Intrebari Si Probleme Medicale

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebare intrebatoare...daca iau antibiotice pot consuma alcool?Alcool insemnand 1-2 berici pe zi.
    Merci.
    sigpic

    Comment


    • tiuitul ala in urechi ...nu e ceva normal?? nu pateste toata lumea?
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • @valeriu: spune-mi ce antibiotice iei, si iti spun daca interfera cu ceva consumul de alcool.
        @mumus: tiuitul cand apare?
        Cat tine?
        La ce dispare?
        In ambele urechi?
        Mai este insotit de alte fenomene?
        Ce medicamente iei?

        Comment


        • nu iau nici un medicament...apara de cand ma stiu...nu e puternic...doar daca 'stau si ascult il bag de seama' nu e deranjant...
          nu e insotid de alte fenomene....
          stiu ca am brd major....dar cica poate ca il am din nastere...

          tensiunea e ok.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Antibioticele pe care le iau sunt AXYCEF 500 si Biseptrim.Multumesc.
            sigpic

            Comment


            • @valeriu: evita sa consumi alcool pe durata tratamentului, pt ca pot aparea efecte adeverse cardiovasculare ( tahicardie), dureri de cap, hiperemie, transpiratii.
              @mumus: este des intalnit "tiuitul", in afectiuni cardiace tip brd. Daca iti tii tratamentul, totul va fi ok.

              Comment


              • Merci de informatie Cezar...mi s-a descoperit o pneumonie si la radiografie m-am cam speriat...ma voi abtine ca nu o fi foc.Merci inca o data.
                sigpic

                Comment


                • nu iau nici un tratament...medicul dupa ce mi-a facut un consult la aparatul ala la care vede tot ce e la inimioara...mi-a zis doar sa las tigara....(nu vb de ekg..)
                  in rest ce sa zic...sunt gras( am tras e fiare cativa ani...dupa care m-am lasat)..da nu am ce face...nu pot sa slabesc... am 1.70 si de cand ma stiu am avut 85 kg(de vreo 10 ani)....de cand m-am lasat de fumat..(cam de un an..am mai pus 5 kg)
                  deci acum am 90...
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Originally posted by Cezar View Post
                    @tzony_18 : Cauza probabila pt crampele tale musculare este deficitul de calciu, magneziu si potasiu din alimentatie.
                    Te mai stii cu alte boli?
                    Apar cand nu mananci suficient?
                    Am facut si calciu intravenos si luat pastile,iar magneziu si potasiu pastile.

                    Alte boli nu am , din ce stiu eu.

                    Ele apar in general cand intind piciorul( drept, stang, nu conteaza)deci nu au un anumit moment, desi mai apar in momente in care nu ma astept, dar destul de rar. In ultimul timp m-au lasat, dar cand ma prind, ma tine 2 zile o crampa si e destul de nasol. Eu am inaltima 1,97-1,98( depinde daca ma dau cu gel sau nu ) ) si greutate 97 kg . De mancat mananc destul, insa nu stiu cat de sanatos.Oricum lactatele cam lipsesc din alimentatia mea, rar ( de 2 ori pe saptamana sau chiar mai rar mananc branzeturi ). Fumez de vreo 3 ani ( si stiu ca fura mult din calciu, nu ?? ) si iar pielea de pe maini se exfoliaza si stiu ca e lipsa de calciu. Deci sa continui sa iau calciu ?
                    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                    Comment


                    • Mi s-a diagnosticat lumbago acut si usoara scolioza la stanga...in afara de pastilutele de Arcoxia....ce se mai recomanda in asemenea boala? Eventual daca se poate vreau si niste explicatii pe intelesul tuturor la ce implica aceasta boala de coloana...
                      Merci....
                      Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

                      Comment


                      • cezare, un raspuns pentru noi ?

                        ps: si pt herpes ce ai recomanda in afara de aciclovir ?
                        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                        Comment


                        • Am si eu o problema.Cand stau pe scaun sau aplecat si apoi ma intind in pat ma dor lombarii de mor.Iarasi dupa ce ma trezesc si atunci imediat trebuie sa cobor pana afar..pe scari lafel am o senzatie de amorteala la mijloc.Fac sala(cam de 2 ani) dar la fiecare exercitiu din picioare sau care solicita spatele port centura si o strang destul de bine.Am inteles de la unii ca e din cauza varstei,oase mai "crude"si solicitare prea mare.Ce parere ai?
                          AG 16 Y M A

                          Comment


                          • In profil scrie ca ai 16 ani.Si eu fac sala de 1 an si ceva,dar sunt mai batran cu 1 an jumate ...si tot asa ca tine,am dureri in zona lombara.Daca folosesc centura,nu ma doare,pe moment.In timpul scolii,cand am un program,adica la aceeasi ora ma duc la sala de luni pana vineri,si ma pun in pat la 10,nu ma doare spatele deloc,decat foarte rar..daca fortez si nu ma incalzesc bine.Vara,in vacanta e haos total.Nici o zi nu seamana cu alta.Ma pun in pat la 2,3 sau chiar 4,ma trezesc pe la 14,14-30,ma duc la sala la ore diferite,apar durerile de spate.Am observat inca o chestie.Daca dorm mai mult de 10 ore,ma doare spatele.Daca dorm 8,9 ore..n-am absolut nimic.

                            Apropo.Cezar,ce-mi recomanzi sa fac?De cele mai multe ori,acum pe timpul vacantei,ma trezesc obosit,uneori foarte obosit.Dorm 11-12 ore,si dupa ce ma ridic din pat,parca tot as mai dormi vreo 2.
                            Cumpar volan de Duster

                            Comment


                            • Cu cat dormi mai mult cu atat te simti mai amortit.Nici pe mine nu ma doare cu centura sau la sala,ma doare dupa ce ma racesc sau cand ma trezesc.Si lafel ca tine..in vacanta ma pun in pat cel putin la 3jum si ma trezesc pe la 11jum-12.
                              AG 16 Y M A

                              Comment


                              • @seby: citeste aici despre lumbago. Nu are rost sa scriu aici, ce se gaseste prin google. Tratamentul este individualizat de catre medicul curant.

                                @tzony: ti-as recomanda si niste suplimente vitaminice A. Sau, mai pe romaneste, mananca si legume//fructe. Si asta, nu doar ocazional.
                                Pt Herpes, nimic. Cu tratament se vindeca in 7 zile, fara tratament intr-o saptamana.

                                @alin: incearca totusi sa nu solociti spatele asa de mult, mai ales datorita varstei. Vei vedea repercursiunile mai tarziu. Toate la timpul lor. Fa sala, insa nu culturism: repetari putine cu greutati mari.
                                Fals: cu cat dormi mai mult, cu atat va fi mai bine. Mai ales acum, cand voi inca sunteti in perioada de crestere.

                                @sobo: efortul fizic trebuie corelat cu consumul corect de alimente. Asadar, nu sari mese, nu te culca tarziu. Daca pierzi noptile, a 2 a zi, nu face efort fizic. Iti pierzi din neuroni.
                                Alte cauze ar putea fi: pozitia in pat, grijile de pe timpul zilei, si altele ce nu tin de latura medicala.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google