Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Da, asa o fi fost programat.
    Dar n-avem de unde sti, doar unul stie programul din scoarta-n scoarta...
    Le-a dat meditatii si ministrilor.


    Originally posted by Seba View Post
    ...am zis ca unii fara altii nu se poate si ca trebuie luate masuri...
    Pai asta se face in prezent. Adaugam si legea salarizarii.

    Comment


    • Si nu uitati de legea raspunderii magistratilor, nea Fane; spune la dragnea ca l-am rugat eu
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Ce facea actualul sef al CCR in urma cu 10 ani: Scria legi pentru baronii locali ai PSD, alaturi de Florin Iordache
        Valer Dorneanu, care in prezent este presedinte al Curtii Constitutionale, in urma cu zece ani scria legi in favoarea baronilor locali ai PSD, alaturi de fostul ministru al Justitiei Florin Iordache
        .
        Dorneanu a fost deputat PSD de Iasi in doua mandate, precum si presedinte al Camerei Deputatilor in perioada 2000-2004. In 2010 a fost investit in functia de Avocat al Poporului, ulterior, a demisionat pentru a deveni judecator al CRR. El este presedintele al Curtii Constitutionale de anul trecut.
        Digi 24 aminteste ca, in urma cu zece ani, pe cand era deputat PSD, Valer Dorneanu, alaturi de Florin Iordache si Tudor Mohora, propunea un proiect pentru modificarea Legii 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie si a celor conexe acestora.
        Cei trei doreau dezincriminarea faptelor prevazute de articolul 10 din lege, mai exact cel privind deturnarea de fonduri sau utilizarea subventiilor de la bugetul de stat, relata la acea vreme Romania Libera.

        Valer Dorneanu, care in prezent este presedinte al Curtii Constitutionale, in urma cu zece ani scria legi in favoarea baronilor locali ai PSD, alaturi de fostul ministru al Justitiei Florin Iordache.


        In asta trebuie sa avem incredere ca va apara Constitutia.
        Nasol.
        De fapt, la CCR e o gasca majoritara psd-ista. Inainte era majoritar basista.
        De aia in USA judecatorii sunt alesi, de la cei locali si statali, pana la curtea suprema. La noi, sunt pusi politic.
        Daca i-a numit psd-ul, cu cine vor trage? Cu democratia?
        Last edited by mr.K; 28 February 2017, 15:03.

        Comment


        • ...si de legea inamovibilitatii magistratilor.
          Cu alea trebuie inceputa reforma in justitie, daca nu ne dorim, bine unii chiar pentru asta militeaza, un stat securist, condus de servicii si nu de politicieni, oricare ar fi acestia.
          Uite ce se intampla cand o putere isi aroga drepturi mai mari decat ii permite legea.

          Nu este suficient să spui că a fost conflict, nu-i suficient să spui cine a creat conflictul, ci trebuie luată o decizie astfel încât pe viitor să nu se mai întâmple astfel de conflicte. O decizie favorabilă ar fi o decizie care ar dezlega o problemă de principiu, o problemă de principiu care rezultă din separația puterilor și anume procurorul anchetează acte, fapte infracționale și nu poate ancheta oportunitatea, legalitatea, unui act. ÃŽn concret, dacă Guvernul adoptă un act juridic, o Hotărâre de Guvern, o Ordonanță de Urgență, ce o fi, procurorul nu poate să ancheteze nici oportunitatea adoptării actului, nici legalitatea adoptării și nici constituționalitatea. De ce? Pentru că oportunitatea este cenzurată de Parlament, când aprobă/respinge Ordonanța, legalitatea este verificată de judecătorul de contencios administrativ, iar constituționalitatea de către judecătorul constituțional”, a declarat Tudorel Toader.
          Curtea ConstituÅ£ională a dezbătut luni sesizarea privind un posibil conflict juridic de natură constituÅ£ională între Guvern ÅŸi DNA.
          Last edited by IancuMIC; 28 February 2017, 15:13.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Vremuri vechi, aceleasi figuri triste din prezent.
            N-am scapat decat de cei care au crapat.

            Parlamentul a aprobat legea modificata si a trimis-o spre promulgarea la presedintele de atunci Traian Basescu. Acesta a retrimis-o pentru reexaminare, insa Parlamentul a adoptat-o la fel, fiind publicata in Monitorul Oficial din 29 martie 2007.

            Presa a scris atunci ca printre beneficiarii acestei legi se numarau mai multi baroni locali ai PSD, printre care Liviu Dragnea, Nicusor Constantinescu, Dumitru Sechelariu, Gheorghe Savu, Gavril Marza si Bebe Ivanovici.

            Un alt beneficiar al legii era Marian Oprisan, presedintele Consiliului Judetean (CJ) Vrancea. El fusese trimis in judecata de DNA cu un an inainte, fiind acuzat ca a cauzat un prejudiciu de 5,5 milioane de lei prin deturnare de fonduri.

            Furtul capata noi dimensiuni: 6 MILIARDE DE EURO. Bani pe care tara nu ii are inca, dar se vor cheltui oricum.

            Ordonanta prin care Ministerul lui Shhaideh primeste 30 de miliarde de lei, aprobata de Senat
            Last edited by mr.K; 28 February 2017, 15:14.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              ...
              Daca i-a numit psd-ul, cu cine vor trage? Cu democratia?
              Cu social-democratia.

              Originally posted by IancuMIC View Post
              Si nu uitati de legea raspunderii magistratilor, nea Fane; spune la dragnea ca l-am rugat eu


              Originally posted by IancuMIC View Post
              ...si de legea inamovibilitatii magistratilor.
              Cu alea trebuie inceputa reforma in justitie...
              Pai tocmai. Trebuie facut in asa fel ca judecatorii sa fie aparati de eventualele atacuri si abuzuri ale procurorilor pentru inceput. A zis Dragnea ca asa vrea sa faca.

              Comment


              • Trebuie facut in asa fel ca judecatorii sa fie aparati de eventualele atacuri si abuzuri ale procurorilor pentru inceput
                Corect. Sa ramana numai abuzurile judecatorilor.
                Ce fain e sa nu ai nicio raspundere, in timp ce, poate, distrugi vietile celor impotriva carora dai verdicte in contradictie cu legea.
                Visul lui Dragnea e ca judecatorul sa-l achite impotriva a oricaror principii de drept, dar judecatorul ala sa aiba imunitate totala.

                Comment


                • pai chiar au imunitate totala, intrucat judecatorii raspund doar "in fata propriei constiinte".
                  asadar, seara se uita in oglinda si-si fac autocritica: "moama, ce prost am fost! puteam sa iau mai mult daca ii dadeam mai putin!"
                  Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                  Comment


                  • In afara de o incercare abandonata, cu privire la inamovibilitatea si raspunderea magistratilor, nu prea am auzit sa fie cineva preocupat de asta; nici strada nici vreun ONG, nici de la cea mai inalta tribuna, n-am auzit rostindu-se vreo consoana in sensul asta.
                    Pana nu vor fi stabilite in mod clar limitele, competentele si raspunderea fiecarui magistrat, procuror, statul de drept ramane o lozinca frumoasa in gura fiecarui politician, iar justitia o unealta pentru eliminarea opozantilor politici.

                    Nici pe aici n-am vazut preocupari de genul; doar sa aratam cu degetul, gen hotii vostrii sunt mai hoti decat ai nostri.
                    Last edited by IancuMIC; 28 February 2017, 16:00.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • N-am vazut la actualul guvern preocupari pe linia imbunatatirii colectarii impozitelor. Rezultatele se vad deja, o scadere a incasarilor la buget.
                      Au alte griji.
                      De fapt, si eu stau si ma gandesc, la ce bun sa dau toti banii la buget, daca cea mai mare parte sunt furati legal?

                      Comment


                      • Eu cred ca aveti prea mult timp liber sau va place politica prea mult, de tot intrati aici sa va contraziceti (degeaba) unul pe altul .
                        sigpic
                        !

                        Comment


                        • Somnul natiunii naste monstri.
                          Daca am reusit sa deschid ochii asupra realitatii macar unui membru de pe forum, tot e bine.
                          Nu am pretentii sa convertesc fesenistii inraiti de pe aici.
                          Eu ce spun, o fac din calitatea de cetatean, nu trebuie sa iau apararea unui partid, asa cum o fac unii colegi.
                          Last edited by mr.K; 28 February 2017, 16:13.

                          Comment


                          • Nu stiu de ce, dar am impresia ca Fanez dinadins se incontreaza cu toti si mai rau va starneste. . Si, ii face si placere pe deasupra .
                            sigpic
                            !

                            Comment


                            • Fane e baiat bun, cu unele lipsuri. Nu ca e pesedist (toti simpatizeaza cu un partid, cu o echipa de fotbal, de handbal), ci ca el crede orbeste in ce se spune la partid. Daca are convingeri, ramane sa-i fie indeplinite. Eu ma indoiesc sincer ca pesedeul poate indeplini ceva, legal.
                              Nu starneste pe nimeni, fiecare stie ce ii poate pielea celuilalt. Fane incearca, doar ca nu reuseste.
                              Last edited by mr.K; 28 February 2017, 16:27.

                              Comment


                              • Originally posted by vdmihai View Post
                                Nu stiu de ce, dar am impresia ca Fanez dinadins se incontreaza cu toti si mai rau va starneste. . Si, ii face si placere pe deasupra .
                                Cam greu v-ati prins ce vrea baiatul asta sa spuna si mai ales de ce; in cuvinte multe, e adevarat.
                                Last edited by IancuMIC; 28 February 2017, 16:28.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google