Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ... aveam dreptul legitim sa solicit pentru mine functia de premier...
    Este absolut logic si firesc sa fie prim-ministru presedintele partidului care a castigat alegerile detasat. Aproape 50% pentru un singur partid din cate au candidat.

    Comment


    • Ce o recomanda pe doamna Sevil pentru functia de prim ministru? Exceptand faptul ca se cunoaste cu Dragnea si nu e neam cu nimeni din PSD.
      Keep walking...

      Comment


      • Faptul ca se cunoaste (fina)...si ca a fost mana dreaptea a lu' Nicusor...Adica cunoaste cum se fac marlaniile...si cum sa-si acopere spatele ei si personajelor din jurul ei.

        Comment


        • Originally posted by Fanez View Post
          Este absolut logic si firesc sa fie prim-ministru presedintele partidului care a castigat alegerile...
          La fel de logic si firesc e ca demnitarii sa nu aiba dosare penale pe rol, nu mai vorbesc de condamnari active
          De ce "preacuratii, preanevinovatii si preacinstitii pesedei" n-au mentionat nimic in campanie de propunerea lor pt prim-nistru? pt ca n-ar fi trecut de 5%?
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            La fel de logic si firesc e ca demnitarii sa nu aiba dosare penale pe rol, nu mai vorbesc de condamnari active
            La fel de logic si de firesc este sa vedem cum au fost facute dosarele alea. Am auzit pe unu' vorbind la tv ca Olguta a fost pe la dna prin urmare e penala. Doua instante de judecata au considerat ca acuzatiile sunt absurde prin urmare nu exista caz dar "tanarul frumos si liber" habar n-avea despre ce e vorba. Stia doar ca unii au vrut s-o acuze de ceva si gata, in mintea lui era penala (pe principiul: "o fi zis copilul ceva"). Cineva zicea tot la tv despre psd ca "hotul striga: hotii!" dorind sa spuna nu stiu ce. Pe logica asta penalii striga: "penalii!"

            Originally posted by jonnie007 View Post
            Ce o recomanda pe doamna Sevil pentru functia de prim ministru?.
            Intereseaza-te ce a fost si ce a facut pana azi. Mai luam in calcul ca este absolventa de ASE? E chiar tehnocrata in adevaratul sens al cuvantului. In schimb "guvernul tehnocrat" voia s-o puna la ministerul justitiei pe "doamna absolventa de informatica" LOL! Ce o recomanda pe dansa?

            Comment


            • Ginecologul o intreaba pe sotia unui politician:
              - Doamna, de cand spuneti ca sunteti casatorita?
              - De 10 ani, domnule doctor.
              - Si cum de sunteti inca virgina?
              - Apai, domnule doctor, stiti cum sunt politicienii... promisiuni... promisiuni!
              Cam asa si cu campania lui Dragnea.

              Comment


              • Li s-a incheiat mandatul si n-au facut ce au promis? Asta poti s-o zici peste 4 ani daca vei constata ca au promis si n-au facut.
                E ca si cum iti iei masina noua din reprezentanta azi si zici: "ia uite ce mincinosi sunt astia cu garantia la rugina 5 ani, ca e ruginita varza masina".

                Comment


                • Suntem si noi ca Nemtia, avem o fomeie lider.
                  Ca e capabila, n-am nicio indoiala ca e, ca toti membrii PSD , problema mea e alta: cum a reusit sa se marite baba asta in 2011?


                  Liviu Dragnea i-a fost martor la casatorie lui Sevil Shhaideh. Ciudat, eu stiam ca principala calitatea a lui Dragnea e de condamnat, nu de martor.


                  Radem, glumim, dar d-na va fi in realitate doar premier interimar, oficial se va numi prim ministru, dar nu va avea credibilitate, lumea asteptandu=l pe Dragnea sa devina prim ministru, dupa ce-si va albi dosarul schimbad legea.
                  Asta e fain cand ai majoritate, nu corespunzi unor criterii dintr-o lege, elimini criteriile.

                  Un post de mica importanta intr-o institutie necesita sa ai cazier imaculat, ca sa fii prim ministru nu e nevoie.
                  Ca e condamnarea nedreapta cum zice Dragnea, o fi. N-am auzit inca vreun condamnat care sa nu sustina acelasi lucru.

                  Toti considera ca nu merita pedeapsa pe care o primesc.
                  PSD va modifica legi, chiar codul penal, pentru ca Dragnea mai are un dosar pe rol, iar o condamnare cat de mica, i-ar activa si pedeapsa suspendata acum.

                  Care o fi numele de familie Sevil sau Shhaideh?
                  Last edited by mr.K; 21 December 2016, 16:19. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • @fanez: cum de n-a facut/castigat vreun recurs? s-a adresat cumva la curtea europeana si i-au dat aia dreptate? nu. deci stiu toti astia de ce nu fac recursuri si nu se duc pana in panzele albe daca tot au dreptatea in mana. indiferent de culoarea politica, toti sunt niste gainari. pe oricare dintre astia, daca-i pui sa conduca un butic ordinar dupa legi, fara sa fenteze, dau faliment in 6 luni. asta spune totul despre capabilitatile lor ca lideri, manageri de firma/situatia/tara. doar ca unii poarta o mata sub nas au voie sa faca ce vor? sau ca unii simpatizeaza cu base, altii cu monta, asta nu le da drptul celor doua personaje de benzi desenate sa se comporte cum au facut-o. sa nu-mi zici si ca tu crezi in discursul ala al lui dragnea ca de maine ne apucam de facut treaba, nu mai tolerez excursii, absente
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      ...
                      Ca e condamnarea nedreapta cum zice Dragnea, o fi. N-am auzit inca vreun condamnat care sa nu sustina acelasi lucru.
                      Toti considera ca nu merita pedeapsa pe care o primesc...
                      Nu zic ca n-ai dreptate. Unii le zic oamenilor: "nu mergeti la vot" (ceea ce eu stiam ca e ilegal) si nu patesc nimic, altii au dosar penal si condamnare ca le-a zis oamenilor: "mergeti la vot" (ceea ce eu stiu ca nu e ilegal). Altii zic in ziua alegerilor: "mergeti si votati cu X-ul sau cu Y-ul ca asta ma avantajeaza pe mine" (eu stiu ca e ilegal sa zici in ziua alegerilor cu cine sa se voteze) si iar nu pateste nimic. In afara de asta Dragnea a fost acuzat ca a incalcat o lege legata de alegeri electorale, iar un referendum nu e alegere electorala.
                      @Seba, nu s-a adresat la cedo pentru ca nu a primit "motivarea instantei" care se primeste in mod normal in maxim 30 de zile. Abia apoi se poate adresa la cedo. Oare de ce n-a primit-o in termen? Aaa... trebuia sa treaca alegerile inainte sa se poata adresa la cedo. Inca un drept incalcat.
                      P.S. Ca si la Olguta cu incalcarea dreptului la aparare.
                      Exact ca politistul care te opreste pe strada si daca il intrebi de ce te-a oprit zice:"lasa ca vedem noi imediat de ce".
                      Last edited by Fanez; 21 December 2016, 17:46.

                      Comment


                      • Eu astept, formarea noului guvern si sa treaca la treaba.
                        Este evident faptul ca la butoane se va afla Dragnea; pana la urma ei au castigat alegerile, vor trebui sa-si asume si guvernarea.
                        ...
                        Ce am observat in campania asta, electorala?
                        Mai putine afise, bannere, sacose, galeti, intruniri in piete, marsuri electorale. Explicatia? S-au inchis robinetele prin care foarte multi bani negri, erau pompati in campanie.
                        Codruta vegheaza pentru ei.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by Fanez View Post
                          Nu zic ca n-ai dreptate. Unii le zic oamenilor: "nu mergeti la vot" (ceea ce eu stiam ca e ilegal) si nu patesc nimic, altii au dosar penal si condamnare ca le-a zis oamenilor: "mergeti la vot" (ceea ce eu stiu ca nu e ilegal). Altii zic in ziua alegerilor: "mergeti si votati cu X-ul sau cu Y-ul ca asta ma avantajeaza pe mine" (eu stiu ca e ilegal sa zici in ziua alegerilor cu cine sa se voteze) si iar nu pateste nimic. In afara de asta Dragnea a fost acuzat ca a incalcat o lege legata de alegeri electorale, iar un referendum nu e alegere electorala.
                          @........
                          Daca ar fi zis doar "hai la vot!", era ok.
                          Doar ca afacut mai mult decat atat.
                          În acest sens, conform procurorilor, Liviu Dragnea a coordonat un mecanism complex, în care a implicat mai multe persoane asupra cărora avea influență în virtutea funcției pe care o deținea, având ca scop fraudarea rezultatelor privind participarea la vot.

                          În paralel, Dragnea este acuzat că a coordonat un sistem informatic complex, prin intermediul căruia a transmis mesaje, ordine și recomandări legate de stimularea participării cetățenilor la vot prin mijloace interzise de lege către coordonatorii județeni de campanie/primarii/activiștii de partid, preciza DNA.

                          De asemenea, conform DNA, Liviu Dragnea a trasat sarcini unor apropiați ai săi (membri de partid din județul Teleorman, unde îndeplinea funcția de președinte al Consiliului Județean) să facă tot ce le stă în putință, inclusiv prin încălcarea prevederilor legale, pentru a scoate oamenii la vot pentru îndeplinirea pragului de participare care asigura validarea referendumului.

                          Procurorii arată că demersul lui Dragnea a fost susținut de 74 de persoane, președinți și membri ai unor secții de votare din localități din județele Teleorman, Vrancea, Gorj și Olt, în sarcina cărora s-a reținut falsificarea, prin orice mijloace, a documentelor de la birourile electorale și introducerea în urnă a unui număr suplimentar de buletine de vot decât cele votate de alegători, infracțiuni comise sub forma autoratului, complicității sau a instigării.


                          Parerea mea, ca daca ar fi vrut sa-l bage la parnaie pe bune, ar fi anchetat preluarea Tel Drum.
                          Dar, au vrut doar sa-l scoata putin din joc.

                          Citeste cu atentie.
                          Prima data a lasat-o fara lucrari, a inzestrat-o pe banii CJ, apoi a vandut-o unor fosti colegi de liceu, iar din momentul ala orice lucrare la drumuri, CJ-ul o atribuia catre Tel Drum, punand in caietele de arcini conditia unui utialj pe care il detinea doar Tel Drum, utilaj cumparat pe credit de CJ, inainte de privatizare.
                          „Construim pentru viitor“ este sigla celebrei firme Tel Drum. Pentru viitorul cui construieşte de 16 ani Tel Drum, aceasta este întrebarea la care, până acum, niciun organ abilitat nu a reuşit să răspundă. Toate drumurile Tel Drum, de la privatizare ...
                          Last edited by mr.K; 21 December 2016, 19:49.

                          Comment


                          • Fanez
                            Să știi că eu te susțin în ceea ce afirmi. Chiar dac-o să se supere pe mine onoratul „auditoriu”, cred că ești printre puținii care mai gândesc lucid pe-aici.
                            Bine, acum poate că oamenii sunt supărați și din cauză că nu le-a ieșit mitingul pro-Cioloș de ieri (parcă vreo 8 persoane au participat??) și se răzbună cum pot și ei...
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • Nu e relevant ce acuzatie aduc procurorii. Nu intotdeauna toate acuzatiile pot fi demonstrate. Motivarea judecatorilor in urma sentintei este tot ce conteaza, adica ce au retinut acestia in sarcina unui inculpat.
                              Instanţa arată, în motivarea deciziei, obţinută de MEDIAFAX, că nu este ilegală îndemnarea cetăţenilor de a merge la vot chiar şi în ziua referendumului, ci transmiterea de mesaje privind modul cum ar trebui să se voteze, iar pentru aceste mesaje a fost condamnat Liviu Dragnea.

                              Potrivit judecătorilor, legea interzice "adresarea de îndemnuri referitoare la cum anume să se voteze, exercitarea de presiuni directe sau indirecte pentru a participa la vot sau nu, folosirea datelor cu caracter personal fără consimţământul persoanei vizate".
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Judecatorii de ICCJ au fost ceva mai informati despre caz decat publicul larg. Prin presa pesedista se servesc povesti de nevinovatie pline de compasiune, dar adevarul e ca Dragnea e pur si simplu un condamnat pentru o mica parte din faptele sale penale.

                                Cu 60% in parlament, cu o opozitie dezorganizata, au calea netezita pentru a face ca tot ce e nelegal acum sa devina legal.

                                @Cherubino, eu nu-s suparat nici de ce zici tu, nici de pesede, nici de alde nici de care mai sunt.
                                Sunt suparat pentru ca ajungem ca Rusia, cu barosani de neatins de lege. Ori eu nu vreau sa traiesc in Rusia, ca daca voiam, eram demult acolo, castigam si mai multi bani, doar ca nu-mi place tara decat pentru arta si diversitatea peisajelor.
                                Last edited by mr.K; 21 December 2016, 21:11.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google