Tu Esti Mandru Ca Esti Roman?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ei,parca incepi sa vorbesti romaneste.Mie nu mi-e rusine ca sunt roman,decat in masura in care nu ma ridic la inaltimea celor care au facut ceva pentru Romania,si din cauza acelora vine mandria de a apartine natiei pe care ei au ridicat-o.Care ei?Nu vreau sa mai aud de ironii ieftine,dar ce ziceti de martirii Aiudului?Sau ai Pitestiului?A,vreti ceva recent...Oamenii simpli,pe care ii vad facandu-si treaba si bine si la timp,fara a fi vipuri,dar fara absurda pretentie ca ei sunt prea buni pentru Romania.Doctorul Nicolae si doctorul Cucu de la sanatoriul din Eforie Sud,preotul Valentin Berechet de la Sf.Elena de la mare,de la Costinesti,maica Inocentia de la Techirghiol,(icoanele pictate de ea parca respira !),maicuta Iuliana de la Costinesti,cu o voce care "bate "multe voci din lume;femeia care are grija de copiii mei,care voteaza disperata psd-ul,dar are o inima de aur;sefa mea ,care e manager si nu maimuta urlatoare,cu creier dar si cu inima;bietul manipul@nt cu care am lucrat la un moment dat,de vreo 50 de kile,care a avut ambele maini rupte,dar trage fara sa se planga ca nu-i place Romania pentru cei sapte copii,cel mai mic avand patru ani;Tudor Gheorghe,Andra,si vanzatoarele de la alimentara care,toate patru,sunt atente,amabile,si deseori ofera ele cate o bombonica picilor mei ,cu drag,pentru ca sunt romance,nu fiinte superioare.Nu intentionez sa fac o lista mai lunga,dar daca vezi doar negrul,s-ar putea sa fii o parte din el.Sa nu uit ospatara dintr-un sat din Neamt (cu pretentii de statiune) care fara sa ceara ceva a fost nu ospatara ci gazda,si care a rosit si a refuzat cei cinci lei oferiti la sfarsitul concediului!Oare e evadata de la ospiciu?am gandit,atunci imediat.Era romanca fata de care eu ma rusinez ca nu sunt la fel de bun ca ea.Ca sunt roman,dar nu de calitatea ei.Si ma mandresc teribil ca sunt compatriot cu acesti oameni.Tu supara-te tare ca sunt soselele rupte,ca parca eu zbor.Eu am avut un moment de care nu mi-e rusine:cand am spus "nu"invitatiei de a intra in pcr in 1987(s-a uitat ala la mine ca la nebun,-oare avea dreptate?!).Diferenta intre mine si tine nu e de natie,sau de pareri,ci de locul in care te vezi fata de ceilalti.Sa stii ca si la mine e maturat in fata curtii,dar nu numai la mine,si nu e sat de nemti sau de extraterestri.Nu asta conteaza.Conteaza ca eu nu sunt,si nici nu ma cred unul mult prea bun fata de ceilalti.sunt un pixel intr-un ecran.Ma straduiesc sa fiu alb,sper sa fiu gri,si tind sa observ zonele de alb intens.Tu vrei sa fii intr-alt ecran.Asta e diferenta.Fii tu alb,si lasa-i pe ceilalti.
    Ca adaos,evident ca tu esti roman,de nationalitate germana(parca asa ai spus),dar tot roman o sa mori,si daca vei trai de azi in China sau in Berlin,toti te vor sti drept romanul ala ,bun sau rau,ca nu te apreciez eu.Esti roman si daca ai probleme cu asta,ai nevoie de ...stiu eu?un duhovnic,de un doctor...de ce nu,un pasaport...Tu stii mai bine.Poate ca eu sunt cealalta extrema a diagnosticului tau(!)sunt mai sus oameni care au spus ca ei nici nu se rusineaza,nici nu se mandresc ca sunt romani.E posibil ca ei sa aiba dreptate!
    La buna vedere!
    Last edited by crististreulea; 25 November 2009, 11:12.

    Comment


    • ai dreptate ca sutn oameni de valoare, care ar trebui luati ca exemplu, dar astia sunt putini. si sunt varfurile. poate ca nu toti ne-am nascut sa fim varfuri, caz in care trebuie sa ne ridicam la un anumit nivel, nu de varfuri, evident, dar peste mediocritatea restului populatiei. atata timp cat in romania rata procentuala a infractionalitatii e peste orice tara din lumea civilizata (nu vorbesc de ideile demagogice care conduc din umbra orice societate, vorbesc strict de faptul ca e mai "safe" sa umblii noaptea singur in dublin, la mama dracului, decat la 3 blocuri departare de casa ta), ca avem conducatori a caror nesimtire nu e depasita decat ocazional de unii din conducatorii iatalienilor (uite ca pana la urma suntem urmasii romei si mai mult, ne-am depasit profesorul; de parca ne-am putea lauda cu asta), ca per ansamblu, suntem o natie de lasi (gandeste-te sincer, daca am fi fost in noi in locul sarbilor in '98, cati dintre romani ar fi avut tupeu sa iasa in strada sa organizeze concerte in timpul bombardamentelor; cati ar fi zis: haideti, americanilor, lasati aviatia si intrati terestru, va asteptam sa va macinam ca pe carnati...aproape nimeni, iti garantez; ai nostri erau prea ocupati sa pupe curul acelor occidentali pe care tu pe drept nu-i suporti - si nu esti singurul; am avut ocazia ca in perioada respectiva sa calatoresc prin tara destul de mult si ienvitabil se discuta politica; in fara de zona banatului, restul tarii era de acord sa ne bagam si noi la sarbi si sa dam spatiul aerian trupelor nato fara sa ne roage nimeni, ca sa fim primiti in nato. sa facem ce cu nato? sa ne batem cu tantarii din delta folosind elicoptere apache?). sarbii ar trebui sa fie un model pt romani, nu americanii care vin de 70 de ani si inca n-au ajuns. vorba unui strabunic de-al meu: si daca veneau cu roaba de dovleac, ajungeau mai devreme...eh, vezi, astea sunt lucrurile care te dor atunci cand ti se zice roman. pt ca lumea te vede exact acel nevertebrat care n-are curajul sa zica "NU!", care prefera sa intinda mana decat sa mearga la munca, care isi arunca gunoiul peste tot pe unde-apuca, care in loc sa zica "da, am gresit", suna un prieten sus-pus si scapa din orice, care fura cum apuca...repet, nu ma refer la varfuri, varfuri au orice natie, scursuri, la fel, gasesti peste tot. diferenta o face masa de mijloc, care la noi nu are cu ce sa se compare. in orice alta tara, daca dai deoparte varfurile si scursurile, gasesti o masa de oameni , care, procentual, reprezinta mai mult decat ai nostri. si atunci chiar nu-ti convine. n-ai motiv de bucurie, e o bucurie neamplinita. care cu timpul, devine tristete, scarba...degeaba te uiti doar in sus si vezi partea buna sau cealata extrema, s avezi cat de bun esti in raport cu altii (in genere cei din coada listei). trebuie sa vezi lucrurile in ansamblu ca sa vezi unde ti-e locul. ori, privita in ansamblu, tara asta asta e degeaba, datorita cui? a marii majoritati...astia care fac de fapt diferenta, nu extremele.
      in fine, o sa ma gandesc sa merg la doctor, ca trebuiesc tratat, probabil, de faptul ca nu-s mandru ca 80% dintre conationalii mei se gandesc cum sa fure decat sa-si plateasca factura la telefonul pe care nimeni nu i-a obligat sa-l cumpere, dar trebuia sa aiba telefon mai "bengos" decat vecinul vasile. probabil ca un doctor sau un popa chiar o sa ma faca sa vad un lucru bun in asta si sa fiu mandru. daca pt asta tre' sa merg la popa, sa ma invete sa vad binele situatiei, decat sa incerce sa-i aduca pe respectivii la normalitate, prefer sa ma lipsesc de el. da-mi voie sa cred cu tarie ca nu asta e rolul duhovnicului si nici al doctorului. si pasaport am, chiar l-am si folosit. si crede-ma ca in afra de parinti, care sunt prea batrani sa mai plece undeva acum, nu ma tine absolut nimic in tara asta. chiar absolut nimic. n-am o problema cu faptul in sine ca-s roman, doar ca nu-s mandru de asta. cel putin nu acum. consider ca nu am de ce sa fiu mandru. de nici una din sa zicem natiile din care sunt facut. toti au avut varfuri, toti au avut scursuri. ii prefer pe nemti francezilor in unele chestii, ii prefer pe sarbi ungurilor in alte chestii, dar nu pot sa zic indubitabil ca sunt mandru de vreunii dintre ei. pe bucati, da, pot sa zic. am privilegiul, zic eu, ca am de unde alege si nu trebuie sa ma uit in istorie cu 80 de ani in urma sa descopar un brancusi cu care sper sa conving lumea ca romania nu are cea mai mare rata a infractionalitatii. si ca romanii nu sunt hoti, desi cei mai multi straini prinsi la furat in strainatate vorbesc romaneste...de fapt, as putesa sa fiu madru de asta, in fond, avem, ca natie, cel mai bun procentaj. mai conteaza ca-i la violuri?
      lasand gluma, sper din tot sufletul ca nu va naste vadimi si hitleri topicul asta. pana la urma suntem oameni si atata timp cat avem aceeasi scara a valorilor in cap, nu conteaza culoarea, religia, sexul...
      bbogdan, sper sa nu te superi si te rog s-o iei tot ca o gluma: apropo, stiai ca la tv-ul color, nu exista pixel alb pur? exista un pixel alb doar atunci cand un pixel rosu, unul albastru si unul verde stau impreuna si fiecare lumineaza in raportul optim, ca atunci cand cei 3 priviti in ansamblu, se vad ca un singur punct alb?
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • huh Seba m-ai rupt cu postul asta lung :-) ar trebui pusa o regula: "Scurt si la obiect" sa nu adormim glumesc putin sa mai destindem atmosfera.

        oameni buni am deviat deja cu mult de la subiect; ar trebui sa vedem defapt ce inseamna a fi mandru; defapt se refera la calitatile proprii nu la ale altora. Noi romanii avem tot timpul tendinta de a ne raporta la ce fac altii si nu la ce facem noi.

        Hai sa fim mandrii de ceea ce facem noi si sa lasam "curtea vecinului in pace".

        P.S.: dex: mandru : care are încredere exagerată în calităţile proprii
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • Pai definitia este: MÂNDRU adj. v. arătos, bun, capabil, chipeş, competent, destoinic, dotat, experimentat, falnic, frumos, grandios, impozant, impresionant, impunător, încercat, înţelept, înzestrat, maiestuos, măreţ, minunat, pregătit, priceput, semeţ, splendid, strălucitor, valoros, versat, vrednic.
          Domne ma regasesc aproape in fiecare cuvant al definitiei de mai sus, de fapt modestia m-a caracterizat dintotdeauna.
          Pentru cei care spun ca nu sunt mandrii: Mândru ≠ modest, simplu, servil, slugarnic, umil, umilit, pocit, urât.
          Deci, mai spune cineva ca nu este mandru ?

          Comment


          • Mda... cam astea sunt definitiile mandriei: http://dexonline.ro/search.php?cuv=mandru
            Cand am intrebat in titlul topicului daca sunteti mandri, ma refeream strict la asta: "Care este cuprins de un sentiment de satisfacție (ca urmare a unui succes, a unei reușite sau a unei victorii)."
            Deci sunt cuprins de cea mai mare satisfactie din viata mea atunci cand zic ca sunt roman.
            Bogdane, de curiozitate: din ce zona a tarii esti? Nu stiu, ma gandesc ca nu locuiesc eu unde trebuie. Aici la mine in Bucuresti pe cuvant ca nu am de ce sa fiu mandru ca sunt roman, ma gandesc ca in alte zone ale tarii lumea e altfel si poate d-asta nu imi dau eu seama de unde vine mandria asta.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Originally posted by Seba View Post
              ai dreptate ca sutn oameni de valoare, care ar trebui luati ca exemplu, dar astia sunt putini. si sunt varfuri. poate ca nu toti ne-am nascut sa fim varfuri, caz in care trebuie sa ne ridicam la un anumit nivel, nu de varfuri, evident, dar peste mediocritatea restului populatiei.

              Eu nu gandesc statistic,fata de mediocritate sau altceva,eu ma straduiesc
              1.sa fiu crestin,
              2.sa imi fac treaba acolo unde muncesc,si
              3.sa fiu cetatean fara a intra in contradictie cu 1.

              ;atata timp cat in romania rata procentuala a infractionalitatii e peste orice tara din lumea civilizata

              rata data de numarul mare de tigani- oare conteaza? in plus,de unde ai tu datele astea?

              (nu vorbesc de ideile demagogice care conduc din umbra orice societate, vorbesc strict de faptul ca e mai "safe" sa umblii noaptea singur in dublin, la mama dracului, decat la 3 blocuri departare de casa ta)

              in Dublin ai fost tu?,

              ca avem conducatori a caror nesimtire nu e depasita decat ocazional de unii din conducatorii iatalienilor (uite ca pana la urma suntem urmasii romei si mai mult, ne-am depasit profesorul; de parca ne-am putea lauda cu asta),

              sau ai Germaniei,sau ai Angliei,sau ai Austriei,care ma judeca pe mine dupa mailat sau alt ocrotit de-al lor.

              ca per ansamblu, suntem o natie de lasi (gandeste-te sincer, daca am fi fost in noi in locul sarbilor in '98, cati dintre romani ar fi avut tupeu sa iasa in strada sa organizeze concerte in timpul bombardamentelor; cati ar fi zis: haideti, americanilor, lasati aviatia si intrati terestru, va asteptam sa va macinam ca pe carnati...aproape nimeni, iti garantez; ai nostri erau prea ocupati sa pupe curul acelor occidentali pe care tu pe drept nu-i suporti - si nu esti singurul; am avut ocazia ca in perioada respectiva sa calatoresc prin tara destul de mult si ienvitabil se discuta politica; in fara de zona banatului, restul tarii era de acord sa ne bagam si noi la sarbi si sa dam spatiul aerian trupelor nato fara sa ne roage nimeni, ca sa fim primiti in nato.

              Asta e marea mea rusine,si as vrea sa stiu cum s-o spal,pentru ca am aflat tarziu care era adevarul in Serbia.SA dau vina pe autoritati ca m-au dezinformat?Degeaba ,e vina mea,ca nu am cautat adevarul.Dar eu nu as fi organizat concerte,de fapt n-as fi participat,ca nu asa cred ca se face treaba,eu as fi facut altceva mult mai de folos.

              sa facem ce cu nato? sa ne batem cu tantarii din delta folosind elicoptere apache?).

              Hai sa deschidem un thread despre UE si NATO si voi injura la greu ,inclusiv prostia de a dori,la un moment dat,sa fim membri la asa ceva.

              sarbii ar trebui sa fie un model pt romani,

              Aici esti fratele meu drag si nu e pic de ironie.

              nu americanii care vin de 70 de ani si inca n-au ajuns. vorba unui strabunic de-al meu: si daca veneau cu roaba de dovleac, ajungeau mai devreme...eh, vezi, astea sunt lucrurile care te dor atunci cand ti se zice roman. pt ca lumea te vede exact acel nevertebrat care n-are curajul sa zica "NU!",

              De ce iti pasa de ce spun altii?Ce esti tu,ca si crestin,ca si profesionist,ca si cetatean(cu sensul de parte a unei societati)?

              care prefera sa intinda mana decat sa mearga la munca, care isi arunca gunoiul peste tot pe unde-apuca, care in loc sa zica "da, am gresit", suna un prieten sus-pus si scapa din orice, care fura cum apuca...repet, nu ma refer la varfuri, varfuri au orice natie, scursuri, la fel, gasesti peste tot. diferenta o face masa de mijloc, care la noi nu are cu ce sa se compare.

              se compara cu propriile varfuri,si nu e vina oamenilor simpli ca valorile noastre au fost omorate de politica parsiva a occidentului iar acum se vad doar ceea ce televiziunile arata:scursuri in mertane.Si astia sunt luati de multi drept modele.Adevaratele varfuri cum spui tu,sunt aici jos,printre noi,dar nu sunt proclamate modele,ca dauneaza imaginii occidentului in Romania.Vorbeai de sarbi.Pavle a fost un reper.La noi e Iustin Parvu,e Arsenie Papacioc,pana de curand a fost Teofil Paraian.Ai auzit de ei?

              darin orice alta tara, daca dai deoparte varfurile si scursurile, gasesti o masa de oameni , care, procentual, reprezinta mai mult decat ai nostri.

              Aici iar fabulezi.Pe ce te bazezi?

              si atunci chiar nu-ti convine. n-ai motiv de bucurie, e o bucurie neamplinita. care cu timpul, devine tristete, scarba...degeaba te uiti doar in sus si vezi partea buna sau cealata extrema, s avezi cat de bun esti in raport cu altii (in genere cei din coada listei).

              Eu nu vad ca sunt bun,eu as dori sa fiu ca ei.Ei ma fac sa fiu mandru ca sunt roman.

              trebuie sa vezi lucrurile in ansamblu ca sa vezi unde ti-e locul. ori, privita in ansamblu, tara asta asta e degeaba, datorita cui? a marii majoritati...astia care fac de fapt diferenta, nu extremele.

              Esti cam depresiv,nu te supara.Ansamblu,mare majoritate,sunt vorbe.De ce sa-mi fie mie rusine ca sunt roman ca fura sau omoara Vasile sau Maiputinlat?Pe mine ma enerva un ungur in armata,si cand a zis ca vrea sa ingroape toti romanii l-am pus sa sape adaposturi individuale pentru tot plutonul,vreo douazeci de insi,in timp ce restul dormeau prin tufisuri.Dar tot nu reusesc sa am ceva contra ungurilor ,in general.Ma enerveaza sicanele oficialilor din Ungaria,dar asta e deja altceva,dar mult mai tare ma supara romanii care se cred inferiori ca popor ca nu radem Budapesta de pe fata pamantului.EU stiu ca sunt niste dobitoci orgoliosi si nu mi-e rusine cu mine si cu poporul meu.

              in fine, o sa ma gandesc sa merg la doctor,

              Ce-ar fi sa incerci un preot intai,lasa gluma.Sa vezi doar negrul din viata si sa ti se para gaina vecinului ca e curca,nu e boala,e problema.

              ca trebuiesc tratat, probabil, de faptul ca nu-s mandru ca 80% dintre conationalii mei se gandesc cum sa fure decat sa-si plateasca factura la telefonul pe care nimeni nu i-a obligat sa-l cumpere, dar trebuia sa aiba telefon mai "bengos" decat vecinul vasile. probabil ca un doctor sau un popa chiar o sa ma faca sa vad un lucru bun in asta si sa fiu mandru. daca pt asta tre' sa merg la popa, sa ma invete sa vad binele situatiei,

              fata de situatia asta ai avea dreptate dac imi spui de unde stii tu de 80%?Poate sunt de fapt vreo cinci procente,dar esti in mijlocul acelor procente.

              decat sa incerce sa-i aduca pe respectivii la normalitate, prefer sa ma lipsesc de el. da-mi voie sa cred cu tarie ca nu asta e rolul duhovnicului si nici al doctorului. si pasaport am, chiar l-am si folosit. si crede-ma ca in afra de parinti, care sunt prea batrani sa mai plece undeva acum, nu ma tine absolut nimic in tara asta. chiar absolut nimic. n-am o problema cu faptul in sine ca-s roman, doar ca nu-s mandru de asta. cel putin nu acum. consider ca nu am de ce sa fiu mandru. de nici una din sa zicem natiile din care sunt facut. toti au avut varfuri, toti au avut scursuri. ii prefer pe nemti francezilor in unele chestii, ii prefer pe sarbi ungurilor in alte chestii, dar nu pot sa zic indubitabil ca sunt mandru de vreunii dintre ei. pe bucati, da, pot sa zic. am privilegiul, zic eu, ca am de unde alege si nu trebuie sa ma uit in istorie cu 80 de ani in urma sa descopar un brancusi cu care sper sa conving lumea ca romania nu are cea mai mare rata a infractionalitatii.

              Poate ca e ca la americani,la ei,dupa standardele europene,sau ale lor de acum juma de secol,30% sunt bolnavi psihic,dar intre timp au declarat ca normale o gramada de psihoze,cea mai cunoscuta fiind homosexualitatea.Si uite asa au rate mici,desi sunt psihopati in toata regula.Si ghici care tara are cea mai mica rata de boli psihice?Aici si eu am fost surprins:noi,dom'le!Sursa,radio Doibrogea,care cita un raport al unei asociatii europene de doctori de nebuni
              .
              si ca romanii nu sunt hoti, desi cei mai multi straini prinsi la furat in strainatate vorbesc romaneste...de fapt, as putesa sa fiu madru de asta, in fond, avem, ca natie, cel mai bun procentaj. mai conteaza ca-i la violuri?
              lasand gluma, sper din tot sufletul ca nu va naste vadimi si hitleri topicul asta.

              Aici iar sunt de acord cu tine.

              pana la urma suntem oameni si atata timp cat avem aceeasi scara a valorilor

              Pai aia e,mama ei de scara,ca tu te uiti la stiri si statistici,eu ma uit in oglinda.
              in cap, nu conteaza culoarea, religia, sexul...
              bbogdan, sper sa nu te superi si te rog s-o iei tot ca o gluma: apropo, stiai ca la tv-ul color, nu exista pixel alb pur? exista un pixel alb doar atunci cand un pixel rosu, unul albastru si unul verde stau impreuna si fiecare lumineaza in raportul optim, ca atunci cand cei 3 priviti in ansamblu, se vad ca un singur punct alb?

              Asta sa insemne oare,ca trebuie sa am in mine trei natii?(trecand peste faptul ca monitorul meu e alb-negru).Pai,tata e nascut in Bulgaria dar din parinti romani,mama era olteanca ,deci am vreo sansa?Sau macar copiii mei,ca soacra-mea era originara din Chisinau?Si alta concluzie ar fi ca Lezeu (de patru nationalitati)e reclama la pasta de dinti sau detergenti?!
              Ooof,iar am stat o ora sa ma cert cu tine!Uite alte motive sa fim mandri de Romania:Grasa de Cotnari,Jidvei,Zestrea Murfatlar,si ar mai fi cateva.Ce te-as mai convinge cu astea!
              Last edited by bbogdan; 24 November 2009, 22:34.

              Comment


              • Jidvei "Fata culcata in iarba" Proud to be fuken romanian )))
                Sus paharul...si cand ne-o fi mai rau, la fel sa ne fie.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Na,ca si getodacul asta e mandru dar o spune in francofona!Darkule,nu am gustat inca fata aia,sa vad daca e traca sau longobarda,dar cum dau de una o s-o cumpar,si o sa-i dau o sarutare lunga.Poate ma acuza astia de trafic de persoane!
                  Last edited by bbogdan; 24 November 2009, 22:53.

                  Comment


                  • Daca n-o "saruti" cand esti la volan, e totul ok
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Darksoul mai esti!Acum,chiar daca stiu ca era big brother nu e departe,si internetul va fi un mijloc de supraveghere,totusi,daca eu as incepe acum,aici sa depan povesti cu betii urmate de liniute si curse soldate cu jdemii de morti,ce s-ar putea intampla?Exceptie cazurile de exces de zel ale moderatorilor(pietenii stiu...),altceva decat zelul politistilor de a ma conecta la o fiola ,nu vad alt pericol.Mi se acreste vinul prin magazie,amice,am vin si de anul trecut,am vin de luat de la cineva si nu ma grabesc,nu sunt un bautor,stii vorba aia nemteasca,i'm a lover,not a drinker!Asta cu loverul o spun ca e nevasta la munca ,altfel...Mi se cam rupe mie de parerea altora cand am ceva de spus,de fapt se cam vede...
                      ...Da' sunt mandru ca sunt roman!(pentru cei cu off-topicu')

                      Comment


                      • Uite, cand il vad pe Lucian Bute campion, sunt mandru de natia mea.

                        Comment


                        • Originally posted by vitriol View Post
                          Mda... cam astea sunt definitiile mandriei: http://dexonline.ro/search.php?cuv=mandru
                          Cand am intrebat in titlul topicului daca sunteti mandri, ma refeream strict la asta: "Care este cuprins de un sentiment de satisfacție (ca urmare a unui succes, a unei reușite sau a unei victorii)."
                          Deci sunt cuprins de cea mai mare satisfactie din viata mea atunci cand zic ca sunt roman.
                          Bogdane, de curiozitate: din ce zona a tarii esti? Nu stiu, ma gandesc ca nu locuiesc eu unde trebuie. Aici la mine in Bucuresti pe cuvant ca nu am de ce sa fiu mandru ca sunt roman, ma gandesc ca in alte zone ale tarii lumea e altfel si poate d-asta nu imi dau eu seama de unde vine mandria asta.
                          Sunt din Dobrogea,dar nu are importanta.Motivul principal pentru mandria mea e ortodoxia,am spus-o in prima postare,daca nu ma inseala memoria.Ar fi bine sa nu vii cu n contraargumente ,decat eventual in pm,ca sa evitam varsari de vorbe urate.Alt motiv e multimea de oameni minunati pe care ii cunosc si care ma fac sa ma rusinez ca nu sunt la fel de bun roman ca ei,dar sunt mandru ca fac parte din acelasi popor cu ei.Al treilea motiv e acela ca nu exista nici un alt popor care sa ma faca sa-mi fie rusine de poporul meu,pe motiv ca ce buni sunt ei.Astfel de cazuri se intalnesc in acest moment in Italia,in Germania,in Austria,in Ungaria.Referitor la aceste mari popoare am adresat eu oarecari aduceri-aminte la faptele 'mnealor,adica dincolo de asfalt bun si cetateni care nu scuipa pe strada,alte merite nu au,ci mai degraba carente grave la capitolul memorie si asumarea responsabilitatii.La capitolul asta am fost contrat de Seba care si-a imaginat ca am eu ceva cu catolicii sau cu sasii.Nici macar nu am gandit asa ceva.
                          In rest,draga domnule vitriol,sa stii ca nici mie nu-mi place Bucurestiul,dar nu din cauza oamenilor.E el plin de nesimtiti,dar nici Constanta nu e departe.E doar prea aglomerat,comunistii l-au umplut cu blocuri,iar postcomunistii cu pensionari.
                          As mai avea o mica remarca la adresa ta.Ai afirmat ca nu iti mai bati capul cu mine ca stii de pe alt thread ca am idei fixe.Ai dreptate,cand vine vorba despre avorturi,da,domnule,e o crima oribila si asta e una din ideile mele fixe,iar alta idee fixa e ca daca nu-ti place tara si poporul in care traiesti ai doua alternative:faci ce poti sa schimbi in bine,eventual incepi cu propria persoana,sau pleci la poporul ala care crezi ca te merita.Privitor la prima mea idee fixa,nu sunt mandru ca romanii omoara la copii ca Hitler si Stalin ne invidiaza,dar fac ce pot ca sa schimb asta.Nu-i desconsider si nu-i judec,doar incerc sa ii schimb.Unul daca am reusit,e mai bine.Poti sa stai pe margine sa injuri,dar asta nu e genul meu,de-aia nu-mi place fotbalul.

                          Comment


                          • Problema cu mandria se pune in felul urmator: sa zicem ca eu fac parte dintr-un colectiv, gen o clasa de 30 de persoane. Si in clasa asta unii sunt mandrii ca fac parte din ea, altii nu. Putem discuta noi in clasa asta 5 zile si 5 nopti despre mandrie, cu argumente si laude, este egal cu zero. Problema se pune atunci cand te vezi cu colegii din alte clase in pauza si te intreaba din ce clasa faci parte. Aici e adevarata problema de mandrie. Se poate intampla ca multi colegi de la alte clase sa vina cu afirmatii gen: "de unde esti, din A? Esti coleg cu aia care nu se spala si pute tot holul cand ies in pauza, sau cu aia de repeta clasa a 3 oara?" Cum as putea sa fiu eu mandru cu clasa mea daca toti cei de la alte clase stiu deja ce fel de colegi am?
                            Spuneai ca aici in Romania este coltul meu de tara, acea oaza de liniste atunci cand ajung acasa. Eu pot sa accept ca pot avea oaza aia de liniste oriunde in lumea asta, nu trebuie sa fie neaparat intre granitele tarii in care m-am nascut, chiar nu ma deranjeaza absolut deloc. Din pacate linistea din "oaza" de care spui tu imi este tulburata de vecini care imi dau muzica gratis la orice ora au ei chef cu toate ca eu nu o vreau, de oameni care imi blocheaza iesirea din curte cu toate ca am pus un semn in poarta cu "nu parcai, garaj" si carora trebuie sa le cer acordul sa pot intra in "oaza mea de liniste" sau sa ies din "oaza". Iar replicile lor se repeta de fiecare data "imi pare rau, nu aveam unde sa parchez". Sa nu credeti ca nu aveau unde sa parcheze, doar ca locurile libere sunt la 50-70m departare de intrarea unde au ei nevoie.
                            Nu pot sa nu fiu mandru cu familia mea, cu prietenii mei care de multe ori ma uimesc cu bunul simt de care dau dovada in multe situatii. Dar asta cu prietenii, nu vreau sa dau dovada de lipsa de modestie, dar "cine se aseamana se aduna", iar asta se intampla oriunde in lume.
                            Problema in tara asta nu sunt soselele, eu chiar consider ca avem drumuri bune, majoritatea dintre ele, si nici nu ma deranjeaza ca sunt putine. Ma deranjeaza majoritatea compatriotilor care habar n-au cum sa circule pe drumurile astea, iar cei care trebuie sa aplice legea ii opresc pe cei care circula cu viteza de 61 km/h pe o zona cu limita de viteza 50. E mai usor asa decat sa opresti o masina de 100 000 E si sa te faca de ras soferii acestora.
                            In fine... iti garantez ca daca toti cei care vor sa plece din Romania in momentul asta ar face-o, chiar ar fi trist pentru tara asta... Nu ar mai ramane nimic de care sa fii mandru, in fara de ortodoxie care pana la urma... e si asta un motiv...
                            Last edited by vitriol; 30 November 2009, 02:08.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Originally posted by vitriol View Post
                              Problema cu mandria se pune in felul urmator: sa zicem ca eu fac parte dintr-un colectiv, gen o clasa de 30 de persoane. Si in clasa asta unii sunt mandrii ca fac parte din ea, altii nu. Putem discuta noi in clasa asta 5 zile si 5 nopti despre mandrie, cu argumente si laude, este egal cu zero. Problema se pune atunci cand te vezi cu colegii din alte clase in pauza si te intreaba din ce clasa faci parte. Aici e adevarata problema de mandrie. Se poate intampla ca multi colegi de la alte clase sa vina cu afirmatii gen: "de unde esti, din A? Esti coleg cu aia care nu se spala si pute tot holul cand ies in pauza, sau cu aia de repeta clasa a 3 oara?" Cum as putea sa fiu eu mandru cu clasa mea daca toti cei de la alte clase stiu deja ce fel de colegi am?

                              Cel din clasa respectiva si-ar putea vedea de proprii colegi,de exemplu,si rusinarea asta fata de clasa ta pentru o parte a ei te rusineaza pe tine.TOATE popoarele au uscaturi si ideea ca romanii au mai multe e falsa.Nu toate popoarele au asa multi indivizi care arata cu degetul spre altii si isi ascund scursurile lor ca popoarele asa-zis civilizate,care au experienta de ani buni in imagini publice care sa ascunda mizeriile proprii prin supraevaluarea mizeriilor altora.Partea care ma supara e alcatuita din oameni ca tine care iau de bune toate vorbele lor.Bun,unii romani sunt boschetari;nu toti,si toate popoarele au nefericiti din astia.Politicienii romani sunt niste egoisti,corupti si incompetenti.Corect,dar nu exista tara in care situatia sa fie diferita.In Romania goana dupa bani e mai la suprafata pentru ca acum e t6impul capitalismului astuia salbatic aici,si se vede vanzoleala asta.Stai sa se aseze baietii,sa rasara a doua generatie din ei,si atunci aia vor avea niste aere de nepatati de n-o sa-ti vina sa crezi(un astfel de exemplu ar fi Mazare care se lauda ca el nu a lucrat niciodata la stat si nu a fost comunist,informator,etc,pentru ca nu a avut timp,dar e acum,prin "calitatile "sale colegul de partid al multor tovarasi).

                              Spuneai ca aici in Romania este coltul meu de tara, acea oaza de liniste atunci cand ajung acasa. Eu pot sa accept ca pot avea oaza aia de liniste oriunde in lumea asta, nu trebuie sa fie neaparat intre granitele tarii in care m-am nascut, chiar nu ma deranjeaza absolut deloc.

                              Asta e o problema,daca nu o vezi,si tu si altii,va invit sa va realizati visul cu ochii si acolo veti deveni doar niste tigani romani in virtutea acelor practici de imagine din presa acelor taricivilizate.

                              Din pacate linistea din "oaza" de care spui tu imi este tulburata de vecini care imi dau muzica gratis la orice ora au ei chef cu toate ca eu nu o vreau,

                              Muta-te .Langa mine e un loc de vanzare,te intereseaza?Cauta pe la tara,in apropiere,dar vezi sa nu fii tu la fel,doar ca difera genul muzical.

                              \de oameni care imi blocheaza iesirea din curte cu toate ca am pus un semn in poarta cu "nu parcai, garaj" si carora trebuie sa le cer acordul sa pot intra in "oaza mea de liniste" sau sa ies din "oaza". Iar replicile lor se repeta de fiecare data "imi pare rau, nu aveam unde sa parchez". Sa nu credeti ca nu aveau unde sa parcheze, doar ca locurile libere sunt la 50-70m departare de intrarea unde au ei nevoie.
                              Nu pot sa nu fiu mandru cu familia mea, cu prietenii mei care de multe ori ma uimesc cu bunul simt de care dau dovada in multe situatii. Dar asta cu prietenii, nu vreau sa dau dovada de lipsa de modestie, dar "cine se aseamana se aduna", iar asta se intampla oriunde in lume.

                              La fel si cu ceilalti,nu crezi?Cum am mai spus cuiva,poate nu ai chiar pe toti cei din jur minunati,dar sa-ti imaginezi ca esti superior celorlalti ,e o mare distanta.Tu nu ai parcat aiurea niciodata in Bucurestiul ala supraaglomerat?Pleaca de acolo,cauta alta localitate,Bucurestiul e un infern,nu as vrea sa stau acolo nici daca ma alegeti presedinte,mut capitala la Pecineaga sau Cobadin!

                              Problema in tara asta nu sunt soselele, eu chiar consider ca avem drumuri bune, majoritatea dintre ele, si nici nu ma deranjeaza ca sunt putine. Ma deranjeaza majoritatea compatriotilor care habar n-au cum sa circule pe drumurile astea, iar cei care trebuie sa aplice legea ii opresc pe cei care circula cu viteza de 61 km/h pe o zona cu limita de viteza 50. E mai usor asa decat sa opresti o masina de 100 000 E si sa te faca de ras soferii acestora.
                              In fine... iti garantez ca daca toti cei care vor sa plece din Romania in momentul asta ar face-o, chiar ar fi trist pentru tara asta...

                              Ei,da-mi voie sa nu fiu chiar asa trist.E chiar asa o aroganta, sa-ti imaginezi ca daca pleaca cei care nu-si suporta tara si propriul popor nu vom putea trai,ca ajung sa imi doresc sa plecati.
                              Nu ar mai ramane nimic de care sa fii mandru, in fara de ortodoxie care pana la urma... e si asta un motiv...
                              Atunci vom trai noi astia prosti,inculti,murdari,care nu respectam legile,regulile,dar care ne respectam tara si pe cei cu care impartim peticul asta de lume.Si o sa va primim cu drag cand va intoarceti din paradisurile voastre ca sa traiti putin fericirea de roman cu imagine urata,asa cum ii primim si acum pe cei care au plecat deja,din motivele tale,si de care mi-e mila,de cat de disperat de singuri pot fi afara.Se tradeaza,si crede-ma ca stiu multi.Uiti ca aici e litoralul,si macar trec pe aici cand revin in tara.Si stiu pe cineva,care e asa batos si mandru ca e neamt prin cetatenie,si care dupa doua pahare de vin de butuc plange ca la el "acasa"friptura are acelasi gust cu mamaliga arsa(expresia lui),si ca nemtii sunt niste idioti cu regulile lor.Tot cuvintele respectivului.Asa ca roaga politicos pe cei care nu au unde parca decat in poarta ta sa te lase sa iesi,ca la urma-urmei,in inghesuiala bucuresteana un loc de parcare conteaza la anumite ore.Si nu uita ca ESTI ROMAN PANA IN MADUVA OASELOR SI ASA VEI MURI.
                              Last edited by bbogdan; 30 November 2009, 17:06.

                              Comment


                              • dar cu argumentele astea n-o sa ne convingi sa fim mandrii, catusi de putin...
                                Last edited by Seba; 30 November 2009, 18:51.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google