Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mr.K mdea...si cum la romani a aparut vorba: "Capul plecat, sabia nu-l taie"...iar eu o completez: "Daca ai capul plecat...inseamna ca fundul iti este ridicat...si degeaba nu-ti taie capul daca fundul devine poligon de tragere...

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Daca nu ridici capul plecat in pamant ca sa vezi ceva mai inainte, nu castiga decat unii.
      De exemplu "pacifismul" lui Dragnea vs atacurile "unuia sau altora."


      Originally posted by mr.K View Post
      Pentru cunoscatori: tigarile sunt sau nu interzise in post?

      -Din scrierile religioase nu are cum sa rezulte ca fumatul e interzis, tutunul a fost descoperit mult mai tarziu fata de perioada cand au aparut cele mai importante texte religioase.
      - tutunul e o planta, chiar mestecat nu incalca interdictia de carne, oua, lapte...
      Din scrierile religioase mai recente si fumatul e interzis dar nu numai in post. Pacatul pe care-l faci fumand este ca te autodistrugi. E considerat un fel de sinucidere. Iti faci rau singur si cu buna stiinta. Orice este impotriva vietii e considerat pacat.
      Despre pacatul fumatului. Sfintii Parinti, despre fumat „Omul a pervertit placerile simturilor. Pentru miros si gust a descoperit si trage in piept aproape tot timpul un fum acru si puturos, «tamaindu-l» astfel mereu pe diavol, cu acest fum strica aerul din…
      Last edited by Fanez; 27 February 2017, 13:59.

      Comment


      • In viata moderna, orice poate fi considerat un pacat de catre biserica.
        Asta nu inseamna ca si este pacat.

        Comment


        • Lasa ca am auzit la cineva ca e pacat sa te tunzi, barbieresti, parfumezi etc. Sa nu cadem in talibanism.

          Comment


          • Am mai auzit ca in anumite zone ...de exemplu, este pacat sa te speli...mai ales daca esti in doliu...mdea...romanisme..

            Comment


            • Chestii de genul asta s-au inventat din lene. Ca si "nu e bine sa maturi lunea".
              Last edited by Fanez; 27 February 2017, 15:38.

              Comment


              • Sa traim cu ura fata de pacat; acesta murdareste sufletul, pe care in cele din urma il ucide. Pacatul degradeaza si descompune tot ce este frumos in om aducandu-l intr-o stare primitiva.
                Dar ce este pacatul? Este gresit sa credem ca pacatul se exprima doar prin fapte murdare; el se regaseste si in atitudinile, dorintele sau gandurile noastre.
                Ca oameni suntem imperfecti; toti pacatuim si gresim. In cele din urma pacatul a ajuns sa fie tratat ca un fapt divers, incat tindem sa nu mai fim atenti in a ne descoperi propriul pacat; de aici si pana la moartea spirituala a fiintei umane nu mai este decat un pas.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Voltaire a spus candva : "Religia s-a nascut atunci cand primul hot s-a intalnit cu primul fraier".
                  Cred ca aceasta fraza geniala spune absolut totul despre felul in care rasa umana intelege sa traiasca azi si sa se autodistruga sistematic in razboaie purtate doar pentru a demonstra ca "zeul nostru imaginar" e mai bun decat "zeul vostru imaginar".
                  Nu pot sa nu ma gandesc cu o amaraciune imensa la cat de departe am fi putut ajunge ca dezvoltare, daca n-ar fi existat religiile si toate nenorocirile pe care le-au produs timp de mii de ani. Stiu, s-a mai gandit la asta si un tip pe nume John Lennon cand a compus "Imagine". Si la ce i-a folosit ca s-a gandit?
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • Nu cunosc vreo institutie care sa fi prigonit mai multi oameni decat biserica.
                    Hitle, Stalin cu aparatele lor de stat erau mici copii.
                    Probabil ca din iubire fata de semeni, biserica ardea oamenii pe rug. Ii purifica.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Nu cunosc vreo institutie care sa fi prigonit mai multi oameni decat biserica.
                      Pai cam despre asta e vorba...
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • Cherubino buna vorba...trebuie tinuta minte

                        mai rea un nepriceputean oligofren. Parca-l chema steven hawkins care spunea: religia este pentru oamenii care nu sunt suficient de inteligenti sa inteleaga stiinta.

                        P.S. Adevarul este, religia este cea mai rentabila afacere. Incasezi, nu platesti taxe, nu produci nimic...si ince nu plateste...macar nu mai este ca in timpul curciadelor sa te omoare...dar nici dreptul sa te bagi in pamant dupa ce crapi nu-l mai ai

                        Comment


                        • Daca aduceti in discutie biserica si religia, discutia poate fi considerata moarta din start; sau fara un final. Despre pacatul oamenilor si ceea ce nu reusim sa fim, nu vreti sa vorbim?
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Fara biserica si religie, nu exista pacat.
                            Doar fapte bune/rele.

                            Sau fapte legale/ilegale.
                            Last edited by mr.K; 27 February 2017, 16:44. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Fara biserica si religie, nu exista pacat.
                              Doar fapte bune/rele.
                              Sunt multi care spun: "e pacat sa faci asta." si se declara atei. E o chestie de moralitate pana la urma, dar nu zici: "nu fac asta ca e o fapta rea", zici: "e pacat sa faci asa ceva".
                              Idiferent daca alegi s-o faci sau nu.
                              Putem sa extrapolam fapte bune/pacate. Dupa parerea mea, exista fapte bune, mai putin bune, greseli si pacate. Acum depinde de fiecare cum considera si cum apreciaza.

                              Comment


                              • Exista pacat, in sensul acceptat de muritorii de rand, fara vreo atingere a dogmelor bisericii.
                                E pacat sa consideri o infirmitate morala, faptul ca un om bland si educat, e lipsit de acea capacitate de a reactiona brutal in fata brutelor.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google