Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cezar View Post
    (...). Sa plateasca mai mult la asigurarile de sanatate.(...).
    Oricat ar plati la asigurari, nu acopera cheltuielile cu tratamentul.
    Un astfel de om ar fuma si sub apa. Pentru ca nu se poate lasa de fumat nici dupa ce a ajuns in halul ala ar trebui sa fie ajutat si de un psiholog in colaborare cu un psihiatru.
    Sunt convins ca bolile de care sufera nu sunt ca urmare a fumatului dar si ca fumatul ii incetineste drastic vindecarea.

    Daca vrei sa fie eradicate "bolile cauzate de fumat" atunci nu-ti ramane decat sa interzici fabricarea produselor de fumat. Interzice cultivarea si procesarea tutunului si ai terminat cu treaba asta (teoretic). Atunci se vor gasi alte cauze si factori "cauzatori" de diferite forme de cancer (pe care le fac la momentul actual si fumatori si nefumatori) si alte boli care sunt atribuite acum fumatului.
    E mai mare incidenta acelor maladii la fumatori decat la nefumatori dintr-o cauza simpla: Sunt mai multi oameni fumatori decat nefumatori.
    Last edited by Fanez; 20 March 2016, 13:43. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by Fanez View Post
      Cum decurg lucrarile? Dupa ultimele friguri banuiesc ca situatia nu e tocmai farorabila. Oricum, anul asta iau pauza de la agricultura.Ma gandesc ca, anul asta, este mai bine pentru mine ca nu am timp de lucrari agricole. Anul trecut am avut spor la "munca in zadar", anul asta am motive temeinice sa evit munca inutila .
      Vreau sa dau o fuga la "mosie" sa vad cum se prezinta pomii. Sper ca n-au avut prea mult de suferit.
      Au fost 3 dimineti cu bruma; joi dimineata a fost ceva mai consistenta.
      Azi dimineata m-am uitat cu atentie la cei doi caisi infloriti; sunt un pic afectate florile situate pe partea superioara a ramurilor. Restul pomilor, inca n-au inflorit.
      Mai multe detalii, aici.
      ...
      Referitor la treaba cu fumatu'.
      Nu ma intereseaza cat de mult fumati, cat suferiti sau nu; ma deranjeaza cand cineva vine langa mine si aprinde tigarea Eu fiind nefumator, trebuie sa ma ridic si sa plec; nu suport mirosul gretos de mahorca. Intr-o tara civilizata ar trebui sa fie tocmai invers; dar cum fumatorii considera ca e ceva normal sa fumezi peste tot...asta e.
      Uite de exemplu mie imi vine uneori sa ma bas, langa unul care fumeaza; dar nu o fac, desi ar merita. Ca sa fim chit; ca respect, zic.
      Last edited by IancuMIC; 20 March 2016, 16:29.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Dar cand iesiti afara si respirati cel mai poluat aer din Europa, nu va deranjeaza?
        Ps: nu mai sunt fumator de 4 ani
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Eu spun ceea ce simt, cand cineva fumeaza langa mine, intr-un spatiu relativ restrans; ma ustura ochii, iar fumul acela inhalat imi produce un fel de... greata. Asta e; ce sa fac?
          ...
          La tara e superb primavara; ma doare la basca de aerul din Europa, pentru ca nu-l resimt asa cu aceiasi greata ca pe fumul de tigare.
          Niciodata n-am cerut cuiva sa nu fumeze sau sa stinga tigara; am plecat si gata.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Se vorbea de boli si alte consecinte negative ale fumatului, asa cum exista boli si consecinte negative si daca mananci paine alba, si daca mananci iaurt danone, si foarte multe alte aspecte nocive dar acceptate sau ignorante in acelasi timp.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Mai ramane sa aud ca fumatul poate fi folosit in tratarea bolilor, cum era la inceputul secolului 20.

              Comment


              • Deocamdata vorbim despre fumat; iar eu vreau sa ma folosesc de dreptul meu de a decide daca ma apuc de fumat sau nu. La fel de bine cum tot eu decid daca mai doresc sa raman sau nu in tara asta.

                Dar ca de obicei, cand e sa vorbim despre un lucru, se vor gasi destui, in cel mai politicianist mod, sa ne spuna cate lucruri ne pot imbolnavi si cate pericole ne pandesc, atunci cand mergem cu bicicleta. Adica sa ne abata atentia, cu alte cuvinte.
                Daca proprietarii de localuri, vor sa respecte asa de mult fumatul, sa puna pe usa, anuntul "Numai pentru fumatori" si va garantez ca nu intru acolo; ca despre locatii in care scrie " Fumatul permis" nu prea am vazut, sa scrie la intrare.
                Haideti sa incepem prin a ne respecta, inclusiv legile.
                Last edited by IancuMIC; 20 March 2016, 17:07.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Pai daca vorbim despre respectarea legilor (o utopie, in Romania), haideti sa se inceapa cu lucrurile concrete. Fumatul e o chestiune de speta a 18-a
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Cateodata, inceputurile implica lucruri marunte.
                    Schimbari majore se fac prin revolutii/razboaie/calamitati naturale/epuizarea resurselor.
                    Probabil ca nu vom trai pana cand se va epuiza petrolul, dar as vrea sa vad guvernele lumii cum mai aduna bani la buget fara accize la carburanti.
                    Last edited by mr.K; 20 March 2016, 17:10.

                    Comment


                    • N-ai sa vezi...
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Pai, n-am inteles; SUA au adoptat aceasta masura acum 10 ani. Care-i problema daca am adoptat-o si noi?
                        La urma urmei nu e o lege impotriva fumatului; se poate fuma in Romania, doar ca sunt respectati si nefumatorii; asta e tot.
                        Se fac valuri cateva luni, dupa care fumatorii se vor obisnui cu ideea ca nu poti fuma peste tot si aia e.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Primul sentiment pe care l-am trait pe propria piele, de cand ma aflu in sistemul american (unde societatea si institutiile chiar functioneaza) a fost sa ma intreb cum naiba inca exista Romania, pentru ca totul e o gluma proasta in tara de bastina, toate institutiile, aplicabilitatea legilor, Legea in sine. Deci nu se poate compara.
                          Intr -o tara civilizata, e o normalitate legea antifumat, dar cand totul se darama in jurul tau, inclusiv demografia, o astfel de lege este irelevanta.
                          Last edited by darksid3; 20 March 2016, 17:34.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            Se fac valuri cateva luni, dupa care fumatorii se vor obisnui cu ideea ca nu poti fuma peste tot si aia e.
                            ieri am fost intr-un restaurant cu un fumator(prieten de ani de zile). am baut , am mancat , in jur manca lumea , se jucau copii , mirosea frumos , legea se respecta. care vroiau sa fumeze ieseau afara.
                            la sfarsit , dupa 4 ore , cand am plecat , prietenul meu mi-a cerut 3 minute ragaz sa fumeze o tigara , afara.
                            inainte fuma juma de pachet inauntru.

                            eu o vad ca pe o normalitate.

                            nu mi se parea normal ca oricine sa-mi fumeze la un metru de unde mananc , de unde respir
                            Last edited by Costi-bc; 20 March 2016, 18:52.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Asta spun si eu, da vezi, fumatorii care vor sa fumeze peste tot, spun ca li se ingradesc anumite drepturi.
                              Originally posted by IancuMIC View Post
                              Astazi, mai pe seara, mersei la una din carciumile satului, care fie vorba intre noi e a cumnatului meu; surpriza. Mirosea a portocala; de la mr proper. Alta viata, zic eu, in timp ce serveam o. ..berula
                              ...
                              Ieri dupa amiaza, la fel; nu scrumiere, nu fum de tigara.
                              Nu vi se pare ca e ceva normal?
                              ...
                              Din ce imi spunea cumnatul meu, el a interzis fumatul in cele doua carciumi ale sale cu vreo cateva zile inainte sa intre in vigoare legea. "Am dorit sa le ofer ceva timp pentru acomodare; foarte mult a contat si camerale de supraveghere, despre care le-am spus ca organele abilitate cu respectarea legii, pot cere imaginile din ultimele zile, dupa ce legea va intra in vigoare. In general n-au fost mari probleme; lumea a cam inteles cum e treaba."
                              ...
                              Asta imi aminteste de o cunoscuta pizzerie din Sun Plaza, unde fumatul a fost interzis cu mult timp inainte de 17 martie.
                              Deci se poate.
                              Last edited by IancuMIC; 20 March 2016, 20:34.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Mai ramane sa aud ca fumatul poate fi folosit in tratarea bolilor, cum era la inceputul secolului 20.
                                Fumatul in sine este o boala.
                                Sa tratam bronsita cu o viroza sau invers?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google