Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Corect. Sa ramana numai abuzurile judecatorilor.[emoji38]
    Ce fain e sa nu ai nicio raspundere, in timp ce, poate, distrugi vietile celor impotriva carora dai verdicte in contradictie cu legea.
    Visul lui Dragnea e ca judecatorul sa-l achite impotriva a oricaror principii de drept, dar judecatorul ala sa aiba imunitate totala.
    N-ai inteles.


    Originally posted by IancuMIC View Post
    In afara de o incercare abandonata, cu privire la inamovibilitatea si raspunderea magistratilor, nu prea am auzit sa fie cineva preocupat de asta; nici strada nici vreun ONG, nici de la cea mai inalta tribuna...
    Pai cine are interes ca sistemul sa ramana asa cum e? Dragnea a zis ca vrea dar nu el decide, nu el legifereaza.

    Originally posted by mr.K View Post
    N-am vazut la actualul guvern preocupari pe linia imbunatatirii colectarii impozitelor. Rezultatele se vad deja...
    Stai relaxat ca au tot interesul sa adune bani pentru aplicarea programului de guvernare.


    Originally posted by mr.K View Post
    ...
    Eu ce spun, o fac din calitatea de cetatean, nu trebuie sa iau apararea unui partid, asa cum o fac unii colegi.
    Exact asa si eu. Colegii de care vorbesti iau apararea celor care au pierdut alegerile si vor sa rastoarne votul românilor. Sa fure puterea daca n-au fost in stare s-o primeasca de la cetateni.


    Originally posted by vdmihai View Post
    ...am impresia ca Fanez dinadins se incontreaza cu toti si mai rau va starneste...
    Alta intrebare!

    Comment


    • Exact asa si eu
      Nu eu ma laud la colegii pesedisti ca ma cert pe forum cu usr-istii.
      N-ai inteles.
      Am inteles perfect.
      Planul initial era crearea unei structuri cu procurori care sa ancheteze parlamentarii.
      Eventual structura sa fie subordonata tot parlamentului.
      Cand s-a vazut ca nu se poate, atunci trebuie scosi judecatorii de sub focul procurorilor, pentru a da hotarari impotriva legii fara nicio teama ca-i salta DNA.


      De aia e bine sa nu stie nevasta prea multe despre treburile barbatului.
      Mai ales ca nu stii cand devine fosta nevasta.
      Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a fost contrazis în declaraţiile date la DNA de fosta sa soţie Ioana Valmar şi de fostul premier, Victor Ponta. Este vorba despre dosarul în care e judecat pentru mărturie mincinoasă şi favorizarea făptuitorului.
      Notarul Ioana Valmar a fost audiată în calitate de martor în dosarul retrocedării ilegale a unei suprafeţe din Pădurea Snagov şi a Fermei Băneasa, după ce Remus Truică ar fi vorbit cu Tăriceanu, la acea perioadă premier, şi ar fi convenit că actele notariale sa fie făcute la cabinetul soţiei lui Călin Popescu Tariceanu, potrivit Digi24.
      Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a fost contrazis în declaraţiile date la DNA de fosta sa soţie Ioana Valmar şi de fostul premier, Victor Ponta. Este vorba despre dosarul în care e judecat pentru mărturie mincinoasă şi favorizarea făp...


      Cei 2 capi de la parlament anchetati. Premiera mondiala. Lume, lume!
      Last edited by mr.K; 28 February 2017, 16:41.

      Comment


      • Originally posted by Fanez View Post
        ...Colegii de care vorbesti iau apararea celor care au pierdut alegerile si vor sa rastoarne votul românilor. Sa fure puterea daca n-au fost in stare s-o primeasca de la cetateni...
        Cine-s aia? Nu cred c-au scris prea multi pe-aci si poate chiar mai mult, n-a scris nimeni (din aia care acum sunt contra psd) ca ar vrea alegeri anticipate, dizolvarea parlamentului, etc. Din ce tin eu minte, mai toti "gigi-contra" ne-am pus de acord ca rezultatul alegerilor trebuie pastrat, tocmai ca nu exista nici o justificare sa nu ramana situatia asa. Doar ca psd trebuie sa numeasca unii mai cinstiti. Altfel, raman cel putin la fel, daca nu chiar mai nenorociti decat agsca pedelista. Sau ce-ai scris acu' e rezumatul cursurilor de indoctrinare? Ca prea folosesti gargara asta elelctorala, exact ca seful tau preaslavit si ca mana lui dreapta (aia cu care se sterge la cele 3 litere), presu senatului. Io m-am saturat de porcariile lui base si-ale lui boc, a lui ponta si-a lui ciolos, acu' tre' sa suportam magarii mai mari? pai care-si spilu' ?

        ps: procurrorii au, intr-adevar prea multa putere, prin parghiile prea usor puse la dispozitia lor, insa nici judecatorii nu trebuie lasati pe dinafara cand e vorba de ingradire. sa aibe liber la aplicarea legilor, nu sa se faca legi in favoarea lor si sa fie absolviti de raspundere.
        ps2: legea salarizarii, cu dubla masura, privat si stat, e o mare procarie. tocmai dezbina si nu uneste, in forma propusa si trambitata de psd. de asta nu spui nimic, decat ca se lucreaz ala ea? ca e ampixulea complet, nici o vorba? abia astept sa iasa, sa dau statul in judecata pentru discriminare.
        Last edited by Seba; 28 February 2017, 17:08.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Nu eu ma laud la colegii pesedisti ca ma cert pe forum cu usr-istii.[emoji38]
          Ai colegi pesedisti? La multinationala lu' soros? Ma mir. Colegii aia ai tai pesedisti, tot asistati social sunt? Sau nu lucreaza cu norma intreaga, sunt voluntari, ca doar ii plateste psd-ul prin ajutor social.

          Comment


          • cred ca n-ai prins substratul/ironia toti avem colegi psd-isti, pnl-isti, usr-isti. da, chiar si astia care lucram la "multinationala lu' soros" (intamplator, multinationalele la care am lucrat pana acum, n-au absolut nimic in comun cu soros, desi poate ti se va parea ciudat ca nu-i cum spune liderul tau spiritual). n-avem voie sa "simtim" social-democart si totsui sa nu fim de acord cu gainariile facute de psd? ce bine ca nu suntem si membrii de partid, ca n-au pe cine sa dea afara din partidul mafiei
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Originally posted by Seba View Post
              ... nu spui nimic, decat ca se lucreaz ala ea? ca e ampixulea complet, nici o vorba? abia astept sa iasa, sa dau statul in judecata pentru discriminare.
              Exact ca in cazul cu oug13 si cu gratierea, nu stim despre ce e vorba dar nu e buna, e facuta ampixulea si dau statul in judecata.
              Indoctrinare userista: e de la psd? Nu e buna, sunt contra.
              "De ce protestati?"
              Nae danut:"aaa... mmmm....mda.... era vorba despre.... au zis colegii mei ca e naspa... o sa revenim cu raspunsul la intrebarea asta."

              Originally posted by Seba View Post
              ...intamplator, multinationalele la care am lucrat pana acum, n-au absolut nimic in comun cu soros, desi poate ti se va parea ciudat...
              se poate intampla. Esti sigur?

              Originally posted by IancuMIC View Post
              Cam greu v-ati prins ce vrea baiatul asta sa spuna si mai ales de ce; in cuvinte multe, e adevarat.
              Fiecare a inteles ce i-a convenit. E adevarat ca ma exprim mai dificil pentru unii.

              Originally posted by vdmihai View Post
              ... va place politica prea mult, de tot intrati aici sa va contraziceti (degeaba) unul pe altul [emoji38].
              Ai dreptate, ar trebui deschis un topic separat.
              Last edited by Fanez; 28 February 2017, 18:32. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by Seba View Post

                ps: procurrorii au, intr-adevar prea multa putere, prin parghiile prea usor puse la dispozitia lor,
                Valul de simpatie, in lupta contra coruptiei sustinuta pe plan national, i-a orbit si le-a dat sentimentul ca sunt Dumnezei; de aici si pana la a folosi abuziv forta impotriva institutiilor democratice nu e decat un pas. S-a si vazut de altfel ca asa e. Mai are rost sa vorbim ca respectarea separatiei puterilor in stat e reglementata constitutional? Sper ca nu.
                insa nici judecatorii nu trebuie lasati pe dinafara cand e vorba de ingradire. sa aibe liber la aplicarea legilor, nu sa se faca legi in favoarea lor si sa fie absolviti de raspundere.
                Mai repet, cat de oportuna va fi legea raspunderii magistratilor? Abuzurile de orice fel trebuie reduse doar la mici si rare accidente, in ideea acceptata ca orice om poate gresi fara intentie.
                ps2: legea salarizarii, cu dubla masura, privat si stat, e o mare procarie. tocmai dezbina si nu uneste, in forma propusa si trambitata de psd. de asta nu spui nimic, decat ca se lucreaz ala ea? ca e ampixulea complet, nici o vorba? abia astept sa iasa, sa dau statul in judecata pentru discriminare.
                In cazul mediului privat statul nu poate sa intervina decat prin masuri de relaxare fiscala si alte practici de genul; sub nicio forma nu cred ca vreun guvern poate impune anumite salarii, excluziv ala minim. In mediul privat salariile sunt dictate strict de mediul concurential si reflecta intr-un fel cresterea resimtita a economiei nationale.
                Last edited by IancuMIC; 28 February 2017, 20:13.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  ...nu cred ca vreun guvern poate impune anumite salarii, excluziv ala minim...
                  Ar putea impune si unul maxim la bugetari. La "privati" e normal sa nu se bage decat pentru salariul minim.

                  Comment


                  • Eu sunt un așa-zis „bugetar” (puțin cam impropriu, având în vedere că lucrez într-un serviciu public care se autofinanțează în proporție de 100%, dar corect, totuși, având în vedere că și bugetul din autofinanțare este inclus în bugetul consolidat al statului), dar să știți că nu sunt de acord cu discriminările astea între stat și privat. Aud că de anul viitor salariul minim va ajunge la 1750 la stat, în timp ce la privat s-ar putea să rămână 1450. Este absurd să stabilești un salariu minim mai mare decât în privat într-un sector care-și bazează finanțarea pe plus-valoarea adusă în economie de sectorul privat. Este adevărat, pe de altă parte, că orice creștere a veniturilor în sectorul de stat este folositoare și sectorului privat, deoarece acel surplus de bani de pe piață se va duce în bunuri și servicii pe care le oferă sectorul privat, nicidecum cel de stat.
                    Oricum, salariul minim ar trebui să rămână egal pentru ambele sectoare.
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment


                    • Aud ca de anul viitor salariul minim va ajunge la 1750 la stat, în timp ce la privat s-ar putea sa ramâna 1450...
                      Oricum, salariul minim ar trebui sa ramâna egal pentru ambele sectoare.
                      Nu prea cred.Trebuie sa fie egal pentru ambele sectoare. Ar fi ilegal sa ti se dea salariu mai mic decat minimul pe economie.

                      Comment


                      • Nici eu nu cred in ideea cu un salariu minim diferit pentru mediul privat, fata de bugetari.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Solicit azi Consiliului General acordul de principiu pentru înființarea unui număr de 19 societăți comerciale ale municipalității, care să presteze servicii și să realizeze lucrări de interes public.
                          În ce privește oportunitatea acestui demers, am constatat că s-au cheltuit în ultimii ani zeci, sute de milioane de euro din banii bucureștenilor care nu s-au regăsit în sporirea confortului bucureștenilor. Avem, din păcate, o capitală sufocată de trafic, cu străzi pline de gropi, cu prea puține parcări față de necesar, cu obiective turistice nepromovate.
                          Din ignoranță sau rea voință, serviciile publice municipale nu au fost niciodată delegate în condițiile legii, principala consecință a acestui fapt fiind aceea că Primăria nu are pârghiile necesare pentru a interveni prompt atunci când aceste servicii sunt prestate necorespunzător.
                          Detalii.

                          Comment


                          • sa ne intelegem, eu sunt de acord cu marirea salariului minim. dar maririle, atat la privat, cat si la stat, trebuie sa reflecte puterea economica in ansamblu a tarii. nici sa dai mai mult la privat, ca vezi Doamne, ei aduc bani, nu e ok. toti muncim, pana la urma. ca e fiecare pt el, sau fiecare pt altul, asta nu ar trebui sa fie criteriu de departajare.
                            Fane, legea la ora atuala e in stadiu de proiect (daca nu ma insel, chiar conducerea psd a dat comunicatul) si ziceam ca daca iese ca-n schita prezentata, o sa dau statul in judecata. Nu ca asa am eu chef, fara sa fiu informat. Mai las-o moarta cu protestatarii, ca in primele 2 zile la cotroceni se striga "jos basescu". ma fac ca nu stiu cine-i manipulat si cine manipuleaza
                            Cherubino: la voi, astia autofinantati, e alta discutie. voi ar trebui sa jucati dupa regulile intreprinderilor private. singura diferenta e ca la voi, proprietar e statul, dar drepturile si obligatiile ar trebui sa fie identice cu cei de la privat
                            Din nou Fane: alea 19 firme nu puteau sa apartina de directii din primarie, trebuiau infiintate special? Faptul ca infiintezi firme nu inseamna ca n-o sa toci in continuare bani aiurea, ba e chiar mai greu de controlat, pentru ca tre; sa treci din primarie in firma si inapoi...daca stau mai bine si ma gandesc, 19 nu-i cam mult? adica ce-i trebuie unui oras? regie de apa-aveti; regie de salubritate-aveti; regie de transport-este; administratia parcurilor-este; regie de drumuri-ar trebui sa fie; administrarea domeniilor publice-este; deocamdata am numarat 6. care-s alealalte 13 care lipsesc? cladiri d epatrimoniu-trebuie sa fie deja; hai ca-s 7, mai raman 12. administratia parcarilor- iaca raman 11. astea cu ce-o sa se ocupe? sau facem directie de trotuare, de sosele, de borduri albe, de borduri negre, de tramvaie, de autobuze, de maxi-taxe, de semaforizare (asta ar trebui sa fie deja), etc? eu zic ca ne uitam in continuare aiurea in loc sa facem treaba. sper sa ma contrazica istoria, dar firmele astea n-o sa fie decat capuse legale, in care sute de angajati vor suge banii legal, iar sefimea, ilegal. o sa le ramana mai putini bani decat are acum primaria si bucurestiul tot nu va arata mai bine si nu va fi decongestionat.
                            Last edited by Seba; 1 March 2017, 10:53.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • E proiectul lui Firea ? E de la PSD ? E nasol, nu-i bun ))))))))

                              Comment


                              • Extraordinar, inteligent, fesenist.
                                Imi asum contradictia termenilor.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google