Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @vitriol din nefericire legislatia si modul de aplicare a legiilor in romania este foarte simplist...Clar madi este vinovat.. Dubistul cel mult plrimeste amenda pentru depasirea pe linie continua.
    Si mai simplu, in TM acum ceva luni un sofer a omorat un motociclist: a facut stanga masina, iar din spate un motociclist s-a angajat in depasire. Unul dintre martori (intamplator il cunosc)...spunea ca au gasit obiecte din motocicleta si la 200m de accident. Dupa unele estimari, avea aprox 140-150Km/h cand a inceput sa franeze. Locul accidentului este in curba...practic, soferul nu avea cum sa-l vada pe Rocket, cu atat mai mult cu cat sa reactioneze la viteza aia (plus ca-i motocicleta...nu o vezi de la distanta mare...si nici nu poti sa-i apreciezi corect viteza)...iar in curba aia...era vizibil de la maxim 300 m (la 150km/h parcurci 40m/sec)
    Soferul a cazut drept singurl si unicul vinovat

    @madi eu am avut un accident urat intr-o intersectie...eram blocat in intersectie (a trebuit sa patrund pana in intersectie in curba...in stanga aveam vizibilitate 200m in dreapta aveam cam 150...iar la mijoc aveam cam 350m...am patruns in intersectie si m-am oprit ca venea puhoiul...am stat vo 5-6 secunde...cand a intrat unul in mine - ca sa-ti inchipui ce viteza avea...de la 150 m nu a apucat sa franeze. Am fost unicul vinovat)
    Last edited by bolovan; 11 June 2018, 23:01. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Nu exclud obligatiile dubistului , insa este avantajat datorita prioritatii de drum "principal" evident ca nu avea ce cauta intre benzi , daca-l vezi circuland asa tu fiind de pe un drum secundar ce-i faci ? ii zici ca si-a pierdut prioritatea tocmai pentru ca nu se mai afla pe banda lui ?
      Last edited by prometheus; 11 June 2018, 23:09.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • "Mai repet o data".

        Originally posted by vitriol View Post
        Eu as zice ca e culpa comuna. Accidentul nu s-ar fi intamplat daca dubistul nu ar fi trecut dincolo de linia continua. [...]
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Vina e comuna dar de platit însă o să plătească doar Madi că așa e la noi. Dar dacă dubistul era băut, contează? De ce sa nu conteze că el a depășit linia continua.
          Daca ai 200 la ora în oraș și îți apare cineva in fața mașinii, scapi nevinovat doar fiindcă persoana respectiva a traversat printr-un loc nepermis?
          Last edited by sadicu; 11 June 2018, 23:12.

          Comment


          • @sadicu da...scapi nevinovat ASta-i legea din RO. Scapi nevinovat daca mergeai cu 300km/h si iese unul de pe un drum secundar...si la 100m/sec...sa te vad eu cum apreciezi viteza celui de pe drumul principal....
            @prometheus si daca dubistul s-a bagat in depasire chiar cand omul iesea de pe drumul secundar...si pentru ca mergea "la aspiratie"...cam cum merg soferii din RO...de nu vad nimic in fata? SI s-a bagat brusc? Iar cetateanul nu mai avea ce sa faca (timp sa dea inapoi nu mai avea)?

            Comment


            • Bolovan, mai documenteaza-te.

              Caz concret: un sofer nu pastreaza distanta si loveste masina din fata lui. Soferul din masina lovita din spate da cu toracele in volan si capul in parbriz. In instanta judecatorul decide ca nu e caz de vatamare corporala pentru ca in urma cercetarilor s-a dovedit ca daca ar fi purtat centura de siguranta nu ar fi patit nimic.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Te asiguri temeinic cand intri pe un drum prioritar , moral o parte din vina o are si dubistul dar oficial madi este singurul vinovat.
                Last edited by vitriol; 11 June 2018, 23:33.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Bolovan nu te contrazic dar e aiurea rău. Pai dubistul a fost parte generanta a accidentului. Daca nu depășea pe unde nu trebuie accidentul nu avea loc.

                  Comment


                  • Dlor, păreri aproximative. Când am dat citatul din lege, de ce mai vorbiți? Dacă mașina făcea dreapta și a oprit pentru a da prioritate cuiva, duba a trecut linia continuă fără ca asta să se considere depășire. Este clar, maeștrilor în datul cu părerea? Spune în lege art 132, 135.

                    Madi, dacă ai martori și declarații ale lor cum că mașina care făcea dreapta nu se oprise (pentru a da prioritate), ai șanse de culpă comună pentru că atunci șoferul dubei făcea o depășire. Este foarte important dacă s-a oprit sau nu. Nu doar că făcea dreapta. Dacă s-a oprit și o secundă, ești singurul vinovat pentru că a devenit obstacol imobil pe sensul de mers și se aplică 132 care este limpede pentru toți ce înseamnă.

                    Chiar și dacă martorii zic că nu s-a oprit (adică 0 km/h), tot ai destul de puține șanse de reușită pentru că s-ar putea ca mașina să fi frânat foarte tare pentru a face virajul ceea ce l-a făcut pe dubist să treacă linia continuă. Asta nu este depășire în sensul codului rutier.
                    Last edited by gecmc94; 11 June 2018, 23:37.

                    Comment


                    • Originally posted by prometheus View Post
                      [...]o parte din vina o are si dubistul[...]
                      Bingo! De aia ii spune "culpa comuna".
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Daca imi stergi comment-urile dupa bunul plac fara sa fi atacat direct vreun user ori sa fi facut flame s-au devieri de la subiectul topicului, eu ma opresc aici.Comentati voi .
                        Last edited by prometheus; 11 June 2018, 23:43.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Masina a incetinit sa faca la dreapta , nu avea de ce sa opreasca pe podet , Ma opresc aici, am inteles vina mea, trebuie sa ai rabare in intersectia asta de toata jena, pentru siguranta mea.E primul meu accident in 20 de ani. De aia ma oftic.
                          Last edited by madi; 11 June 2018, 23:53.

                          Comment


                          • Prometheus, am incurcat butonul "edit" cu "quote". Scuza mea este ca n-am mai postat de mult si am uitat.

                            Stai linistit ca am facut totul cum a fost initial.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • ok , nu-i bai , domne asta-i opinia mea momentan ,legat de acest incident , daca analizez mai bine situatia s-ar putea sa trec in tabara cealalta , era buna o camera sa fi surprins exact cum au decurs lucrurile , altfel exista loc de presupuneri .
                              Last edited by prometheus; 11 June 2018, 23:58.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Madi nu s-a asigurat cum trebuie.El se uita in stanga cand a intrat pe sensul de mers ,asta inteleg din descrierea lui . Plus daca Madi intra si era deja pe drumul cu prioritate atunci dubistul era vinovat.

                                Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google