Tu Esti Mandru Ca Esti Roman?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai bre nea K., banii se restituiam tocmai pentru ca ceilalti nu plateau si se facea o discrimare!
    Acum, s-a cam rezolvat problema si plateste toata lumea.

    Totusi, nu mi-ai raspuns la intrebare...

    Comment


    • Originally posted by Cezar View Post

      Romania este o tara in care se poate trai decent si bine, insa necesita ceva mai multa munca.
      Corect, pe langa munca multa e nevoie si de un psihic tare. In Romania, sa traiesti bine, in cele mai multe dintre cazuri, trebuie sa fii fiu de deputat, interlop, sau daca iti place cartea si te gandesti ca ajungi mare si tare in nu stiu ce corporatie, sa fii pupincurist! Asta e expresia, ma scuzati.

      Originally posted by Cezar View Post
      Inca ceva legat de taxa de timbru: este o taxa corecta! Cine vrea masina, sa plateasca! Cine nu are banii de timbru, sa mearga cu metroul. Eu as pune si taxa pe km parcurs in bucuresti. Toti tampitii au masini! Deasemenea, toti ne plangem ca sunt prea multe masini, e aglomeratie, e har, e mar.
      Asa se intampla cand toata lumea are acces la masini. Ia sa se puna niste taxe dragute, sa se mai creasca benzina si sa nu te lase cu masini rupte. Sa vezi atunci ce liniste si frumos este in oras.
      Asa, de la semi-aurolac la director, toti avem masini. Pai nu se paote fratilor asa.
      Stai putin, avem taxe de timbru, accize in benzina, roviniete, impozite (drumurile sunt sub orice critica-inclusiv in capitala) si tot nu e de ajuns? Un motiv foarte mare al aglomeratiei il reprezinta si infrastructura de rahat. Tine cont ca pe langa faptul ca nu avem autostrazi, nici macar bulevardele din orase nu corespund. Sunt de pe timpul lui pazvantei chioru' cand nu erau asa multe masini (am inteles ca acum, in Romania, sunt putin peste 4 milioane de autoturisme. Putin, din puntul meu de vedere, raportat la populatia tarii). De atunci nu s-a schimbat nimic din punctul asta de vedere. In tarile cu apa calda si calaie se pune accent pe mersul la servici cu transportul in comun (sa fim eco, sa nu poluam, sa "perpetuam" resursele planetei, etc), cu bicicleta, etc...aici e o rusine sa faci asta! Noi mai avem multa mamaliga de mancat pana sa ajungem la acel nivel (avem o mantalitate primitiva). Sunt curios, in Italia, Spania, Grecia, Polonia, Bulgaria, etc exista aceasta taxa de mediu/prima-inmatriculare/timbru?

      Comment


      • Sunt cateva orase (le numeri pe degetele de la o mana) unde poti sa traiesti decent, in rest, toata sandramaua sta pe o movila de rahat! Sa nu mai spun ca cererea de munca este mult mai mare decat oferta, deci nu se pune problema ca nu se munceste. Nu ai ce sa muncesti. Degeaba faci interviuri pentru corporatisti si cauti numai oameni cu experienta, daca te stergi la coor cu diploma de studii superioare, ca ai luat-o pe degeaba, iar daca ai luat-o pe degeaba, nici nu ti se ofera locuri de munca, asa cum fac unitatile de prestigiu de la "fraierii" (englezi, americani) aia de radem de ei. Experienta aia trebuie sa vina in urma unui plan social bine structurat, nu sa lasi totul la latitudinea motto-ului "Legea junglei".
        Oricum, ne kakam degeaba pe noi! "Corabia" civilizatiei deja a inceput sa ia apa la bord, e doar o chestiune de timp pana bula de sapun in care traieste prostimea (sa nu-i spun altfel) se va sparge si nu va mai lasa loc de interpretari!
        Last edited by darksid3; 22 February 2013, 19:37.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • PCH, este vorba de adaptare la conditiile date.
          Cine nu are chef sa se adapteze, poate pleca linistit.
          Lucrul asta se intampla peste tot in lume.
          A trecut totusi prea putin timp de cand s-a dus comunismul lui peste. Asta a fost cea mai mare oroare a acestei tari!!!! Sa aiba toti la fel!!! O idiotenie crunta, cu urmari drastice!!!

          @intunecat: ai perfecta dreptate, insa se munceste prost si cam aiurea. Eu cand fac angajari (alea putine si rare) daca vad ca a absolvit facultate de Stat, mai si provine dintr-o familie ce i-a oferit tot, nici nu discut cu el, pt ca in 90% din cazuri este o potoare ordinara cu mari pretentii!
          Last edited by Cezar; 22 February 2013, 19:41.

          Comment


          • Adaptarea se face la un mediu nou, deci nu se aplica la ideea asta! Inadaptat esti daca pleci intr-un alt mediu si te intorci cu coada intre picioare, nu daca nu mai vrei sa te complaci in kakatul asta de Stat!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Adaptarea eu cred ca se face si la mediu "vechi", mai ales cand nu este stabil.
              Maine poimaine mai da o lege x, si se caca in planurile mele pe 2 ani.

              Comment


              • Bafta la evaziune fiscala, eu unul prefer sa traiesc CIVILIZAT!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Tocmai, civilizat nu poti trai aici.
                  Daca o faci, dai faliment in secunda 2.

                  Comment


                  • Bingo! S-a strigat Linie! Asta am zis si eu, mai devreme, cu alte cuvinte!
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Originally posted by Cezar View Post
                      Tocmai, civilizat nu poti trai aici.
                      Daca o faci, dai faliment in secunda 2.
                      si asta ziceam si eu. si de ce ? coruptia ne omoara in primul rand. suntem corupti pana in maduva oaselor ! si ca indivizi si ca popor
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Originally posted by Costi-bc View Post
                        in Romania se investeste o avere pentru un post si apoi investitia trebuie recuperata inzecit sau inmiit. de asta ar trebui "curatati" toti , averile confiscate, si adusi nemti/austrieci/mongolezi etc care sa ne conduca . suntem corupti de la nasterea poporului nostru si vom fi corupti inca 10 generatii de acum incolo (cel putin) ...
                        Ce inseamna ca un om sa aiba ochi, dar sa nu vada cu ei, sa aiba urechi, dar sa nu inteleaga ce aude - nu ma refer la Costi-bc - ci la foarte multi cetateni romani.

                        (nu le spun romani, fiindca sunt niste purtatori de cetatenie romana, care insa nu simt romaneste nici macar 25% din cat ar trebui - si asta din cauza propagandei desantzate la adresa Poporului Roman, care din 1990 se face atat pe canale private [posturi TV, radion, ziare, etc] dar si prin actiuni directe ale autoritatilor statului Roman) Inainte de 1989 exista o astfel de porpaganda la posturi gen Vocea Americii sau Europa Libera, care promovau valorile democratiei, libertatii, drepturilor omului, bla bla bla... (posturi occidentale cu emisiuni in limba romana, finantate din fondurile agentiilor de spionaj ale guvernelor occidentale) Eu nu am auzit sa fi zica vreo agentie media sau oficialitate straina ceva, sa protesteze cand s-au demolat marile intreprinderi si industrii romanesti, cand au ramas oameni pe drumuri, - sau acum cu inchiderea spitalelor... Ati auzit vreun guvern strain sau agentie media privata sa zica: "Saracii romani, li se inchid fabricile si spitalele si nu mai au cum sa-si castige existenta - trebuie sa-si paraseasca tare" UNDE SUNT DREPTURILE OMULUI? Omul nu are dreptul fundamental sa isi poata castiga painea la el in sat, la el in oras, la el in tara?

                        Cred ca baietii aia desptepti din occident care au platit milioane de dolari pentru propaganda anti-sistem - dar si ANTIROMANEASCA - si-au frecat mainile si le-a lucit ochii, cand au inceput sa se serveasca nestingheriti din avutul nostru, din avutul statului Roman. Traim in plina epoca fanariota astazi, in anul 2013, suntem ca pe vremea lui Brancoveanu Voda - sau poate mai rau, ca pe vremea lui Alexandru Ipsilanti.

                        si adusi nemti/austrieci/mongolezi etc care sa ne conduca - Cum adica trebuie adusi? Pai astia sunt stapanii Romaniei astazi, straini care au montat in cele mai inalte jilturi ale statului niste slugi vorbitoare de limba romana, si care raspund foarte eficient la ordinele primite de la straini.

                        Dincolo de persoana lui Basescu (fiindca nu doresc sa comentam aici personajul) - ati vazut la referendum ce mesaje au transmis "emisarii" Europeni, ba chiar l-au trimis pe nenea ala din America, sa "clarifice lucrurile si sa le puna in buna ordine".

                        Romania nu mai are nici independenta si nici suveranitate astazi, ca stat. Suntem o colonie, dar vatafii pusi de straini sa ne jupoaie si altoiasca cu biciu - foarte multi ii confunda cu "conducatorii nostri". Pardon, sunt slugile lor, nu conducatorii nostri. Noi nu avem conducatori - noi suntem la stapan.

                        Comment


                        • Nu e ceva nou! De cel putin 2000 de ani suntem condusi de straini, cu mici pauze! Lumea e condusa de interese, asa cum bine spunea un mare clasic!
                          Nu inteleg care e rostul ca, atunci cand te ineci, altul sa stea si sa-ti explice ce e apa...
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • adica asa :
                            Din 1862, statul român se numește Principat al României, iar Cuza ia titlul de "Principe de România". A fost detronat în 1866 de către Parlamentul român, care a invitat apoi un prinț german din familia de Hohenzollern-Sigmaringen, Carol să devină noul principe al României.

                            Independența României față de Imperiul Otoman a fost recunoscută oficial în 1878 la Congresul de la Berlin; principatul a devenit regat în 1881, cu Prințul Carol drept primul ei rege, Carol I.


                            n-ar fi prima data si nu e neaparat sa-i spui rege. si nu ma refer la fostii , ci la altii noi , capabili si necorupti.
                            asta pentru ca in Romania mai devreme gasesti o virgina decat o persoana necorupta.

                            si pe vremea comunistilor si dupa tot romanii au facut. nu eram legati la ochi , nu eram surzi (bruiasera americanii sau rusii posturile radio/tv/presa scrisa ?) , diferenta era ca ne mai aruncau cate un os conducatorii si ne faceam ca nu-i vedem. mentalitate comunista as putea zice , dar sa nu reluam telenovela ...
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Sunt exemple si mai vechi. Asta din 1862 este unul din pasii finali catre Globalizarea de astazi! De altfel, este de notorietate faptul ca A. I. Cuza era mason de rang inalt si ducea la infaptuire, o parte din ideologia masoneriei franceze, o parte din aceasta ideologie ajung si in State, avand ca simbol Statuia Libertatii. Repet, astea nu sunt cauze, ci doar fragmente dintr-un proces complex ce dureaza de generatii intregi.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Originally posted by Costi-bc View Post
                                si pe vremea comunistilor si dupa tot romanii au facut. nu eram legati la ochi , nu eram surzi (bruiasera americanii sau rusii posturile radio/tv/presa scrisa ?) , diferenta era ca ne mai aruncau cate un os conducatorii si ne faceam ca nu-i vedem. mentalitate comunista as putea zice , dar sa nu reluam telenovela ...
                                Eu am spus altceva - ca avem ochi, avem urechi - si nu intelegem ca ASTAZI (nu vorbeam despre acum 30 de ani) - "conducatorii" - adica cei pe care unii saracii ii divinieaza, iar altii ii spurca si injura (indiferent ca ii cheama Iliescu, Nastase, Petre Roman, Constantinescu, Basescu, Tariceanu, Boc, Ponta, etc) - TOTI sunt niste slugi care trebuie sa asculte si execute niste ordine.

                                Crezi ca Nastase a visat el noaptea ca trebuie sa vanda Petromul austriecilor de la OMV? Nici vorba... I s-a impus si a raspuns solicitarii. Ca pentru "reusita tranzactiei" - l-au manjit si pe el si pe altii cu niste money -asta face parte din "mecanism". Sidexul la fel - s-a "privatizat" la INDICATIILE lui Tony Blair (a spus-o presa engleza, nu eu) --- si asa s-a prapadit toata industria si statului Roman, la indicatii directe si exacte: "trebuie sa predati fabrica aia, la altii --- aia care erau interesati direct. Daca nu o predati, trebuie sa o desfiintati/demolati" Primiti si voi suma X la toata afacerea, dar nu aveti voie sa aveti asa ceva. (ne vinzi noua, sau inchizi)

                                Uite asa functioneaza "democratia", "libertatea", "drepturile omului", "societatea civila" si "lumea libera"

                                "Onorabilii moralisti occidentali" - pe Ceausescu n-au putut sa-l puna cu botul pe labe, asa ca l-au impuscat. N-au putut sa-l cumpere.

                                Cand l-au pacalit englezii pe Ceausescu, de i-au vandut avionul Bac (RomBac) - de a scos prin tranzactia asta firma Rolce Royce din faliment - ca ea producea motoarele de avion si nu mai avea cui le vinde fiind tehnologie depasita - Ceausescu a cerut sa-l primeasca regina Angliei --- adica sa fie primit si recunoscut ca un Sef de Stat, al unui stat respectat.

                                Nu ce vedem acuma (de exemplu Basescu, Ponta, etc) - care se ploconesc in fata lui Baroso - Basescu ii preda fitzuici - Ponta se scuza plangacios ca un scolar...

                                Ei nu sunt "Basescu" si "Ponta" - nici persoane fizice si nici "SRL-uri". Ei reprezinta statul Roman (care din pacate nu mai exista ca stat ci a ajuns o colonie). Daca ei ar reprezenta Romania - si nu "calitatea" de sluga a unor emisari straini, care reprezinta pe cei care s-au facut cu de la sine putere, stapani peste Romania, manjind cu niste bancnote scoate la imprimanta (adica hartie fara acoperire - doar ca are o anume culoara, si toti prostii sunt inebuniti dupa culoarea aia).

                                Si s-au facut stapani peste Romania prin minciuna, prin amagire, prin manipulare, prin crima, prin furt. Dar fac asa o propaganda, ca multi saracii se duc singuri sa se bage de buna voie sluga la ei si sa le linga talpile.
                                Last edited by ion_R5; 22 February 2013, 21:02. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google