Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Seba; vinovatia in Romania se stabileste de catre o instanta; nu pe forum.
    De unde stii dta ca e abuz in serviciu? Asa crezi dta, dar nu inseamna ca ai dreptate. Asta poate sa sustina acuzarea, procurorii dar, doar un judecator decide daca e asa sau nu.
    La noi, oamenii sunt declarati vinovati inainte de a se pronunta o instanta.

    In ce lume vreti sa traiti, fratilor?
    Last edited by IancuMIC; 2 March 2017, 15:52.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Cum cuantificam acest abuz? Care e suma?

      Abuzul in serviciu nu trebuie sa aiba legatura cu vreun prag valoric, e pur si simplu ABUZ.
      Pai ia uite aici:
      "Abuzul in serviciu*Art. 297...
      ...
      (2) Fapta functionarului public care, in exercitarea serviciului, ingradeste exercitarea unui drept al unei persoane ori creeaza pentru aceasta o situatie de inferioritate pe temei de rasa, nationalitate, origine etnica, limba, religie, sex, orientare sexuala, apartenenta politica, avere, varsta, dizabilitate, boala cronica necontagioasa sau infectie HIV/SIDA se pedepseste cu inchisoare de la o luna la un an sau cu amenda.
      Last edited by Fanez; 2 March 2017, 15:40.

      Comment


      • Abuzul in serviciu de la CGMB e de 5,7 litri si 450CP.

        Situatia a fost generata de faptul ca 2 consilieri USR au fost alesi parlamentari, iar 2 au demisionat. Asa ca locurile celor 4 ar fi trebuit sa fie ocupate imediat de urmatoarele nume de pe lista de candidati. Acest lucru nu este posibil din cauza unei smecherii la care apeleaza PSD-ALDE: validarea mandatelor celor 4 este pusa la finalul ordinii de zi, cand, ca un facut, majoritarii parasesc sala si nu mai exista cvorum de sedinta, dupa cum dezvaluie liberalul Ciprian Ciucu, consilier in CGMB.
        Bun, la final de sedinta prima zi.
        Dar si a 2-a zi, si a 3-a, ....timp de 2 luni, tot la final?
        Pai eu stiu ca ce n-am discutat la sedinta de azi, devine cap de lista la sedinta de maine.

        Secretarul consiliului face un abuz cat casa. 5.7 litri.
        Last edited by mr.K; 2 March 2017, 15:58.

        Comment


        • Atunci sa delimiteze abuzul in serviciu de cuvantul furt si sa fie interzis in lege printr-un articol/alineat cum vreti sa-i spuneti, la care toleranta sa fie zero. O fi greu de priceput/implementat in tarisoara asta, blagoslovita de hoardele de tatari/otomani si alti ciorditori de a lungul timpului.

          Comment


          • Sa gaseasca o solutie, n-am nicio obiectie; dar solutia aia trebuie sa aiba in vedere decizia 405 a CCR. Aici nu exista cale de intoarcere. Si mai ales, orice modificare sa fie supusa discutiilor din comisii si supusa aprobarii Parlamentului.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by aris86 View Post
              Atunci sa delimiteze abuzul in serviciu de cuvantul furt si sa fie interzis in lege printr-un articol....
              Cine asociaza abuzul cu furtul(excluzand propaganda si cei care nu inteleg decat ce vor ei)? Sunt interzise si abuzul si furtul, doar ca alineatul 1) din legea privind abuzul e interpretat eronat. Asta se vrea clarificat , nu abrogat. Momentan este ca si cum faptele prevazute acolo nu exista din cauza abrogarii oug13.

              Originally posted by Seba View Post
              Repet, schimbarea trebuie facuta, dar nu cu 50000 de euro prag de decizie.
              Ok. Sa puna prag 100.000 de euro, daca 50.000 e prea putin.
              Last edited by Fanez; 2 March 2017, 16:07. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Va fi foarte greu, nea arise, atat timp cat mai exista oameni care asociaza abuzul in serviciu cu furtul.
                Inconstienta sau intoxicare?

                Eu sunt pentru toleranta 0 la incalcarea legii; dar incalcarea legii sa fie hotarata de judecatori.
                Last edited by IancuMIC; 2 March 2017, 16:10.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by Seba View Post
                  ...Si-atunci ma inteb cine sunt... manipulantii?
                  "Soferii" de tramvaie.

                  Comment


                  • Abuzul in serviciu se face in mod constient, se traduce intr-o paguba, dupa mine e furt.
                    Orice panarama de directoras care are un buget pe care-l cheltuie discretionar, incalcand legea sau fortand alte persoane sa incalce legea, fura sau nu acei bani? Prin intermediul altora, evident.

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      Sa gaseasca o solutie, n-am nicio obiectie; dar solutia aia trebuie sa aiba in vedere decizia 405 a CCR. Aici nu exista cale de intoarcere. Si mai ales, orice modificare sa fie supusa discutiilor din comisii si supusa aprobarii Parlamentului.


                      Originally posted by mr.K View Post
                      Abuzul in serviciu de la CGMB e de 5,7 litri si 450CP.[emoji38]
                      ...
                      Secretarul consiliului face un abuz cat casa. 5.7 litri.
                      Am zis aici:

                      Originally posted by Fanez View Post
                      Pai ia uite aici:

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        Seba; vinovatia in Romania se stabileste de catre o instanta; nu pe forum.
                        perfect adevarat, nu contest.
                        Originally posted by IancuMIC View Post
                        ...Asta poate sa sustina acuzarea, procurorii dar, doar un judecator decide daca e asa sau nu.
                        din nou, perfect adevarat
                        Originally posted by IancuMIC View Post
                        La noi, oamenii sunt declarati vinovati inainte de a se pronunta o instanta.
                        asta e valabil peste tot, pana la pronuntarea instantei. e greu sa nu ne dam cu parerea oricum, intre ce credem noi si ce spune instanta, cand o spune, ara valabilitate ultima.
                        Originally posted by IancuMIC View Post
                        Sa gaseasca o solutie, n-am nicio obiectie; dar solutia aia trebuie sa aiba in vedere decizia 405 a CCR. Aici nu exista cale de intoarcere. Si mai ales, orice modificare sa fie supusa discutiilor din comisii si supusa aprobarii Parlamentului.
                        perfect. asta vreau si eu. si mi-am permis sa dau un exemplu de cum as vedea eu formularea, nu zic ca e cea mai buna formulare...
                        Originally posted by IancuMIC View Post
                        Va fi foarte greu, nea arise, atat timp cat mai exista oameni care asociaza abuzul in serviciu cu furtul.
                        ai dreptate, din nou. aici e treaba autoritatiilor sa informeze, iar treaba cetateanului e sa se informeze.
                        Originally posted by IancuMIC View Post
                        Eu sunt pentru toleranta 0 la incalcarea legii; dar incalcarea legii sa fie hotarata de judecatori.
                        si eu zic la fel. ce mai zic e ca legea ar trebui al dracu' de clar formulata, fara posibiliatte de interpretare.

                        Originally posted by mr.K View Post
                        Abuzul in serviciu se face in mod constient, se traduce intr-o paguba...
                        de aia ii si zice abuz, ca daca n-ar fi facuta constient, ar fi neglijenta. ce o fi asa de greu de priceput? ca la omor, din culpa si cu premeditare. ambele sunt penale, primul e constient, al doilea e din greseala, sau dintr-o postura in care trebuia sa prevezi urmarea faptei dar din necunostiinta/neatentie n-ai prevazut-o. la fel cred c-ar trebui sa fie tratate si abuzul, respectiv neglijenta in serviciu, daca vrem cu adevarat sa scpam de coruptie. dar de fapt romanul nu vrea, ca ii convine coruptia. o are in sange, de 300 de ani.
                        Last edited by Seba; 2 March 2017, 16:31. Reason: Automerged Doublepost
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Originally posted by Seba View Post
                          ...

                          de aia ii si zice abuz, ca daca n-ar fi facuta constient, ar fi neglijenta. ce o fi asa de greu de priceput?
                          Tocmai aici e o problema. Trebuie facuta diferenta intre abuz si neglijenta, d-aia se schimba termenul "defectuos" cu "prin incalcarea legii".


                          Originally posted by Seba View Post
                          .... Uite, K ti-a dat exemplu clar de alt abuz, necuantificabil in bani...
                          A citit cineva ca
                          "Abuzul in serviciu*Art. 297...
                          ...
                          (2) Fapta functionarului public care, in exercitarea serviciului, ingradeste exercitarea unui drept al unei persoane ori creeaza pentru aceasta o situatie de inferioritate pe temei de rasa, nationalitate, origine etnica, limba, religie, sex, orientare sexuala, apartenenta politica, avere, varsta, dizabilitate, boala cronica necontagioasa sau infectie HIV/SIDA se pedepseste cu inchisoare de la o luna la un an sau cu amenda.
                          ¿
                          Sau o tinem langa cu interpretarea dupa bunul plac? Ce legatura are alineatul 1) cu alineatul 2)? Sunt chestii distincte pentru fapte distincte.

                          Comment


                          • Fane, eu atat intreb: e sau nu abuz? Nu e cuantificat in bani si CCR zice ca nu-i ok. Sincer, e sau nu abuz? Si CCR e o adunatura de hoti si ea, cand cere detalii la chestia asta?


                            Originally posted by Fanez View Post
                            Exact ca in cazul cu oug13 si cu gratierea, nu stim despre ce e vorba dar nu e buna, e facuta ampixulea si dau statul in judecata.
                            Indoctrinare userista: e de la psd? Nu e buna, sunt contra...
                            eu sunt manipulat cand spun ca statul vrea sa lucreze cu dubla masura la salarii...

                            Originally posted by IancuMIC View Post
                            Nici eu nu cred in ideea cu un salariu minim diferit pentru mediul privat, fata de bugetari.
                            nici eu n-am crezut, pana am vazut proiectul asta
                            Originally posted by Fanez View Post
                            Am auzit ca legea salarizarii unitare ar avea o chestie in care se zice ca se diferentiaza salariul minim de la stat, fata de cel de la privat.
                            na, hopa, ca manipulatul a avut dreptate...
                            ia zi acum, cum e cu preacinstitul pesede si pomenile electorale pentru angajatii la stat? dezvolta un pic, pentru ca mie mi se par mai mult decat evidente.


                            da. cu o mica mentiune: au uitat sa spuna ca majoritatea alora care au votat psd si muncesc, muncesc la stat
                            Last edited by Seba; 2 March 2017, 16:54.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Liviu Dragnea a fost toboşar în timpul facultăţii, într-o formaţie compusă din trei membri. Colegii de trupă şi de facultate, pe care iniţial a negat că-i cunoaşte, au ajuns după 20 de ani acţionari majoritari ai societăţii Tel Drum, firma de asfaltă...

                              Comment


                              • @Seba, e abuz conform alineatului nr. 2, fara vreo legatura cu vreo paguba cuantificabila decat la cat de "jignit" s-a simtit abuzatul. Dar e pedepsita fapta conform legii, cu parnaie sau amenda. N-are legatura cu faptele de la alineatul 1.
                                Daca eu nu-ti dau voie sa participi la un concurs pentru un post mai bun, doar ca esti de la usr si nu din partidul meu, ma incadrez la alineatul 2.
                                CCR n-a zis sa se schimbe alineatul 2, ci doar neregula din alineatul 1.

                                Originally posted by Seba View Post
                                ...
                                na, hopa, ca manipulatul a avut dreptate...
                                ia zi acum, cum e cu preacinstitul pesede si pomenile electorale pentru angajatii la stat? dezvolta un pic...

                                da. cu o mica mentiune: au uitat sa spuna ca majoritatea alora care au votat psd si muncesc, muncesc la stat
                                Pai e very simplu. Psd, ca sa nu se certe cu multinationalele, le da dreptul sa-si faca singuri salariul minim. Se baga doar in salariile pe care le dau ei.
                                Daca ar fi asa cu majoritatea de care zici, inseamna ca in tara asta muncesc mai multi oameni la stat decat la "privati".
                                Nu e cum zici pentru ca propaganda ar fi mentionat asta.
                                Last edited by Fanez; 2 March 2017, 17:22. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google