Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Mai ramane sa aud ca fumatul poate fi folosit in tratarea bolilor, cum era la inceputul secolului 20.
    fumatul de marijuana, da. e un lucru dovedit. eu ar fi trebuit sa beneficiez de reteta, fiindca am glaucom.
    dar e cea mai bun a si la ficat. am vazut un documentar in care doctorii se intrebau de ce nu se legalizeaza, la cat e de benefica. serios.
    olandezii nu erau prosti. acum, isi revin si americanii.
    in california e deja legala.

    era sa uit, am trecut acum pe langa "carciuma" miraj, de pe strada mea,
    unde iesim de obicei, si era gol.
    Last edited by B997NDL; 20 March 2016, 21:35. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Eu ziceam despre fumatul de tutun.

      Comment


      • Carciumile care n-au posibilitatea amenajarii unei terase, sunt ...halite.
        A se citi, falite.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Originally posted by Fanez View Post
          Fumatul in sine este o boala.
          Sa tratam bronsita cu o viroza sau invers?
          Pai ia explica domn doctor cum de e o boala?
          Eu cred ca alcoolismul este o boala si de maine ia sa nu se mai bea. Nicaieri...
          Problema a fost a managerilor pt ca nu respectau legea- fumatorii cu fumatorii, nefumatorii cu nefumatorii.
          Insa ce e trist este ca oamenii au refulat emotional si au extrapolat cauza nemultumirilor in fumatul. Iar populistii au si zis: "Gata cu fumatul! Viata voastra va este salvata!" Hahahaha.

          Comment


          • E o boala cronica de care scapi greu. Si alcoolismul e la fel. In primul rand fumatul este dependenta de nicotina.
            În concentrații mici (aproximativ 1 mg de nicotina absorbită), substanță acționează ca un stimulent la mamifere și este principalul factor responsabil pentru dependență. Potrivit American Heart Association, dependența de nicotină a fost istoric, una dintre cele mai grele, în timp ce caracteristicile farmacologice si comportamentale care determină dependența de tutun sunt similare cu cele ale dependenței de heroină și cocaină.(...)
            Cercetări în 2011 au descoperit că nicotina inhibă modificarea enzim-cromatinei (clasa I și II histon deacetilaze), care crește capacitatea cocainei de a provoca dependență

            Comment


            • Originally posted by Fanez View Post
              E o boala cronica de care scapi greu. Si alcoolismul e la fel. In primul rand fumatul este dependenta de nicotina.
              astea sunt din putul gandirii. poti sa faci emisiuni de sanatate la antena3.

              Comment


              • Potrivit American Heart Association, dependența de nicotină a fost istoric, una dintre cele mai grele
                Cum consideri d-ta chestia asta? O fi viciu?
                VÍCIU s. 1. v. defect. 2. v. patimă. 3. nărav, pasiune, patimă, (fam.) boală. (A dat în \~l jocului de cărți.) 4. v. corupție.
                Last edited by Fanez; 20 March 2016, 23:53.

                Comment


                • da, e blestemul oamenilor inteligenti, care vad viata asa cum e, un rahat plictisitor, in care cea mai apreciata distractie, sexul, e e enorm "overrated", si ei trebuie sa faca tot ce pot s-o mai condimenteze.

                  Comment


                  • V-a scos Fanez la tabla


                    Sent from mobile
                    Keep walking...

                    Comment


                    • Ma poate ajuta cineva cu un sfat ? "Vrem", adica fi-miu, sa "dam" ori la informatica economica, ori la cibernetica economica.
                      Care ar fi o alegere mai fericita ?
                      Vad ca a renuntat la drept, fiindca piata e superaglomerata,
                      Mentionez ca "suntem" la T Vianu, la clasa de informatica.
                      E cineva de pe aici in domeniu ?

                      Comment


                      • Am facut informatica economica si pot sa-ti spun ca e vax albina crema puca. Daca e bazat, sa faca informatica sau cibernetica (strict), Oracle, etc. In domeniul asta poate sa-si gaseasca ceva peste hotare, in Romania e bataie de joc la ce salarii sunt. Chiar am un prieten american care activeaza in domeniul programarii software de smartphone, castiga 70.000$ pe an, fara sa se agite prea tare.
                        Last edited by darksid3; 22 March 2016, 05:29.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Originally posted by Fanez View Post
                          E o boala cronica de care scapi greu. Si alcoolismul e la fel. In primul rand fumatul este dependenta de nicotina.


                          https://ro.wikipedia.org/wiki/Nicotin%C4%83
                          Daca pui egal intre alcoolism si fumat, atunci e grav.
                          Tabagismul, ca orice exces, e o boala.
                          E ca si cum mi-ai spune ca daca beau un pahar de vin, sunt alcoolic.
                          Asa si cu fumatul. Incep sa apara probleme atunci cand se fac excese (ex: 3 pachete pe zi).

                          Legat de mecanismul de actiune, imi pare rau insa n-are nicio legatura cu opioidele. - http://thebrain.mcgill.ca/flash/i/i_..._nicotine.html
                          Si cateva ipoteze despre un mecanism posibil in dezvoltarea dependentei - http://www.ehd.org/health_tobacco_19.php (zero barat, povesti, supozitii).

                          Cat despre AHA, spune clar "ISTORIC"! Singura dependenta pe care o da nicotina este cea psihologica. Receptorii de care se leaga nu o iau razna daca ea nu mai este (cum este in cazul heroinei). Aceeasi dependenta psihologica o da si zaharul. Te invit de maine sa consumi orice fara gust dulce, sa vezi cum nu-ti place. Dar organismul tau functioneaza in continuare la fel.

                          Dependenta de nicotina este similara de dependenta de masina: vrei sa mergi cu ea, dar nu mori fara. Spre deosebire de alcool ce odata prins in spatiul lui de joaca, nu te lasa sa-l lasi asa usor. Iti da delir, halucinatii, tremor, tot tacamul.
                          La fel ca alte opioide ori barbiturice: nu iei, mori.

                          Boala = o stare de sanatate precara ce iti afecteaza activitatea. Si de aici daca vrei sa filosofam, pe mine ma pierzi pt ca n-am timp. Dar imi pot face
                          Last edited by Cezar; 22 March 2016, 10:07.

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            Ma poate ajuta cineva cu un sfat ? "Vrem", adica fi-miu, sa "dam" ori la informatica economica, ori la cibernetica economica.
                            Care ar fi o alegere mai fericita ?
                            Vad ca a renuntat la drept, fiindca piata e superaglomerata,
                            Mentionez ca "suntem" la T Vianu, la clasa de informatica.
                            E cineva de pe aici in domeniu ?
                            Doar o intrebare: daca era axat pe drept (domeniu complet diferit), crezi ca va putea face fata la informatica sau cibernetica?

                            Iar ca sfat sa se duca oriunde nu se termina cu "economica".
                            sigpic

                            Comment


                            • Cibernetica e buna. Politehnica este una dintre cele mai bune scoli din Romania. Eu am facut un master la ei si chiar am ramas cu multe chestii, desi nu ma asteptam.
                              Indruma-l spre IT si sa lase dreptul. La drept face treaba doar daca e brici si daca are o fire manipulativa. Daca-i "soarece de laborator" n-are ce cauta.

                              Comment


                              • Eu l-as indruma catre Informatica daca chiar ii place acest segment , un programator bun se plateste destul de bine si in Romania dar repet trebuie sa-i placa ceea ce face altfel nu va face fata sau va fi cel mult mediocru.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google