Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Manifestatie proPSD la Iasi: Un participant protesteaza fata de "hotii de la putere, care dau legi in favoarea lor" (Video)
    "Am venit aici pentru ca nu-s de acord cu hotii care-s la putere. Au facut pentru ei legi ca sa poata fura. Unul fura o gaina si e pedepsit, iar altul fura 200 de milioane si nu pateste nimic. De-asta am venit aici", a spus barbatul.

    Cand i s-a spus ca PSD a dat ordonanta cu pricina, barbatul a precizat "Cine a dat sa raspunda", insa a adaugat ca nu crede ca PSD a dat o asemenea lege.

    "Eu nu am gresit manifestatia. Nu cred ca PSD a dat asa ceva", le-a spus protestatarul jurnalistilor.


    Ahahhaaha, omul a incurcat borcanele, protesta impotriva la un protest de sustinere a guvernului.
    Nah, adevarul iese la iveala pana la urma.

    Erau si multi, cata frunza si iarba.
    Un grup de 15 persoane au manifestat, marti, timp de cateva zeci de minute in fata Prefecturii Iasi, pentru a-si arata sprijinul fata de Guvern.
    Cu asa colegi de partid, simti ca poti rasturna muntii.

    Aia din Bucuresti n-au vrut sa iasa la Cotroceni, a rezolvat Olguta treaba, aducand cateva autocare cu oameni, dar au uitat sa schimbe numerele de inmatriculare de DJ.


    Din ciclul Chirica nu se lasa:

    Primarul PSD din Iasi e dispus sa ceara scuze multinationalelor in numele lui Dragnea
    Primarul din Iasi, Mihai Chirica, vicepresedinte PSD si lider al filialei locale, spune ca acele companii din Romania care s-au simtit "atinse" de declaratiile unor lideri PSD trebuie sa primeasca scuze publice, iar el este dispus sa le ceara scuze.

    Intrebat la Radio Hit Iasi despre unele declaratii facute in aceste zile de liderii PSD la adresa multinationalelor, Mihai Chirica a raspuns:

    "A-ti cere scuze este un element de forta a unui om puternic. Un om care isi cere scuze arata ca este un om puternic. Da, unele companii din Romania care s-au simtit, oarecum, atinse in efortul lor de a contribui la cresterea economica a acestui stat trebuie sa primeasca scuze publice.

    Nu poti promova sub nicio forma o politica de ingradire, de diminuare a accesului sau chiar indepartarea companiilor multinationale, pentru ca acolo muncesc romani care au de crescut familii, contribuie la Produsul Intern Brut al acestei tari si asigura o viata mai buna pentru noi toti".
    Primarul din Iasi, Mihai Chirica, vicepresedinte PSD si lider al filialei locale, spune ca acele companii din Romania care s-au simtit ''atinse'' de declaratiile unor lideri PSD trebuie sa primeasca scuze publice, iar el este dispus sa le ceara scuze.
    Last edited by mr.K; 8 February 2017, 13:05.

    Comment


    • Iancu: esti de acord ca actualul guvern nu mai prezinta credibilitate? PSD incva mai are o sansa, dar guvernul actual nu. corectez: primul ministru si ministrul justitiei si toti ceilalti ministrii care au sustinut rahaturile ascunse sub pres. aia doi din capul listei ar trebui sa plece, rstul e discutabil. dar asa ar fi corect si mai mult, ar fi al naibii de benefic pt psd.
      iohannis si pnl sunt niste profitori de pe urma manifestatiilor, singurele lucruri cu care iohannis a avut dreptate au fost ca nu trebuiau data ordonante cu dedicatie (nu doar 13, ci si 9), ca nici anticipatele si nici suspendarea nu sunt o solutie. in rest, s-a comportat ca un copil de gradinita. eu asa vad lucrurile, poate ma insel, grindeanu si iordache out, altii in locul lor, corectate toate oug intr-un sens bun, iohannis si dragnea ciocu mic, tariceanu - ignorat (asta in afara de pus paie pe foc intre dragnea si iohannis n-a avut nici un cuvant de Doamne-ajuta). pnl si usr - ciocu mic si sa se uite in oglinda.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Originally posted by Seba View Post
        Iancu: esti de acord ca actualul guvern nu mai prezinta credibilitate?
        Categoric DA.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Ana Birchall, sol de pace al Guvernului la Bruxelles: Romania vrea dialog pe OUG din Justitie
          Ministrul delegat pentru Afaceri Europene, Ana Birchall, a vorbit cu lideri europeni de la Bruxelles despre Guvernul Grindeanu care si-ar dori sa gaseasca cele ''mai adecvate solutii la problemele ridicate in legatura cu recentele acte normative din domeniul Justitiei''.


          De aia le dadeau noaptea, pe ascuns, ca voiau dialog.

          Oricum, tanti nu a precizat, comunicarea sa fie in scris, sau oral?

          Comment


          • Originally posted by bolovan View Post
            Guvernul nu este ales de populatie. Guvernul este propus de partidul de guvernamant si numit de presedinte. Partidul de guvernamant si presedintele sunt alesi de populatie.
            Corect. Partidul ala pe care l-ai ales si votat direct, face guvernul. Tu l-ai acreditat. Ai votat un partid care iti va reprezenta interesele. Partidul decide pe cine sa puna in guvern. Indirect, ai ales guvernul.

            "Cine a dat sa raspunda", insa a adaugat ca nu crede ca PSD a dat o asemenea lege.
            Pai tocmai. Psd nu a dat o astfel de lege. S-a speculat, interpretat si vehiculat ca legea data de psd ar fi in acest hal.
            Last edited by Fanez; 8 February 2017, 13:56. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Indirect, ai ales guvernul
              Ei, nu zau.

              Oricum, nici parlamentarii nu i-am ales. A votat cineva vreo persoana?
              Am votat o lista. Poate ala pe care il voiam eu de pe lista nici nu a intrat in parlament.
              Adica, niste oameni pe care i-am ales indirect, pun la randul lor un guvern.
              Cum ar veni, guvernul asta ma reprezinta de 2 ori indirect.
              Ma rog, pe mine nu ma reprezinta deloc, ca nu am aceleasi aspiratii ca ei, adica furtul zi de zi si mai ales noaptea.

              Cica Grindeanu a a fost intampinat cu aplauze in parlament. Normal, sunt lingaii lui draknea acolo.
              Zic sa iasa si pe strazi, sa vezi de ropote de palme isi ia.
              Last edited by mr.K; 8 February 2017, 14:06.

              Comment


              • Oricum, nici parlamentarii nu i-am ales. A votat cineva vreo persoana?
                Pai am zis.
                Partidul ala pe care l-ai ales si votat direct...
                L-ai acreditat sa decida in interesul tau.

                Comment


                • Faptul ca l-ai acreditat...nu inseamna ca poate face ce vrea...asta nu inteleg PSDdistii...ei cred ca daca au fost votati...4 ani de zile sunt stapani si domnesc dupa bunul plac. Ete ciucciu...in eviul mediu...poate...dar in societatea moderna.
                  Exact ca si cum as angaja un director general. Are putere de decizie foarte mare...dar nu poate face chiar tot ce vrea. Si daca cumva nu face ce trebuie sau face chestii neortodoxe (de exemplu, un regulament intern ca daca el fura sub 44000 euro nu se intampla nimic, sau daca ajuta pe cineva sa fure...nu pateste nimic). Plus ca eu nu vreau sa-mi administreze firma/compania/proprietatea/etc un infractor.

                  Comment


                  • Pai firmele angajeaza oameni cu cazier? Nu.
                    Uite ca parlamentul si guvernul angajeaza.

                    Comment


                    • mr.K si chiar ii protejeaza...mai mult decat pe fraierii fara cazier.

                      Comment


                      • @Fanez, uite ce minuni mai face tovarasul Dragnea

                        Cea mai aşteptată autostradă din România, amânată. Contractul pentru studiul de fezabilitate a fost SUSPENDAT

                        Guvernul Grindeanu ascunde sub preş date privind cel mai important proiect de infrastructură din România.

                        Contractul privind actualizarea studiului de fezabilitate pentru autostrada Sibiu-Piteşti, asocierea Spea Engineering SA Roma Italia Sucursala Bucureşti-TecnicConsulting Engineering Romania a fost suspendat.

                        „Cel mai aşteptat studiu de fezabilitate din cadrul Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România, respectiv docomentaţia care stă la baza proiectării autostrăzii Sibiu-Piteşti, a fost suspendat. Studiul de fezabilitate pentru partea din mijloc a autostrăzii Sibiu-Piteşti ar putea să nu mai fie realizat de asocierea Spea Engineering SA Roma Italia Sucursala Bucureşti-TecnicConsulting Engineering Romania. Autostrada Sibiu-Piteşti este împărţită în cinci segmente. Se va relicita contractul privind actualizarea studiului de fezabilitate pentru autostrada Sibiu-Piteşti, porţiunile din 2,3 şi 4. Asocierea Spea Engineering SA Roma Italia Sucursala Bucureşti-TecnicConsulting Engineering Romania a realizat studiul de fezabilitate numai pentru tronsoanele 1 şi 5. Se pare că asocierea nu a reuşit realizarea, la timp, a tuturor studiilor pentru cele trei porţiuni şi au existat anumite probleme de mediu”, ne-au declarat surse din Ministerul Transporturilor.

                        Comment


                        • Se pare ca asocierea nu a reusit realizarea, la timp, a tuturor studiilor pentru cele trei portiuni si au existat anumite probleme de mediu”...
                          Daca nu se pricep sau nu vor sa faca treaba, sa vina altii care se pricep si fac treaba. Studiu de fezabilitate 25 de ani pentru un proiect care se executa in 3 luni?

                          Comment


                          • Sa vina bechtel sa faca studiu?
                            Ca dara are experienta in RO in lucru cu PSD-ul (pe atunci alt infractor era mare conducator de osti proletare ce lupta impotriva asupririi capitalisto-fasciste)

                            Comment


                            • Sa vina Bechtel.
                              Apropo, Sova pierduse contractul cu americanii, cu toate ca Boagiu i-a spus unde este, la minister.
                              Penalul ala mic s-a facut ca nu aude, deh, maica-sa reprezenta Bechtel.
                              Cica s-a gasit contractul anul trecut, era tot unde fusese dintotdeauna.
                              Asta, ca sa ne lamurim ce oameni pun astia sa gestioneze transporturile si marile proiecte.

                              Nou asa zis ministru al transporturilor, Cuc.
                              Din gasca de infractori de Giurgiu.

                              Razvan Alexandru Cuc (33 de ani), deputat PSD si director general al Zonei Libere Giurgiu, este propunerea PSD pentru functia de ministru al Transporturilor in guvernul condus de Sorin Grindeanu. Razvan Alexandru Cuc a fost secretar de stat la Transporturi, numit in octombrie 2015 de catre Victor Ponta. Cuc a fost dat afara de la Transporturi in mai 2016 de catre premierul Ciolos dupa ce acesta ar fi participat la un miting electoral PSD in Giurgiu.


                              Prin comparatie, Latrina 3 prezinta foarte sumar biografia umflatului, omitand cateva lucruri, cum ca a fost secretar d estat dar l-a zburat Ciolos ca participa pe la mitinguri in loc sa munceasca. Obiectivi rau panaramele de la a3.


                              Oricum, are fata de inteligent, tipul.
                              Last edited by mr.K; 8 February 2017, 15:19.

                              Comment


                              • Am protestat cot la cot cu PSD-iștii de la Cotroceni și m-au mutat în față, să se vadă că-s și tineri acolo

                                Niște protestatari mi-au explicat cum tinerii ar trebui să stea cuminți acasă și să vorbească politică doar după 40 de ani.


                                Românii au devenit atât de activiști în ultima vreme încât am ajuns să avem două proteste simultane. Circa trei mii de oameni s-au adunat aseară la palatul Cotroceni ca să protesteze față de existența preşedintelui Iohannis şi să-şi arăte susţinerea pentru actualul guvern Grindeanu. Asta în timp ce-n Piaţa Victoriei erau 20 de mii care strigau opusul, la a şaptea zi de manifestaţie împotriva corupției.




                                Până acum, am fost prezent la toate protestele din faţa Guvernului. Dar ieri am vrut să schimb puţin macazul și să văd cum protestează cealaltă Românie. Am vrut să-nţeleg care-s nemulţumirile şi cine-s oamenii prezenţi acolo, aşa c-am fost şi la celălalt. Nu ca reporter, ci pur şi simplu ca un protestatar. M-am dat unul „de-al casei", cum s-ar zice.
                                [.......]

                                Am început să merg printre oameni, ca să ascult ce vorbesc. Cu cât treceau minutele, cu atât creștea şi numărul protestatarilor.

                                Cert e că cele mai scandate lozinci erau aşa:
                                „Iohannis, nu mai sta, du-te în Germania"
                                „Luptăm, luptăm, guvernul-l apărăm"
                                „DNA, fără cucuvea"
                                „Bucureşteni, veniţi la Cotroceni"
                                „Jos criminalul"

                                Dacă la toate scandările se subînţelege cui se adresează, la aia cu „jos criminalul" sunt nelămurit. Se referea la Klaus Iohannis cu o conspirație legată de Colectiv sau la domnul preşedinte Ion Iliescu, trimis în judecată pentru crime împotriva umanităţii pentru Mineriade? Rămâne o enigmă.

                                Până la urmă s-au adunat câteva mii de persoane. Cam 80% din ei erau pensionari, 15% până-n 40-50 de ani. Restul copii şi adolescenţi, numai buni să se laude Mircea Badea că uite, sunt și tineri la protest. Favoriții mei de acolo au fost o doamnă care-și adusese scăunelul de protest, acompaniată de un nene care spărgea semințe cu un steag în mână. Un contrast frumos, de altfel.


                                Mi-am vândut sufletul şi demnitatea de tânăr frumos şi liber (şi nici măcar nu m-au plătit)

                                La început, oamenii se uitau cu maximă reticenţă spre mine. Adică, na, unul tânăr care are faţă şi de hipster a venit să instige s-or fi gândit ei. Asta până când am intrat în filmul lor şi-am început să scandez cot la cot cu ei. La un moment dat, eu stăteam undeva la mijloc în amalgamul de oameni. O femeie care stătea în primul rând m-a văzut cât de implicat emoţional şi fizic sunt şi m-a îndemnat să vin mai în faţă: „Hai, mămică, aici lângă mine, să vădă că sunt şi tineri.", mi-a zis ea.

                                Atât a trebuit. Atunci, oamenii din jur au început să-mi aducă o odă: „Tineri ca tine, deştepţi şi culţi, nu generaţia asta Facebook." Un alt nene mi-a spus că toţi iohannişti ăia tineri care au ieşit la protestul de la Victoriei nu-s în stare să-şi citească numele de pe buletin, nici dacă şi-l pun în faţă, dar eu sunt o excepţie. „Un băiat isteţ." Serios, începusem să fiu atât de apreciat, încât un bărbat mi-a strâns mână cu maxim respect.




                                Nu mult după, aceeaşi femeie care m-a abordat pe mine i-a dat unui jandarm de pe acolo un măr. Habar n-am de ce, dar probabil din simpatie. Un alt protestatar a fost pe fază şi i-a atras imediat atenţia vizibil mânios: „Să nu mai faci aşa ceva, că se interpretează tot felul. Ce, noi suntem derbedeii ăia de la Victoriei?!?!?"

                                [.....]

                                Pe final, am ieşit din mulţime şi m-am aşezat într-un colţ mai retras ca să-mi aprind o ţigară. În spatele meu, doi bărbaţi cu bască zâmbeau către mine şi mă dădeau exemplu între ei. Bun prilej să mă bag în seamă cu ei.

                                I-am întrebat de copii şi nepoţii. Unul din ei mi-a zis că n-are nepoţi, iar celălalt are doi. Mi-a explicat cum încearcă să-i educe ca de la 40 de ani (fix aşa), când ai şi tu o casă, o familie, poţi să începi să te intereseze şi pe tine ce se-ntâmplă-n lumea asta a politicii. Până atunci, să-ţi vezi de treaba ta. A recunoscut, totuşi, că nu mai vorbeşte cu nepoţii lui, că sunt certaţi. Fix pe tema asta. Dar apoi a continuat lejer despre cum sunt spălaţi tinerii ăştia pe creier de Facebook şi-au ajuns copii să bată profesorii, faţă de cum era „înainte", pe vremea lui. „Dacă nu-l altoieşti de mic pe copil, nimic nu face-n viaţă", îmi spun tot ei c-o sclipire-n ochi.
                                [.......]

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google