Tu Esti Mandru Ca Esti Roman?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    De taxe si impozite mari se plang si cetatenii din vest dar macar ei au certitudinea ca banii aia ajung unde trebuie si poti vedea cu ochiul liber in ce se investeste. La noi nu se vede nimic, m-am plctisit eu de cate ori am auzit de o autostrada inexistenta, de bani alocati sanatatii si asa mai departe. Pe mine ma deranjeaza ca la noi oamenii cinstiti muncesc de dimineata pana seara, isi platesc taxele si impozitele, iar anumiti cetateni (nu vreau sa fiu rasist) se plimba pe starzi cu masini de 100 000 E, ne sfideaza, habar n-au ce sunt alea taxe si impozite si nu-i intreaba nimeni de unde au banii aia, cu toate ca nu au muncit nici macar o zi din viata lor.
    Last edited by vitriol; 7 October 2009, 09:08.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #17
      asta e de cand lumea la romani.cunosc indieni care au malai grupa mare, dar mincati-as gura ta nu i-am vazut sa munceasca niciodata.ma rog, acum si furatul si cersitul e o munca.
      Welcome to the Club, We Have Jackets !

      Comment


      • #18
        Deci concluzia e ca ne e rusine de ce au facut unii din tara asta nu de Romania in sine. Mie mi-e rusine cu aia care au mancat lebede, care ne fac de ras in ochii lumii, cu cei ajunsi la putere si in loc sa faca ceva pentru tara doar se cearta pentru ciolan. Cu aia mi-e rusine nu de faptul ca sunt roman, tara noastra e cunoscuta lumii si prin savanti, sportivi, artisti dar in ultimul timp aceste valori pier in comparatie cu celelalte "bucurii" facute de romani. Nu mi-e rusine ca sunt roman, mi-e rusine de ce fac romanii (unii bineanteles).
        Last edited by mikebike72; 7 October 2009, 09:24.

        Comment


        • #19
          pai noi am fi generatia care ar trebui sa schimbam ceva...dar...cum...?
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • #20
            Cum????....Trecand peste ceea ce vedem si aratand fiecare din astia care suntem mai "altfel" ca putem avea demnitate, putem fi culti, putem ridica NOI hartia celui din fatza care a aruncat-o.
            Prea mult timp stam sa constatam in loc sa actionam.
            Haideti sa actionam indiferent de ce vedem. Lasati-i pe ignoranti sa rada si sa stea in mediocru si fiti voi cei care spala rusinea facuta de ceilalti.
            Nu conteaza ca majoritatea e turma. Fiti VOI cei care iesiti in evidenta.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #21
              Originally posted by margelatu View Post
              asta e de cand lumea la romani.cunosc indieni care au malai grupa mare, dar mincati-as gura ta nu i-am vazut sa munceasca niciodata.ma rog, acum si furatul si cersitul e o munca.
              specie ocrotita de legetrist dar adevarat
              sigpic

              Comment


              • #22
                Hai sa nu vb de politica, sa fim noi mandrii ca ii excludem pe acei cocalari care ne fac de rusine oriunde, sa le aratam ca nu depinde totul numai de bani, ci de existenta noastra prin a le arata adevarul ''ROMÂN'' prin comportament, muzica, cultura etc...zic io !!!
                daca stam doar cu mainile in san cocalarii astia ne calca in picioare....
                Poate intr-o zi, intr-adevar ne vom mândrii cu adevarat ca suntem români.....JOS PALARIA
                P.S. daca nu zic bine, atrageti-mi atentia si nu mai scriu, multumesc fain !!!
                Last edited by kenjiro_sanga; 7 October 2009, 09:57.
                sigpic
                Maică, ce mafioți de treabă !!!

                Comment


                • #23
                  Originally posted by mumus View Post
                  hhhmmmh. Sunt roman de nationalitate maghiara... aici unde m-am nascut si crescut...Ideea e ca mergand in Ungaria acolo am fost tratat ca un tigan. (degeaba vorbeam mai corect gramatical limba maghiara ca ei).
                  Deci unguru` e tot ungur!

                  Nu ai vrea sa stii cum mi-au cerut 3 euro in Budapesta ca sa intru la toaleta de la Mc. Doar ca sunt roman ;)
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Pai se intampla f. des in Ungaria chestii din astea, sa nu mai vb de VAMA, doar ca esti roman, pacat !!!
                    sigpic
                    Maică, ce mafioți de treabă !!!

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by margelatu View Post
                      de fapt tara nu e de *****.noi romanii care o locuim suntem.
                      Pai pune-te tu sau pune-ma pe mine in cazul romanului de rahat de care amintesti... cu ce am putea noi sa schimbam situatia in tara asta... hai sa zicem ca nu suntem doar noi doi cei care ne-am dori... sa zicem ca suntem 18 milioane din cele 23... degeaba... important este ce vor domnii de la conducere... pe oricine am vota rezultatul este acelasi... ma duc la vot ca sa aleg pe cel care sa ma fure... Cei care conteaza sunt oamenii cu bani... si cand zic bani ma refer multi multi... ei dicteaza ce si cum... ei au puterea de a influenta. Un prepadit ca mine nu poate sa spere decat la faptul ca intr-o zi o sa reuseasca sa plece din tara asta de 2 lei definitiv... Pana atunci, sincer, mi-as dori un singur lucru... niste sosele bune... si atat. Nu imi doresc mai mult decat atat... sincer mai rau nu are cum sa fie.
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by darksid3 View Post
                        Cum????....Trecand peste ceea ce vedem si aratand fiecare din astia care suntem mai "altfel" ca putem avea demnitate, putem fi culti, putem ridica NOI hartia celui din fatza care a aruncat-o.
                        Prea mult timp stam sa constatam in loc sa actionam.
                        Haideti sa actionam indiferent de ce vedem. Lasati-i pe ignoranti sa rada si sa stea in mediocru si fiti voi cei care spala rusinea facuta de ceilalti.
                        Nu conteaza ca majoritatea e turma. Fiti VOI cei care iesiti in evidenta.
                        Da, frumoase vorbe. Acum vreo 6 ani si eu gandeam ca se poate schimba ceva in tara asta si am preferat sa raman aici in loc sa ma stabilesc intr-o tara civilizata si sa duc o viata linistita. Chestia e ca acum vad ca totul merge din rau in mai rau. Asta nu inseamna ca nu ma comport civilizat, nici nu e asa greu ca sa fiu sincer, sau ca ma amestec printre multime si ma comport ca restul.
                        Am ajuns sa fiu surprins ca la coada la supermarket cineva ma lasa in fata lui cand vede ca nu am decat un produs si el are un carut plin, timp in care cei din spatele meu erau instare sa se urce pe mine ca sa ajunga ei primii... Chiar e ceva iesit din comun in tara asta.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #27
                          Am trait...in germania 2-a saptamani....in sensul ca am mers la cumparaturi,am iesit in oras...etc...
                          Diferenta este enorma intre ei si noi...dar ei sunt si au fost mereu obligati sa fie corecti din cauza rigurozitatii statului si a amenzilor usturatoare. Doar asa au devenit si ei incet incet corecti fara sa vrea.
                          as putea da 100 de exemple cum ne poate face statul sa fim corecti si...oameni. Dar nu are rost...mergeti afara numai pana la nemti...stati acolo 2-3 saptamani...pana si intrun oras mic...locuit de turci si rusi...si cand veti trece granita la noi..si veti vedea doar primele blocuri si strazi...vi se va face scarba. Din pacate ptr unii scarba asta e doar ptr cateva zile...dupa aia revin la obiceiurile lor proaste.
                          Iar in legatura cu ungurii (ungaria) sincer mi se pare normal sa se poarte asa cu noi...nu zic de ce....stiti voi mai bine.
                          ps: si in turcia e muuuult mai bine ca aici....
                          Last edited by mumus; 7 October 2009, 12:04.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • #28
                            @sinx: sa fim seriosi, nu conducatorii sunt de vina. nu ei te impiedica sa maturi trotuarul in fata casei, sa varuiesti pomii, sau sa-ti duci gunoiul la ghena. chiar daca e plina ghena, pune gunoiul langa, nu in mijlocul strazii. evident, actiunile astea nu te vizeaza pe tine, dar ca idee, oamenii sunt cei care fac romania sa fie de rahat si pe noi ca natie sa avem note proaste la civilizatie. lasa-i pe handicapati sa rada de tine ca mergi 200m cu hartia de la inghetata in mana pana la primul cos...lasa-i sa rada ca-ti aduni gunoiul in punga dupa ce pleci de pe munte, n-ai treaba lor. daca tot mai multi ar face asa, fii convins ca per ansamblu, se vor schimba lucrurile in bine. teoretic...
                            pt ca practic, atata timp cat o madama de 30 de ani ii zice copilului "arunca odata hartia aia din mana" cand ala micu se indreapta spre cosul de gunoi, la 50m de el, asta nu e problema conducatorilor.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #29
                              Nu e diferenta enorma intre ei si noi, pur si simplu este cu totul alta lume, din toate punctele de vedere. Si ca un exemplu de educatie la nemti, o mamica cu fetita pe strada, fetita manca dintr-o punga cu chipsuri si scapa un chips din greseala pe jos. Fetita se uita la mama ei cu ochii aia de copil care stie ca a facut ceva, iar mama ei ii spune "nu-i nimic, ridica si du-l la cos". Si fara sa ezite fetita a facut exact ce trebuie sa faca toata lumea, adica sa duca gunoiul la cos.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • #30
                                sa mai zic ca in prima zi acolo..si eu ca tot romanu am vrut sa tranversez strada prin loc nepermis...ma uit in stanga mea..sa ma asigur ca nu ma calca vreo masina...la care neamtu de la volanul masinii ma vede....opreste...si imi face semn sa trec...am ramas blocat... am repetat faza de 3-4 ori...mereu sau oprit si m-au lasat sa trec.

                                Sa nu mai zic ca pe marginea drumului la baza copacilor sau oriunde e pamant..au pus pietricele si parca coji de nuci...(asa aratau) ca sa nu se ridice praf...
                                apropo..am mers 1 saptamana in aceeiasi pantofi si nu sau prafuit.
                                inca una si gata....
                                Daca esti la volan (asta am vazut-o cu ochii mei) si nu poti pleca din rampa de ex...ti se inneaca motorul de 5-6-7 ori...trece verdele de la semafor de 2-a ori...nici unul nu te claxoneaza...te lasa sa iti vezi de treaba.
                                Civilizatie...educatie...simt civic...asta ne lipseste
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google