Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E vina mea ,e intersectie dirijata, avem cedeaza trecere cei de pe drumurile secundare, el poate primi doar amenda pentru depasire pe linie continua. Ochii in 4 alta data , nu e primul accident in aceasta intersectie , din stanga mea dupa curba (60-70m),pot veni masini cu peste 80km/h , de aici si lipsa de asigurare in partea dreapta.E corect ce a spus alexsr.

    Comment


    • Din poza parca scapi dar cu inlocuire de bara fata plus proiector . Bara cred ca gasesti la culoare la dezmembrari. Este paguba dar se putea si mai scump. Deci este binisor.

      Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

      Comment


      • Da, alexsr are dreptate dar trebuia să fi ieșit din intersecție. Intersecția începe și se termină la linia imaginară care unește colțurile bordurilor (să zicem). Tu, Madi, erai 45 de grade în intersecție.

        Apropos de intrarea și ieșirea în intersecții, există unele mari, mergi vreo 20 m până ieși din ea. Și intersectezi diferite benzi de înainte/stânga/dreapta sau chiar străzi distincte (de ex, Parcul Carol din bucale sau Dristor). Tineți minte că semnul de prioritate sau cedează cu care intrați în intersecție îl păstrați până la ieșire și îl aplicați în funcție de situație la trecerea prin intersecție.

        Comment


        • Caz asemanator: faci dreapta intr-o intersectie pe un drum cu sens unic. Dai dreapta, surpriza, vine o masina pe contrasens, si te ciocnesti cu rabla care n-ar avea ce cauta acolo, dar exista si ii dai un tampon.
          Cine e vinovat?
          Eu consider ca e tot culpa comuna.

          Comment


          • A mai fost un caz asemanator la intersectia de la Razoare in Buc. Omul nostru facea dreapta pe bretea cu cedeaza dinspre bd. Timisoara spre Drumul Taberei. Acolo a fost lovit de unul care venea de pe Drumul Sarii si o taiase peste 4 benzi pe contrasens! Ghici cine a fost gasit vinovat!

            Comment


            • @vitriol ce documentare? eu iti spun din cazuri concrete. Cel cu motociclistul a fost si prin ziarele locale parca...toate de care am spus au fost din practica (aka accidentele vazute/auzite)
              Hai sa-ti mai spun una tare: in zona in care lucrez eu exista o intersectie cu un drum cu intrarea interzisa (doar pt riverani)...si sens unic. A venit bizonul pe contrasens, avea si viteza foarte mare...el s-a oprit undeva la 30-40m de locul impactului...si a lovit un tip ce s-a asigurat doar din partea stanga (adica de unde-i normal sa vina masini)...gici cine a fost vinovat?

              @catalonia in Ro nu-i nici o culpa comuna...ala ia cel mult amenda pentru ca nu avea ce cauta acolo...in schimb vinovatul pt accident este cel care circula regulamentar.
              Hai sa mai povestesc o aberatie legislavita: bizonul croseteaza printre masini...si revine pe banda X...unde era o masina...si franeaza brusc...(a revenit din scurt)...ghici cine-i vinovat? Cel care a lovit din spate...pentru ca nu a reusit sa demonstreze ca ala a intrat brusc pe banda lui (iar dupa impact nu se vedea asta)...iar oamenii...romani autentici...foarte binevoitori...n-au dorit sa depuna marturie...ei nu se baga...

              Comment


              • O camera video te poate ajuta in unele cazuri .

                Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

                Comment


                • Explicatie de politist:
                  La cedeaza, dai prioritate la tot ce circula pe prioritar, regulamentar sau nu.
                  Daca reusesti sa pui masina normal pe drumul pe care ai intrat ai scapat.

                  Comment


                  • Originally posted by cristiboerica View Post
                    La cedeaza, dai prioritate la tot ce circula pe prioritar, regulamentar
                    As taia `regulamentar`. Legea spune ca trebuie sa dai prioritate la tot ce circula pe drumul cu prioritate, nu specifica nimic despre regulamentar.

                    Prin urmare daca vine unu pe contrasens, dar pe drumul cu prioritate, trebuie sa ii dai prioritate. El e sanctionat ca a circulat pe contrasens iar tu pentru neacordare de prioritate.

                    In instanta, un avocat bun poate demonstra ca se presupune are prioritate daca circula si regulamentar dar depinde de judecator.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Daca citezi trunchiat ai dreptate dar daca citezi toata propozitia cu "regulamentar sau nu" vezi ca am spus acelasi lucru ca tine.

                      Comment


                      • Nu scrie nimic de regulamentar pentru ca un conducator auto nu poate decide cine circula sau nu regulamentar! Asta e treaba Politiei!

                        Comment


                        • pan una alta masina de pe drumul secundar e vinovata... neasigurare la schimbarea directiei de mers.

                          Comment


                          • Originally posted by cristiboerica View Post
                            Explicatie de politist:
                            La cedeaza, dai prioritate la tot ce circula pe prioritar, regulamentar sau nu.
                            Cu "regulamentar sau nu" am vrut sa intaresc faptul ca toate au prioritate.
                            Nu am citat din nici o lege.

                            Caz personal:
                            Vin de pe un drum cu cedeaza sa intru pe unul cu sens unic. Ma asigur doar de unde ar trebui sa vina masini si patrund pe drum. Pe interzis apare un autoturism si imi zgarie stanga fata.
                            Intrebarea politistului pentru mine dupa povestirile noastre: "- Ai pus masina normal pe banda de mers?"
                            Raspunsul a fost afirmativ din partea noasta si vina a fost a conducatorului pe interzis.
                            Daca nu apucam sa indrept masina pe drum eram doar eu vinovat.
                            Last edited by cristiboerica; 12 June 2018, 10:47. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • @cristiboerica, ai dreptate, am citit pe fuga. Imi cer scuze.

                              Originally posted by DannyMC View Post
                              Nu scrie nimic de regulamentar pentru ca un conducator auto nu poate decide cine circula sau nu regulamentar! Asta e treaba Politiei!
                              Legea e pentru toti nu doar pentru conducatori :-) Daca nu scrie nimic despre `regulamentar` nici Politia nu poate invoca :-)

                              In instanta in schimb, un avocat poate face asta prin tot felul de rationamente logice dar nu neaparat va avea si castig de cauza.
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • Astia trebuie tinuti inchisi; e o mare greseala sa-i lasi liberi.

                                videoclip, distribuire, telefon cu cameră, videotelefon, gratuit, încarcă
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google