Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cartile cu adevarat bune se gasesc foarte ieftin la anticariate.
    cele scumpe in ziua de azi sunt "sa gatim cu jamie Olliver" si "Harry Potter".
    nu mai cauta nimeni Sadoveanu, Eminescu, Slavici, Marin Preda, Fanus Neagu.... nici macar Creanga, care a fost un alt moldovean de frunte.
    cand studiaza cartea la scoala, o imprumuta de la vecinii mai batrani si citesc doar fragmentul care e si in cartea de romana. :lolL
    problema e ca romanul, probabil la fel de idiot ca si alte popoare, nu stie ce inseamna in telectual.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Tu nu vezi cat costa cartile? Au preturi prohibitive, ca in Evul Mediu, accesul e la fel de facil acum cat era si atunci, pentru un student sarac ce vrea sa invete.
      Inca mai exista biblioteci publice.

      Comment


      • Dupa cum scrisesem , se pot schimba multe pana vor incepe efectiv sa repare autostrada , deja vad ca lucrarile sunt programate in septembrie.

        Lucrările de reparaţie pentru sectorul Drajna - Lehliu din cadrul autostrăzii Bucureşti - Constanţa vor începe cel mai devreme în 1 septembrie, deşi iniţial s-a vehiculat că vor avea loc în plin sezon estival.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Tot electorala e si asta.

          Comment


          • atunci e clar. asfaltarea va avea loc in ianuarie si februarie , altfel cunoscute ca gerar si faurar. calitatea asfaltului va fi "maxima" ... pana la dezghet .
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • In sectorul 3 s-a inceput "reabilitarea termica" a unor blocuri (nu stiu cate sunt, dar mai mult de 4 in zona mea) intr-un ritm frenetic. Pe data de 3 martie au inceput, au montat schela si au adus niste scartaietoare pana acum (in 26 de zile). Cica pana la alegeri sa fie gata. Precis la alegerile de peste 4 ani. Daca intr-o luna nici macar nu s-au apucat, cati ani o dura pana finalizeaza? Asa si cu autostrada. Mai erau unii care promiteau mii de km de autostrada inainte de alegeri, iar dupa aia ziceau ca nu mai avem nici cat am avut, ca s-a surpat.

              Peste 4 ani vor zice: ne-am apucat de treaba asa cum v-am promis.
              Last edited by Fanez; 29 March 2016, 13:10. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Anul trecut tot asa era discutia cu alta portiune din A2, tot asa s-au revoltat hotelierii, in tara asta si panarama e ciclica.
                Cand sunt conditii optime sa se lucreze la asfaltare, atunci sa se inchida. Asa, toti au cate o treaba in fiecare zi a anului...
                Mare tara turistica mai suntem. Si-apoi, exista rute ocolitoare.
                Acum 2 ani se asfalta E581 in plin sezon estival, cu circulatie alternativa pe un fir, se facea mai mult pe drum, dar acum se merge perfect.
                Last edited by mr.K; 29 March 2016, 15:25.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Mare tara turistica mai suntem.
                  N-ai auzit niciodata ca "turismul se face cu avionul" si ca "Romania n-are nevoie de autostrazi"?


                  Trimis via Tapatalk

                  Comment


                  • Autostrazi fara industrie sunt fix pix. Se plimba ciumegii vara cu chiu septe pe ele.
                    Noi nu suntem Grecia sau Cipru, sa ne invadeze turistii de afara.
                    Last edited by mr.K; 29 March 2016, 21:29.

                    Comment


                    • Originally posted by Fanez View Post
                      In sectorul 3 s-a inceput "reabilitarea termica" a unor blocuri (nu stiu cate sunt, dar mai mult de 4 in zona mea) intr-un ritm frenetic. Pe data de 3 martie au inceput, au montat schela si au adus niste scartaietoare pana acum (in 26 de zile). Cica pana la alegeri sa fie gata. Precis la alegerile de peste 4 ani. Daca intr-o luna nici macar nu s-au apucat, cati ani o dura pana finalizeaza?
                      Dureaza 3 saptamani sa montezi o schela, 5 saptamani reabilitarea si inca 3 saptamani sa demontezi schela. Deci, 3-3.5 luni reabilitarea unui bloc.
                      Blocurile de care spui sunt in grafic.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Te cred pe cuvant. Schela de care vorbeam (tip lift) a fost montata in doua zile. In rest s-a asteptat termenul de 3 saptamani. Exact ca si plata la ora si nu la lucrare.


                        Trimis via Tapatalk

                        Comment


                        • Eu stiu de schele normale, nu "tip lift".
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • am vazut azi in afi palace noul fiat tipo expus. arata chiar bine, desi era alb.
                            si la interior... pret de la 10990 tva inclus ( motor 1,4 95 cp, consum mixt 5,7)
                            cred ca daca avea o culoare metalizata, arata foarte bine.
                            dar dupa mine, ar fi mers niste arcuri sport , si ar iesi belea.



                            rosu parca arata si mai bine

                            Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
                            Last edited by B997NDL; 30 March 2016, 14:09. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by vitriol View Post
                              Eu stiu de schele normale, nu "tip lift".
                              Schele normale s-au montat la un bloc alaturat in 3 zile. Au montat si plasa antipraf si s-au apucat de treaba. La noi, din doua in doua zile, vin 2-3 "costumati" (adica imbracati in costum) si 2-3 muncitori, se mai uita la bloc, noteaza ceva in agenda si pleaca.

                              Comment


                              • Dac-ar termina prea repede, nu s-ar justifica de ce e pretul de 3-5 ori cat ala normal.

                                Prin programul national de reabilitare, cota de 20% pe care trebuia sa o achite populatia la Iasi insemna, ca valoare, aproape cat era reabilitarea pe banii proprietarilor, 100%.
                                Asta, ca sa va dati seama de proportiile ciordelii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google