Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by CeDeBe-L View Post
    Asta e o parere proprie si personala si de aceea veti aduce mereu acele argumente care sustin cumva aceasta parere.
    Cel mai bun argument care poate sa-mi sustina ideea, este sofatul pe autobahn in Germania, unde nu exista limita de viteza si aia nu se incomodeaza unii pe altii, desi se conduce atat de tare cat poate masina.

    Originally posted by CeDeBe-L View Post
    Nu prea am auzit situatii in care accidentul sa fi avut loc pentru ca "un adormit de pe banda 2 nu sa dat suficient de repede la o parte din calea unui cetatean grabit!"respectati obligatia de a trece pe banda 1 atunci cand exista posibilitatea!!!
    Vezi accidentul de pe A2 de prin iarna lui 2016, cand s-au ciocnit vreo 40 de masini din cauza unuia care mergea cu 40 km/h pe banda 2, pe de-o parte, si din cauza altora care mergeau ca dementii cu 150 km/h printr-o ceata unde nu vedeau la mai mult de 50m in fata, pe de alta parte. Daca nenea ala ar fi mers cu 40 km/h pe banda 1, care era libera, dementii ailalti si-ar fi vazut mai departe de drum.

    Originally posted by CeDeBe-L View Post
    Sau...sa jucam dupa regulile dvs?
    Suntem amandoi pe autostrada in urma unei coloane de tir-uri, dvs. in fata mea, aveti masina plina, eu goala...
    Semnalizati stanga, intrati pe banda 2 si accelerati pentru a trece de acele masini care se deplaseaza mai incet...
    Eu ma asigur, semnalizez, intru si eu pe 2.... si dupa ce ati trecut de 2-3 tir-uri incep sa va dau flash-uri pentru ca am impresia ca nu va miscati destul de rapid, ba ca ati avea si ocazia de a va replia pe banda 1 pentru a ma lasa pe mine sa trec, ca aveti destul loc intre 2 tir-uri de pe 1 dar ca...... DORMITI PE BANDA 2!
    Deci ma incomodati in trafic si nu respectati obligatia de a trece pe banda 1 atunci cand exista posibilitatea!!!
    Nu vad de ce ar fi alea regulile mele. Eu am scris niste posturi in urma ca nu m-am regasit niciodata in situatia de a fi impins de la spate cu flash-uri pentru ca mergeam pe banda 2 si nici n-am fost vreodata in situatia de a ma urca pe ala din fata ca nu se da la o parte. In principiu pun semnal stanga de la departare, daca banda 1 este libera, iar daca vad ca ala din fata doarme, dau doua flash-uri scurte, dar fara a ma urca in portbagaj la el - in majoritatea cazurilor ala se trezeste si se muta pe banda 2. Si cel mai important - nu depasesc pe banda 1 daca vad ca ala din fata este capos si nu vrea sa se dea.

    Ca idee: daca autostrada este foarte aglomerata (cum este duminica seara pe sensurile catre Bucuresti), prefer sa merg cu 100 km/h pe banda 1 si sa-i las pe dementi sa-si faca jocul mortii (aia care nu se dau de pe banda 2 - pe de-o parte, si ailalti care preseaza din spate - pe de alta parte).
    Last edited by vitriol; 27 June 2017, 14:03.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Daca nenea ala ar fi mers cu 40 km/h pe banda 1, care era libera, dementii ailalti si-ar fi vazut mai departe de drum.
      Putin probabil. Gaseau ei unul pe care sa-l percuteze.

      Cel mai bun argument care poate sa-mi sustina ideea, este sofatul pe autobahn in Germania, unde nu exista limita de viteza si aia nu se incomodeaza unii pe altii, desi se conduce atat de tare cat poate masina.
      Cel mai bun contraargument este ca romanii nu-si intretin masinile precum nemtii, prefera sa le lege cu sarma daca n-au bani de piese, numai sa mearga cu ele.
      Faptul ca un producator gen ASAM inca rezista pe piata, spune multe despre cum isi intretin romanii masinile.

      Flash-uri in Germania fac aia care au de la Porsche in sus, de la 2 km distanta, nu cand se urca pe tine cu 250/h.
      Last edited by mr.K; 27 June 2017, 14:10.

      Comment


      • Poate te hotarasti la ce sa scrii, ca sa stiu la ce sa-ti raspund...

        Ai editat postul de 7 ori in 6 minute.
        Attached Files
        Last edited by vitriol; 27 June 2017, 14:16.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Originally posted by vitriol View Post
          Eu am scris niste posturi in urma ca nu m-am regasit niciodata in situatia de a fi impins de la spate cu flash-uri pentru ca mergeam pe banda 2 si nici n-am fost vreodata in situatia de a ma urca pe ala din fata ca nu se da la o parte. In principiu pun semnal stanga de la departare, daca banda 1 este libera, iar daca vad ca ala din fata doarme, dau doua flash-uri scurte, dar fara a ma urca in portbagaj la el - in majoritatea cazurilor ala se trezeste si se muta pe banda 2. Si cel mai important - nu depasesc pe banda 1 daca vad ca ala din fata este capos si nu vrea sa se dea.

          Ca idee: daca autostrada este foarte aglomerata (cum este duminica seara pe sensurile catre Bucuresti), prefer sa merg cu 100 km/h pe banda 1 si sa-i las pe dementi sa-si faca jocul mortii (aia care nu se dau de pe banda 2 - pe de-o parte, si ailalti care preseaza din spate - pe de alta parte).
          Din ultimele posturi, da, poate sa apara ca sunteti cel mai bun partener de trafic pe care mi l-as putea dori.
          Prevazator, corect, amabil, cunoscator al regulamentului....
          Da' din alte posturi si din supararea pe care o afisati fata de "adormiti"...tare mi-e ca in realitate atitudinea e...alta.
          Si daca totusi ne vom intalni in trafic si va veti comporta asa cum ati spus...aveti tot respectul meu si promit ca ma voi trezi chiar dupa primul flash si nu voi fi capos sa raman pe banda 2 daca e loc pe 1.

          p.s. Daca veniti din spate cu semnal stanga si cand va apropiati o sa pun si eu semnal stanga sa stiti ca va comunic prin asta ca v-am observat, am inteles intentia dar voi mai ramane un pic pe banda 2 pana cand o sa pot trece pe 1 in conditii de siguranta si va voi transmite acest lucru prin semnal dreapta! OK?

          Comment


          • Originally posted by vitriol View Post
            Poate te hotarasti la ce sa scrii, ca sa stiu la ce sa-ti raspund...

            Ai editat postul de 7 ori in 6 minute.
            Mai aveam 4 minute si nu le-am folosit cum trebuie, carevasazica.

            Ideea era ca, atata smecherie ca pe autostrada in Romania, n-am intalnit niciunde. Numa' ciumeti aspiranti la un volan pentru 24 h la Le Mans.
            Sunt curios cati dintre ciumetii astia au ceva indemanare la volan, in afara de apasa tare pe acceleratie.
            Last edited by mr.K; 27 June 2017, 14:44.

            Comment


            • mr.K nici unul. Daca veau...isi stiau si limitele...dar asa...sunt doar niste inconstienti care se cred pritesele soselelor.
              Un tip cu experienta...care are si indemnare...isi stie si limitele....stie ca nu-i spuper om.

              Comment


              • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                Din ultimele posturi, da, poate sa apara ca sunteti cel mai bun partener de trafic pe care mi l-as putea dori.
                Prevazator, corect, amabil, cunoscator al regulamentului....
                Colegii de pe forum care au mers cu mine in masina pot confirma asta.

                Aici, in 2 minute jumatate, cred ca iti poti da seama de stilul meu de condus. Te asigur ca nu e nicio regie si "cameramanul" chiar filma de plictiseala.


                Originally posted by CeDeBe-L View Post
                Da' din alte posturi si din supararea pe care o afisati fata de "adormiti"...tare mi-e ca in realitate atitudinea e...alta.
                Aici iti explica mai bine de ce sunt suparat pe cei care dorm pe banda 2.

                Originally posted by CeDeBe-L View Post
                Si daca totusi ne vom intalni in trafic si va veti comporta asa cum ati spus...aveti tot respectul meu si promit ca ma voi trezi chiar dupa primul flash si nu voi fi capos sa raman pe banda 2 daca e loc pe 1.
                Asa cum am mai zis: nu dau flash decat atunci cand autostrada e goala si banda 1 libera. Asadar, nu cred ca ne vom intalni, pentru ca sunt convins ca dumneata nu mergi pe banda 2 atunci cand banda 1 e libera.

                Originally posted by CeDeBe-L View Post
                p.s. Daca veniti din spate cu semnal stanga si cand va apropiati o sa pun si eu semnal stanga sa stiti ca va comunic prin asta ca v-am observat, am inteles intentia dar voi mai ramane un pic pe banda 2 pana cand o sa pot trece pe 1 in conditii de siguranta si va voi transmite acest lucru prin semnal dreapta! OK?
                Cred ca am raspuns mai sus.

                Originally posted by mr.K View Post
                Ideea era ca, atata smecherie ca pe autostrada in Romania, n-am intalnit niciunde. Numa' ciumeti aspiranti la un volan pentru 24 h la Le Mans.
                Sunt curios cati dintre ciumetii astia au ceva indemanare la volan, in afara de apasa tare pe acceleratie.
                Culmea e ca dupa ce trec granita, toti ciumetii aia isi aduc aminte instant cum se conduce. Smecheria tine doar in Romania.
                Last edited by vitriol; 27 June 2017, 16:14.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • total de acord , dar mai e un mic aspect nementionat. eu cred ca multi romani nu stiu sa conduca pe autostrazi pentru ca nu avem autostrazi(sau prea putine) si pentru ca fac in medie putini km anual , foarte mult urbani si in jurul orasului de resedinta. poate o data sau de 2 ori pe an un sofer obisnuit din Romania ajunge pe autostrada , probabil in concediu si atunci a uitat toate regulile particulare autostrazii. probabil nici nu stiu limitele de viteza.
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Ca nu stiu sa conduca pe autostrada se vede si dupa cum folosesc banda de accelerare la intrarea pe autostrada. Multi merg ca la plimbare pe banda aia in loc sa-i dea talpa, iar cand ajung sa intre pe banda 1 a autostrazii, au viteza prea mica si apar brusc in fata unei maini ce merge cu viteza mult mai mare.
                    Ei trateaza totul ca intr-o intersectie.

                    Comment


                    • Originally posted by vitriol View Post
                      Cel mai bun argument care poate sa-mi sustina ideea, este sofatul pe autobahn in Germania, unde nu exista limita de viteza si aia nu se incomodeaza unii pe altii, desi se conduce atat de tare cat poate masina.
                      O, Dumnezeule; daca vorbim despre soselele alea sinonime cu viteza, fara sa spunem despre cateva reguli care sunt respectate cu rigoarea germana, atunci n-am spun destul despre acestea.
                      In primul rand pe autobahn, trebuie sa conduci ca un ...german; nu poti face foarte usor asta daca nu cunosti regulile scrise si nescrise si mai ales nu esti destul de pregatit pentru un ritm alert de conducere.
                      In al doi lea rand, acolo nu se trece inaintea altei masini care circula pe banda din stanga ta, adica asa cum a facut istetul ala, pe A1. Cu alte cuvinte, trecerea prin dreapta e...verboten.
                      In aceiasi ordine de idei, traficul mai lent ramane in dreapta; daca din spate vine un vehicul cu viteza mai mare, fara sa stai pe ganduri, semnalizezi si te duci pe banda din dreapta. Legat de semnalizare, exista un cod nescris, dupa care soferii germani semnalizeaza printr-o atingere scurta a manetei, care aduce doar 3 clipiri ale semnalizarii, atunci cand schimba banda de mers; blinkers numesc ei comanda asta a manetei.
                      Contrar a cea ce se stie, pe autobahn, exista limite de viteza, in afara catorva segmente in care este legal sa pui pedala la podea.
                      In preajma zonelor urbane viteza este limitata la 120, 110 sau chiar mai putin. Pe aceste autostrazi politia foloseste masini neinscriptionate si nu cred ca vreun neamt nu stie asta, incat sa-si permita sa scoata o suma consistenta din buzunar, nerspectand viteza maxima admisa.
                      Sa mai spunem ca dupa aproape doua ore de mers in care poti parcuge peste 300 de km, nemtii au prostul obicei sa intre intr-o statie de odihna; raststtaen.
                      Seamana cu fo autostrada de la noi?

                      Pai la numarul ala de benzi, ai zice ca e loc pentru toata lumea; dupa capacitatile fiecaruia.
                      Ne mai miram de ce la noi sunt atatea accidente pe vai mama lor de autodrumuri?
                      Attached Files
                      Last edited by IancuMIC; 27 June 2017, 19:08.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Nenea Iancu, ce ai aratat dumneata acolo se gaseste pe langa marile orase si sunt noduri rutiere. Adica un fel de centura, daca ar fi sa comparam cu ce e la noi, iar in zonele alea viteza maxima este de 120 km/h.
                        Majoritatea autostrazilor sunt cu doua benzi pe sens, cam ca in filmuletul postat de mine mai sus - unde eram pe autostrada Passau - Nurnberg - Frankfurt (toata este cu doua benzi pe sens, cu exceptia zonelor de langa orasele mari).

                        Cum intri din Austria in Germania este un indicator cu "130 km/h viteza recomandata". Indicatoarele de viteza maxima admisa se gasesc doar in zonele de care ziceam mai sus. Nicaieri nu exista indicator cu viteza maxima admisa 130 km/h - dovada ca toti nemtii zburau pe langa mine care mergeam cu 135km/h pe cruise control (la consum ).
                        Last edited by vitriol; 27 June 2017, 20:05.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • si loganu? unde-i loganu? ala e volxvagin de douajdeani. :P
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            O, Dumnezeule; daca vorbim despre soselele alea sinonime cu viteza, fara sa spunem despre cateva reguli care sunt respectate cu rigoarea germana, atu ci, ....bla-bla bla. ..
                            Originally posted by vitriol View Post
                            Majoritatea autostrazilor sunt cu doua benzi pe sens, cam ca in filmuletul postat de mine mai sus - unde eram pe autostrada Passau - Nurnberg - Frankfurt (toata este cu doua benzi pe sens, cu exceptia zonelor de langa orasele mari).
                            Asta-i diferența, ca unu' vorbește din ce-a văzut pe ProZibăn și celălalt din experiența proprie.

                            Comment


                            • De cand iti permiti tu sa-mi siluiesti posturile, stimabile?
                              O, Dumnezeule; daca vorbim despre soselele alea sinonime cu viteza, fara sa spunem despre cateva reguli care sunt respectate cu rigoarea germana, atunci n-am spun destul despre acestea.
                              Mi se pare mie sau cauti prilej de scandal; intreb ca sa stiu cum te tratez.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Sunt dujmanu' tău de muerte, ai uitat ce-ai zis?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google