Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bolovan View Post
    Imi pare anormal sa ai radarele pe masini inscriptionate. Si asa suntem tara cu cel mai mare numar de morti din EU (de fapt, noi si bulgaria avem cat toata europa la un loc)...si ce facem noi? Lasam prostii sa zburde si mai tare.
    Nu pot sa fiu de acord cu tine din mai multe puncte de vedere. Ceea ce zici tu este ca si cum am trata simptomele in loc sa vindecam boala.Trebuie vazut mai intai care sunt cauzele pt numarul mare de morti, poate ca:

    - daca nu am face 10 ore de la Bucuresti la Cluj sa zicem ar scadea aceste accidente;
    - poate ca "prostii" de care vorbesti vor merge la fel de tare si cu radare si fara pt ca poate nu ii intereseaza, au bani, relatii si isi permit;
    - poate ca multi din cei care fac accidente sunt beti, drogati, etc si nu ajuta cu nimic radarele astea;
    - poate ca masura asta cu radare neinscriptioante nu face decat sa avem de suferit tot noi, oamenii "obisnuiti" care mai mergem si noi din cand in cand cu 100-120km cand e liber si se poate;

    Comment


    • Originally posted by Costi-bc View Post
      Poate ca peste inca cateva generatii sa corectam aceste lacune de educatie. Deja vad unele imbunatatiri si nu cred ca UE e cauza .
      ai vazut generatiile noi ?! femeia mea e profesoara la un liceu economic din centru. chiar azi imi zicea ca alora de a XI-a li se rupe si joaca carti in spatele clasei,
      desi ea nu s-a tras de sireturi cu ei, dimpotriva, i-a luat destul de dur, dar nu mai ai ce sa le faci, decat sa-i exmatriculezi.
      dar sunt tinuti in brate de directoare si alte profesoare ca sa dea bine la inspectorat. nu poti sa-i lasi corigenti, sa le scazi nota la purtare, ca asta ar face sa para ca liceul nu e bun.
      si ies numai manelisti cretini care fumeaza in fata scolii si asculta manele din masinile cu care vin la scoala (cei peste 18 ani)
      daca vin parintii la scoale si le spui, se iau tot de tine ca le-ai dat note mici "odraslelor. ce se naste din pisica...

      Originally posted by alinn28 View Post
      Trebuie vazut mai intai care sunt cauzele pt numarul mare de morti, poate ca:

      - daca nu am face 10 ore de la Bucuresti la Cluj sa zicem ar scadea aceste accidente;
      - poate ca "prostii" de care vorbesti vor merge la fel de tare si cu radare si fara pt ca poate nu ii intereseaza, au bani, relatii si isi permit;
      - poate ca multi din cei care fac accidente sunt beti, drogati, etc si nu ajuta cu nimic radarele astea;
      - poate ca masura asta cu radare neinscriptioante nu face decat sa avem de suferit tot noi, oamenii "obisnuiti" care mai mergem si noi din cand in cand cu 100-120km cand e liber si se poate;
      aiurea, romanul face accidente fiindca e "cel mai bun si mai jmecher" la soferie, ca de altfel la toate.
      am vazut niste depasiri pe linie dubla continua de ma lua frica. cum sa nu fie accidente.
      dar de aia prinsi de cate trei radare cu peste 200km/h pe A2 ce mai zici ?
      si asta in decurs de 30 de minute.
      astia suntem. bulgarii sunt peste noi la civilizatie. de unguri si de polonezi ce sa mai zic ?!

      Originally posted by mr.K View Post
      Eu sper ca va reveni la moda seriozitatea, ca de smechereala si descurcareala sunt satul de 28 de ani incoa'.
      din pacate n-am fost niciodata seriosi ca popor. au fost cei din cercurile noastre si aveam impresia ca sunt toti asa, dar masa a fost tot de manelisti, pupatori de moaste si turnatori.
      Last edited by B997NDL; 21 February 2018, 23:50. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • @alinn28
        - in primul rand...avem responsabilitatea de respecta legea. Faptul ca facem 10 ore de la TM la bucuresti...nu ne da dreptul de a incalca legea.
        Asta-i exact ca afirmatia aia: fur ca n-am ce manca...ca de muncit pe banii aia nu vreau sa muncesc. Asta cu infrastructura este doar o justficare (pardon...dar este ipocrita)...ca sa nu respectam niste reguli (multe de bun simt)...Trebuie sa invatam...ca fiecare beneficiu vine cu o responsabilitate. SI pentru a avea beneficii...trebuie sa ne respectam responsabilitatiile.

        - prostii aia merg la fel de tare o data..de doua ori...de 0 ori dupa...ca raman fara permis (bine...la noi legea este permsiiva...in anumite tari...dupa mai multe repetari...ramai ceva ani fara permis)...si atunci ai doua alternative: sau mergi normal...sau ajungi sau pieton sau infractor
        - Statistica spune ca doar vo 10% sunt drogati/beti. Deci ajuta.
        - Si eu merg cu 120-130 cand se poate (adica cand sunt pe autostrada si vremea este ok). Nu exista radar care sa te opreasca pentru ca mergi cu 100Km/h unde este voie.

        Comment


        • Originally posted by Seba View Post
          caldura o platesti dupa repartitoare, pe care le ...
          Pe care le citeste administratorul care iti pune la plata cat vrea el. Stiu caz concret.

          Comment


          • Dacă locuiți prin sud, centrala termică este un moft scump (instalat calorifere, țevi, găurit pereți, revizii). Un aer condiționat de calitate care merge pe incălzire până la -10 sau -15C ziua este suficient. Iar pentru apa caldă, un boiler simplu. Scăpați de costuri enorme cu instalarea centralei iar costul de operare iese la fel pentru temperaturi in casă de 21-22C. Evident că ieși mult mai bine la costul total pentru că scapi de cel al instalării.

            Comment


            • Un AC care iti face incalzire iarna pe ger de -10/-15 Gr C iti consuma energie de n-ai idee. Boilerul ar fi o solutie insa pentru un apartament este cam peste mana , de ce ? durata mare de incalzire a apei , se termina relativ repede "dusul" + consumulul mare de energie.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Originally posted by gecmc94 View Post
                Dacă locuiți prin sud, centrala termică este un moft scump (instalat calorifere, țevi, găurit pereți, revizii). Un aer condiționat de calitate care merge pe incălzire până la -10 sau -15C ziua este suficient. Iar pentru apa caldă, un boiler simplu. Scăpați de costuri enorme cu instalarea centralei iar costul de operare iese la fel pentru temperaturi in casă de 21-22C. Evident că ieși mult mai bine la costul total pentru că scapi de cel al instalării.
                oare?

                Incearca sa incalzesti un apartament/casa cu AC sau pe baza de aeroterme/calorifere electrice/panouri electrice/calorifer/soba.

                Randamentul unui AC pe frig este scazut, mai ales cel cu inverter si practic nu face fata, nici toamna la temperaturi scazute (2-3 grade). Cea mai eficienta, ramane centrala la comun, cu conditia sa fie modernizata infrastructura, altfel doar inghite bani multi si eficienta scazută.

                Comment


                • Vorbești teoretic. Eu vorbesc și din calcule pe care le-am făcut, in care am avut incredere și le-am urmat. Un aparat de 12000 BTU este suficient pentru incălzirea/răcirea unui apartament de 2 camere in zona 21-22C (eu am la RADET >26C ceea ce mă deranjează dar n-am ce face). Unul de 18000 pentru 3 camere. O casă are nevoie de mai multe. Condiția obligatorie este ca apartamentul să fie izolat termic cu polistiren > 10 cm.

                  AC-ul a fost folosit chiar și la temperaturi de -4C exterioare și a mers ca de obicei. 21C in tot apartamentul.

                  Dar, repet, aparat AC de calitate. Românii cumpără numai AC-uri proaste pe principiul că merge și așa, sau că il folosesc doar câteva săptămâni. Diferența de preț este relativ mică pentru a lua unul de calitate.
                  Last edited by gecmc94; 22 February 2018, 14:33. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Unii se cred in Grecia.

                    Comment


                    • Originally posted by gecmc94 View Post
                      Vorbești teoretic. Eu vorbesc și din calcule pe care le-am făcut, in care am avut incredere și le-am urmat. Un aparat de 12000 BTU este suficient pentru incălzirea/răcirea unui apartament de 2 camere in zona 21-22C (eu am la RADET >26C ceea ce mă deranjează dar n-am ce face). Unul de 18000 pentru 3 camere. O casă are nevoie de mai multe. Condiția obligatorie este ca apartamentul să fie izolat termic cu polistiren > 10 cm.

                      AC-ul a fost folosit chiar și la temperaturi de -4C exterioare și a mers ca de obicei. 21C in tot apartamentul.

                      Dar, repet, aparat AC de calitate. Românii cumpără numai AC-uri proaste pe principiul că merge și așa, sau că il folosesc doar câteva săptămâni. Diferența de preț este relativ mică pentru a lua unul de calitate.
                      La radet am 20-21 de grade in casa, cu o medie lunara de 100 de lei. La 6 luni cheltui aproximativ 600 de lei pe caldura, acu un aparat de AC pe cald, sa mere non-stop cred ca ies mult mai scump si mai si tremur de frig.

                      Comment


                      • Cu apa calda ajungi la 200 lei.
                        Cu 200 de lei faci 24-25 de grade in casa cu centrala pe gaz, inclusiv apa calda.
                        Plus ca nu mai trebuie sa intervina primarita ca sa nu iti taie RADET apa calda, ca asta vara.

                        Comment


                        • gecmc94 are mare dreptate . Incalzirea cu pompe de caldura , mai simplu cu aparate de aer conditionat , este o varianta demna de luat in seama . Pe mine personal incalzirea pe luna octombrie m-a costat 42 lei in timp ce vecinii mei au platit 66 lei . Deci cu cca. 50% mai putin . Tragi din retea 1KW si obtii in jur de 4 KW echivalenti in caldura. Sistemul de incalzire al apartamentului este centralizat iar eu am folosit un AC Hitachi 25RPB( de calitate mai buna). Domeniul este mai vast si presupune multa documentatie inainte de achizitia unui asemenea aparat . Parerea mea este ca pentru incalzirea unui apartament de doua camere prezentat de colegul "gecmc" este de minimum 18000 BTU . Mai mare , de 24000 BTU ar lucra in regim ON / OFF , deci cu un randament ceva mai scazut , iar mai mic de 12000 BTU , ar trage mai din greu moduland mai putin din inverter .
                          Un link de documentare ( atentie este mult de citit si se pedaleaza mai mult pe modelele mai ieftine , ceea ce nu as recomanda).


                          La nevoie va pot sta la dispozitie cu cateva sfaturi din propria experienta si a catorva apropiati.

                          Comment


                          • Și în plina iarna, ai folosit Ac-ul de 12000 BTU?
                            Vezi ca economia este de 37%, și la condiții de temperaturi ușor scăzute. E un tip care se încălzește doar pe baza de AC și în lunile geroase plătește și 2000 de lei, ori la o centrala pe gaze nu ar fi plătit atât de mult. Poate AC este rentabila la temperaturi mai puțin scăzute, însă la ger nu are cum sa iasă mai bine. În fine, în teorie suna totul bine, în practica da cu virgula.

                            Comment


                            • Nu mai bine de rusi?
                              La -30 de grade pun o lumanare pe masa si se aduna toti in jurul ei, la -40 de grade o si aprind.

                              Comment


                              • aris , 25 RPB este de 9000 BTU nu de 24000 BTU. Eu nu am vorbit si nu vorbesc din teorie . Este mai rentabil decat incalzirea electrica si la - 20 grade . Inca mai pastreaza un COP de 2,X ( in functie de aparat). M-am oferit sa va dau (gratuit) niste sfaturi . Nu intentionez sa intru in polemica tehnica decat cu persoane bine informate in domeniu .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google