Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consider ca ar fi momentul ca opozitia sa invete cum se face opozitie; e mai mult decat clar ca in momentul de fata opozitia din Romania, se limiteaza doar la a fi impotriva a tot ce face psd, ceea ce reprezinta sinucidere curata in fata electoratului, sau mai clar spus ne arata retata dezastrului total.
    Personal imi doresc o opozitie puternica, coerenta, care sa arate electoratului in mod real, argumentat, punctele slabe ale puterii; oricare ar fi ea.
    Din nefericire, se pare ca doar societatea civila, poate face o opozitie cu adevarat in Romania; am in vedere reactia prompta a acesteia, prin strangerea a peste 100 de mii de semnaturi, pentru demiterea lui V. Ciorbea, din functia de Avocat al Poporului. Societatea civila, nu opozitia a sesizat imediat ca Ciorbea se transforma pe zi ce trece in avocatul psd ului, atacand legi vechi de 15 ani, care pana acum n-au fost clintite.
    Observ, din postura unui simplu contribuabil si cetatean cu drept de vot, ca opoziția tine sa alunge si bruma de votanti ce i-a ramas fidela: se opune la neimpozitarea pensiilor, la măriri de salarii la doctori, actori și profesori.
    Preocupata mai degraba sa ridice lozinci cu "penalii", opozitia nu cred ca a reusit sa observe, ca psd ul i-a uns pe micii întreprinzători cu un program de stimulare; de ce nu l-or fi propus ei in campanie, n-am sa inteleg niciodata. Nu intamplator psd ul a reusit sa-si atraga de partea sa, un segment important din clasa de mijloc.
    Odata cu hotararea CCR de a declara constitutionala, abilitatea guvernului de a emite ordonante, opozitia a pierdut inca o batalie; daca ma intrebati pe mine, a fost o lupta pe care nici nu trebuia sa o inceapa, pentru ca finalul era previzibil. Numai cei preocupati doar de a arata ca psd e un partid de hoti kominternisti, n-au reusit sa-l anticipeze.
    E clar pentru toata lumea, ca electoratul nu prea a avut ce vota; lipsa de alternativa i-a tinut pe multi in fotolii. Ideea ca opozitia poate deveni o alternativa de vot se indeparteaza ca o fata morgana. Pericolul iminent pentru Romania, il constitie umbra unui partid unic care sa domine tara ani buni de acum incolo.
    Last edited by IancuMIC; 13 January 2017, 22:01.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      ... Ciorbea se transforma pe zi ce trece in avocatul psd ului, atacand legi vechi de 15 ani, care pana acum n-au fost clintite....
      Cu ce s-o fi ocupat intre timp ca avocat al poporului?
      In gluma zic: si uite asa ajunge Dragnea sa fie si "avocatul poporului".

      Comment


      • eu consider ca e suficient sa fie impotriva a tot ceea ce face psd. - cu - fac +.
        ori psd-ul face numai minusuri.

        Comment


        • Nici nu ma mir de raspunsul tau.[emoji1] Din pacate sunt multi ca tine. "Tot ce face psd e rau". Sa vad ce faceti voi bun.
          Cresterea de salarii si pensii, reducerea taxelor, etc., e ceva rau in mintea unora.
          Last edited by Fanez; 14 January 2017, 00:37.

          Comment


          • Fane inca mai umbli cu pesedeu' voposit?! E acelasi psd de la infiintare, plin de derbedei si mafioti! Oricum...esti un pesedist adevarat!
            Keep walking...

            Comment


            • Eu as vrea sa mi se prezinte un pesedist de la varf, om ajuns acolo datorita valorii sale, iar odata ajus la varf, nu s-a compromis.
              Eu tot caut de ceva ani.
              Macar unul de nivelul lui Ciolos.

              Romanii au pierdut alegerile din acelasi motiv conform caruia nu le plac masinile sh cu multi km reali. Mai mult le plac gogosile vandute de samsari, cu km dati inapoi, ca noua boss.
              Nu puteam accepta realitatea, ne place sa ne mintim singuri. De aia au ales pesede.
              Last edited by mr.K; 14 January 2017, 10:06.

              Comment


              • Au ales pesede pentru ca ceilalti n-au facut nimic bun. N-au oferit nimic bun, nivelul de trai nu s-a imbunatatit, conditia omului de rand nu s-a imbunatatit. Mai mult decat atat, in campanie nu ziceau decat ca vor puterea si atat. Ce sa faca o data ajunsi la putere? Nici ei nu stiau.

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  Consider ca ar fi momentul ca opozitia sa invete cum se face opozitie; e mai mult decat clar ca in momentul de fata opozitia din Romania, se limiteaza doar la a fi impotriva a tot ce face psd, ceea ce reprezinta sinucidere curata in fata electoratului, sau mai clar spus ne arata retata dezastrului total.
                  Personal imi doresc o opozitie puternica, coerenta, care sa arate electoratului in mod real, argumentat, punctele slabe ale puterii; oricare ar fi ea.
                  Din nefericire, se pare ca doar societatea civila, poate face o opozitie cu adevarat in Romania; am in vedere reactia prompta a acesteia, prin strangerea a peste 100 de mii de semnaturi, pentru demiterea lui V. Ciorbea, din functia de Avocat al Poporului. Societatea civila, nu opozitia a sesizat imediat ca Ciorbea se transforma pe zi ce trece in avocatul psd ului, atacand legi vechi de 15 ani, care pana acum n-au fost clintite.
                  Observ, din postura unui simplu contribuabil si cetatean cu drept de vot, ca opoziția tine sa alunge si bruma de votanti ce i-a ramas fidela: se opune la neimpozitarea pensiilor, la măriri de salarii la doctori, actori și profesori.
                  Preocupata mai degraba sa ridice lozinci cu "penalii", opozitia nu cred ca a reusit sa observe, ca psd ul i-a uns pe micii întreprinzători cu un program de stimulare; de ce nu l-or fi propus ei in campanie, n-am sa inteleg niciodata. Nu intamplator psd ul a reusit sa-si atraga de partea sa, un segment important din clasa de mijloc.
                  Odata cu hotararea CCR de a declara constitutionala, abilitatea guvernului de a emite ordonante, opozitia a pierdut inca o batalie; daca ma intrebati pe mine, a fost o lupta pe care nici nu trebuia sa o inceapa, pentru ca finalul era previzibil. Numai cei preocupati doar de a arata ca psd e un partid de hoti kominternisti, n-au reusit sa-l anticipeze.
                  E clar pentru toata lumea, ca electoratul nu prea a avut ce vota; lipsa de alternativa i-a tinut pe multi in fotolii. Ideea ca opozitia poate deveni o alternativa de vot se indeparteaza ca o fata morgana. Pericolul iminent pentru Romania, il constitie umbra unui partid unic care sa domine tara ani buni de acum incolo.
                  Nene Iancule, subscriu în totalitate. Probabil cel mai pertinent punct de vedere din ultimele câteva zeci de pagini, în care s-a tras la greu cu „ba pe-al mă-tii” (figurat, bineînțeles) dintr-o tabără în alta (ca o opinie personală, dinspre tabăra „contra” s-a tras fără niciun motiv real legat de prestația noii puteri, ci doar bazat pe subiectivisme și ranchiuni trecute).
                  Lăsați-i, domnilor, să-și pună în aplicare programul electoral iar dacă n-o fac sau o fac defectuos, va veni și vremea lui „huo!”. Oricum, chiar dacă nu pun în aplicare tot ce-au promis (și voi fi printre cei care vor striga din toți bojocii „huo!” dacă n-o fac) este exclus ca țara să ajungă într-un dezastru imens, ca cel prevestit de diferite „cassandre”, și mă bazez în afirmația asta pe prestația guvernării din perioada 2012-2015, care n-a fost deloc rea, ba din contră, începusem să ne încadrăm pe un făgaș de o relativă normalitate.
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • Ceea ce nu era dorit de "unii", prin urmare au fost inventati tefeleii sa strice tot ce se putea. Dovada este guvernarea tehnocrata.
                    (TeFeLeu = "Tanar Frumos si Liber" - observati ghilimelele!).

                    Comment


                    • Exclus din PSD. Primarul comunei cu cea mai mare absorbţie de fonduri europene din ţară, dat afară din partid
                      Comuna Ciugud are drumuri asfaltate chiar şi între parcelele agricole, internet gratuit în zonele publice, piste de biciclete şi foloseşte energie eoliană şi panouri solare pentru iluminatul public.


                      Prea destept pentru PSD )

                      Comment


                      • Romanii au pierdut alegerile din acelasi motiv conform caruia nu le plac masinile sh cu multi km reali. Mai mult le plac gogosile vandute de samsari, cu km dati inapoi, ca noua boss.
                        Nu puteam accepta realitatea, ne place sa ne mintim singuri. De aia au ales pesede.
                        Adica aia care au pierdut sunt romanii si cei care au castigat, cine sunt?
                        Eu am spus si o sa repet de cate ori am impresia ca cineva nu doreste sa inteleaga realitatea.
                        ...
                        Ce s-a intamplat la 11 dec. a fost un lucru...normal. Nu va grabiti cu concluziile si ascultati-ma in continuare.
                        Din 1990 si pana in 2016, psd ul, oricum s-ar fi numit, n-a pierdut in alegeri. E foarte adevarat ca n-a fost mereu la guvernare, doar a lipsit pentru ca a fost invins de o coalitie. Luat ca partid, n-a fost invins de alt partid, niciodata; repet a fost invins doar de o coalitie.
                        Asistam, fara sa incercam sa intelegem acest fenomen, la un tipar, sau mai bine spus, la o oarecare inertie a electoratului care inca mai iese la vot; masa inerta a electoratului, care nu s-a sinchisit sa iasa la vot, nu poate fi contabilizata ca apartinand dreptei, asa cum gresit, dupa parerea mea, inceraca opozitia sa ne faca sa credem.
                        Mai degraba lipsa de alternativa, asa cum va spuneam mai inainte, a facut sa avem de a face cu procente importante de votanti inerti.
                        PSD ul a fost mai abil, in sensul ca a marsat in campanie pe curentul ce se face resimtit tot mai pregnant unele tari membre UE. Acest curent, mult spus nationalist, deriva din deficitul de democratie, in cadrul politicii decizionale a UE. Nu doresc sa aprofundez acest subiect, dar tot mai multe voci vorbesc despre faptul ca soarta Europei este hotărâtă de un nucleu de putere din ce în ce mai restrâns, statele membre fiind constrânse să execute întocmai deciziile acestui grup.
                        Va amintiti pe ce a marsat, printre altele in campanie liderul psd, chiar si alde, uneori?
                        Va amintesc eu, asa din memorie; România să fie din nou a românilor, România pentru români, nu pentru Bruxelles, nu pentru Soros, nu pentru aștia care nu au nume românești, Clotide, Julien O platforma emotionala, as putea spune, cu un caracter, chiar daca suna ciudat, oarecum nationalist. In plus acest partid a fost preocupat sa-si prezinte un program economic si in plus a livrat populatiei intocmai, mesajele transmise de o echipa de campanie, chiar daca straina, ireprosabila, ceea ce nu se poate spune despre celelalte partide competitoare.
                        PNL ul care se dorea a fi principalul aspirant la castigarea acestor alegeri, a facut enorma si fatala pana la urma greseala pe care o fac partidele (vezi cazul PDL), aflate in spatele preseedintelui, mizand pe niste informatii secrete care vor fi aruncate in media, inainte de alegeri. Ei bine, dl. Johannis n-a avut in mana bagheta de magician la care sperau pnl istii, iar serviciile n-au fost dispuse sa-i ajute asa cum sperau.
                        In plus, lipsa unui lider adevarat si imaginea aroganta a d.nei A. Gheorghiu nu a facut decat sa adune un val de antipatie in jurul partidului pe care tot trambita ca-l pune la picioarele presedintelui.
                        Despre USR, pot spune ca am apreciat faptul ca, au fost insotiti in campanie de consilieri, platiti din bani despre care doar cei abilitati ar putea sa ne spuna ceva.
                        Cu ce s-au remarcat? In primul rand cu o lipsa; adica a unui adevarat program si al unei viziuni coerente despre guvernare.
                        Nu pot sa nu-mi amintesc, ceea ce a facut un adevarat deliciu; talkshow-urile la care au participat, fiind insotiti de persoane vorbitoare de limbă română cu aproximație.
                        Asadar o campanie rupta de realitate si mai ales de oameni a partidelor situale la dreapta esichierului politic, a facut si mai facila victoria psd.
                        Amintesc aici o lectie pe care oamenii politici nu vor sa o inteleaga; alegatorii vor sanctiona intotdeauna aroganta.
                        ...
                        In cateva cuvinte am incercat, atat cat am reusit, sa arat de ce victoria psd era, in actualele conditii, una asteptata, normala.
                        Opozitia e peste tot aceiasi; si in realitate si media; aroganta si lipsita de substanta.
                        Cand vor constientiza ca aceasta stare si mai ales prestanta, nu pot oferi increderea pe care romanii o asteapta, abia atunci putem vorbi cu adevarat despre solutia alternantei la guvernare.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          ...opozitia...Cand vor constientiza ca aceasta stare si mai ales prestanta, nu pot oferi increderea pe care romanii o asteapta, abia atunci putem vorbi cu adevarat despre solutia alternantei la guvernare.
                          Asta se va întâmpla „ad Kalendas Graecas”.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • In sfarsit cineva se gandeste si la asta.
                            Ne pregătim să cumpărăm maşini de topit zăpada pentru anul viitor
                            MEDIAFAX.ro
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Am auzit la tv ca zapada carata din oras, conform nu stiu caror legi, nu poate fi 'aruncata" oriunde. Legi legate de mediu.

                              Comment


                              • Pai nu prea o poti arunca in Dambovita ca mor pestii de la noxele continute (sare, combustibil nears, ulei, etc).

                                Sloganul lui Dragnea ”Mandri ca suntem romani” se pare ca a prins, a castigat spre deosebire de Ponta care a dat chix cu acest slogan. Dar faptul ca vroia sa puna un prim ministru de origine turca, inseamna sa iti bati joc de propriile alegeri ale oamenilor si sa nu iti pese de ei decat când ai mare nevoie si 4 ani nu iti mai aduci aminte. Pe hartie programul arata bine, dar e greu de pus in aplicare si au inceput bine cu ”greaua mostenire”, scuza tuturor guvernelor din 1992 încoace.
                                Last edited by aris86; 14 January 2017, 22:58. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google