Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prima la prima vedere pare o chestie ok (trebuie sa flam parerea unui administrator...si vazut exact ce presupune formularul respectiv...o sa citesc...dar nu acum)
    A doua este o porcarie imensa. Pentru ca o sa fie ceva de genul: da-i drecu...daca ma prind...rezolv problema...ca nah...asta-i cel mai rau lucru ce se poate intampla.

    Comment


    • E porcarie ca nu te amendeaza direct si-ti zice unde trebuie sa repari ca sa eviti o viitoare amenda?

      Am citit pe undeva (nu mai stiu daca pe net sau la tv), ca zicea unu' despre Dragnea si teldrum. Am vrut sa vad despre ce e vorba si am vazut:
      Binomul a incercat in 2013, folosind un politist DNA, sa-l prinda in flagrant pe Liviu Dragnea cu o nota secreta a SRI despre activitatea TEL DRUM Teleorman. Flagrantul a fost ratat, iar ofiterul DNA inculpat. Omul a denuntat ca procurorul Marin Nicolae l-a amenintat sa declare fapte neadevarate despre Liviu Dragnea.
      sursa

      Tandemul SRI-DNA a urmarit ca nota strict secret sa ajunga prin intermediari la Liviu Dragnea, care in 2013 era vicepremier si sa il prinda in flagrant cu documentul secret asupra lui pentru a-l putea inculpa si elimina din Guvern.

      Amintim ca in perioada 2012 – 2014, DNA si SRI au dus un adevarat razboi impotriva capilor PSD din intreaga tara, vehiculanu-se ca exista liste negre cu “baroni” PSD care trebuie inculpati si eliminati din viata publica.
      aceeasi sursa.
      Last edited by Fanez; 23 February 2017, 20:52. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Academia Romana propune ca absolventii de facultate care au beneficiat de subventia de la buget sa fie obligati sa munceasca in tara, dupa terminarea studiilor, un interval de timp egal cu durata studiilor subventionate, sau sa deconteze cheltuielile inregistrate de stat cu pregatirea lor profesionala
        Hotnews.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Este absolut corect si normal.

          Comment


          • Nu poti obliga pe nimeni sa ramana in tara, daca nu doreste; daca interesele sale nu pot fi materializate in tara, atunci se vor prevala de dreptul la libera circulatie a fortei de munca.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Atunci sa-si plateasca studiile. Vrea studii pe banii statului, sa munceasca pentru statul care l-a tinut la studii gratis. Nu-i convine sa munceasca in tara, foarte bine, sa deconteze cheltuielile.
              Cine sa plateasca pentru cei care studiaza pe banii statului si apoi pleaca sa munceasca la ue? Pai sa plateasca ue, nu contribuabilii care nu beneficiaza de serviciile lor desi au platit pentru ele.
              E normal sa scolarizam, instruim, pregatim, calificam pe banii nostri forta de munca din alte tari?
              Last edited by Fanez; 23 February 2017, 21:51.

              Comment


              • In afara de 2-3 facultati facute la noi, restul nu conteaza peste hotare.
                Ce bani sa-i ceri unuia care a terminat chimie sau geografie, doar pentru ca emigreaza? El cu facultatea respectiva nu se poate angaja in domeniu, afara.

                Sau macar ii asiguri tu loc de munca?
                Poate ai pretentia sa stea sa moara de foame in tara, fara loc de munca. Dar sa stea 4-5 ani, asa de-a dracului, ca statul i-a subventionat facultatea care nu-i asigura un loc de munca.
                Cine propune asta, e dus cu capul.

                In unele tari invatamantul e gratuit si pentru studenti straini. Gen Danemarca.

                Ar trebui sa nu mai faca nimeni facultate, ca oricum nu prea foloseste la ceva, doar un curs rapid de lipit afise la psd, si de invatat pupatul sefilor in fund.
                Last edited by mr.K; 23 February 2017, 22:03.

                Comment


                • IancuMIC nu-i corect. Te-ai folosit de stat...Adevarul este...nici intr-o tara civilizata studiile superioare nu sunt gratuite. Intr-o forma sau alta tot ajungi sa le platesti. Si evident...asa creste si calitatea (nu mai termina chiar ori cine)...dar si se pot construi universitati cu o calitate superioara (deh...sunt obligati...altfel falimenteaza).

                  Fanez iar citest in diagonala? Sau tu citesti doar prima si ultima litera.
                  Hai sa-ti desenez:
                  Am firma X care produce servetele pentru sters pe gura dupa ce se pupa...aaaa..doi iubiti (de exemplu, drangea cu Tariceanu)...eu functionez ilegal...daca sunt prins...ce se poate intampla cel mai rau? Sa ma puna sa intru in legalitate. Prin urmare, imi este rentabil sa functionez ilegal...pentru ca daca ma prinde...ce-mi face? Imi sufla un kg de pene: falimentez firma...si gata, sau in cazul nefericit intru in ilegalitate. Dar daca-i tataie curul ca daca-i prins...intra la bulau, ii este inchisa pravalia, ii confisca inclusiv chilotii de pe el...nu se mai poate prevala de asta. Este responsabilitatea exclusiva a administratoriilor sa lucreze legal. Nu-i responsabilitatea mea sau a statului.
                  P.S. Nu ma lua ca poate nu stia legea...ca asa nu stiam nici eu ca-i ilegal sa treci cu masina peste dragnea...sorry...
                  Legea, poate era acceptabila daca era facuta cu cap...si nu cu scop. Da, daca sunt reglementari noi...si tu nu te-ai informat despre ele (adica pe data de 1 Ianuarie s-a schimbat faptul ca tu trebuie sa depui declaratia X la interval de o saptamana nu lunar...si a trecut o luna...da...poti sa aplic. Dar daca a trecut 10 ani?

                  Comment


                  • macar de s-ar duce in ue sa munceasca si sa le foloseasca facultatea din RO (post bine platit de studii superioare) , dar la noi tinerii fac o facultate pe banii statului sau pe banii parintilor ca e la moda , sa mai copilareasca putin si majoritatea pleaca apoi ca necalificati la munca in ue.

                    mai multi bani (ai statului) ar trebui sa se duca la scoli de meserii , postliceale ...
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • Originally posted by bolovan View Post
                      IancuMIC nu-i corect.
                      Ce anume, din ce am spus eu, nu ti se pare corect?
                      Sau ma contrazici doar pe mine, de dragul contrazicerii?
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Exact. Nu mai sunt instalatori buni, electricieni, mecanici.
                        Toti sunt absolventi de drept la o facultate din depozitul aprozarului, acreditat si ala, binenteles.
                        Si nu stiu cand termina nici macar codul de procedura civila sau legea insolventei.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          In afara de 2-3 facultati facute la noi, restul nu conteaza peste hotare.
                          Ce bani sa-i ceri unuia care a terminat chimie sau geografie, doar pentru ca emigreaza? El cu facultatea respectiva nu se poate angaja in domeniu, afara...
                          De ce te mai duci la facultate daca nu-ti foloseste la nimic? Du-te si lipeste afise sau ia-ti o munca de birou: postac propagandist, macar muncesti, nu te faci asistat social. Stai intr-o facultate doar ca sa nu muncesti?

                          Originally posted by bolovan View Post

                          Fanez iar citest in diagonala?
                          Tu nici macar nu deschizi un link si stii ce scrie in el, eu macar citesc.
                          Atat timp cat vrei sa interpretezi cum iti place orice ai citi, indiferent unde, tot acolo ajungi.

                          Originally posted by mr.K View Post
                          Exact. Nu mai sunt instalatori buni, electricieni, mecanici.
                          Toti sunt absolventi de drept la o facultate din depozitul aprozarului, acreditat si ala, binenteles.
                          Si nu stiu cand termina nici macar codul de procedura civila sau legea insolventei.
                          Toata lumea se duce la facultate de psihologi si alti jurnalisti ca e sub demnitatea lor sa fie electricieni sau mecanici auto (ospatari, tinichigii).
                          Last edited by Fanez; 23 February 2017, 22:24. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Originally posted by bolovan View Post
                            IancuMIC nu-i corect. Te-ai folosit de stat...Adevarul este...nici intr-o tara civilizata studiile superioare nu sunt gratuite.
                            Deci matele sustii ca tinerii aia ar trebui obligati sa munceasca in tara ceva ani, nu?
                            Ei bine eu nu cred ca asta e metoda prin care sa tii in tara acei tineri. Dupa cum am spus, se incalca niscai legi privind circulatia fortei de munca. Si in fond putini pleaca de dragul de a pleca din Romania; daca ar gasi un loc de munca si un salariu motivant, probabil ca multi n-ar pleca.

                            Despre varianta aia cu plata subventiei de la buget pe perioada studiilor, nu m-am pronuntat.
                            Daca ar fi sa vorbesc ceva despre asta, ar fi ceva legat de medici, care nu prea pleaca dupa ce termina facultatea, adica fara nicio specializare, ci dupa rezidentiat, adica atunci cand au o specializare pe care o fac in spitale, centre universitare chiar, "furand" meseria de la profesori (medici).
                            Aici ar putea fi ceva de discutat.
                            Probabil ca si academicienii aia mai mult la asta s-or fi gandit, nicidecum la absolventii de la drept, filozofie sau jurnalism.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Parlamentul vrea să instituie Ziua Olteniei- ”regiune istorică din nord-vestul României”

                              Comisia de cultură a Camerei Deputaților discută proiectul de lege, deja aprobat de Senat, privind instituirea datei de 21 martie drept Ziua Olteniei.

                              Proiectul, inițiat în martie 2016 de către 27 de deputați și senatori, a fost aprobat pe data de 1 noiembrie 2016 de Senat în ciuda opoziției guvernului de la acea dată.

                              Expunerea de motive, semnată de inițiatori, printre care se numără și actualul președinte al Comisiei de cultură de la Cameră, deputatul PNL Gigel Știrbu, are un debut care reflectă calitatea actului parlamentar: ”Oltenia este o regiune istorică din nord-vestul României”.
                              Comisia de cultură a Camerei Deputaților discută proiectul de lege, deja aprobat de Senat, privind instituirea datei de 21 martie drept Ziua Olteniei. Proiectul, inițiat în martie 2016 de către 27 de deputați și senatori, a fost aprobat pe data de 1 noiembrie 2016 de Senat în ciuda opoziției guvernului de la acea dată. Expunerea […]


                              Princeless, fără cuvinte

                              Comment


                              • IancuMic nu, nu sustin ca trebuie sa munceasca in tara. Eu sustin ca studiile superioare nu sunt obligatorii, iar daca statul roman investeste in ei...imi pare corect sa si obtina ceva. Nu-mi pare corect ca statul roman sa construiasca autostrazi in Germania, Ungaria, Austria, Italia, Franta si alte state. Imi pare corect sa construiasca in RO.
                                Eu sustin ca nici o facultate sa nu mai fie gratuita. Exact cum este peste tot.
                                In Brexitezia (aka fosta UK)...acolo nu exista facultate gratuita. In schimb, poti sa-ti fac credit de studii...sau poti sa studiez cu bursa (situatie in care, de regula bursa este platita de o firma...si ramai 5-10 ani angajat la ei). Eu la asta m-am referit. Exclusiv. Si se pare ca nu incarca nici o directiva eu...tu de fapt faci un contract cu statul/universtitatea/etc.

                                Fanez...ba am citit link-ul...chiar de vo doua ori...ca sa ma asigur ca am inteles bine...de asta ti-am si explicat...ideea este ok...dar in bun spirit romanesc...in loc sa iei o idee buna, sa o implemntezi cu cap si sa-ti aduca un beneficiu, iei o idee, o transformi intr-o idee oligofrena, dupa care o implementezi prost...in asa fel incat sa ai 0 beneficii...si o groaza de dezavantaje.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google