Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • As dori sa fac o pagina pe facebook intitulata "Dacia Logan Tuning".
    Dar as dori mai intai sa va cer acceptul pentru publicare imaginilor cu masinile dvs.Sunteti de acord ?
    Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

    Comment


    • Vreau sa deschid un topic sa intreb ceva de mecanica despre turbina . Aveti idee la ce sectiune trebuie sa postez ?

      Comment


      • Se poate discuta si aici, daca nu te deranjeaza.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Mersi frumos . Se poate te rog sa imi stergi topicul pe care l-am deschis acum despre turbine ?

          Comment


          • A fost odată o legendă, Ayrton Senna!
            Respect!

            “Dacă se va întâmpla vreodată să sufăr un accident care m-ar putea costa viaţa, sper să se întâmple foarte rapid. Nu mi-ar plăcea să rămân imobilizat într-un scaun cu rotile. N-aş vrea să rămân într-un spital în urma rănilor. Dacă e să trăiesc, vreau să trăiesc din plin. Foarte intens, pentru că sunt o persoană intensă. Viaţa mea ar fi ruinată dacă n-aş mai putea trăi din plin.”

            Sâmbătă, 30 aprilie 1994. La 9:30, Senna era pe pistă pentru antrenamentul neoficial. După 19 ture, scosese un timp de 1:22,03 minute, iar senzația celor doi piloți de la Williams era că mașina se comporta mai bine decât vineri. Imediat după antrenamente, la Imola a sosit și Rubens Barichello, venit direct de la spitalul Maggiore din Bologna unde petrecuse noaptea sub supraveghere medicală. Avea dinții din față ciobiți, buza și nasul sparte și mâna dreaptă bandajată. Brazilianul de 22 de ani pleca în Anglia și urma să vadă cursa de la Imola la televizor.

            Comment


            • Suprataxa pe carburanţi, calcule, prognoze, ...Realitatea!

              Potrivit datelor de la Institutul Naţional de Statistică, vânzările de carburanţi au scăzut în luna aprilie cu peste 16% faţă de luna anterioară. Şi faţă de aprilie 2013 s-a înregistrat o scădere de peste 6 procente.
              Motivele nu ţin neapărat de scăderea consumului, cât de faptul că transportatorii au găsit soluţii pentru a plăti un preţ mai mic decât cel suprataxat de autorităţi.


              “Noi la firmă avem o flotă de 100 de camioane. Am ajuns să facem plinul numai în Ungaria. Astfel că, în loc să plătim 440 de euro acciză către statul român, lăsăm 400 de euro taxe în Ungaria”, a declarat vicepreşedintele UNTRR.
              Omul de afaceri spune că cei mai mulţi transportatori au procedat la fel în aprilie, iar statisticile privind vânzările de carburanţi din mai şi iunie vor demonstra acest lucru.


              Taxa de 7 eurocenti pe litrul de carburant nu a generat efectul anticipat de autoritati, acela de a aduna mai multi bani la buget. Transportatorii au gasit o metoda simpla pentru a evita pretul mai mare – alimenteaza din tarile vecine, în special din Ungaria si Bulgaria.

              Comment


              • Nu pierde doar statul din scaderea vanzarilor, ci si producatorii de carburanti. Cei din urma nu au decat sa mai taie din preturi.
                Sau sa-si mute afacerile in Ungaria/Bulgaria. Daca mai e loc.

                Comment


                • Şi când te gândeşti câte Autostrăzi urma să construiască statul din această taxă...

                  Comment


                  • Si daca ne apucam si noi sa cerem cetatenie BULGARA...???
                    Deja e de gandit la asta.

                    Comment


                    • Sigur or sa se supere asa tare ca le lasam totul de-a gata in Romania, ca ne vor da si bani de drum.

                      Comment


                      • Câteva date interesante despre VIN-ul (Vehicle Identification Number) maşinii

                        VIN-ul este format din 17 caractere (litere şi cifre) care pot fi împărţite în trei părţi distincte:

                        WMI (World Manufacturer Identifier) – reprezintă codul de identificare mondială atribuit constructorului auto şi este format din primele trei caractere. Primul caracter identifică ţara în care a fost fabricat autovehiculul, ca de exemplu: USA (1 sau 4), Canada (2), Anglia (S), Germania (W), Italia (Z), România (U), etc. Al 2-lea caracter identifică producătorul, cum ar fi: Audi (A), BMW (B), Chevrolet (1), Chrysler (C), Ford (F), General Motors (G), Honda (H), Jaguar (A), Mercedes-Benz (D), Toyota (T), VW (V), Dacia (U), etc. Din al 3-lea caracter recunoaştem tipul vehiculului sau divizia de fabricaţie.

                        VDS (Vehicle Descriptor Section) – este format din 6 caractere şi reprezintă secţiunea de descriere a autovehicului. Prin acest cod se identifică anumite caracteristici ale maşinii, cum ar fi caroseria, tipul motorului, modelul, etc.

                        VIS (Vehicle Identifier Section) – este format din 8 caractere şi oferă informaţii referitoare la fabricarea autovehiculului. Ultimele 4 caractere sunt întotdeauna numerice. Acesta reprezintă seria de producţie a autovehiculelor în ordinea în care acestea au ieşit de pe linia de asamblare.


                        Comment


                        • Mai nou prin Pitesti au inceput sa dispara capacele de la roti,asa ca aveti grija pe unde va lasati masina...(cei care folosesc capace). Ieri am fost prin Pitesti,am lasat masina parcata,iar cand m-am intors capacele dupa fata lipsa,insa parca numai in ciuda cei care le furasera imi lasase "soriceii" atarnati de jante....
                          Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

                          Comment


                          • vino la bucuresti ) . mie mi-au furat 5 capace si am zis ca nu mai pun...

                            Comment


                            • @Alex Matei: Le aveai pe cele originale?

                              Comment


                              • o sa-mi pun si eu capace, dar le iau pe cele mai ieftine din cora.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google