Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu tot respectul pentru toata lumea dar unii chiar nu aveti idee in ce consta smurdul.
    Mrk belitii aia de pompieri si medici de pe salvarile si masinile de descarcerare sunt cei mai buni medici in medicina de urgenta pe care ii are tara. Nu prin prisma pregatirii cat prin experienta pe care o au si riscurile la care se supun pentru niste bonusuri de kko. Multi fac voluntariat. Personal am cunoscut un pompier militar care din chemare si pentru cativa lei in plus era paramedic voluntar pe o masina de smurd. Sa nu credeti ca "voluntar"+"cativa lei in plus" sunt termeni care nu se alipesc. Pentru banii care ii lua in plus pe zilele prestate pe ambulanta multi dintre voi nu s-ar da jos din pat. Nu mai zic de mers la cumparaturi.
    Credeti ce vreti voi despre oricine, dar fereasca sfantu' satelit sa aveti vreodata nevoie de o masina de smurd si sa vina normalii.
    Atat am avut de spus, chiar daca nu convine.
    Traiti in rromanistan si asta va ocupa tot timpul.
    De ganduri se ocupa haznalele ( antenele) 1,2,3 etc

    Comment


    • Oti, mai citeste tata odata :
      nici paramedici pe masinile de pompieri
      Masinile de pompieri sunt alea de sting incendii, dau pisici jos din copac etc, alea au acum si paramedic cu ele.
      SKD Ozenele, complet de acord cu tine. dar astia ca nea K vad numai ce vor ei si dau vina unde vor ei. Daca nu era arafat, poate nici nu aveau barca aia dezumflata.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Credeti ce vreti voi despre oricine, dar fereasca sfantu' satelit sa aveti vreodata nevoie de o masina de smurd si sa vina normalii.
        Si invers, sa ai nevoie de un medic si sa vina SMURD-ul. Paramedicul o sa va trateze pe loc.
        Eu stiu despre ce vorbesc, nu de la Antene si ce mai insirati voi. Despre cum s-a intervenit la niste tragedii de pe langa Iasi, accidentul de tren de la Scanteia, accidentul de tren de la Uricani.

        SMURD-ul are rolul lui, nu confundati cu Ambulanta. Aia de va salveaza viata pana la capat sunt cei de la Ambulanta.
        Stiti voi de ce ajunge SMURD-ul prima data? prentru ca sistemul de operatori la 112 e comun si SMURD-ului i se dau cazurile care se considera cele mai grave. Dar degeaba ajunge SMURD-ul primul, ca daca nu e de descarcerat ceva, te pun pe targa si asteapta Ambulanta.

        Comparati voi pregatirea unui medic de urgenta cu cea a unui paramedic? Unii fac niste cursuri la SMURD, iar altii fac facultate, rezidentiat+examene.

        Pentru banii care ii lua in plus pe zilele prestate pe ambulanta multi dintre voi nu s-ar da jos din pat. Nu mai zic de mers la cumparaturi.
        O dai in lacrimogene. De aia sunt ocupate toate posturile.
        Penru banii platiti in Romania daca esti director, un danez nici nu se da jos din pat. E ok sa fac si comparatia asta?

        Dar, peste toate astea, care nu-si rostul in discutia initiala, ISU cu Arafat si-a aratat limitele. Se putea mai mult? Tot ce e posibil. Macar daca nu autorizau prin lipsa de actiune functionarea tuturor bombelor gen Colectiv.

        A facut lucruri bune Arafat? Da. Dar si rele, tinand la piept pui de lele si aparandu-i.
        Si Gigi becali a facut lucruri bune ajutand oameni, doar ca i-a ajutat din ce furat de la stat si din retrocedarile de teren ce nu au mai ajuns la adevaratii proprietari.
        Asta il face cumva vreun om deosebit?
        Last edited by mr.K; 26 November 2015, 12:24. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Chiar nu realizezi ce aberatii spui. Fara suparare. Smurd nu inseamna doar descarcerare si paramedici asa cum incerci sa o dai. Ce ar descarcera o ambulanta smurd la un om cazut intr-o statie de ratb? Zi tu. Iti spun? Ii descarcerau coastele in timp ce ii faceau procedura de resuscitare. Atunci prefer oricand un pompier de 90kg decat o asistenta nefe de pe salvare care nu are chef nici de o.... Dar sa mai si transpire cat se munceste cu fraierul in stop. Fara arabete nu exista smurdul. Exista ambulante smurd care sunt cele mai bine dotate. De ce? Pentru ca fraierii de pe ele sunt in linia intai, sunt satui de creieri imprastiati, bucati de maini si picioare. Nu crezi? Du-te la urgenta si pierzi juma de zi pe acolo sa vezi ce scot pe targi din ambulantele alea rosii. Pentru ca spre deosebire de ce sustii tu eu stiu ca aia nu doar te resusciteaza/stabilizeaza la fata locului ca sa te arunce in salvarea care vine din urma ci te si urca in salvarea lor si te cara la upu. In viata.
          Si da, din cate stiu pe salvarile smurd sunt medici de urgenta care sunt in stare sa iti bage deshtu in rana ca sa iti innoade artera.
          Poti zici ce vrei pentru mine oamenii de la smurd sunt eroi toti de la un capat la altul. Unul singur valoreaza mai mult decat orice promotie de parlamentari.
          Ca il aduci pe berbecali in compratie spune tot.

          Comment


          • 1. Discutia initiala era despre ISU.
            2.Daca te aprinzi asa usor legat de SMURD, inseamna ca tu stii numai eroi. Eu mai stiu si din astia care fac treaba doar cu biciu'.
            Si da, din cate stiu pe salvarile smurd sunt medici de urgenta care sunt in stare sa iti bage deshtu in rana ca sa iti innoade artera.
            Vezi si tu cate ambulante SMURD au medic si cate au doar paramedici. Si mai ales cate ambulante SMURD exista pe tara.
            SMURD-ul a fost conceput pe un sistem diferit de Ambulanta, medicii ii numeri pe degete si ii intalnesti indeosebi pe elicoptere, putine ambulante SMURD au medic.
            Nu te raporta doar la Bucuresti, ca exista viata civilizata si in afara lui.
            Du-te la urgenta si pierzi juma de zi pe acolo sa vezi ce scot
            Am fost. In general, exista 2 ambulante SMURD parcate si o Octavia break cu care merge sa dea interviuri sefa SMURD Iasi. Hai, ma lasi?
            Poti zici ce vrei pentru mine oamenii de la smurd sunt eroi toti de la un capat la altul. Unul singur valoreaza mai mult decat orice promotie de parlamentari.
            Ca il aduci pe parlamentari in compratie spune ca nu mai ai argumente.

            Ciao!
            Last edited by mr.K; 26 November 2015, 14:36.

            Comment


            • In fac am dat un test de management (aprox 100pag/30min, la 5 greseli -out) pe care l-am picat. O situatie aprox: un tip prin activit lui , aduce un profit firmei de 1 mil de euro. Drept recomp este pus sef pe un compart (10-20 salariati). Acest compartiment produce o paguba de 10 mii de euro (prin furt, minciuna, contracte aiurea). Patronul decide: a......b.....c.....valabila o singura varianta. Povestea era mai complicata deoarece erau si implicatii sociale (unic intretinatori, tineri, bolnavi, etc). Se taie in carne vie, un singur stud, o gagica a luat testul din 100 (3 grupe), e plecata in Canada.

              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • foarte interesant.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Daca tot vorbim.
                  Sistemul medical de urgenta din Romania e in faza de dezvoltare; sa vorbim ca avem un sistem eficient, ar insemna sa uitam esecurile acestuia din ultimii ani. Dar nu asta e problema; una din probleme e tocmai capul acestui sistem.
                  Fara discutie, trebuie sa recunoastem ca dl. Arafat are merite in infiintarea si dezvoltarea SMURD-ului, unul din putinele servicii profesioniste din tara. Poate ca aici e meritul sau cel mai important, lucru care a dus si la respectul si pretuirea tuturor.
                  Odata urcat pe soclu, pana la rangul de sub-secretar mai apoi de secretar de stat, dl. Arafat vorbeste mult si nu spune nimic, asemeni politicienilor care l-au urcat acolo si ce e mai grav, e incapabil sa-si recunoasca si sa-si asume esecurile, gasind explicatii pentru orice. In domeniul in care activeaza domnia sa lucrurile bune nu te pot absolvi de orice; degeaba ai salvat 500 de oameni; daca ai omorat unul singur, trebuie sa raspunzi in fata legii.
                  Poate era mai bine sa ramana doar la SMURD, acolo unde oamenii din sistem spun ca sunt foarte multe probleme despre care dl. Arafat, nu prea se mai intererseaza.
                  Avem nevoie de SMURD si de ISU, la fel de mult cum avem nevoie de serviciile unui salvator profesionist.
                  ...
                  Cam de aici trebuie plecat.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Uite mrK, desi imi vine greu sa o spun (stie el de ce) sunt foarte de acord cu modul in care si-a exprimat opinia Iancu precum si cu opinia lui. De data asta, da. Si cred ca are dreptate. Doar ca nu a omorat nimeni pe nimeni, nici din culpa nici cu intentie. Accidentele se intampla. Asa cum maine ar putea sa ii ia foc panoul de sigurante sau genul asta chiar lui arafat in casa si fix la el va da chix. Am fost sigur ca numirea asta a fost prajitura otravita.
                    Last edited by skd_ozenel; 26 November 2015, 15:37.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Lui Arafat i s-a dat o palarie prea mare cand a fost uns secretar de stat. Cu SMURD-ul si-a atins limita maxima ca capacitatilor sale manageriale.
                      Si eu ce am zis?

                      Avem nevoie de SMURD si de ISU, la fel de mult cum avem nevoie de serviciile unui salvator profesionist.
                      De acord. Cati din astia de acum sunt profesionisti? Pompieri profesioniti in Romania m-as mira sa fie 50 % din totalul alora cu uniforme, doar au profesia asta.

                      Uite mrK, desi imi vine greu sa o spun (stie el de ce) sunt foarte de acord cu modul in care si-a exprimat opinia Iancu precum si cu opinia lui.
                      Eu le zic mai pe direct, de aia nu-ti place.
                      Poate esti implicat in sistem si nu-ti convine ce spun. Nu te condamn, e normal sa-ti aperi breasla, a mai facut-o cineva. Dar sa negi lucruri evidente doar pentru ca gasesti justificari, e altceva.
                      Last edited by mr.K; 26 November 2015, 15:39.

                      Comment


                      • daca imi arati acul de la seringa ma ia ameteala si daca ma anunti ca ai vreun plan cu el si cu vena mea te-ai lins pe bot de orice colaborare cu mine. Deci nu. Nu sunt in sistem. Nu breasla asta o apar. Nu apar nicio breasla. Incerc sa judec oamenii si actiunile lor.
                        Sa revenim la teoctist

                        Comment


                        • Desi acesta este un blog personal, nu obisnuiesc sa scriu altceva decat articole de travel si business. Acum situatia actuala parca o cere totusi, iar ceea ce s-a intamplat in ultimele zile e altceva decat Romania pasnica pe care o stiu eu. L-am...
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Oamenii se mai schimba, din 2012 cand a fost scrisa povestea pe blog pana in prezent, succesele lui Arafat se tot aduna. Elicopterele alea misto de care pomenea colegu' mai sus s-au mai imputinat, unul e in baltoaca de la Sutghiol.
                            Impresia generala e ca se actioneaza dupa ureche.
                            Oricum blogurile sunt un fel de apa de ploaie in media, fiecare scrie din interes.
                            Last edited by mr.K; 26 November 2015, 19:56.

                            Comment


                            • Fix pentru linkul pus de einstein intrasem iar aici. Tardiv.
                              Oricum vad ca domnul k e tot la fel de prnit. Mai rabda bre ca maine e zi de salariu si o sa fie mai roz treburile

                              Comment


                              • Ce sa-ti fac bre, daca am alta parere despre cei care sunt eroii tai? La cati bani s-au cheltuit pentru SMURD, barca aia de la Sutghil trebuia sa fie dita' yacht-ul de interventie, nu o barcuta golflabila dezumflata.
                                Lasa ziua mea de salar, ca nu stau dupa ea.

                                Oricum Arafat nu era iubit de cei de la ISU, de aia nici nu prea il informau. Acum scapa de el. Poate revin la programul de boieri, 24 cu 72, cand uitau intre ture unde au contractul de munca.
                                Last edited by mr.K; 26 November 2015, 22:18. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google