Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • iphone erau telefoane deosebit de bune. alea mai vechi :P
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • Originally posted by Costi-bc View Post
      in plus tehnologia din "mobile" e cumparata de diferiti producatori , dar e aceeasi. doar designul difera...
      Cum sa fie aceeasi cand avem 3 (hai poate 4) mari dezvoltatori de cipuri (fie ca vorbim de SoCuri, modemuri sau senzori)?

      Protocoalele sunt aceleasi (e normal, toti trebuie sa vorbeasca aceeasi limba) dar tehnologia (adica implementarea) difera enorm ...

      Huawei a trecut la alta clasa pe partea de terminale. In schimb la tehnologie de comunicatie sunt praf. Au preturi de dumping (sustinuti de guvernul chinez) dar calitatea lasa foarte mult de dorit, ca sa nu mai vorbim de securitate.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Praf nu mai sunt nici la tehnologie de comunicație. Vânzările nu înseamnă calitate dar cantitatea în mld $ la șase luni este atât de impresionantă încât nu se mai poate vorbi de "praf", cel mult de "oportunități de îmbunătățire".

        Comment


        • Lume, ati terminat cu telefoanele? Ca vreau sa pun si eu o intrebare "serioasa".
          As vrea sa cumpar o machetutza metalica de Logan 2 la scara 1:43 sau 1:24. Detin in prezent una de Logan Facelift (Ph2) la scara 1:43, dar mi s-a pus pata si pe un Logan 2. Am tot cautat pe net, dar n-am gasit. Stie vreunul dintre voi o sursa de unde as putea cumpara asa ceva?
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • Originally posted by gecmc94 View Post
            Praf nu mai sunt nici la tehnologie de comunicație. Vânzările nu înseamnă calitate dar cantitatea în mld $ la șase luni este atât de impresionantă încât nu se mai poate vorbi de "praf", cel mult de "oportunități de îmbunătățire".
            Ma scuzi, praf si pulbere. Vanzarile mari le au datorita politicilor de `dumping` practicate (sunt subventionati masiv de guvernul Chinei). Calitatea este cu mult sub cea a competitorilor. Vorbesc in cunostinta de cauza, am lucrat cu echipamentele lor si am avut ocazia sa vad cum `vand` si cum reusesc sa bata concurenta.

            Deci ce fac ei nu se numeste imbunatatire ci doar vanzare agresiva.
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • Originally posted by Costi-bc View Post
              huawei furnizeaza cam toate antenele si electronica (relee,transmitatoare,etc) orange romania si mare parte din restul retelelor telefonice. va dati seama ca telefoanele lor vor fi un pic mai "bune" pe aceste retele. in plus tehnologia din "mobile" e cumparata de diferiti producatori , dar e aceeasi. doar designul difera......
              Lucrand la concurenta Huawei pot sa-ti spun ca te inseli amarnic. Ne-au copiat antenele si le-au facut la fel de proaste ca pe-alea proprii. Nici sa copieze n-au fost in stare, daca e sa fiu sarcastic. Telefonul nu va functiona mai bine cu antena lor si mai prost cu antene Kathrein (care le da clasa la intermodulatie si vswr, intre noi fie vorba, dar sunt de 3 ori mai scumpe), pentru simplul fapt ca benzile de frecventa, si protocolul de comunicatie e standard in toata lumea. ai fi surprins cat de mult difera un defazor Huawei de unul Kathrein (aspect, performante), de exemplu, sau filtrele separatoare. ca s fie clar de ce altii sunt de 3 ori mai scumpi, e pt ca pe "altii" nu-i finanteaza guvernul Chinei, in plus, la VSWR/IMA, Kathrein e de 100 de ori mai bun decat Huawei. La Kathrein IMa 1.2, la Huawei 1.5. Scara fiind logaritmica, o antena fail kathrein va fi mai buna decat una buna huawei. Intreaba, daca ai ocazia, pe baietii de pe service, o sa-ti spuna cate antene schimba orange/rds si cate vodafone. Vodafone are cel mai bun semnal, cea mai buna acoperire, dar are antene de la concurenta huawei 3g/4g de la rds e de fapt releistica vodafone inchiriata, rds face doar in oras split-ul de banda.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Vodafone are cel mai bun semnal, cea mai buna acoperire, dar are antene de la concurenta huawe
                Numai ca au pus antenele alea bune pe sudul tarii, in nord Orange e sef pe semnal inca de la impartirea tarii in doua, intre dialog si connex.
                Cu telefon de la rds, inca vorbesti din butoi, degaba iti dau aia si un Tb de net, ca n-ai ce face cu el fara semnal bun chiar langa oras.

                Comment


                • vorbitul din butoi e de la izolatie (uplink/downlink si intercanal, nu izolatie electrica). defectul de izolatie in general vine din design pagubos (mai putin probabil) sau din lucru de mantuiala si/sau materiale ieftine.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Numai ca au pus antenele alea bune pe sudul tarii, in nord Orange e sef pe semnal inca de la impartirea tarii in doua, intre dialog si connex.
                    Cu telefon de la rds, inca vorbesti din butoi, degaba iti dau aia si un Tb de net, ca n-ai ce face cu el fara semnal bun chiar langa oras.
                    iar in ardeal, la tata in sat (relativ izolat, vale inconjurata de dealuri inalte) telekomul e sef. la fel si in zona montana din hunedoara, si asta din cauza releelor istorice mostenite de la romtelecom.
                    eu am vodafone si acolo n-am nici un varf de liniuta, iar telekomul are 2-3.

                    Comment


                    • Originally posted by Cherubino View Post
                      Lume, ati terminat cu telefoanele? Ca vreau sa pun si eu o intrebare "serioasa".
                      As vrea sa cumpar o machetutza metalica de Logan 2 la scara 1:43 sau 1:24. Detin in prezent una de Logan Facelift (Ph2) la scara 1:43, dar mi s-a pus pata si pe un Logan 2. Am tot cautat pe net, dar n-am gasit. Stie vreunul dintre voi o sursa de unde as putea cumpara asa ceva?
                      Pe olx sau alte site uri dedicate ai căutat?

                      Dacă nu și nu și pata nu trece, fa o întrebare la VC dacia, poate o poți comanda la reprezentanta. Cu un preț pe măsură, normal.

                      Comment


                      • Ia o macheta de Ferrari, e si rosie.

                        Comment


                        • Ce Ferrari, pe aia o gasesti la Burago pe toate drumurile, pe cand dacia nu, deci dacia rulz!

                          Comment


                          • Originally posted by Kojak View Post
                            Pe olx sau alte site uri dedicate ai căutat?

                            Dacă nu și nu și pata nu trece, fa o întrebare la VC dacia, poate o poți comanda la reprezentanta.
                            Nicio șansă pe olx, okazii sau lajumate. Ideea VC nu e rea, o să întreb. E cam greu să „treacă pata” fiindcă în viața mea toate sunt roz, laptele și mierea curg în valuri și singura mea problemă existențială era faptul că n-am o machetă de Logan 2. Rămâne valabilă zicala aia cu tichia de mărgăritar (având în vedere că am și chelie ).

                            Originally posted by mr.K View Post
                            Ia o macheta de Ferrari, e si rosie.
                            Fiindcă am o slăbiciune pentru mașinile roșii, mi-am comandat o machetă de Volkswagen Beetle roșu la scara 1:24, cred că luni o voi primi, dar asta nu compensează lipsa Loganului 2, ci doar va fi o surpriză plăcută pentru soția mea, căreia-i plac la nebunie „broscuțele” alea de Volkswagen-uri.
                            Last edited by Cherubino; 26 October 2017, 17:17. Reason: Automerged Doublepost
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • Grea boala machetele astea, ajunsesem impreuna cu juniorul la vreo 200, el era topit Ferrari din generatii diferite cu sunet de motor si faruri care se aprindeau.

                              Favoritele mele sunt machetele WRC.
                              Nevasta le considera o risipa mare de bani, eu le consideram o investititie.
                              Peste 20 de ani o sa vand colectia de trenulete Thomas cu multe parale si o sa-mi cumpar Logan nou ca masina de golf.
                              Last edited by mr.K; 26 October 2017, 20:52.

                              Comment


                              • Culmea e ca eu n-am boala machetelor, am doar vreo cateva in colectie, dar mi se mai pune si mie pata din cand in cand.
                                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google