceilalti din trafic sa nu le pui viata in pericol , daca ai drumul liber te duci nene cu cat vrei tu , e carnetul tau , masina ta, viata ta , banii tai, nu ma intereseaza atat timp cat pe altii nu-i pui in pericol poti sa faci bors .
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • @Silviu
                      E imprudenta, din punctul meu de vedere, sa devansezi o masina care circula pe banda 2, tu aflandu-te pe prima banda. La un moment dat ala cu camera se apropie de masina din fata, adica aia care circula in stanga celui de pe prima banda; atunci te gandesti ca e mai bine sa ei piciorul de pe acceleratie si nu sa-i reduci sansele alauia de pe 2 sa faca loc, accelerand. In fine; un concurs de imprejurari nefericit.
                      @prometheus
                      Tine de educatie cand sa mergi cu viteza nu sa mergi pur si simplu cu viteza; asta o poate face orice meltean. Mai pe romaneste, sa nu pui in pericol partenerii de trafic si nici sa creezi situatii in care unii pot reactiona gresit. Cazul de mai inainte.
                      ...
                      Eu daca eram in locul aluia cu camera nu puneam filmul ala. Si-a facut un deserviciu, iar asta spune multe despre comportamentul lui la volan, zic. A demonstrat, ce?
                      Last edited by IancuMIC; 26 June 2017, 22:16.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Pai nene Iancule exact asta era ideea !!

                        Cel cu camera este un mare meltean de...educatie facuta in balarii .Mai si afirma : "Ba prosti sunteti ma...", repede la jignit in loc sa reduca viteza si sa stea civilizat in spatele loganului la o distanta sigura pana cand acesta elibera banda.
                        Asta nu insemna ca-i tin partea loganistului , dar si autorul filmarii a contribuit la acest eveniment intr-o oarecare masura.
                        Last edited by prometheus; 26 June 2017, 22:20.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Originally posted by prometheus View Post
                          Nu prea ai inteles ideaa care am postat-o eu , in fine te las in gandirea ta !
                          Nici eu n-am inteles ideea pe care ai postat-o.
                          In fine, nu era cazul sa fii sarcastic.
                          Fiecare ramane "in gandirea" lui.

                          Comment


                          • @prometheus, pana la urma totul se rezuma la bunul simt iar acesta este dobandit strict prin educatie. Nu ar trebui sa avem in gandire ideea: `daca e drum liber, rupe tot ca e viata ta atata timp cat nu o pui in pericol pe a celorlalti` pentru ca daca nu pui pret pe viata ta probabil ca nu dai doi lei nici pe viata celorlalti, nici daca legea o cere.
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Intr-adevar, exprimarea a fost un pic...confuza si care lasa loc la interpretari.
                              OFF.
                              Dupa acum ai vazut nea Fane, eu am trecut peste sarcasmul ala; incearca si matale sa te faci ca nu vezi. Nu mai pune atata patima.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Originally posted by Silviu View Post
                                ...
                                Eu as interzice legal devansarile pe banzile inferioare, exceptand anumite cazuri.
                                Daca te uiti la postarea asta:

                                Originally posted by vitriol View Post
                                Singura solutie ar fi asta, dar in fiecare zi...
                                O sa intelegi mai multe.

                                Originally posted by Silviu View Post
                                ...
                                Cel cu Logan-ul a dat in el pentru ca nu s-a asigurat (nu ai cum sa anticipezi asa ceva)...
                                Si pentru ca ca melteanul cu fordu' este un dobitoc.
                                Last edited by Fanez; 26 June 2017, 22:26. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google