Intrebari Si Probleme Medicale

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Cand apar degetele amortite? Apar spontan? sau:
    Dupa ce te trezesti?
    Dupa ce stai la calculator?
    La cat timp dupa ce fumezi?
    Durata amortelilor?
    La ce cedeaza?: dupa ce iti modifici pozitia, etc
    Mai ai vreo boala de care te stii?
    Last edited by Cezar; 5 September 2008, 12:52.

    Comment


    • #92
      In mod cert in timp ce stau la calculator cel mai des,cu fumaul nu imi dau seama nu am sezizat,si iarasi dupa un popas mai mare pe fotoliu intr-o pozitie cu picioarele mai sus...La volan iarasi nu am sezizat...
      Durata amortelilor permanenta foarte putin simtita in afara situatiilor de mai sus.
      Si da dupa ce imi modific pozitia cedeaza...
      Nu sufar de alte boli(din cate stiu)...Si nici nu am suferit pana acum...Doamne ajuta asa...

      Comment


      • #93
        Din ce descrii se pare ca ai ceea ce se numeste "sindrom de tunel Guyon" (canalul Guyon se afla la incheietura mainii si prin el trece nervul cubital=nv ulnar) .

        Care este cauza? Raspunsul l-ai dat singur (calculatorul) , suprasolicitarea articulatiei radiocubitocarpiene (=artic. Mainii) care provoaca prin traumatisme mici si repetate (de exemplu scrisul la tastatura, folosirea mouseului, ) ingustarea acestui canal si lezarea/iritarea acestui nerv cu amorteli in cele 2 degete ala mainii pe care le descrii si tu. Este o problema destul de frecvent intalnita la cicilisti sau la halterofili care pun presiune pe acest canal.

        Ca sa scapi de problema trebuie sa renunti sau sa reduci activitatile care iti provoaca problema, sa eviti miscarile repetate ale mainii, sa eviti odihnirea mainii pe suprafete dure, si evitarea lucrului cu articulatia incheieturii mainii rasucita in jos si spre exterior. Se mai pot folosi antiinflamatoare si o orteza de mana, sau daca te dranjeaza foarte tare te poti adresa unui chirurg ortoped/plastician care sa-ti mai largeasca canalul respectiv (e o interventie usoara).

        Mai multe detalii gasesti aici: http://www.handuniversity.com/topics.asp?Topic_ID=41

        Sanatate!
        Last edited by sheehan; 5 September 2008, 23:03.
        Doua lucruri sunt infinite universul si prostia...

        Comment


        • #94
          Pe mine ma doare de cateva saptamani in dreapta jos... In zona pelvisului..Sau ce-i acolo,mai direct de unde incepe piciorul.Defapt nu-i o durere,mai degraba o jena .Am fost la doctor,am crezut ca am apenidicita,dar mi-au luat sange si nimic.Un pic calciu marit.Ma mai jeneaza cateodata si in stanga tot aceeasi zone (simetric) ,alteori ma lasa.Nu imi dau seama ce poate fi.Doctorita a zis sa ma duc acasa ca nu am nimic.
          Cumpar volan de Duster

          Comment


          • #95
            ...Interesant...Si eu de vreo saptamana am o jena...Suparatoare...In zona coxo-femurala stanga la orice schimbare de pozite a piciorului...Insa banuiesc o iesire brusca din masina pe un teren nu tocmai drept cand parca a trosnit ceva...Oricum de doua zile(avand in vedere ca inca sunt in concediu si imi mai permit stari de repaus)vad ca sa ameliorat aproape in totalitate...insa cand stau la PC mai simt ceva ceva din cauza scaunului rotativ.
            sheehan:cert este ca am gasit despre acest tunel Guyon informatii pe net...Insa nu atat de detaliate.O sa incerc sa evit starile respective(daca stau la PC proptit in cotu' stang in 5-10 min deja simt amorteala mai pregnant).
            Deci multumesc de informatii...Faceti treaba buna in acest thread,ca dealtfel la fel de buna si ideea infiintarii lui.

            P>S....daia PC-ul dauneaza...
            Last edited by viorelu; 6 September 2008, 08:08.

            Comment


            • #96
              Daca spui ca-ti apar simptomele la sprijinul prelungit pe cot , lucrurile se simplifica si-ti pot spune ca ai un sindrom asemanator celui descris mai sus si anume "sindrom de tunel cubital" (furnicaturi la nivelul degetelor 4 si 5 ale mainii, cauzate de lezarea nervului ulnar in tunelul cubital localizat la nivelul cotului). De fapt cand ne lovim in cot acelasi nerv lezat ne provoaca senzatiile "de curentat " in mana.

              Recomandarile sunt cam aceleasi, in plus te poate ajuta o cotiera cat stai la calculator, si daca vrei sa te operezi chirurgul iti va muta nervul din respectivul canal, ii va gasi alt traiect anatomic.

              Daca vrei sa aflii mai multe despre afectiunile produse de calculator un articol poti gasi pe http://medic.pulsmedia.ro/index.php?page=article.
              Doua lucruri sunt infinite universul si prostia...

              Comment


              • #97
                Observatie:evitarea petrecerii(pasive...Adica in cot)a timpului la PC are efect pozitiv...De cateva zile pentru ca nu mai am timp de asa ceva.
                Cotiera nu deoarece PC nu face parte din profesie (decat f. putin...Nici macar cat sa ma asez pe scaun).

                P.S. Siteul respectiv(articolul) nu mai exista.

                Merci de sfaturi.

                Comment


                • #98
                  Salut din nounu stiu daca ma incadrez cu asta aici.
                  De cateva saptamani nu pot sa dorm noaptea deloc adorm pe la 3-4 si asta chinuit.
                  E vreo solutie??
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • #99
                    Si eu la fel.
                    Bine la mine e obisnuinta sa nu dorm macar pana la 2.

                    Comment


                    • Poate se rezolva cumva.
                      Vad ca "medicul"loganistilor nu a mai intrat pe forum
                      sigpic
                      !

                      Comment


                      • Originally posted by vdmihai View Post
                        De cateva saptamani nu pot sa dorm noaptea deloc adorm pe la 3-4 si asta chinuit.
                        :
                        Dar ce s-a intamplat in ultimele saptamani de nu mai poti dormi? Ceva stresuri pe acasa/munca, te framanta vreun gand, te doare ceva, suferi de vreo boala, ai si alte simptome?
                        Doua lucruri sunt infinite universul si prostia...

                        Comment


                        • Tocmai ca nu am nimik pur si simpu stau in pat si nu pot sa adorm.
                          sigpic
                          !

                          Comment


                          • Un remediu bun bun de tot pt raceala? (nas infundat, urechi infundate, ochi umflati, stranuturi... Tot tacamul!)
                            Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                            Comment


                            • ReBe: Fervex plicuri pentru adulti 3-4/zi + consum crescut de vitamina C din porocale/lamai + picaturi in nas cu Olinth pentru nas infundat.

                              vdmihai: incearca sa-ti normalizezi orele de somn si trezire (de exemplu trebuie ca la ora 22 sa fii in pat si sa incerci sa te trezesti in jur de ora 8; este important sa nu dormi peste zi si inainte de a te culca iti inchizi Tv-ul sau Pc-ul si sa citesti o carte linistitoare). Inainte de culcare te poate ajuta sa adormi mai repede consumul unei cani de lapte cald usor indulcit; Mai poti gasi la Plafar un produs "Somn linistit" din care poti sa-ti faci un ceai consumat inainte de culcare. Mai poti incerca Sedocalm (produs din plante).
                              Doua lucruri sunt infinite universul si prostia...

                              Comment


                              • Multumesc Sheehan pt interventii.
                                Scuzati ca nu am mai intervenit, am fost prins cu alte prostii ( certuri tot pe aici).
                                Last edited by Cezar; 22 September 2008, 11:43.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google