Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post

    Androneasca e cea mai mare comunista din partidul asta.
    macovei care nu e din partidul asta cum o fi?
    Acea chirica are dreptul la opinie personala? Ok. Androneasca are dreptul la opinie personala?

    Comment


    • Parerea lui Chirica e adoptata de tot partidul (dovada abrogarea OUG), dar Chirica e pedepsit.
      Androneasca-face nota discordata fata de linia partidului, dar nu e sanctionata.
      Baba asta merita sa-si traiasca viata de la pensie in puscarie- dosarul Microsoft.
      Cand i s-a zis ca poate ajunge la puscarie daca semneaza contractul, baba a zis: ai mai auzit de vreun ministru care a facut puscarie?
      Eu am auzit de unul, era chiar prim ministru.
      Acum as vrea sa aud si de un presedinte de camera la deputati.

      Comment


      • Originally posted by bolovan View Post
        Fanez asta-i adevarat in cazul ifrmelor romanesti...
        Da, firmele straine te angajau "doua saptamani de proba", evident neplatite, dupa care "multumim, va sunam noi." Daca peste 5-6 luni te duceai iar sa te angajezi la ei, tot "doua saptamani de proba" munceai gratis la ei.
        Last edited by Fanez; 24 February 2017, 11:44.

        Comment


        • Fanez unde asta? nimeni nu agajeaza 2 saptamani de proba...dupa care te da afara...in doua saptamani nicim acar nu reusest isa intelegi mersul...dar mai sa produc. Nici nu stiu ceva mai pagubos decat schema asta. Tu ca sa ai profit...tie angajatul ala trebuie sa-ti produca ceva. Firar...nici ca muncitor necalificat...(adica lopatar junior)...tot nu apuci sa produci cine stie ce. Probabil faceau asta pana gaseau un muncitor cat de cat.
          Nu uita, romania sta foarte bine cu somajul. Are foarte putini someri...locuri de munca suficiente

          Comment


          • In cazul contractului de munca pe o perioada determinata (intre 3 si 6 luni), perioada de proba poate fi de 15 zile.
            Gresesti grav, nea bolovane.
            Perioada de proba e benefica atat pentru angajator cat si pentru angajat; cele doua parti pot inceta raporturile de munca, printr-o simpla notificare.
            Last edited by IancuMIC; 24 February 2017, 12:04.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by bolovan View Post
              Fanez unde asta? nimeni nu agajeaza 2 saptamani de proba...dupa care te da afara...
              Bucuresti-Romania. N-o mai fi acum, dar a fost o perioada luuuuuuunga in care asta era practica firmelor straine in special. (ma rog, cu patron/manager strain)

              Comment


              • IancuMIC perioada de proba este benefica pentru agajator...ca nu ramane agatat cu un angajat prost. Asta-i si ideea perioadei de proba. Dar nu sa-ti conduci afacerea cu angajati in perioada de proba. Asta merge pe un termen foarte scurt (2-3 luni...pana-ti asezi pravalia). Nu ca solutie permanenta
                Fanez...da...chestia astas a fost o perioada si in TM cu ceva pravalii...n-au apucat 6 luni. Cel mai concret exemplu, o firma italiana (mdea...dar totusi continui)....face ceva ambalaje...si a icnercat schema asta vo 2 luni...Evident au falimentat...problema a fost ca 90% din productie s-a intors la ei (proastas calitate). Si ca-m asta-i rezultat modului de afacere
                Last edited by bolovan; 24 February 2017, 12:15.

                Comment


                • Mai am un of:
                  Guvernul a aprobat desecretizarea stenogramei de la sedinta de guvern in care a fost aprobata OUG 13, pentru modificarea Codului Penal. In stenograma se vede cum ministrul Justitiei, Florin Iordache, a anuntat ca vrea sa introduca trei noi proiecte sumplimentare fata de ordinea de zi stabilita, iar premierul Grindeanu nu a intrebat decat daca are toata avizele. De remarcat ca sedinta a inceput la 21.30, desi oficial ea fusese anuntata la 19.30.
                  hotnewsLa ora 22.00, dupa ce incepusera protestele de strada, unul dintre initiatorii "manifestatiei spontane" a zis: "...schimba legile noaptea, cand toata lumea doarme!" El ce cauta pe strada cand toata lumea doarme? Umbla noaptea pe strazi ca hotii?
                  Last edited by Fanez; 24 February 2017, 12:16.

                  Comment


                  • Nu e of, e obsesie.

                    Comment


                    • Originally posted by bolovan View Post
                      ... Dar nu sa-ti conduci afacerea cu angajati in perioada de proba. Asta merge pe un termen foarte scurt (2-3 luni...pana-ti asezi pravalia). Nu ca solutie permanenta
                      Doi ani e suficient sa-ti asezi pravalia?
                      Mai punem la socoteala "investitorii straini", sirieni, irakieni, iordanieni care si-au deschis afacere cu 200 de dolari (buticute), angajau diverse "tipese", iar daca nu cedau avansurilor ieseau "lipsa la inventar" si in loc sa ia salariu mai trebuia sa aduca bani de acasa?

                      Comment


                      • Pentru a reduce pierderile de capital uman cu pregatire superioara, prin parasirea tarii, credem ca se impune ca orice absolvent de invatamant superior, beneficiar al subventiei de la buget, sa fie obligat sa lucreze in tara un interval de timp egal cu durata studiilor subventionate sau sa deconteze cheltuielile cu pregatirea profesionala", se arata in "Strategia de dezvoltare a Romaniei in urmatorii 20 de ani", publicata recent pe site-ul Academiei Romane.
                        Repetentii vor munci mai multi ani?

                        Sa-nchidem granitele, ca Ceausescu. Sa ne multumim cu salariul minim al psd. Cat atat lua un medic rezident.

                        Eu cred ca multi romani ar munci in tara pe 1000-2000 de euro decat afara pe 2000-3000 de euro. Degeaba esti medic in Londra si castigi ceva bani, daca dai 3,5 lire pe o calatorie cu metroul, daca dai 1000-1500 de lire pe o camera in chirie, daca mai dai cateva sute de lire pe un abonament la telefon, TV, curent, net, ceva haine, iesiri in oras. La final, ramane doar ca duci un trai decent, intr-un loc departe de prieteni.
                        Last edited by mr.K; 24 February 2017, 12:36.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Repetentii vor munci mai multi ani?[emoji38]

                          Sa-nchidem granitele, ca Ceausescu. Sa ne multumim cu salariul minim al psd...
                          Sa ne platim studiile ca in occident.
                          Cine se opunea maririi salariului?

                          Comment


                          • Originally posted by bolovan View Post
                            IancuMIC perioada de proba este benefica pentru agajator...ca nu ramane agatat cu un angajat prost. Asta-i si ideea perioadei de proba. Dar nu sa-ti conduci afacerea cu angajati in perioada de proba. Asta merge pe un termen foarte scurt (2-3 luni...pana-ti asezi pravalia). Nu ca solutie
                            De-a lungul anilor, in urma plecarilor din firma, mi-am ales zeci de salariati; interviul ca interviul, dar musai verificare aptitudini. Nu spun ca nu te poti insela, de aceea am solicitat initial, anjajarea pe o perioada determinata de 6 luni; abia dupa aceea am mers pe anjajare pe o perioada nedeterminata..
                            Activitatea din domeniul meu, nu se impaca cu "dusul in spate" si nici miros de menta nu se resimte. Daca te pricopsesti cu un nepriceput, ajungi sa muncesti in locul lui, in ideea in care numarul personalului e dimensionat la minim.
                            Niciun patron nu doreste a plati doar prezenta la munca; asta e.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Sa ne platim studiile ca in occident.
                              Eu vad locurile subventionate la facultate ca niste locuri castigate de studentii cei mai buni. Sunt ca alea ocupate cu bursa in strainatate. Deci fara obligatii ulterioare ale studentului.
                              Studiile platite si finantate de banci implica un contract, contract ce nu se regaseste in situatia locurilor subventionate.

                              Comment


                              • Fane, da-mi voie sa-ti spun ca gresesti: cand ai prea multe incetari de contract pe perioadele de proba, vine ojpfm peste tine sa-ntrebe ce se intampla cu firma, se iau angajatii la intrebari. nu poti tine o afacere la modul asta. mie dupa 14 ani lucrati la cateva firme cu contract direct pe perioada nedeterminata, actuala firma mi-a pus in fata dupa formalitatile de interviu, oferta, preaviz, contract pe 6 luni. cand am intrebat ce-i cu cacatul asta, mi s-a spus ca asa-i politica firmei: daca performez, raman, daca nu, plec. uite ca maine-poimaine fact 2 ani in firma, contract pe nedeterminat.la prima firma la care m-am angajat, continental, am fost angajat direct fara "experienta de 5 ani in domeniu". fara pile, in urma unui interviu tehnic. deci se poate.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google