Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu numai eu am vazut asa
    Acum te lauzi ca gadesti la fel de defect precum mustaciosul teleormanean, apoi spui ca tu nu sustii niciun partid.

    Comment


    • altfel ramane ca acu' 60 de ani, cand au venit comunistii
      Exact. Ramane codul penal preluat de la comunisti. Adica "abuzul in serviciu" neclar si fara prag cum l-a inventat Stalin.

      Originally posted by mr.K View Post
      ... spui ca tu nu sustii niciun partid.
      Ce partid sustin? Ce inseamna pentru tine sa sustii un partid?
      Last edited by Fanez; 6 April 2017, 10:12. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • sefii parchetelor ar trebui evaluati dupa eprformanta, nu la cererea politicului. nu mai avem separatia puterilor in stat, de la base incoace, iar astia in loc sa repare situatia, incearca sa-si subordoneze ei acum justitia. daca ar fi fost "curati", ii durea in bascheti de sefii parchetelor, crede-ma. pe undeva, zic, pe undeva, aia pusi de base cred ca-s mai ok decat ce-a incercat psd sa faca acum, pt simplul motiv ca s-a dovedit ca justitia s-a luat si de pdl si de psd si de pnl. a, ca nu le convine celor de la psd, ca ei au cei mai multi vizati, ma gandesc ca exista o sansa al dracu de mare ca ei sa fie si cei mai corupti, de aia nu le convine. iar conducerea psd actuala da senzatia (la unii e si dovedit) ca locul lor nu-i la conducere, ci pe interiorul celulei.
        nu-mi spune ca si aialalti au facut, zi-mi de-o actiune constructiva a astora de-acum, fara "dedicatie". fa-i mai buni in ochii mei decat pe aialalti...

        Originally posted by Fanez View Post
        Exact. Ramane codul penal preluat de la comunisti. Adica "abuzul in serviciu" neclar si fara prag cum l-a inventat Stalin...
        si ce-i rau in asta? si la furt ai pedeapsa de la 1 ban amenda penala la 15 ani cu executare, in functie de cat e de grav. nu scrie in lege ca daca furi sub 50 de lei nu se considera furt. ceea ce e ok, daca ar scrie, ar fi o mare porcarie. la fel si la abzuz, legea stabileste un interval de pedeapsa, iar judecatorul, in functie de gravitatea faptei, stabileste daca platesti 2 lei amenda sau stai 7 ani la "facultate". nimic rau pana aici. nasoala e formularea, care ar fi trebuit corectata, dar cand s-a corectat s-a bagat jegul ala de prag, ca sa-i scape pe multi politicieni, inclusiv din fostele guverne. daca reformuleaza articolul si nu baga pragul, jos palaria!
        Last edited by Seba; 6 April 2017, 10:16. Reason: Automerged Doublepost
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Ce partid sustin? Ce inseamna pentru tine sa sustii un partid?
          In cazul tau, sa gasesti zilnic argumente pentru a explica orice magarie facuta de partidul ala.

          Pentru mine, sa ma regasesc in doctrina unui partid. Cum la noi doctrina lipseste, nici eu nu am ce partid sustine.

          Toti membrii de partid au un singur gand: sa manance o paine cat mai alba si nemuncita intr-un post la stat facut cadou de apartid.

          Comment


          • sefii parchetelor ar trebui evaluati dupa eprformanta,
            Hai cu auditul!
            nu scrie in lege ca daca furi sub 50 de lei nu se considera furt.
            Unde scrie ca sub pragul respectiv nu te pedepseste deloc?
            , in functie de gravitatea faptei, stabileste daca platesti 2 lei amenda sau stai 7 ani ... daca reformuleaza articolul si nu baga pragul,
            Ok. Cum iti dai seama cat e de grav? Incepand de unde? N-ai prag, un judecator poate considera grav daca e vorba de prejudiciu 1 leu, iar alt judecator daca e vorba de un milion. Cum faci diferentierea intre grav si negrav?

            Comment


            • tu realizezi ce scrii, sau te contrazici de dragul discutiei? la restul infractiunilor si contraventiilor, dupa tine ar trebui specificat in lege amenda pt fiecare km/h in plus depasit, sau e ok sa stabileasca militianul/judecatorul gravitatea faptei in functie de conjunctura in care s-a produs fapta si in fctie de comportamentul ulterior al faptasului? de cutuma judiciara ai auzit? daca nu, citeste pe "goagal" sa vezi ca un judecator nu poate da 2 lei amenda pt furt de 5000 de lei daca alt judecator a dat 3 luni de puscarie pentru furt de 5000 de lei. pt fapte identice se dau pedepse identice. mai mutl decat cutuma judiciara si aspectul asta e precizat clar in textul legii. lumea nu functioneaza cum o prezinta psd-ul si antena3...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                In cazul tau, sa gasesti zilnic argumente pentru a explica orice magarie facuta de partidul ala.

                Pentru mine, sa ma regasesc in doctrina unui partid.
                "wrong error" ca sa zic asa. Ti-am mai zis ca nu m-ai inteles. Sustin o idee nu un partid, om, doctrina. Daca venea usr cu legea salarizarii as fi sustinut ideea respectiva, asta neinsemnand ca sustin usr-ul (am dat un exemplu).

                Originally posted by Seba View Post
                ... un judecator nu poate da 2 lei amenda pt furt de 5000 de lei daca alt judecator a dat 3 luni de puscarie pentru furt de 5000 de lei...
                Ba da. Sunt cazuri garla.

                Originally posted by Seba View Post
                tu realizezi ce scrii, sau te contrazici de dragul discutiei? la restul infractiunilor si contraventiilor, dupa tine ar trebui specificat in lege amenda pt fiecare km/h in plus depasit, sau e ok sa stabileasca militianul/judecatorul gravitatea faptei...
                Pai este. Amenda pentru 15 km e x, amenda pentru 25 km e y.
                Last edited by Fanez; 6 April 2017, 10:50. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Sustin o idee nu un partid, om, doctrina.
                  Zi-le altora, care nu citesc forumul asta.

                  Comment


                  • si amenda pentru peste 50 este. de ce nu-i pentru peste 50, peste 60, peste 80, peste 130, etc? daca exista masini ce prind 330, n-ar trebui schimbate legile in toata lumea? ala care merge cu peste 50 isi ia maxim tot cat ala ce merge peste cu 200. cum face judecatorul/militianul diferentierea?
                    faptul ca nu se respecta cutuma/legea, nu e vine legii, ci a celui care n-o respecta. asta nu inseamna ca trebuie schimbata legea, ci judecatorul/completul de judecata in cauza.
                    Fane, gresesc eu sau tu incerci sa-mi spui ca daca bagi un laptop direct in priza si-l ia dracu, ar trebui schimbata tensiunea retelei la nivel mondial, nu-i vina boului ca nu face diferenta dintre 12V si 230V...daca mai punem si ca prima e tensiune continua si a doua alternativa, deja am dat sah-mat la 60% din populatia globului
                    Last edited by Seba; 6 April 2017, 11:08.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post

                      Pentru mine, sa ma regasesc in doctrina unui partid. Cum la noi doctrina lipseste, nici eu nu am ce partid sustine.
                      Exact. Sustii usr-ul si doctrina lui. Anti psd, orice ar fi. Si da, nici nu prea e partid. E ceva care sustine "anti clasa politica".

                      Originally posted by Seba View Post
                      si amenda pentru peste 50 este. de ce nu-i pentru peste 50, peste 60, peste 80...
                      Asta e "pragul". Peste 50 poate sa fie si 300, iei aceeasi amenda. Sub 50 nu iei amenda la fel si daca mergi cu 10km in plus si daca mergi cu 40km in plus. Deasemenea sub 50 nu iei amenda ca si cum ai merge cu 300. Fara pragul de 50, poti fi amendat la fel si daca depasesti limita cu 15km si daca depasesti limita cu 200km. Ai depasit limita? Ce conteaza ca doar cu 2 km sau cu doar 100km? Politistul zice: "ai depasit cu doar 15 km limita dar pentru ca erau niste gaste pe marginea drumului e grav. Amenda maxima + permis suspendat.
                      Last edited by Fanez; 6 April 2017, 11:18. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Original a fost postat de mr.K Vezi Post

                        Pentru mine, sa ma regasesc in doctrina unui partid. Cum la noi doctrina lipseste, nici eu nu am ce partid sustine.

                        Exact. Sustii usr-ul si doctrina lui.
                        Bah, tu esti...

                        Comment


                        • vad ca ati ramas singurii carora lre mai trece ceva prin cap.
                          partea proasta e ca va trece acelasi lucru ca si cu vreo suta de pagini in urma.
                          alte subiecte nu mai gasim ?

                          Comment


                          • Pai eu i-am zis lui Fane sa nu incerce degeaba sa ma indoctrineze, dar el nu se lasa.

                            Asta sofer.

                            Last edited by mr.K; 6 April 2017, 12:06. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Pai eu i-am zis lui Fane sa nu incerce degeaba sa ma indoctrineze, dar el nu se lasa
                              Exact invers. Eu n-am doctrina, tu ai: antipsd (adica doctrina usr).
                              Program de guvernare usr: "suntem contra celor de la putere".

                              Comment


                              • Vorba unui cunoscut de-al meu, ti-am mai zis si ma repet, sa faci si tu politica fix cat fac eu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google