Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De la 1 ian, este asa:
    Pensiile cresc cu 5,25%; punctul de pensie creşte de la 871,7 lei la 917,5 lei.

    De a 1 iulie va fi asa.
    Punctul de pensie va creşte cu 9% şi va fi de 1000 de lei, iar pensia socială minim garantată va fi de 520 de lei, conform unui proiect de Ordonanţă.
    Daca nu m-am informat corect, va rog, corectati-ma.
    ...
    Cat despre suma exacta care intra in buzunarul unui pensionmar, iti spun cand ridica rudele mele pensia pe ianuarie; ca sa nu batem campii.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by aris86 View Post
      ... Aceste masuri nu o sa fac decât sa accentueze discrepantele financiare intre ...
      ... le va creste pensia de la 1 ianuarie, dar de fapt au rmas cu aceeai suma.
      1. E vorba de scutirea de impozit si cas la pensii sub 2000 lei, deci...
      2. Era vorba de la 1 ianuarie dar n-a vrut neamtul premier decat roman neaos, prin urmare abia de la 1 februarie intra in buzunarul pensionarului o suma in plus (din cauza intarzierii formarii guvernului s-a amanat cu o luna, la fel si cu salariile).
      Last edited by Fanez; 15 January 2017, 18:05.

      Comment


      • Originally posted by aris86 View Post
        .....Dacă pensiile ar respecta principiul contributivitatii, ar fi în regula sa nu fie impozitate, dar din moment ce unii au pensii speciale (parlamentarii), alții ies devreme la pensie și cu remunerație mare (45 ani în MAI), nu mai putem vorbi de echitate fata de medici, profesori și alte categorii sociale.
        ........
        Îți dau exemplu, bunica mea a muncit o viata întreaga la CAP, și-a nenorocit picioarele, a primit o pensie de mizerie.
        Vezi că te contrazici singur, cu ce a contribuit bunica ta la fondul de pensii ca să ia pensie mare dacă tot insiști cu contributivitatea? (Și da e mică ,și eu am avut o bunică cu pensie de la CAP)
        .....
        Și nu mai compara pe cei din MAI cu profesori,doctori că în timp ce unii erau în vacanță la căldurică ,jandarmi și militari erau chemați de acasă,din timpul lor liber (de cele mai multe ori din lipsă personal nu se acordă libere ) de tanti Firea să îți deszăpezească unora ca tine(aici nu mă refer la tine personal ) trotuarul că deh daia sunt plătiți 24 din 24.
        .....
        În altă ordine de idei ,oare de ce nu i-a luat la deszăpezit trotuare pe asistații sociali ? Ah ,m-am prins ăștia au votat PSD-ul în masă și dacă-i punem la muncă pierdem voturi.
        Last edited by dacia1981; 15 January 2017, 18:15.

        Comment


        • Pensiile din MAI si MAN nu se dau din bugetul de pensii la care contribui tu ca muncitor la fabrica de biciclete.

          Comment


          • Nu se iau nici din bugetul unde contribuie cadrele MAI si MAPN, ca n-ar ajunge nici pentru 25% dintre ei.
            Se completeaza de la bugetul de stat.

            Daca ideea cu lipsa de atragere a fondurilor europene, ar fi fost lansata la un an, doi, de la venirea la guvernare a psd, iar acest lucru era un adevar incontestabil, as fi fost de acord cu aceasta idee. Dar asa sa te trezesti vorbind in spatiul public, fara sa aduci vreun argument, dovedeste un infantilism de neinteles.
            Din gura e usor de zis, de facut pe parte de fonduri europene, greu de tot.
            Cum nici tu nu aduci un argument decat niste vorbe insirate intr-un program, uitand repede ca au mai fost atatea si atatea programe din astea, dai dovada mai degraba de senilism, de inteles totusi. Cand ma mai acuzi de infantilism,, infantiilul din mine nu mai poate de parerea dumitale.
            Nu ma astept respect din partea celor cu pesedeul in sange, ca sa fie clar.
            Last edited by mr.K; 15 January 2017, 19:04.

            Comment


            • O doamna a venit la tv cu o mapa si cu un troler. A zis: "in mapa e documentatia pentru fonduri europene in germania, iar in troler e documentatia pentru România. Unul dintre proiecte mi-a fost respins pentru ca una dintre semnaturile mele nu era identica cu celelalte 299."
              P.S. era vorba de acelasi proiect.
              Last edited by Fanez; 15 January 2017, 19:09.

              Comment


              • Vechea problema la noi.
                De ce aia din armata sau politie au pensia mai mare mare? Chiar, de ce oare?
                Last edited by IancuMIC; 15 January 2017, 19:59.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Copilarie, sau mai mult.
                  INFANTILÍSM s. n. Anomalie în dezvoltarea corporală și psihică, caracterizată prin persistența, la vârsta adultă, a unor trăsături morfologice și funcționale specifice copilăriei. – Din fr. infantilisme.
                  Cand simpatizezi cu o echipa de fotbal, exemplu dinamo, esti dinamovist.
                  Asa si dumneata, daca simpatizezi cu pesedeul, esti pesedist, ce mai tura vura.

                  Lasa vraijeala cu respectul pe care-l ai tu fata de membri, il ai fix cand iti convine, in cazul meu ma jignesti pe departe, la gramada, intr-un mod cat mai neutru. Acum ti-a scapat porumbelul, cu infantilismul.

                  E normal sa iti placa si de comunisti, ei ti-au dat casa pe bani putini, job si cam tot ce e necesar unui tana, generatia mea a mai luat praful de pe toba, a trebuit sa muncim intr-o economie tulbure ca sa realizam ceva.

                  De aia nu ne vom inghiti niciodata ca generatii, majoritatea celor >50 de ani sunt neocomunisti cu sigla pesedista, cu pretentii ca ei au ridicat tara etc.
                  Tara e jos, de fapt, si e treaba generatiei de 15-20 de ani sa o ridice in viitor.

                  Cand aud ca guvernele vor deconta politic furturile, ma prapadesc de ras. Pai daca furi pentru 20 de ani, poti sta 4 ani pe tusa, pana uita romanii ce ai facut, in conditiile in care si urmatorii vor fura, deci numai bine te vad pe tine ca un salvator la urmatoarele alegeri.
                  Asta e decont politic, sa sta 4 ani pe tusa?
                  Decont politic a avut pntcd, care a facut un bine tarii si au disparut, ca tot era neadaptati lumii moderne.
                  Last edited by mr.K; 15 January 2017, 20:07.

                  Comment


                  • Mie unul, situația îmi este cât se poate de clară. Toată lumea urlă că în România justiția nu este ceea ce ar trebui să fie. Dacă-i așa, atunci de ce stimabilii mei concetățeni și colegi de forum totodată, care „nu au PSD-ul în sânge” (ca să citez exprimarea de mai sus a unui mare Klasic în viață de pe-aici) judecă acest PROASPĂT guvern utilizând aceeași metodă utilizată uneori de mult-hulita justiție, adică prezumția de vinovăție? În cazul guvernului PSD-ALDE sunteți mulțumiți de acest mod de a trata lucrurile, dar dacă mâine ar fi să vă trateze pe domniile voastre justiția tot conform prezumției de vinovăție, ați sări ca arși să puneți (pe bună drepate, de altfel!) placa cu „drepturile omului, CEDO, etc.”.
                    Ipocrizie pe pâine, asta mâncați unii dintre voi cât e ziua de lungă.
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment


                    • @mr.k
                      Imi cer scuze public; cand am folosit expresia aia, doar la copilarie, m-am gandit.

                      Nu am pretentia sa faci acelasi lucru.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Asta e guvern proaspat in sensul ca e numit recent.
                        In rest, numai proapat nu e, fiind format din hoti cu state vechi in politica.

                        Imi cer scuze public; cand am folosit expresia aia, doar la copilarie, m-am gandit.
                        Daca n-ai avut intentiile banuite de mine, iti accept scuzele, si te rog sa le accepti si tu pe ale mele.

                        Comment


                        • E ok.
                          Poti fi sigur ca am spus adevarul; nu mi-am propus sa te jignesc.
                          ...
                          Bun; sa revenim.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            Vechea problema la noi.
                            De ce aia din armata sau politie au pensia mai mare mare? Chiar, de ce oare?
                            Pentru că nu-i chiar așa.....
                            Sursahttp://gazetadebistrita.ro/scandal-monstrul-mapn/

                            LE : Și pensia reprezintă 85% din salariu,fără normă de hrană. .....
                            Last edited by dacia1981; 15 January 2017, 20:43. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Daca inainte de pensionare a avut niste sporuri,pensia poate ajunge la min.7000 ron.Asta daca respectivul a avut functie de conducere si sa fi fost ofiter,evident. Subofiterul ajunge la un max de 3000-3500.Or fi si exceptii..nu zic nu..
                              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                majoritatea celor >50 de ani sunt neocomunisti cu sigla pesedista
                                mai putin eu, care sunt "alcoolist" cu vechea sigla.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google