Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Fanez View Post

    Integral, nu în proportie de 800%. Celor carora li s-a luat, nu anumitor "baieti destepti ".
    La pret corect, nu supraevaluat conform anumitor interese. S-a retrocedat 300% din cât s-a luat.
    pai si aici cine e vinovat ?! fostii proprietari sau statul roman ?!
    baietii destepti erau tot ei, nu veneau de pe strada.

    Comment


    • fostii proprietari sau statul roman ?!
      Ia vezi de cine era reprezentat statul roman, cand acceptau evaluari SF. Cumva erau membri PDL?
      Oltean, Bica, Crinuta Dumitrean...

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        EU spun ca va certati degeaba. PDL era format tot din comunistii proveniti din FSN.
        si in psd cine a mai ramas ?! nu incerca sa-i faci mai negrii decat pe psd-isti ca n-ai cum.


        Originally posted by mr.K View Post
        Daca au taiat niste salarii si au facut imprumuturi la FMI, banii aia s-au folosit pentru achizitii sau investitii aiuristice, din care sa iasa banu' (ex. telecabine in zone fara potential turistic).
        Cat despre baroni, erau si in PDL. Plus ca unii abia se formau, le mai trebuia un mandat la putere.
        confunzi banii fmi, care nu se puteau folosi asa, cu fondurile europene.
        si aia a fost o tampenie fiindca noi nu ne permitem sa atragem fondurile, deoarece trebuie sa contribuim cu 20%.
        si ca sa faci ce cu fondurile fmi ?! wc-uri ?
        noua ne-ar trebui industrie si agricultura, ca rad ungurii, polonezii, cehii si cu fundul de noi.
        croatia e de 10 ori mai dezvoltata decat romania si n-a fost in ue.

        Originally posted by mr.K View Post
        Au contestat la CCR legea de crestere a salariilor, impreuna cu USR (astia au scapat nebagati in seama, oricum sunt ca un balon de sapun, se vor sparge la prima boare de vant). AU contestat si taierea d etaxe initiata de Dragnea. Halal liberali!
        pai normal ca au contestat fiindca nu sunt bani pentru asta.
        astea-s masuri populiste aruncate la misto de psd si care se vor dovedi falimentare.
        atata timp cat nu produci nici macar un leu "in casa", n-ai de unde sa dai "copiilor"

        Originally posted by mr.K View Post
        Ia vezi de cine era reprezentat statul roman, cand acceptau evaluari SF. Cumva erau membri PDL?
        Oltean, Bica, Crinuta Dumitrean...
        si pana la urma aia au facut ce ar fi facut orice roman adevarat. ar fi furat.
        sa nu ne mai dam dupa pom ca pe oricare ar ajunge acolo l-ar durea in.... de ceilalti prosti si ar incerca sa-si faca suma, mare... foarte mare
        invers ca la leroi merlin.
        Last edited by B997NDL; 13 December 2016, 11:22. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • baietii destepti erau tot ei, nu veneau de pe strada
          Iti dau un singur exemplu: Adriean Videanu, pe vremea cand era primar general a retrocedat o mare parte din parcul IOR. Ce s-a facut acolo? Nimic pentru ca nu se poate construi pe terenul ala, mai ales ca mai trece si metroul pe dedesubt. Treaba este ca era retrocedata si bucata care contine intrarea in statia de metrou (intrarea din parc). Acum nu e decat crescatorie de sobolani acolo, primaria n-are atributii pentru ca e proprietate privata. Nu i-a mai trebuit celui care venise sa-i fie retrocedat. Cine e ala? Un dezvoltator imobiliar.
          Nu se putea sa-i plateasca omului pretul corect pe teren si sa fie pastrat parcul? Normal ca nu.
          Arata-mi 3 persoane care si-au primit de la stat ce le-a fost confiscat de comunisti si apoi au facut acolo ansamblu rezidential sau mall.
          S-a retrocedat mai mult teren decat are tara. Cine e de vina, proprietarii? Care sunt aia?
          Numai la voi la metrou am vazut idei si convingeri d-astea.
          Mai am exemple.
          Last edited by Fanez; 13 December 2016, 11:28.

          Comment


          • Romanul viseaza sa ajunga la Paris, dar el ia tot timpul trenul de Tecuci. Sau este o maxima, romanii vor sa traiasca ca in vest si voteaza ca in est. Asta e, cu fundul in doua luntrii nu prea se poate, ori e alba, ori e neagra, romanii au ales, deci ne supunem majoritatii.

            Comment


            • si daca s-a retrocedat ce ? tot bucurestiul inainte de 47-50 era proprietate privata, si se termina undeva pe la cotroceni, palatul ghica...etc era foarte mic fata de acum si era al boierilor si al industriasilor.
              bucurestenii de acum erau tarani care veneau cu legume in piata sau cei mai rasariti erau carciumari prin mahalale, cum ar fi crangasi, groapa (de gunoi) a lui ouatu din romanul lui eugen barbu.
              noi am fost cam din totdeauna un neam de iobagi. nu ne putem compara cu ungurii, polonezii si cehii care erau niste forte in zona.
              cand faceau cehii masini, rudarii nostri faceau care cu roti de lemn.

              Comment


              • pai normal ca au contestat fiindca nu sunt bani pentru asta.
                Ei, nu sunt. Poate nu sunt bani pentru tot programul PSD, dar aia de la PNL nu voiau decat salarii/pensii pentru ministri+presedinte+parlamentari, la populatie ii dadeau banana.
                Tot timpul aud povesti de groaza, sa vedeti ce o sa fie....

                In definitiv, "bravo" lor ca au avut mintea limpede, acum pot sa stea pe bara si sa mediteze ce bine e in opozitie.

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  si daca s-a retrocedat ce ? .... ...noi am fost cam din totdeauna un neam de iobagi...
                  Despre iobagie.
                  cand faceau cehii masini, rudarii nostri faceau care cu roti de lemn
                  Multumita imperiului roman care ne-a civilizat.

                  tot bucurestiul inainte de 47-50 era proprietate privata, si se termina undeva pe la cotroceni, palatul ghica...etc era foarte mic fata de acum si era al boierilor si al industriasilor.
                  In situatia asta cum retrocedezi un teren care era groapa de gunoi in anii '40?

                  Pe sistemul: Romania ajuta Moldova cu bani pentru gradinite, Ungaria ajuta Romaina cu bani pentru gradinite.
                  Guvernul Ungariei aloca, in urmatorii 2 ani, aproape 5 milioane de euro pentru gradinite din Transilvania
                  sursa.
                  Last edited by Fanez; 13 December 2016, 12:42. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Fane te-ai atacat de te-ai luat de etatea mea
                    Ce dreaq nu mai stii de gulma?!
                    Toate partidele ce s-au perindat pe la guvernare sunt niste mizerii. Au furat la 6 maini si s-au combinat toti cu toti.
                    Keep walking...

                    Comment


                    • Astia de la PNL o vor ca interimar pe Raluca Turcan.
                      Pai abia a plecat Gorghiu, nu s-au invatat minte ?

                      Comment


                      • in ritmul asta...peste 4 ani o sa fie sub UDMR
                        Keep walking...

                        Comment


                        • In ritmul asta, urmeaza gara PNTCD.
                          UDMR are electoratul stabil. Daca ar iesi si romanii la vot 90% ca ungurii, UDMR n-ar mai atinge pragul electoral. Ar avea niste parlamentari la minoritati si atat.

                          Comment


                          • Originally posted by Fanez View Post
                            ...Multumita imperiului roman care ne-a civilizat...
                            Imperiul roman te-a civlizat doar in mintea comunistilor care ne-au invatat ca suntem un neam ales, ce se trage din doi eroi homosexuali dar care din cauza unui complot intergalactic n-am apucat sa ne dezvoltam. nu ca ne-ar fi condus turcii si grecii sute de ani si de-acolo am invatat sa ne furam reciproc si sa nu muncim. daca bucurestiul nu era capitala si timisoara, brasovul, clujul, iasiul, nu erau puternic influentate de austrieci, romania actuala ar fi fost praf si pulbere, de 200 de ori mai varza decat e acum.

                            Originally posted by B997NDL View Post
                            ...cand faceau cehii masini, rudarii nostri faceau care cu roti de lemn.
                            de fabrica de autoturisme de la arad a auzit cineva? nu, ca aia nefiind din vechiul regat, nu era "romaneasca" de fabrica de locomotive de la resita, nu zice nimeni nimic, ca din nou, nu era romaneasca. de prima cale ferata din romania, care e partial inca functionala (si nu ma refer la bucuresti-giurgiu, ci la oravita-molodva noua), nu se mentioneaza nimic in cartile de istorie. exemplele pot continua...ideea e ca daca austriecii ar fi controlat tot teritoriul, poate ca in 200 de ani de "stapanire" lumea ar fi uitat de metehnele turcesti si grecesti. asta a fost marele ghinion al nostru, ca n-au reusit aia sa ne controleze complet.
                            Last edited by Seba; 13 December 2016, 15:20. Reason: Automerged Doublepost
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Originally posted by jonnie007 View Post
                              Fane te-ai atacat de te-ai luat de etatea mea
                              Ce dreaq nu mai stii de gulma?!
                              ...
                              Pai uite si tu raspunsuri

                              Originally posted by jonnie007 View Post
                              Fane... ai dat de dreaq cu noi
                              Stim ca ai un poster cu Nea' Nelu la capu' patului!
                              Ce treaba are nea Nelu in ecuatia asta?

                              Originally posted by jonnie007 View Post
                              Fane e cu PSD. Se vede din cursa Melbourne-New York operata de Quantas!
                              E pledoaria tipica PSD...promitem si nu facem!
                              Furia roja prinde bine la astia cu maxim 8 clase, care pot fi imbarligati cu povesti de mecanica si stomatologie.
                              Astea sunt raspunsuri de prichindel
                              Mai era unul pe aici care o ardea tare cu pnl si cu usr (pdl-ist la origine) si zicea despre gâdea ca nu stiu ce, una-alta si ii acuza pe "antenisti" ca ar fi psd-isti si invers, ca daca-l supara un raspuns de-al tau te facea "antenisto-psd-ist" . Am vazut adineauri la RTV ca ziceau despre gâdea: "gâdea de la PNL-TV ....." (nu stiu ce facuse) si arata niste imagini in care gâdea se pupa pe gingii cu nicusor danut si cu gorghiu (nu stiu cum, Alina parca, nu mai stiu). Apoi asta inseamna ca antena3 a fost televiziunea pnl-ului.

                              Comment


                              • Guvernul amână tăierea a trei taxe, la cererea lui Liviu Dragnea

                                Tăierea tva, supraaciza și taxa pe stâlp. Începutul e "promitator". Nesimțitul de Ponta, Dragnea atâta știu, doar biruri sa introduca.

                                - See more at: https://www.realitatea.net/dacian-ci...a_2012645.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google