Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vadim, tu esti?
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • O noua lege. Daca nu denunti o fapta in termen de 30 de zile, parnaie intre 2 si 6 ani. Adica, daca te trezesti sa denunti azi o fapta petrecuta anul trecut.

      Originally posted by anton.dan View Post
      asa sa facut america ce este azi ! glontu si la revedere ! nici macar la puscarie ! duel frate
      Si daca, la duel, castiga ala care a furat?
      Last edited by Fanez; 11 February 2017, 16:15. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by Fanez View Post
        O noua lege. Daca nu denunti o fapta in termen de 30 de zile, parnaie intre 2 si 6 ani. Adica, daca te trezesti sa denunti azi o fapta petrecuta anul trecut.

        intreaba-l pe Ghise de la ALDE.

        Comment


        • Daca un partid fura ca sa isi faca campanie (cacofonie intentionata) e penal? Trebuie sa mearga la puscarie?

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            Nu stiu de ce am senzatia ca primariile care conditioneaza eliberarea unor adeverinte, de platata taxelor locale incalca legea.
            Daca e vorba despre vanzarea unor bunuri, DA trebuie sa fi achitat impozitul aferent, dar nu despre anumite hartii, pe care esti indreptatit sa le primesti. Vorbim despre drepturi legitime, nu?
            Nu m-am documentat; e doar o parere, avand in vedere niste reguli elementare.
            Oare cati negustori din pietele bucurestene, au Certificat de producator obtinut in mod corect? Pentru ca legea spune sa detii o suprafata agricola.
            Omul ala care era trimis la plimbare de o secretara parvenita, invoca faptul ca daca nu-mi dati certificat de producator sa-mi vand rosiile, ardeii si vinetele , n-am bani de impozit. Ajutor social nu primeste, ca e chiabur, are 1,4 ha de pamant.
            Drept sa va spun la vremea aia nu stiam despre abuzul in serviciu, ca i-as fi spus sa-i aminteasca tipei cam unde se incadreaza. I-am spus ce mi-a venit si mie prin minte; s-o sperie cu antena 3

            In fine, ideea era alta; cu toata antipatia pentru astfel de functionari, merita 2 ani de parnaie pentru asta? Sa fim seriosi, eu spun ca nu.

            La puscarie, la puscarie...
            E mult spus ca vrea sa iti faca rau un functionar public de la ghiseu, cel mult e nestiinta.
            Asa tragem de fiecare data cu compatimentul contabilitate, când e vorba sa facem un decont, ca nu este informata cu legile ultimele care apar.

            Comment


            • Nicusor Dan si-a finantat ilegal campania electorala. *În urma unei anchete realizate de catre AEP s-a stabilit ca Nicusor Dan a finantat ilegal campania electorala.*

              Unii ar zice ca e penal si ca "la puscarie". Voi ce ziceti?

              Comment


              • Originally posted by Fanez View Post
                Daca un partid fura ca sa isi faca campanie (cacofonie intentionata) e penal? Trebuie sa mearga la puscarie?
                Tu ce crezi? )

                Comment


                • Dupa unii de pe aici, "a furat! la puscarie!"
                  Sau in cazul asta nu se pune?

                  Comment


                  • Din categoria "ce-a mai facut, guvernul meu"

                    Într-un raport EFSI din decembrie 2016, se arată că Fondul a semnat cu României 1 din cele 3 proiecte solicitate și aprobate. Finanțarea se ridică la 25 de milioane de euro și este de așteptată o atragere de investiții în valoare de 70 de milioane de euro. Aproximativ 150 de companii mai mici sau start-up-uri vor beneficia de acest sprijin, se arată în raport.
                    DCNEWS.
                    ...
                    Un guvern, de toata...dragostea.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by Fanez View Post
                      Dupa unii de pe aici, "a furat! la puscarie!"
                      Sau in cazul asta nu se pune?
                      lasa dupa unii, parerea ta proprie?, daca tot ai pus întrebarea.

                      Comment


                      • Originally posted by aris86 View Post
                        E mult spus ca vrea sa iti faca rau un functionar public de la ghiseu, cel mult e nestiinta.
                        Indeplinire defectuoasa a sarcinilor de serviciu; conf. art 297 din CP= abuz in serviciu= dosar de urmarire penala. La puscaroaie cu el; pai ori respectam legea ori n-o mai respectam.
                        Originally posted by Fanez View Post
                        http://m.evz.ro/nicusor-finantat-ilegal-campania.html
                        Unii ar zice ca e penal si ca "la puscarie". Voi ce ziceti?
                        E ca si condamnat; puscaria il mananca.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          Indeplinire defectuoasa a sarcinilor de serviciu; conf. art 297 din CP= abuz in serviciu= dosar de urmarire penala. La puscaroaie cu el; pai ori respectam legea ori n-o mai respectam.
                          I se da sanctiune disciplinara, 1-3 luni penalizare la salariu, hai sa nu exageram cu aplicarea codului penal.

                          La fiecare angajat exista fisa postului si posibile sanctiuni pentru neîndeplinirea sarcinilor de serviciu.
                          Last edited by aris86; 11 February 2017, 17:59.

                          Comment


                          • Prevederile alea din codul penal, sunt ca o secure deasupra capului oricarui functionar public. Faptul ca abuzul in serviciu, nu este delimitat sau mai clar precizat, nimeni nu poate fi scutit de actiunea codului penal. Nu intelegi ca e o arma in mana procurorilor?
                            Mie mi-a trebuit doar timp sa ma documentez; pana ieri m-ati auzit spunand asta?
                            A trebuit sa puna @bolovan, multumesc frumos, decizia aia a CCR ca sa intru putin pe subiect; au fost n cazuri in care sintagma „nu îndeplinește”, „îndeplinește în mod defectuos” a fost folosita ca parghie de procurori pentru a trimite pe cineva in judecata.
                            Cititi inca odata asta, pentru numele lui Dumnezeu, nu-i asa greu si observati cate Tribunale au sesizat CCR, privind exceptia de neconstitutionalitate a art. 297 din CP.

                            Pana una alta, art. 297 din CP nu face distinctie intre prejudicii; adica unul care a adus un prejudiciu de sute de mii de lei, Dragnea sa zicem, e incriminat in baza aceluiasi articol ca unul care a folosit masina primariei sa-si aduca soacra de la Frumusita.

                            @aris.
                            I se da sanctiune disciplinara, pentru ca seful sau stie ca e sanctiunea cea mai blanda pentru mic incalcari ale legii. Daca altcineva de afara ar reclama la parchet, situatia nu va fi deloc usoara pentru acel functionar.

                            Si atunci nu vii la vorba mea, ca unele incalcari ar trebui sanctionate administrativ si doar unele, peste un anume prejudiciu, sa fie sanctionate de CP?
                            Last edited by IancuMIC; 11 February 2017, 18:29.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Aris, pui de lele!
                              La intrebrea mea:
                              Originally posted by Fanez View Post
                              Daca un partid fura ca sa isi faca campanie (cacofonie intentionata) e penal? Trebuie sa mearga la puscarie?
                              ai sarit repede:

                              Originally posted by aris86 View Post
                              Tu ce crezi? )
                              Cand ai vazut despre cine e vorba ai sucit-o prin intoarcere:
                              Originally posted by aris86 View Post
                              lasa dupa unii, parerea ta proprie?, daca tot ai pus întrebarea.
                              Asta e una.
                              Apoi:
                              E mult spus ca vrea sa iti faca rau un functionar public de la ghiseu, cel mult e nestiinta.
                              I se da sanctiune disciplinara, 1-3 luni penalizare la salariu, hai sa nu exageram cu aplicarea codului penal.
                              Pai aplicam legea la fel pentru toti sau o aplicam la fel doar pentru unii? Astept si eu raspunsul la intrebarea:
                              Si atunci nu vii la vorba mea, ca unele incalcari ar trebui sanctionate administrativ si doar unele, peste un anume prejudiciu, sa fie sanctionate de CP?
                              si la prima intrebare: Partidul ala care fura sa-si faca campanie e penal si trebuie "la puscarie", sau nu? (ma rog, nu tot partidul, desi unii de pe aici l-ar numi "partid penal" sau "partidul de penali").
                              Last edited by Fanez; 11 February 2017, 20:20.

                              Comment


                              • IancuMIC nu, ambele sanctionate penal. De asta se da intre X si Y ani...si se poate da cu suspendare.
                                De exemplu, Dragnea trebuia sa ia 7 ani cu executare. Pe cand nea primarul...2 ani cu suspendare. Din nefericire este de regula invers.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google