Intrebari Si Probleme Medicale

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebari Si Probleme Medicale

    Daca aveti probleme atat voi, cat si cei apropiati: rude, prieteni etc, postati aici. Eu voi incerca sa va raspund la intrebari, iar daca aveti probleme de sanatate grave sa va si indrum catre diferite spitale.
    Deci am deschis acest thread in ideea ca poate unii dintre voi aveti nevoie de sfaturi si nu aveti la cine apela.
    Sunt student la Medicina, anul 4.

  • #2
    Rog un moderator sa-l faca sticky.
    Poate cineva chiar are nevoie de ajutor

    Comment


    • #3
      Eu am o problema cu un tiuit in urechi de ceva vreme...Ce ma sfatuiesti sa fac?Din ce cauza ar fi?
      Last edited by D-FENS; 9 June 2008, 20:02.
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • #4
        Salut,

        Ar fi bine sa-ti monitorizezi tensiunea arteriala pentru ca poti fi hipertensiv. De multe ori zgomotele din urechi (acufene) se pot datora acestei probleme, mai ales ca vad ca ai trecut in decada a 4-a de varsta, cand organismul incepe sa dea rateuri. Iti recomand o "revizie" la medicul de familie.
        Doua lucruri sunt infinite universul si prostia...

        Comment


        • #5
          Threadul e sticky!
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            @sheehan...Medic?
            Cum spune si sheehan, in primul rand o monitorizare a tensiunii arteriale.
            In al doilea rand: cand apare? Cat tin? Daca mai sunt insotite si de alte semne? Gen: senzatie de muste zburatoare prin fata ochilor, durere de cap...
            Cat tin? Si cand cedeaza?

            @d-fens: ma intereseaza sa stiu de asemenea cum sunt exact? pocnituri? sau tiuit? pocnituri=acufene, tiuit=tinitus
            @unknown:Sper ca esti serios, si nu faci glume.
            Daca ti-a iesit, unde anume? Imi dai PM.
            Last edited by Seba; 17 July 2008, 14:16.

            Comment


            • #7
              Tatal meu are o problema la ochiul drept si ii palpaie asa cam des ce ma sfatuiesti sa ii spun? Sa faca
              laureate 1.5l, albastru marin

              Comment


              • #8
                Da si mie mi-se mai zbate ochiu , chiar asa...

                sigpic

                Comment


                • #9
                  @ ten: tatal tau are probleme cardiace? Gen boala coronariana ischemica, hipertensiune arteriala etc? A suferit vreodata vreun AVC( accident vascular cerebral, sau in termeni mai populari: atac cerebral)?
                  Daca nu, un consult la oftalmolog (iritatie a conjuctivei, de ex), iar daca nu are nimic, la neurolog.
                  @sonykel: tu nu trebuie sa-ti faci probleme: spasmul palpebral ("zbaterea" ochiului)e ceva destul de des intalnit la tineri, in special la cei supusi stresului. Asa ca nu te ingrijora.

                  Comment


                  • #10
                    Nu a suferit nimic din ce mi-ai zis tu si nici hipertensiune
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • #11
                      Ce varsta are? Si mai dezvolta un pic: cum adica ii palpaie? Cand ii palpaie? Cat tine? Cand se termina palpaiala asta? Sau doar i se zbate?

                      Comment


                      • #12
                        Si daca-ti zic ca am si tiuitu ala in ureche de care zice D-fens(mi-a aparut de cand mi-a bubuit o petarda in ureche adica la 3cm de urechea mea) si ma apuca uneori tiuitu , tind sa cred sa zic ca doar la anumite sunete se declanseaza...
                        si daca-ti zic ca sunt si obez(mi-am facut analizele dar doctoru a zis ca-s sanatos , nu colesterol nu tensiune nu nimic) tot de la stres mi-se trage???

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Timpanul are proprietatea de a se reface f rapid. Suntem supusi tot timpul unui surplus de db. Deci nu cred ca timpanul ar fi cauza tiuitului. F posibil stresul la care esti supus: aici intra mese neregulate, somn inadecvat (mai putin de 7 ore) etc.
                          Eu spun sa nu-ti faci nici un fel de probleme.
                          Daca totusi te deranjeaza f tare, si nu cedeaza, te rog sa consulti un ORL-ist.

                          Comment


                          • #14
                            54 de ani are si se zbate nu mereu poate sa fie de la ochelari?
                            laureate 1.5l, albastru marin

                            Comment


                            • #15
                              F probabil si asta. Cand a facut ultima data un consult oftalmologic? De cand are ochelarii? Sunt medicinali(adica din centre speciale)? Sau luati din piata?
                              Daca tot persista, o vizita la med de familie cu trimitere spre oftalmolog.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google