Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by B997NDL View Post
    lasa-ma cu propaganda comunista. turci ne-au ..... sute de ani, si tu imi zici de doua batalii castigate cu smecherii ?
    În cazul asta turcii ar fi mai indreptatiti sa ceara teritoriul înapoi, ca a fost al lor sute de ani.

    Comment


    • te-ai uitat la hartile postate de mine ?! sfarsitul secolului 9 ( deci ani 890) maghiarii detin nordul transilvaniei, iar restul romaniei era la bulgari.
      si noi mai radem de ei...

      Comment


      • O sa ma apuc sa desenez si eu niste harti prin care dovedesc contrariu.
        Pui numai harti facute de propaganda...
        In prima harta ungaria era si prin ucraina, de ce nu vor sa ia si ucraina? In ambele noi nici nu existam, asa ca
        Am mai auzit eu niste deontologi care ziceau (rumegand adevarul cel mai adevarat) ca "ortodocsii astia minte in legatura cu Sf. Imparati C-tin si Elena, pt ca imparatul Constantin nu era insurat, prin urmare nu avea cum sa aiba imparateasa, deci ne minte".

        Ca si ala (nu mai stiu cum il cheama) care era bucuros ca se afla in capitala Romaniei, Budapesta.
        Last edited by Fanez; 2 December 2016, 10:05. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by B997NDL View Post
          se pare ca nici rusia nu mai e multumita de nicio intelegere.

          si pana la urma de ce ar fi, daca stie ca poate ocupa jumatate din europa intr-o saptamana ?! si vai de buna vecinatate....
          In afara de faptul ca e putere nucleara, Rusia e pe chituci din toate punctele de vedere.
          Doar sa invadeze Europa cu furci si topoare, ca altfel au sansa porcului de craciun.



          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Keep walking...

          Comment


          • Nu stiu de unde ai tu informatiile astea. Ia fii atent:
            Marina Romana, pe picior de egalitate cu bulgarii, mult in spatele flotelor turcesti si rusesti
            Romania are in dotare un submarin - "Delfinul", submarin de provenienta sovietica, din clasa Kilo - insa acesta nu este operational pentru ca acumulatorii motorului sunt epuizati, iar operationalizarea si modernizarea sa ar costa cateva zeci de milioane de euro.
            In ultimii doi ani, odata cu anexarea peninsulei Crimeea, Rusia a inceput sa-si consolideze pozitia navala in Marea Neagra. Noile baterii si instalatii de rachete cu raza lunga de actiune amplasate in Crimeea asigura Rusiei o acoperire semnificativa a Marii Negre, inclusiv asupra litoralului Romanesc, iar Flota Marii Negre - asa cum este ea botezata de catre Rusia - primit noi echipamente si nave. ... Patru noi submarine din clasa Varshavyanka (Improved Kilo) au fost introduse in serviciu la baza de la Novorossiysk, urmand ca alte doua noi unitati sa ajunga in cursul anului 2016.
            (sursa)
            Iar dupa ce seful canalului de stat „Russia Today” Dmitri Kiselev le-a deschis tuturor ochii asupra puterii nucleare a Rusiei – „singura țară capabila sa transforme in cenusa radioactivă teritoriul SUA”, în mass-media rusa au început să discute serios despre câte rachete Topol-M este nevoie pentru a sterge de pe fata pamantului SUA, Marea Britanie, Germania, Franța, Spania, precum și în cate ore tancurile rusești ajung la Varșovia și Berlin …
            (sursa)
            Top 10 puteri militare.
            Alt top 10
            (cu diferente fata de primul)
            Last edited by Fanez; 2 December 2016, 11:58.

            Comment


            • Discutii despre orice va trece prin cap

              Pai sursele citeaza presa de casa a Kremlinului...deci e probabilitate mare sa fie povesti de adormit copii. Terestru, in aer si pe apa, rusii sunt vai steaua lor. Cu submarinele pot sa mai faca ceva "valuri"...
              Romania si Bulgaria nu fac jumatate de Europa.


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              Keep walking...

              Comment


              • Si mai este o problema...3000 avioane din primul razbel mondial vs 100 avioane moderne...eu cam as pune pariu pe cele 100 tancuri. Cu atat mai mult cu cat sunt zvonuri cum ca tehnica militara mare parte nu este doar invechita...dar o mare parte este intr-o stare deplorabila...asa ca...
                Acum vo 7-8 ani se spunea ca 50% din forta nucleara a rusiei este de fapt trasa pe dreapta...nu este utilizabila. iar 30% este un mare pericol. Cu atat mai mult cu cat armata rusa este si foarte demoralizata si dezbinata.

                Comment


                • armata rusa este si foarte demoralizata si dezbinata.
                  Vodca e folosita ca antidot eficient

                  Rusia vrea sa demonstreze ca este o adevarata "superputere" care detine o intreaga colectie militara. Asa ca, dupa o saptamana de raiduri aeriene, au fost lansate si rachete de croaziera de pe nave de lupta rusesti din Marea Caspica, adica de la 1.500 de kilometri distanta. Acestea au survolat Iranul si Irakul pentru a ajunge la tinte.
                  Asta nu mai e presa de casa a Kremlinului.
                  Last edited by Fanez; 2 December 2016, 12:52. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Mdea...la un moment dat eram mai multi la masa...toti casatoriti...si nah...secrete din casnicie...la care eu am spus secretul meu: cat timp arde focul in cazanul de tuica...casatoria mea este impecabila.

                    Comment


                    • Cam nasol. Focul trebuie sa arda sub cazan, nu in cazan.

                      Comment


                      • Eu am cazan modern...cu corp dublu...cazanul cu borhot si sub el o carcasa in care arde focul mocnit...cat sa fie fierbinte borcotul..si sa iasa cea mai misto sotie

                        Comment


                        • Trei tipi discutau despre sotiile lor:
                          Primul - A mea e ca o caprioara.
                          Al doilea - A mea ca un fluturas.
                          Al treilea - Daca stau sa ma gandesc bine, nici a mea nu prea seamana a om.
                          Asa si cu tuica ta. Daca se stinge focul din cazan... o intrebi daca nu ti-a vazut sotia pe undeva.

                          Comment


                          • Nu ma sperie aspectul ei, arata bine nevasta mea, ma speerie cand casca gura....
                            Acum ceva ani aveam o delegatie, iar eu ca de obicei ma plangeam de nevasta, la care seful meu spune ceva de genul: "dont trust him, he have a very beautyful wife", la care eu dau reploca: " yes, evil comes in beautiful forms"

                            Comment


                            • Originally posted by Fanez View Post
                              ...Ca si ala (nu mai stiu cum il cheama) care era bucuros ca se afla in capitala Romaniei, Budapesta.
                              Care, că parcă e mai mulți care a avutără bucurii de-astea?
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • "dont trust him, he have a very beautyful wife", la care eu dau reploca: " yes, evil comes in beautiful forms"
                                He has...domnu'. Sa-i zici lu' sefu' ca a gresit.
                                Scuzati interventia.
                                Cat despre nevasta, prefer sa se planga ea de mine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google