Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca nu a pus filmarea originala, cu sunet, in spatiul public, pe net, nu vad contraventia.
    In masina MEA, injur cat vreau, e spatiu privat. Nici macar nu era parcat cand a injurat, ca sa fie martori in jur.
    E un abuz, as contesta amenda si as castiga la orice ora.

    Comment


    • E absurd daca l-au amendat doar pentru ca a injurat in masina. Daca totusi a scos capul pe geam si i-a adresat niste injurii e altceva (dar asta e greu de dovedit din filmarea statica de pe bord).
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Fii atent cum procedează Poliția...

        Apare un nebun, băut, paranoic, schizofrenic etc. și din senin îl arde pe unul oarecare pe stradă pe motiv de... știe el. Spre surprinderea primului, nevinovatul îl arde și mai tare deoarece unu la mână este treaz, doi la mână mai știe ceva lupte / box, trei la mână își apără onoarea, de față fiind soția și / sau copilul.

        Deși există camere de luat vederi dar și martori care pot confirma că nebunul a început primul și că el etse cel care trebuie dus la secție, amendat, eventual internat la spital, ce face nenea agentul? Îi bagă pe amândoi în dubă, mai nou Logan și îi duce la secție pentru clarificarea problemei, doar că în 99% din cazuri polițistul dă amendă amândurora.

        Revenind la BMW-ul de mai sus, sunt convins că dacă în urma frânelor se lăsa cu mortăciune a cuiva din mașina celui care a filmat, la fel s-ar fi întâmplat, ar fi fost amendat și cel care l-a dat în gât pe conducătorul BMW-ului.

        Ar mai fi cazurile rare în care un oarecare șofer conduce treaz, din anumite motive intră în stâlp, își avariază mașina iar el suferă răni grave. Doar el, nimeni altcineva, singur fiind în mașină. Ce se întâmplă după ce Poliția constată accidentul? îi deschide dosar penal pentru cercetare pentru (ai ghicit) vătămare corporală.

        Pentru că așa sunt legile la noi. De kkt!
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • Eu am tăiat înregistrarea audio de pe cameră. Poliția vrea înregistrarea originală, nu cea postată pe net, editată. O vizionează și trag concluzii. Dacă l-au auzit și pe șofer care înjură, l-au amendat și pe el.

          Comment


          • Ma gandesc ca in spatiul meu privat am voie sa defaimez si Romania...

            Eu o reactie normala si in limite legale cat timp ramane in acel spatiu privat. Daca scotea capul afara si injura atunci da, de acord, dar altfel nu vad temeiul legal.
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • Probabil că așa a fost, i-a strigat niște chestii, fiindcă ai dreptate.

              Comment


              • lasa ca e bine... sa se vada ca si astia gen lupi moralisti sunt tupiesti si injura. mi se pare normal cum s-a procedat... asuma-ti injuraturile asa cum isi asuma si aia contraventia

                Comment


                • Cu un avocat bun, și dacă aș fi avut bani, desigur, după ce aș fi constestat amenda primită, aș fi acționat Poliția în judecată pe motiv că... sunt actor și repetam un rol. Sâc!

                  Doar că astfel de procese durează muuuuult... și nu vrea nimeni să se creeze precedent.
                  http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                  Comment


                  • Originally posted by Catalin S. View Post
                    Fii atent cum procedează Poliția...
                    Ar mai fi cazurile rare în care un oarecare șofer conduce treaz, din anumite motive intră în stâlp, își avariază mașina iar el suferă răni grave. Doar el, nimeni altcineva, singur fiind în mașină. Ce se întâmplă după ce Poliția constată accidentul? îi deschide dosar penal pentru cercetare pentru (ai ghicit) vătămare corporală.
                    Pentru că așa sunt legile la noi. De kkt!
                    Da, amice, pentru ca politistul care ia act de evenimentul ala, nu are de unde stii conditiile in care omul ala a ajuns cu masina in copac; poate l-a fortat/intimidat cineva, eventual o alta persoana aflata in masina si care a dat bir cu fugitii, eventual o mana criminala.
                    Initial se deschide dosar (nu exista cercetare, fie ea si preliminara fara un dosar) pentru fapta, dupa care cercetarile se extind daca e cazul si asupra persoanelor.
                    In urma investigatiilor se dispun sau nu anumite masuri; dupa mintea dumitale, daca e o singura persoana grav ranita in masina care s-a proptit in copac, nu se instrumenteaza cazul.
                    Avem legi, dar daca nu ne obosim sa le intelegem...ce sa mai vorbim?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by Catalin S. View Post
                      Cu un avocat bun, [...], aș fi acționat Poliția în judecată pe motiv că... sunt actor și repetam un rol. Sâc!
                      Si tot un judecator bun cred ca te-ar fi pus la punct, legal, si pe tine si pe avocatul "bun", ce a acceptat un astfel de caz.

                      Prea des luam in deradere Politia, chiar si atunci cand sunt de buna credinta.

                      ~~~~

                      Referitor la caz, cat timp nu avem filmul cu inregistrarea audio facem doar speculatii. Poate se observa din inregistrare (tonalitate, schimbari de intensitate ale sunetului etc.) ca soferul ar fi scos capul pe geam sa adreseze cateva injurii soferului din fata, fapt pentru care merita sanctiunea.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        Avem legi, dar daca nu ne obosim sa le intelegem...ce sa mai vorbim?
                        Da, da, da...

                        Din cauza acelorași legi, după capul legiuitorilor și a celor care le aplică poți fi sancționat foarte ușor după Legea 61/1991, Art. 2 Lit. S (de parcă ar fi o armă secretă a lor) și dacă:

                        - reclami des furt din auto, pe motiv de mare deranj la secție, de trezit din somn organul sau citez "Da' ce faceți, dom'le? V-ați abonat la noi, dom'le? Mai bine v-ați muta în alt cartier dacă nu vă convine. O să-i prindem într-o bună zi. Mai vedem. Orcum nu sunteți singura persoană care reclamă" (de parcă ar încălzi pe cineva acest răspuns)

                        - te afli în parcare în miez de noapte "băut" la volan, deși ai petrecere în casă și tu doar ai coborât la mașină să mai iei ceva CD-uri cu muzică (deși există martori petrecăreți acasă și camere video care pot dovedi că nici nu ai băut pe stradă și nici nu conduci mașina aia aflată repet, în parcare)

                        - nu înțelegi, ca victimă, că după sfatul primit ar fi indicat să îți retragi plângerea făcută pe motiv că un idiot îți hărțuiește familia, iar apoi ridici un pic tonul la ei acuzându-i de neprofesionalism și durere la bască

                        ...și ar mai fi, dar ai dreptate, nu este frumos să generalizez la fel cum nu este bine să comentez legile care nu îmi convin, deoarece, așa este... statul polițienesc încă trăiește, este viu, nu s-a schimbat nimic din 1989 încoace.

                        Originally posted by Silviu View Post
                        Si tot un judecator bun cred ca te-ar fi pus la punct, legal, si pe tine si pe avocatul "bun", ce a acceptat un astfel de caz.

                        Prea des luam in deradere Politia, chiar si atunci cand sunt de buna credinta.
                        Conform legilor în vigoare, se poate schimba instanța, apoi dacă nu convine cuiva sentința se poate face apel și ar mai fi și alte căi de atac.

                        Dar remarca mea s-a vrut o glumă, pamflet sau orice altceva, pe care din păcate ai luat-o ca literă de lege (că tot vorbeam de legi)... deși, dacă ne uităm la beizadele, au scăpat ele din cazuri mult mai grave, invocând în apărarea lor mareele de la Oceanul Atlantic, austrul, eclipsa parțială de lună și alte minunății... în fine.

                        Originally posted by Silviu View Post
                        Referitor la caz, cat timp nu avem filmul cu inregistrarea audio facem doar speculatii.
                        Credeam că s-a subînțeles din articol faptul că Poliția a dat amendă după ce a primit filmarea originală. S-a mers pe ideea că ar fi provocat pe tanti cu BMW-ul, înjurând-o, bălăcărind-o. Aici da... Dau dreptate polițiștilor care l-au urecheat pe nenea că a pus pe net fix ce i-a convenit ca să se scoată. Desigur, este de condamnat și șoferița pentru frânele intenționate care puteau pune viața în pericol celorlalți participanți la trafic.

                        Sau, dacă individul nu a fost amendat după ce a "declarat" la volan, atunci rămâne un singur motiv (cred). S-o fi luat de polițiștii care i-au cerut filmarea, o fi fost tare-n gură, deși aici trebuia încadrat la altă lege, aia cu ultrajul.
                        Last edited by Catalin S.; 13 April 2018, 11:49.
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • Originally posted by Catalin S. View Post
                          statul polițienesc încă trăiește, este viu, nu s-a schimbat nimic din 1989 încoace.
                          Precum si preocuparea oamenilor mai mult de comenta decat de a respecta, cam tot de pe la '89 incoace ... (vorba aia, am drepturi nu si obligatii ...)

                          Oricum, nu te ajuta cu nimic ca te raportezi la cazuri particulare, care poate s-au intamplat dintr-un exces de zel, de moment, al unui politist. Asta nu inseamna ca toate legile sunt proaste sau ca nu trebuie sa le respectam.

                          Dar hai sa terminam cu filosofia. Sa trecem si la fapte :-)

                          Originally posted by Catalin S. View Post
                          [...] care l-au urecheat pe nenea că a pus pe net fix ce i-a convenit ca să se scoată.
                          L-au amendat pentru "incalcarea unor norme de convietuire sociala" (legea 61/1991, art.2(1) probabil) si anume pentru proferarea de injurii, mai mult ca sigur.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Originally posted by Catalin S. View Post
                            Da, da, da...

                            Din cauza acelorași legi...
                            Eu am vorbit strict in legatura cu o idee pe care ai emis-o; la fel de clar ti-am explicat, cat ma pricep care-i logica in legatura cu intocmirea unui dosar de cercetare intr-o anume cauza.
                            D-ta o ei larga si vorbesti despre alte lucruri; in felul acesta, putem invoca nivelul de trai, apa calda, pretul la carburanti. Bla, bla, bla, cu alte cuvinte.
                            ...
                            Hai sa pastram un fir al discutiei, cand avem o anume speta si sa nu mai deturnam lucrurile dupa cum ne vine bine.
                            Mersi.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Originally posted by Silviu View Post
                              L-au amendat pentru "incalcarea unor norme de convietuire sociala" (legea 61/1991, art.2(1) probabil) si anume pentru proferarea de injurii, mai mult ca sigur.
                              Da, așa am zis... Este trist dacă am ajuns să mă citez...

                              Originally posted by Catalin S. View Post
                              S-a mers pe ideea că ar fi provocat pe tanti cu BMW-ul, înjurând-o, bălăcărind-o.
                              Originally posted by Silviu View Post
                              nu te ajuta cu nimic ca te raportezi la cazuri particulare, care poate s-au intamplat dintr-un exces de zel, de moment, al unui politist.
                              Ce-i drept, cazurile particulare în Bucurețti au devenit din ce în ce mai rare, dar în anumite zone ale țării, polițistul este tata lor.

                              Originally posted by IancuMIC View Post
                              Hai sa pastram un fir al discutiei, cand avem o anume speta si sa nu mai deturnam lucrurile dupa cum ne vine bine.
                              Mersi.
                              Eu eram pe fir, nu mă luasem de opinia nimănui. Așadar consider că nu din cauza mea s-a ajuns aici.

                              Originally posted by IancuMIC View Post
                              D-ta o ei larga si vorbesti despre alte lucruri; in felul acesta, putem invoca nivelul de trai, apa calda, pretul la carburanti.
                              Repet, am precizat că dacă un individ vrea să iasă basma curată, cu un avocat bun poate reuși (apoi am amintit de beizadele și de cum știm că au mai scăpat).

                              Deci aceasta a fost natura intervenției mele de mai devreme, doar că ulterior... În fine.
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • Autorităţile din Teleorman au activat, joi, 12 aprilie, planul Roşu de intervenţie după ce un microbuz şi un autoturism s-au ciocnit în zona localităţii Bujoreni, în jurul orei 7.30. În nenorocire au fost implicate 15 persoane. Potrivit pompierilor, ...



                                Grav accident rutier în Teleorman: 15 victime, un mort, după ce o maşină a intrat pe contrasens şi s-a ciocnit de un microbuz
                                Aici a murit vinovatul, soferul autoturismului. Asa-i cand te ciocnesti cu unul mai mare ca tine, o mierlesti.

                                Se observa drumul drept, asfaltat. Raman la concluzia ca romanii nu au nevoie de drumuri bune, pentru ca numai gropile ii fac sa pastreze viteza in niste limite decente.

                                In ce hal poate sa arate Passat-ul ala, imi fac o parere despre ce viteza avea mortu'.

                                Altul.


                                In poza 2 se observa iarasi drumul bun, asfaltat, perfect pentru viteza mortala. Iarasi s-au intalnit unul mai mic cu unul mai mare, ala mai mic a murit plus 2 raniti.

                                Olt: Accident grav pe DN65. Bilanţul: un mort, doi răniţi
                                Din primele cercetări, şoFerul autoutilitarei ar fi pătruns pe contrasens.
                                Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române a anunţat că pe DN65 (E574) Piteşti – Slatina, în zona localităţii Optaşi-Măgura, din judeţul Olt, la km 80, a avut loc o coliziune fontală între un tir şi o autoutilitară. Şoferul autoutilitarei a decedat, iar traficul rutier este oprit pe ambele sensuri. Alte două persoane au ajuns în stare gravă la spital.
                                UPDATE ora 9.00: Se circulă pe un singur sens, alternativ. Din primele cercetări, şoFerul autoutilitarei ar fi pătruns pe contrasens. Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române a anunţat că pe DN65 (E574) Piteşti – Slatina, în zona localităţii Optaşi-Măgura, din judeţul Olt, la km 80, a avut loc o coliziune fontală între un […]
                                Attached Files
                                Last edited by mr.K; 13 April 2018, 12:44.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google