Accidente (Must be 18+)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • D-zeu sa-l ierte,
    Inca un om mort in caruta de logan, din ce mi se pare mie de la o viteza fenomenala de 40-50 km/h ... Hai sa v-aud cum ii dati voi 140-160 si cum poate 180 km/h, incepe sa-mi para rau de achizitia facuta, daca patinezi pe ploaie la o viteza mica si intri cu masina in sant si mori, fara ca nici macar sa te rastorni, e deja grav ...

    Comment


    • Accidentul ala nu a fost la 40 la ora! Si cel care filma si accidentatul mergeau destul de tare! A intrat prea tare in curba i-a fugit spatele si s-a speriat si a tras tare de volan in directia opusa! Iar masina a lovit stalpul cu usa soferului!
      Aici e varianta completa a clipului: https://youtu.be/PfW65Yqoxeg
      Last edited by DannyMC; 24 October 2016, 21:09.

      Comment


      • Gugu21, Dumnezeu sa-l ierte,ca altceva n-am avea de spus.Ce sa zic ,e situatie aiurea de tot dar din clip se vede ca acolo nu era chiar o curba.Acum ,gandindu-ne cam cat de nenorocita e fizica asta,mai ales centrul de greutate in curba,la soseaua aia umeda(vezi picaturile de pe parbrizul celui care filmeaza,nu ploua torential nici pe departe) ca sa intri in derapaj iti cam trebuie viteza,aici nu vorbim de 40-50 km/ ora.Acum na,reporterii vietii n-au zis nimic de calitatea anvelopelor,poate ca omu'avea cauciucuri de iarna(e un trend sa porti 12 luni din 12 cauciucuri de iarna,din pacate) dar eu spun ca viteza lui era cu mult mai mare,la 50-60-70 km/ora cu cauciucuri ok(nu noi) nu faci asa,poate ca omu'a lesinat/adormit sau cine stie ce a patit.

        Edit: Binevenit linkul lui Danny.Cam 100-110 banuiesc ca avea,,,,mda.De lovitura d-asta in stalp nu stiu ce masina te-ar salva.Am tot vazut teste cu lovituri din lateral si cam toate arata destul de nasol,depinde de airbagul ala cata treaba si-ar face,oricum nasol clip :/
        Last edited by Olly09; 24 October 2016, 21:11.

        Comment


        • Curba este (de aceea nu se vede clar ce s-a intamplat), dar unghiul este destul de larg. Intra ciudat in derapaj, ca si cum ar fi tras de volan brusc la dreapta. Daca ar fi fost acvaplanare, s-ar fi dus drept... asa cred. Nu pot sa-mi dau seama ce s-a intamplat, dar viteza nu era de 40-50 sub nicio forma. Da, a lovit stalpul cu portiera. Nicio sansa, in orice ar fi fost. Dumnezeu sa-l ierte!

          Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk

          Originally posted by Olly09 View Post
          Am tot vazut teste cu lovituri din lateral si cam toate arata destul de nasol,depinde de airbagul ala cata treaba si-ar face,oricum nasol clip :/
          Era Logan I ph 2, nu cred ca a avut airbaguri laterale. Dar si eu cred ca o asemenea lovitura te da gata cam in orice ai fi.

          Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk
          Last edited by calinrusu; 24 October 2016, 21:27. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Sofer slab+masina slaba=deces

            Comment


            • Subscribe - http://goo.gl/32xskKSee other selections:Surprise on the road https://goo.gl/LJEfya Russian Women at the wheel - https://goo.gl/0TZVjcPedestrian...


              uitati aici accidente, de la mother Russia si eu zic ca nu avea 40-50 nici poveste, cam 120 estimez. oricum ciudat cum a fugit spatele ala

              Comment


              • Cred ca a frânat brusc pe ieșirea din curba cu rotile virate. Posibil sa fi văzut MCV sau polo cu radarul, sau sa I se fi părut. Aia e o curba care se poate lua cu loganul fără probleme cu 120 pe uscat de pe orice banda și 80-100 pe umezeala (exclus polei, ploaie torențială, etc).
                Oricum, ceva a fost acolo...și nu viteza.

                Nu avea 120., undeva intre 80 și suta.
                Last edited by Kojak; 24 October 2016, 21:57.

                Comment


                • sunt "n" de poate...poate ca era vreun nene destul de masiv la volan,portbagajul gol si asta e,poate sabotii pe spate erau uzati....cate si mai cate.Boala mare pe jurnalistii curului care nu incearca macar 5 minute sa ia legatura cu cel care a postat imaginile,sa traga de la el ceva,omul a oprit si sigur a vazut si stie mai multe.Dar na,jurnalismul se face la academia doctorilor plagiatori...

                  Comment


                  • eu zic ca avea mai mult, comparativ cu cel care filma, eventual cel care filma sa fi avut 100. am fost si eu de cateva ori pe acolo. fiind multe localitati consecutive cu radar, eu o las la 75-78km/h pana la intrare in buc

                    Comment


                    • Centru de greutate inalt, lipsa ESP, lipsa aibaguri laterale si caroserie slaba la impact lateral l-au condamnat pe soferul imprudent la moarte.

                      La impact lateral e slab tare Loganul.

                      Daca avea ESP masina nu se rasucea. Nu degeaba a decis UE ca ESP ul sa fie obligatoriu.
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • De obicei pe ieșirea din curba aia sta garda cu radarul, cam pe unde a oprit ăla care a filmat. Vin mulți lansați de pe liniuță aia dinainte.
                        Last edited by Kojak; 24 October 2016, 22:03.

                        Comment


                        • Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                          astia nu-s dusi pe la biserica )

                          Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                          atentie la imagini, unele sunt destul de dure
                          Last edited by cristi....; 24 October 2016, 22:09.

                          Comment


                          • Originally posted by calinrusu View Post
                            Era Logan I ph 2
                            Se vede chiar în primele secunde din filmarea 2 de pe utube ca e logan 1 faza 1, probabil fără ABS.

                            Comment


                            • Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                              Comment


                              • Originally posted by Kojak View Post
                                Cred ca a frânat brusc pe ieșirea din curba cu rotile virate. Posibil sa fi văzut MCV sau polo cu radarul, sau sa I se fi părut. Aia e o curba care se poate lua cu loganul fără probleme cu 120 pe uscat de pe orice banda și 80-100 pe umezeala (exclus polei, ploaie torențială, etc).
                                Oricum, ceva a fost acolo...și nu viteza.

                                Nu avea 120., undeva intre 80 și suta.
                                Sunt si eu de acord, ies din calcul cauciucurile, cat or fi ele de uzate, pe vremea aia, in conditile date, imi aduce aminte cand am pus o frana cu Matizul si am pierdut aderenta. Asfaltul era acoperit pe o portiune, de o mazga, deoarece era in dreptul pietei, am presupus must curs din saci, se mai intampla....cu Sandero tot in dreptul pietei am patit asa ceva, (trecere de pietoni), ABS si-a facut datoria. Dar, m-a atentionat ca anvelopele Debita Frigo nu sunt pt asfalt cu mazga (umed), cca 10grd temp ext.
                                Atentie mare, pe vremea asta, cu muncile agricole, aderenta se pierde f usor, poti prinde portiuni murdare si te-ai dus....
                                Acolo, in film, este o greseala a soferului, la speriat ceva, poate o frana, poate a tras de volan, cine stie, in mod normal nu avea voie sa piarda controlul la viteza respectiva.
                                PS
                                M-am uitat mai bine ...se aprind stopurile....
                                Last edited by Oti; 25 October 2016, 08:36.
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google