Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post

    Princeless, fr cuvinte
    Deputat pnl gigel stirbu?

    Originally posted by bolovan View Post
    ...in loc sa iei o idee buna, sa o implemntezi cu cap si sa-ti aduca un beneficiu, iei o idee, o transformi intr-o idee oligofrena, dupa care o implementezi prost...in asa fel incat sa ai 0 beneficii...si o groaza de dezavantaje.
    Pai asa s-a facut de 12 ani incoace. Abia de anul asta incepem si noi sa mai punem cate ceva intr-o oarecare ordine. Treaba e ca nu prea suntem lasati, nu convine unor tari...

    Comment


    • Fanez asta-i de aria perlelor...Normal...dar nu suntem lasati...toti sunt rau intentionati...noi vrem sa dezincirminam abuzul, vrem ca tot ce se fura sub 200k lei sa fie la liber...nepotism si alte cele din plin...asta-i chestii inteligente...nu ce spun toti parlintii, gen judecatori, juristi, avocati, academicieni....brrr...prostii. Toti sunt prosti doar PDL ...ei sunt destepti mama...de te doare capu...(nu spun care)

      Comment


      • Originally posted by bolovan View Post
        IancuMic nu, nu sustin ca trebuie sa munceasca in tara. Eu sustin ca studiile superioare nu sunt obligatorii, iar daca statul roman investeste in ei...imi pare corect sa si obtina ceva. Nu-mi pare corect ca statul roman sa construiasca autostrazi in Germania, Ungaria, Austria, Italia, Franta si alte state. Imi pare corect sa construiasca in RO.
        Eu sustin ca nici o facultate sa nu mai fie gratuita. Exact cum este peste tot.
        In Brexitezia (aka fosta UK)...acolo nu exista facultate gratuita. In schimb, poti sa-ti fac credit de studii...sau poti sa studiez cu bursa (situatie in care, de regula bursa este platita de o firma...si ramai 5-10 ani angajat la ei). Eu la asta m-am referit. Exclusiv. Si se pare ca nu incarca nici o directiva eu...tu de fapt faci un contract cu statul/universtitatea/etc.
        Nu sustii ca tinerii sa munceasca in tara o perioada dupa terminarea facultatii, in schimb spui statul trebuie sa obtina ceva, in schimbul subventiei si sa construiasca autostrazi in Romania, nu in alte tari. Te contrazici. Cum sa obtina ceva, daca nu prin munca acestora in tara?
        Eu sustin ca nici o facultate sa nu mai fie gratuita
        Macar ai idee, cati copii dotati, vor fi impiedicati sa-si urmeze un drum in viata si unicul care sa-i scoata din curtea cu veceu in fundul curtii?
        Dupa ideea dumitale, studiile superioare, ar trebui sa ramana doar apanajul celor bogati, nu? Conform Constitutiei, Romania este totusi un stat social.
        ...
        Libera circulaţie a lucrătorilor este un principiu fundamental; vezi articolul 45 din Tratatul privind funcţionarea Uniunii Europene, dupa aia vorbim.
        Last edited by IancuMIC; 24 February 2017, 00:13.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Unde ma contrazic?
          Nu, n-ai inteles...copii dotati tot timpul or sa faca scoala (sunt descoperit din scoala, sustinuti de universtiati/firme etc). Si este relativ simplu, ti-am spus cum se procedeaza in alte tari. Iti faci un credit de studii, iti platesti sutdiile...dupa ce termini facultate, te angajezi si iti platesti creditul. Si asa te responsabilizeaza, pentru ca ai luat niste bani, si trebuie sa-i dai inapoi (conditiile pentru creditele de studii sunt foarte lejere...in sensul ca ori cine ajunge la ele). Iar daca nu termini facultate, nu te angajezi dupa facultate...este nasol. Garantat or sa fie 0% copii dotati impiedicati sa urmeze cursuri (avem exemple concrete...vezi peste grantita...alege tara...)
          Normal ca este principiu fundamental. Nimeni nu este impiedicat sa plece din tara...doar ca esti obligat sa-ti respecti contractul asumat de buna voie. Daca vrei sa-mi spui ca pleci cand ai chef? Pai nici ca simplu angajat nu poti sa pleci cand ai chef (ai preaviz etc). Nu iti este impiedicat.

          Comment


          • La noi a devenit o obsesie studiile superioare , la noi in tara daca un individ nu are studii superioare este considerat un ratat , neica nimeni , analfabet , gunoier etc. etc., in afara (Italia si Spania mai ales ) nu este un dezastru sa nu ai studii superioare pentru ca la ei inca se fac scoli profesionale , invata meserii si dupa terminarea scolii sunt angajati si pe un salariu decent.
            In Romania scolile profesionale sunt vai de mama lor la ora actuala , aproape inexistente si cumva ca sa traiesti la limita decentei esti obligat sa termini ceva studii superioare ca altfel nu se uita nici dracul la tine!!
            La americani la fel , au scoli profesionale de unde ies adevarati meseriasi in diferite domenii , sa vedeti la ei cat costa un an de facultate , dar acolo o data terminat colegiul esti bazat , ai un job bine platit! pe cand la noi si cu facultate terminata si dabia gasesti un loc de munca si ala platit prost raportat fata de vecinii europeni.
            Last edited by prometheus; 24 February 2017, 00:37.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Originally posted by bolovan View Post
              Fanez asta-i de aria perlelor...Normal...dar nu suntem lasati...toti sunt rau intentionati...noi vrem sa dezincirminam abuzul, vrem ca tot ce se fura sub 200k lei sa fie la liber...nepotism si alte cele din plin...asta-i chestii inteligente...
              Te contrazici singur. Ai zis ca ai citit, iar acum imi dovedesti ca nu.
              Abuzul in serviciu e dezincriminat prin abrogarea oug13 de exemplu.
              Nu stiu ce ai citit dar tot cum iti convine tie vrei sa rezulte.

              Comment


              • Fanez momentan este abrogat....dar stapanii tai nu abandoneaza lupta...sunt ambitiosi. Si actiunea in sine a existat...deci exprimarea este corecta (nu crezi? intreaba un profesor de romana clasele V-VIII)

                IancuMIC ca sa-l completez pe prometheus...aproape toti taximetristii au facultate. Inclusiv colegi de facultate cu mine....au ajuns taximetristi.
                Ca fapt divers, la un moment dat, intr-un moment tragic din viata mea (tragic prin faptul ca a trebuit sa particip la niste interviuri)...am intervievat aprox 100 absolventi de facultate (in principiu AC/Info/Electro)...am ramas contrariat...90 din ei nu stiau care-i diferenta intre UDP si TCP/IP. Nu stiau ce-i un SATA (stiau ca-i ceva la calculator). No thanks...astia sa ramana la competenete lor (scoli de meserii etc). Nu ma intelege gresit, nu zic cu dispret, ba chiar din contra, am toata admiratia pentru oamenii care-si fac meseria cat mai bine, iar daca sunt si pasionati... excelent. Prefer un muncitor priceput decat 100 de absolventi de facultate prosti (si la propriu si la figurat). Asta inseamna o societate normala,. fiecare face ce poate si ce este capabil sa faca. Altfel, ajungem in situatia romaniei, in care avem un posor de absolventi someri si o criza acuta de muncitori calificati.

                Comment


                • Momentan....
                  Attached Files

                  Comment


                  • Originally posted by bolovan View Post
                    Fanez momentan este abrogat....dar stapanii tai nu abandoneaza lupta...
                    N-am inteles. Adica e abrogat abuzul in serviciu (dezincriminat), iar "stapanii tai" nu se lasa si il vor incrimina la loc?
                    Pai vrei sa ramana dezincriminat abuzul in serviciu sau nu? Eu am inteles ca esti contra dezincriminarii lui desi ai "manifestat" ca sa nu mai fie incriminat.
                    Oug13 reglementa abuzul in serviciu astfel incat sa fie incriminat conform deciziei ccr. Abrogarea oug13 a anulat punerea cp in acord cu decizia ccr astfel incat abuzul in serviciu nu mai exista la ora asta. Deciziile instantelor pe acuzatia respectiva a fost foarte clara.
                    De citit.
                    Pentru mulţi dintre cititori, poate părea absurdă afirmaţia că „abuzul în serviciu” nu mai există ca infracţiune pedepsită de Codul Penal din 23 august 2016, iar mult hulita Ordonanţă PSD nu face altceva decît s-o reincrimineze, nicidecum s-o anuleze!
                    potrivit Constituţiei României, acel articol referitor la „abuzul în serviciu” a fost dezincriminat tacit prin trecerea termenului de 45 de zile, în care Parlamentul sau Guvernul trebuiau să modifice Codul Penal!
                    Practic, mitingul de sute de mii de persoane care condamnă Ordonanţa PSD protestează pentru că Guvernul a reintrodus „abuzul în serviciu”, nu pentru că l-ar scoate!
                    - dacă Parlamentul sau Guvernul nu modifică articolele declarate neconstituţionale dintr-o lege în termen de 45 de zile de la Decizia CCR, acestea îşi încetează efectele juridice, adică nu mai există!
                    sursa
                    Last edited by Fanez; 24 February 2017, 09:54.

                    Comment


                    • Fane, profesor la drept sa te faci.

                      Comment


                      • Fanez...am mai spus, si o repet, nu vreau sa te jicnesc...dar te implor, nu mai vb in necunostinta de cauza. Nimic nu se poate abroga/aproba etc tacit fara un proiect. Cu atat mai mult CCR-ul care a spus foarte clar: trebuie clarificata defintiia de abuz de putere...si nu dezincriminat abuzul.. Nu-i nici o rusine sa nu cunosti ceva...dar este o rusine sa-ti dai cu parerea fara sa te interesezi putin.

                        Comment


                        • Originally posted by bolovan View Post
                          Fanez...am mai spus, si o repet, nu vreau sa te jicnesc...
                          De jicnit n-ai cum, dar de jignit, da!
                          Grea-i limba asta română.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Acum sunt curios cine beneficiaza de dezincriminarea abuzului in serviciu si avea interesul sa ramana dezincriminat. Am eu cateva banuieli...
                            Last edited by Fanez; 24 February 2017, 10:04.

                            Comment


                            • Nu ma mai bag peste tine, tu stii mai bine cine...
                              Eu raman la banuielile mele.

                              In alta dezordine de idei.
                              Ce ochelari de soare se poartă în 2017
                              Last edited by mr.K; 24 February 2017, 10:03.

                              Comment


                              • Cherubino ai ramane socat, ambele variante sunt corecte.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google