Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Personal, am urmarit ce spun cei de la USR, mai ales candidatii din judetul meu.
    Mi-am dat seama ca-si rupti de realitatea romaneasca.
    Poi, sa-mi fie cu iertare, nimeni nu vrea ca, de exemplu, mecanicul de locomotiva sa invete meserie la locul de munca.
    Au timp sa invete cate ceva legat de administrarea unei tari, in urmatorii 4 ani.

    Comment


    • uitati-va la antena 3 si rtv. ei detin adevarul.
      Chiar daca ai dreptate, nu pot sa nu remarc ca ai si tu un fix.
      Mai uita-te si tu in jurul tau, ce mai e prin viata reala, ce s-a facut bun in ultimii 2 ani?
      In afara de scandaluri, minciuni, propaganda, s-a mai facut si altceva? Ti s-a imbunatatit traiul in vreun fel?
      A fost o data un primar, Crin Halaicu. Era intrebat ce are de gand sa faca pentru Bucuresti. Raspunsul lui era invariabil: "Iau dosarele si rad tot!" "Ce planuri aveti pentru oras?" "Iau dosarele si rad tot!" Pe vremea lui nu s-a asfaltat nici o straduta, era orasul ca dupa bombardament, nu s-a facut nimic. In schimb luase dosarele si rasese tot. Orasul era praf de varza.
      Asa si cu PNL+USR, pe acelasi principiu:
      I: "Ce faceti pentru Romania?"
      R: "Coruptia ucide."
      I: "Ce faceti pentru tara?"
      R: "Trebuie sa luam puterea sa scapam de penali".
      I: "Ce faceti pentru romani?"
      R: "Ii zgornim pe astia si luam noi puterea"

      Comment


      • Cu alte cuvinte, toti voiau sa faca bine, ca sa nu fie rau.

        Comment


        • Mai bine sa fie bine decât sa fie rau.
          Decât sarac si bolnav, mai bine bogat si sanatos.
          Depinde acum si pentru cine trebuia sa fie bine. Bine pentru toti românii sau bine doar pentru unii?
          Last edited by Fanez; 12 December 2016, 12:07.

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            cand l-am auzit pe monta ca vezi, nu mocirla (aluzie la ciolos) a decis, mi-a crescut tensiunea la 400. ce majoritate, bai puie, cand 40% din 50% inseamna 20% de fapt, iar restul de 80% nu te-au vrut?
            Se referea la procent din numarul participantilor. Cei care n-au participat, nu conteaza in ecuatie si legea bunului simt spune sa taca malc; pana la viitoarele alegeri. De unde stii ca 80% din alegatori sunt impotriva? Si daca sunt impotriva, de partea cui sunt?
            Indiferenta, abtinerea de la vot nu e asociata cu opozitia.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Iancu, stim toti ca lumea nu voteaza pentru ca n-are cu cine. Asta-i adevarul, n-ai pe cine vota. Dar da, iti dau dreptate, cine nu pune stampila, indifirent pentru cine, n-are ce sa comenteze. Eu consider ca daca ai un drept si nu te folosesti de el, e strict problema ta, iar faptul ca nu ti-ai spus "of-ul" nu-ti da prea multe drepturi sa comentezi.

              harta aia pusa de Cherubino arata mult pre bine m-am uitat peste rezultatele pe judete si ceea ce am spus eu ca judetele sarace au votat covarsitor psd se adevereste. pe zona de vest/banat, situatia e: AR 34/33 pt psd, BH 33/27, TM 36/26, iar in CS 49/25, MH 62/18 si HD 54/21(judetele "sarace") psd a batut de departe. astia si udmr au votantii lor stabili, restul nu au si nu sunt in stare sa atraga pe nimeni de partea lor. ma mira IS cu 49/20, CT 45/20, Bucuresti 39/25, dar cu 25 URS, dublu fata de pnl. datele par mai degraba o mare infrangere pt pnl decat o mare victorie pentru psd. oricum ar fi, e inca o pierdere pentru tara, din pacate.

              Singura iesire din starea asta de fapt (indiferent cine ar fi castigat, nu ma refer acum la psd, pt ca si eu consider ca toti sunt hoti, incompetenti sau hoti incompetenti) ar putea fi sa duca unii tara pe fundul gropii si poate atunci s-o destepta romanul. si pune mana pe topor si taie caracatita si-i omoara si puii, altfel, nu cred ca o sa ajungem vreodata tara care toti si-o doresc de fapt. bine si asta cu dorinta e discutabil, pt ca multi vor doar sa primeasca, dar nu sa si puna mana sa faca ceva. probabail ca asta se doreste, o tara in care sa primesti totul de la stat, ca 50 de ani asa am fost invatati si inca 25 ni s-a transmis ca "merge si asa".
              Last edited by Seba; 12 December 2016, 12:18.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Seba am mai spus, PSD nu a castigat nimic. PNL-ul a pierdut rusinos. In banat, prin tradiite nu voteaza prea multa lume PSD (sunt vazuti ca fostii comunistiti...ceea ce nu-i departe de adevar...trebuie sa mai decedeze mortal ceva reprezentati ca sa avem dubii daca sunt fostii comunisti sau nu). Si cu atat mai rusinos este pt PNL...in locul unde nu trebuiau sa faca nimic si ieseau castigatori...au pierdut la greu. Bine, aici este si meritul tovarasului calauzitor Nicolae Roaba lu' D-zeu.

                Comment


                • datele par mai degraba o mare infrangere pt pnl decat o mare victorie pentru psd.
                  Asa cum a fost la alegerile prezidentiale. N-a castigat Iohannis, a pierdut Ponta.
                  Una peste alta e clar ca PNL + USR nu au convins "oamenii de rand".
                  e inca o pierdere pentru tara, din pacate
                  A castigat tara ceva pana acum? Ce a pierdut? Ce ar fi castigat?

                  Comment


                  • pentru ca pnl n-a avut coloana vertebrala. au facut usl-ul cu "mocirla" si sareau la gatul dna si a statului de drept. alegatorii lor nu au uitat.
                    adica pnl-ul asta nu prea are aroma de dreapta.
                    ma bucur ca a intrat base. sa te tii acum opozitie. el si cu blaga au fost cei mai buni in politica. toti analistii zic asta.
                    pnl mai avea o sansa daca nu-l inlatura pe blaga.
                    ma mir cum a prostit usr-ul atatua oameni. aia nu stiu de capul lor.

                    Comment


                    • ma mira IS cu 49/20, CT 45/20, Bucuresti 39/25, dar cu 25 URS, dublu fata de pnl. datele par mai degraba o mare infrangere pt pnl decat o mare victorie pentru psd. oricum ar fi, e inca o pierdere pentru tara, din pacate.
                      Nu stiu cum a fost in celelalte judete, dar la IS, PNL a decontat la alegeri scandalurile interne. Nu i-au votat cred, nici sustinatorii obisnuiti. Participarea la vot a fost redusa, probabil pentru ca electoratul sictirit de PNL si nedumerit de ce vrea USR a stat acasa.
                      Ca niciodata, nici in Vaslui n-a iesit lumea la vot.

                      Cea mai redusă participare la vot a fost înregistrată în județele: Maramureș — 30,93%, Vaslui — 32,48%, Iași — 33,76%
                      Last edited by mr.K; 12 December 2016, 12:35.

                      Comment


                      • PSD are majoritate absoluta 238 de parlamentari si minim era nevoie de 232. Pot sa guverneze singuri tara, sa taie si sa spanzure cum vor.

                        Comment


                        • Asta a ales popoul...pardon...poporul...cu asta defilam. Traiasca conducatorii iubiti.

                          Comment


                          • @mr.K
                            pai maramures, iasi , vaslui cred ca sunt la munca in germania...etc
                            pana la urma, bravo lor, decat sa astepte ameliorari in tara.

                            Comment


                            • Originally posted by Seba View Post
                              Iancu, stim toti ca lumea nu voteaza pentru ca n-are cu cine. Asta-i adevarul, n-ai pe cine vota. Dar da, iti dau dreptate, cine nu pune stampila, indifirent pentru cine, n-are ce sa comenteze. Eu consider ca daca ai un drept si nu te folosesti de el, e strict problema ta, iar faptul ca nu ti-ai spus "of-ul" nu-ti da prea multe drepturi sa comentezi.
                              La "locale" n-am fost; pur si simplu mi-a fost indiferent cine castiga. Acu' ce mi-am zis? Hai sa merg, chiar daca nu sustin vreun partid, macar sa spun nu unuia.
                              Sincer mi-e indiferent. Cand nu mi-a fost indiferent, tot prost a iesit; Constantinescu, Basescu (la primul mandat).
                              Asa ca...
                              Last edited by IancuMIC; 12 December 2016, 12:54.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Fane...nu a existat niciun PNL+USR. Nu aveau nici un fel de protocol incheiat. PNL are in frunte o imbecila...care nu stiu cum dreaq a ajuns acolo, dar e proasta gramada...in caz ca mai trebuia subliniat. Deci si PNL daca ar fi castigat...tot in cacao pana-n gat eram.

                                Originally posted by B997NDL View Post

                                ma mir cum a prostit usr-ul atatua oameni. aia nu stiu de capul lor.

                                Nedelica...ai resedinta in Vaslui?
                                Last edited by jonnie007; 12 December 2016, 12:55. Reason: Automerged Doublepost
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google