Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bolovan View Post
    Fanez...am mai spus, si o repet, nu vreau sa te jicnesc...dar te implor, nu mai vb in necunostinta de cauza. Nimic nu se poate abroga/aproba etc tacit fara un proiect. Cu atat mai mult CCR-ul care a spus foarte clar: trebuie clarificata defintiia de abuz de putere...si nu dezincriminat abuzul..
    M-ai lamurit. Exact cum spuneam: intelegi doar ce iti convine din ce citesti. Eu am inventat legea si ce scrie pe acolo?
    . Nu-i nici o rusine sa nu cunosti ceva...dar este o rusine sa-ti dai cu parerea fara sa te interesezi putin
    Asa este, mi-ai aratat prin exemplul tau personal.
    Mai clar de atat
    - dacă Parlamentul sau Guvernul nu modifică articolele declarate neconstituţionale dintr-o lege în termen de 45 de zile de la Decizia CCR, acestea îşi încetează efectele juridice, adică nu mai există!
    cum vrei sa-ti desenez?
    Batman
    @Cherubino, "n-ai cu cine, mă! n-ai cu cine!"
    Last edited by Fanez; 24 February 2017, 10:10.

    Comment


    • Reteta clasica de facut/furat bani (depinde de ce parte te situezi). Nu mai stie nici naiba ce a fost/trebuia sa fie in parcurile alea peste 1-2 ani cand vine curtea de conturi in control.
      Primaria lui Robert Negoita lanseaza o licitatie de 78 de milioane de euro pentru amenajarea parcurilor

      Comment


      • Originally posted by bolovan View Post
        Cherubino ai ramane socat, ambele variante sunt corecte.
        Varianta ta e învechită. Oricum, stai liniștit, că dacă nu m-am șocat încă de ideile fixe ale unora de pe-aci, n-am cum să mă șochez de la un amărât de arhaism.
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • Cherubino pai ce vrei? Sunt mos...inca am arsuri pe talpi de cand pamantul era lichid...

          Comment


          • Bolovan, adevărul e că și io mi-s tânăr rău de tot.
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • Metrorex a tras lozul castigator in urma protestelor de la Palatul Victoria

              Potrivit datelor furnizate de Metrorex la solicitarea României libere, numai în ziua de duminică, 5 februarie, când în Piaţa Victoriei s-au strâns peste 300.000 de oameni, pe toată reţeaua de metrou au fost înregistrate 349.846 validări. Asta în condiţiile în care media unei zile de duminică din luna ianuarie 2017 fusese de 187.556 validări, adică aproape de două ori mai puţine.

              Făcând diferenţa, rezultă că pe 5 februarie au fost cu 162.290 de călători în plus la metrou, care au adus în conturile Metrorex venituri suplimentare de 324.580 de lei (la o medie de doi lei pe călătorie), adică 72.128 de euro.
              Numărul călătoriilor cu metroul a fost mai mare decât în mod obişnuit şi în toată perioada de două săptămâni în care protestele #rezist au fost cel mai intense.

              Comment


              • Da? Pai cum ti-ai tratat arsuriile? La naiba,..inca am roci topite intre degete.
                Hai ca nu suntem asa batrani...suntem tineri...si ca sa ma conving de asta, cand ma duc la socrii, vara mai trag o fuga si pe la Sacelu...de se uita toti la mine cu privirea: "ce curul meu cauta si tinerelul sta pe aici"...o sa fie dramatic ca nu o sa se mai uite nimeni mirat la mine.
                P.S. Trauma vietii mele...si era cat pe ce sa strang de gat un pusti in tramvai....Eu stateam linistit, pustiul statea linisttit...si brusc, se ridica la mine de pe scaun...si cu un tupe nesimtit imi spune: "Va rog luati loc"....am crezut ca-l strang de gat. Nici nu stie ce aproape a fost de capat

                aris86...da...si cu asta am definit protestatarul: fraier domnule...fraier...nu sunt blatisti...doar fraieri...
                Last edited by bolovan; 24 February 2017, 10:24. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Fane, scoaterea foii nr 88 pare o chestie ok, cealalta insa, nu e ok.
                  hai sa nu ni se ia permisul daca trecem pe rosu, sa nu ni se dea amenda daca mergem cu 100 prin localitate, ca-i prima abatere si trebuimc indrumati. legea e lege, necunoasterea ei nu te absolva de pedeapsa, fie ea civila sau penala. vrei firma si nu esti in stare sa joci dupa legi, iti iei jurist. simplu. la noi toti vor face tiganii pe principiul ca oricum pana la prima abatere n-o sa iau amenda. asadar, mi se pare aiureala.
                  obligativitatea ramanerii in tara dupa studii: e si nu e ok. e ok ca statul investeste in tine, dar nu e ok ca investeste degeaba, praf in ochi, pt ca nu-i in stare sa-ti ofere un loc de munca. nu ma refer la un loc de munca la stat, cum viseaza multi pe-aici, ci pur si simplu statul daca ar incuraja dezvoltarea locurilor de munca la privat, tot investitie ar fi. ce-ar fi sa nu mai avem educatie deloc, ca oricum pleaca aia buni? daca tot tre' sa ramana prostii, sa ramana nescoliti, ca-s mai usor de condus. cand tu ca stat emiti baliverne cu investitia in viitorul tinerilor, fa dracu investitia pana la capat, altfel, asuma-ti plecarea lor prin incompetenta de a duce lucrurile la capat sau distruge complet sistemul de invatamant, ca sa nu mai fi pus in situatia penibila de milog. pt multi e simplu: pleaca inainte de facultate si basta! si atunci tu, ca stat, ce mama dracu ai castigat? daca esti prost/incompetent, ca stat, macar taci din gura sau fa dracului lucrurile calumea, ca pana la urma, inclusiv statul e in economie d epiata inter-tari. cerere si oferta. vrei s afii competitiv ca stat, nu vii cu rahaturi de-astea populiste sau lamentari de baba la menopauza. pui mana si faci lucrurile calumea, nu faci legi cum sa scapi hotii de parnaie sau cum sa bagi adversarii la parnaie sau cum sa furi in liniste, etc.
                  de 30 de ani aia de dinainte au facut prost, eu fac bine. s-a dovedit ca ai facut pe dracu ghem, dar lumea inca alege aceiasi hoti incompetenti, in mod alternativ, ca sa-i conduca. pai daca in 30 de ani n-am invatat nimic, ne meritam soarta. suntem buni ca indivizi, dar prosti ca natie. asta-ia devarul. pe nationalsiti o sa-i doara, stiu, dar asta e. macar sa avem decenta, in ceasul al 12-lea, sa ne asumam prostiile facute si sa nu ne plangem. si sa punem dracu osul la munca, corect si serios, ca lumea merge mai departe, nu sta dupa romani sa se trezeasca ei din complotul intergalactic care nu-i lasa sa se dezvolte
                  Last edited by Seba; 24 February 2017, 10:28.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Originally posted by aris86 View Post
                    Metrorex a tras lozul castigator in urma protestelor de la Palatul Victoria
                    Or fi fost 300.000 in toata tara (putin probabil). I-ai pus la calcul pe cei care n-au putut sa mearga prin zona cu masinile si au fost nevoiti sa ia metroul? Cred ca numai aia au fost 20.000. Mai mult de 100.000 n-ai cum sa inghesui in pta victoriei.


                    Originally posted by Seba View Post
                    Fane, scoaterea foii nr 88 pare o chestie ok, cealalta insa, nu e ok.
                    hai sa nu ni se ia permisul daca trecem pe rosu, sa nu ni se dea amenda daca mergem cu 100 prin localitate, ca-i prima abatere...
                    Una e sa stii si sa nu faci ca esti smeker si alta e sa nu stii. O data ce ai lege clara si n-o respecti, nu te scapa nimeni de pedeapsa. Exista si "avertisment verbal" pentru prima abatere.
                    De exemplu, nu poti sa zici: "am marfa expirata dar n-am stiut ca e ilegal". "Bine, te iert de data asta". E vorba de alte nereguli. De exemplu esti obligat sa afisezi pretul pe fiecare produs, nu-l afisezi. Vine garda si zice: "ai 3 zile sa afisezi pretul pe fiecare produs", nu vine si zice: "pfuuaaa! N-ai respectat legea! Amenda 100 milioane!" Asta e diferenta.

                    Comment


                    • Lucrul remarcat de mine e ca, pentru psd-isti, oricine nu e de acord cu hotia ca litera de lege cum e la ei in partid, e usr-ist, iohanist, pnl-ist, sluga la straini etc.
                      Ei nu pot sa priceapa ca niste oameni care vor corectitudine in tara se pot gandi pur si simplu la ei si la urmasii lor.
                      Stiu ca psd-istii nu intra in politica decat manati de gandul de a pune mana pe ceva banos dupa aia.
                      De aia nu vad si alternativa.

                      In timpul asta, intr-o zona civilizata a lumii...

                      Guvernul suedez are o nemulţumire mai puţin obişnuită: încasează prea multe taxe. Companiile şi populaţia plătesc mai mult decât ar trebui datorită dobânzilor pe care le primesc în conturile fiscale, mai atractive decât cele bancare, care sunt negative.
                      Datele oficiale publicate miercuri arată că guvernul a înregistrat un surplus bugetar de 85 de miliarde de coroane suedeze (9,5 miliarde dolari) în 2016, din care aproximativ 40 de miliarde de coroane provin din plăţile prea mari pentru taxe.

                      Guvernul va trebui să returneze 4,45 miliarde de dolari companiilor şi populaţiei care au plătit intenţionat taxe prea mari anul trecut. Guvernul vrea să descurajeze continuarea acestor practici, dar biroul pentru datoria naţională admite să eforturile nu vor fi probabil suficiente.

                      „Nu putem face nimic, este o consecinţă a dobânzilor actuale”, a arătat Marten Bjellerup, directorul pentru prognoză al instituţiei.

                      Plăţile excedentare sunt o consecinţă neintenţionată a măsurilor băncii centrale de a stimula inflaţia, prin reducerea dobânzilor sub nivelul zero, începând de acum doi ani.
                      La noi e mai economic sa nu plateasca deloc.
                      D'alde Negoita, cel mai mare datorinic la stat.
                      Last edited by mr.K; 24 February 2017, 10:59.

                      Comment


                      • Originally posted by bolovan View Post

                        IancuMIC ca sa-l completez pe prometheus...aproape toti taximetristii au facultate. Inclusiv colegi de facultate cu mine....au ajuns taximetristi.
                        Ca fapt divers, la un moment dat, intr-un moment tragic din viata mea (tragic prin faptul ca a trebuit sa particip la niste interviuri)...am intervievat aprox 100 absolventi de facultate (in principiu AC/Info/Electro)...am ramas contrariat...90 din ei nu stiau care-i diferenta intre UDP si TCP/IP. Nu stiau ce-i un SATA (stiau ca-i ceva la calculator). No thanks...astia sa ramana la competenete lor (scoli de meserii etc). Nu ma intelege gresit, nu zic cu dispret, ba chiar din contra, am toata admiratia pentru oamenii care-si fac meseria cat mai bine, iar daca sunt si pasionati... excelent. Prefer un muncitor priceput decat 100 de absolventi de facultate prosti (si la propriu si la figurat). Asta inseamna o societate normala,. fiecare face ce poate si ce este capabil sa faca. Altfel, ajungem in situatia romaniei, in care avem un posor de absolventi someri si o criza acuta de muncitori calificati.
                        O perioada era la moda sa fii licentiat; orice, numai sa fie. Mediu, ecologie, jurnalism, filozofie, adica mai pe ...uman, pentru ca o facultate tehnica, absolvita intr-un centru universitar renumit, e mai greu de terminat. Nu stiu ce facultate au terminat taximetristii aia, da nu cred ca au facut Politehnica.
                        Desi te laudai ca esti bute de carte, din ce ne-ai spuns pacilea, parca o arzi pe camion, pe distributie. Scuze daca am interpretat gresit ce ai lasat sa se inteleaga. Nu ca ar fi rau; rau e sa fim ipocriti.
                        In legatura cu cei 100 de absolventi pe care i-ai intervievat, ma abtin; daca spun ce gandesc, te-ai simti ofensat.
                        Si ai dreptate, fiecare trebuie sa faca ce stie sa faca cel mai bine; si in viata si pe forum
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • I-am rugat pe manifestanții care au proiectat România în lume în aceste săptămâni, să renunțe la pancarta și strigarea „PSD-ciuma roșie!”. Nu-i drept, spuneam, există și membri sau simpatizanți PSD care sunt oameni cinstiți și de bun-simț.


                          Domnul Mihai Chirica, fostul președinte al PSD Iași, fost vicepreședinte PSD și încă primar al Iașiului, are de partea sa adevărul și dreptatea. Dânsul a spus public, în momentul în care Dragnea și Grindeanu le comunicau protestatarilor din orașele României că Guvernul merge înainte cu OUG 13, și or fi ei sute de mii, dar PSD are în spate milioane de votanți, că adoptarea Ordonanței este o greșeală, că ministrul Iordache trebuie să-și dea demisia și că președintele Dragnea nu știe să-și aleagă oamenii.

                          Dl Chirica avea dreptate de unul singur împotriva Partidului și Guvernului, lucru care se vede limpede în clipa de față: Iordache s-a dus, iar Ordonanța 13 tocmai a fost desființată prin vot de Senat. Toți senatorii PSD au votat pentru anihilarea OUG 13, mai puțin dna Ecaterina Andronescu, care a luat-o în brațe fără explicație. Deci, ordinul de zi venit de la centru a fost încălcat de senatoarea Andronescu, ea nefiind sancționată câtuși de puțin pentru asta. De ce?
                          Pentru că a dorit să greșească până la capăt împreună cu Partidul.

                          În schimb, dl Chirica a fost dat afară din toate funcțiile deținute pentru că a spus adevărul și a avut dreptate, dar împotriva Partidului.

                          I-aș aștepta pe social-democrații de bună credință din Iași și din toată țara să iasă în stradă și să strige în fața acestei injustiții de tip totalitar petrecută la nivelul conducerii partidului. Să ceară repunerea dlui Chirica în funcțiile din care a fost scos în modul cel mai nedrept și absurd cu putință.

                          Stimați Republicani votanți PSD, dacă nu veți vedea astăzi niciun pesedist protestând în stradă, cu atât mai puțin chiar pe dumneavoastră, trebuie să vă spun că ați votat cu partidul lui Lenin, Stalin și Putin.
                          Androneasca e cea mai mare comunista din partidul asta.

                          Comment


                          • IancuMIC ba ai ramane uimit, Politehnica Timsioara au terminat (nu discutam cum ).
                            Nu sunt bute de carte...de fapt sunt o mediocritate prin defnitie...doar ca-mi place ce fac. Nu lucrez in distributie, sunt programator la o firma, si administrator IT la alte doua firme. Iar interviul, aveam nevoie de un programator junior sa ma ajute cu ceva chestii (volumul de munca era mult prea mare...iar eu sunt o putoare...recunosc)

                            P.S. Pentru ca sunt batran si incuitat...sunt programator de C...java nu-l consider limbaj de programare

                            Comment


                            • Era o perioada in care nu te puteai angaja fara studii superioare. Motivatia era: "e o garantie ca esti om serios si de incredere". Nu conta specialitatea ca nu conform specializarii te angajai. Apoi a venit o vreme in care nu te puteai angaja ca n-ai studii si experienta in domeniu (de exemplu: varsta maxim 25 de ani, facultate cu licenta si experienta in domeniu minim 5 ani), apoi s-a ajuns la: "nu te putem angaja ca ai prea multe studii". Esti prea calificat, chiar daca accepti un post sub nivelul pregatirii.

                              Comment


                              • Fanez asta-i adevarat in cazul ifrmelor romanesti. De exemplu, in domeniul meu, firmele straine nici macar nu sunt curioase ce studii ai...si daca ai. De exemplu, la actualul meu loc de munca, la vo 2 saptamani dupa ce am inceput lucru...a venit o doamna de la personal sa ma intrebe daca am studii superioare sau nu...ca nu's ce incadrari trebuiau sa-mi faca...
                                Adevarat...acum au inceput si romanii sa fie mai atenti la competente...nu la hartogaraie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google