Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by einstein1984 View Post

    Sa-i zici asta politistului ca era de bun simt sa mergi cu 130 cand limita de viteza e 100, drumul e bun si se vede de la distanta daca vine ceva.
    Stii foarte bine la ce m.am referit, lasa gargara cu alte exemple.

    torquemada, si tu esti unul dintre aia care ii este luat tot arborele genealogic prin statii?
    Care o fi incapatanarea sa nu faci loc, mai ales cand pe contrasens este aglomerat, nu.mi dau seama.

    Comment


    • Mi s-a albit parul la cate drumuri am pe E 85 (Bz_B)...si la cate am vazut pe el
      A tot aparut dilema daca este cu 2 benzi pe sens. E logic faptul ca nu sunt 2 fire, tutoror le raspundeam cu intrebarea: pot rula concomitent 4 camioane, fara sa se stanjeneasca?
      Bun, una la mana.
      Raspunsul politiei e absolut logic si in corelatie cu prevederile legale. Nu avea cum sa emita un alt raspuns.
      Acest drum e unul din cele mai circulate din tara, cu foarte multe accidente.
      Daca ar fi sa rulezi strict cum prevede el, adica doar pe un fir (indiferent de a sa denumire) ar fi groaznic, mai ales in momentele de varf.
      Un camion, ca sa il depasesti, in mod clar ajungi pe contrasens (mai mult sau mai putin).
      Conduc prin exterior la limita legala de sanctionare, undeva pe la 115-118 (pe vitezometru). Nu imi spuneti ca nu poti rula pe asa-zisul acostament, chiar si cu 100km/h. Doar daca este apa, sau zapada (atunci e nevoie de mai mult control, in anumite zone).

      Atunci, vine intrebarea: de ce am fi atat de orgoliosi sa stam langa ax, in loc sa fluidizam?!? De ce nu privim si acest segment ca unul de autostrada, cu particularitatea sa?

      Alte elemente:
      Iarna, in oras, zapada, drum pe un singur fagas; un nebun => lumini, de ma si miram cum de nu-l durea mana...Nu merg incet, doar prudent...
      Ce sa fac in situatia data? Sa opresc in troianele laterale, sa treaca el???
      Acum, pe autostrada, C-ta_Drajna. Toata portiunea...cu cel putin 140 (cu varfuri de 145-150). Tot timpul, indeferent unde sunt, trec pe 2 pentru avansare si revin imediat, in siguranta (fara sa intarzii prea mult) pe 1.
      Am avut 2 faze cand am ramas mut: eram in paralel cu cel de pe 1 si ma trezesc cu altul in oglinda cu flash-uri ca pomul de Craciun. Nici nu il vazusem in oglinda, cand venise ca il lasam pe el primul sa treaca. Va dati seama ce viteza avea...
      Ce sa fac in situatia aceea? Dau semnal rosu (ceata) de cateva ori scurt, apoi calc frana fin, fara sa franez. Atunci s-a calmat si m-a salutat ...

      Chiar nu avem putina rabdare si respect?
      Sa lasam orgoliile deoparte si sa vedem cum se circula in vest?
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • E85 e cel mai infect drum de la noi din tara. Adevarul e undeva la mijloc, dar sunt prea multi nesimtiti ca sa fie chiar la mijloc. Foarte multi, mai ales noaptea, s-au dat la o parte dupa ce au fost flash-uiti (de nesimtiti) si au dat peste carute/pietoni/biciclisti, pe acostament. De asemenea multi care circula din sensuri opuse se intalnesc la axul drumului, intre sensuri, "depasind" fiecare cate un tir, si se trezesc ca nu au loc, prea tarziu.
        Nu stiu daca mi se pare sau nu dar cu cat trec anii cu atat mai mult incepem sa semanam cu rusii, un exemplu ar fi e85. Dar deh, in loc sa fim civilizati trebuie sa fluidizam traficul, punandu-ne viata in risc, in mod ilegal, ca doar nu stam departe de Rusi.
        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

        Comment


        • Originally posted by skd_ozenel
          iti lasi pasagerii sa manance in masina? chestii care produc firimituri?
          Asta vroia sa fie o intrebare insinuanta cum ca daca as fi MANIAC?
          Pentru ca raspunsul este...cam DA!

          Nu agreez ca pasagerii sa fumeze (eu si sotia suntem nefumatori) si nici sa manance frimituroase in masina, tot din cauza ca nu sunt eu menajera lor. Sau mai rau, sa fiu nevoit sa schimb tapiteria ca a dat unu maioneza pe bancheta.

          Referitor la viteza de deplasare: cat timp eu merg regulamentar, cu viteza maxima admisa pe acel sector de drum cel din spatele meu poate sa faca spume/clabuci/sau sa-i dea sangele pe nas ca nu am nici o OBLIGATIE fata de el. Doar in momentul cand pune semnal sa depaseasca trebuie sa mentin viteza si sa incerc sa merg cat mai pe dreapta. ATAT.

          Totusi, din respect pentru ceilalti participanti la trafic si din BUN SIMT, eu sumt atent in spate si incerc sa ii ajut sa ma depaseasca pe cei ce vor sa mearga cu viteza superioara. O miscare de volan spre dreapta, doua click-uri semnal dreapta...si omul ma depaseste fara stres si in siguranta.

          In alta ordine de idei: de ce nu am si eu voie sa am aceeasi viteza de deplasare ca si TIR-urile?

          Pe autostrada, de exemplu, sunt momente cand trebuie sa am un ritm mai ALERT si merg la limita regulamentului cu 140 pe ceas...sau ma GRABESC si o tin pe 160...sau, cel mai des, merg relaxat...cu TIR-urile!

          Comment


          • Legal nimic nu ma obliga sa merg pe acostament.Daca VREAU te las sa treci, daca nu NU.

            Prin statie iti trimit mesajul lui einstein1984 #1841, iar injuraturile ma lasa rece.

            P.S. Ai 2 benzi pe DN2 la Crucea Comisoaiei (posibil si in alte zone pana la Iasi).

            Daca mergi pe DN1B(Ploiesti Buzau), care de la Albesti - Paleologu are doar o banda pe sens, tot asa faci cand e aglomeratie pe contrasens? ii fortezi pe ceilalti sa iasa in decor ca treci tu ?
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Originally posted by ionescu liviu View Post
              E85 e cel mai infect drum de la noi din tara. Adevarul e undeva la mijloc, dar sunt prea multi nesimtiti ca sa fie chiar la mijloc. Foarte multi, mai ales noaptea, s-au dat la o parte dupa ce au fost flash-uiti (de nesimtiti) si au dat peste carute/pietoni/biciclisti, pe acostament. De asemenea multi care circula din sensuri opuse se intalnesc la axul drumului, intre sensuri, "depasind" fiecare cate un tir, si se trezesc ca nu au loc, prea tarziu.
              Nu stiu daca mi se pare sau nu dar cu cat trec anii cu atat mai mult incepem sa semanam cu rusii, un exemplu ar fi e85. Dar deh, in loc sa fim civilizati trebuie sa fluidizam traficul, punandu-ne viata in risc, in mod ilegal, ca doar nu stam departe de Rusi.
              Mai infect decat multe drumuri nationale cu o singura banda nu e.Carutele,pietonii bicicletele si alte animale nu au ce cauta pe E 85,ata ziua cat si noaptea.Ia sa vedeti cum depasesc baietii cu tirurile,microbuzele si autocarele.Date-n ....!Nu vezi ca-s mare si tare?Multi considera ca "banda" aia mica e banda a 2-a.Ba chiar mai primesti si prin statie indicatii ca de ce nu te dai pe dreapta sa treaca ei.Nu numai E 85 e de belea.In tioata tare e aiurea.Dn1 e cosmar pe langa e 85.Sa mergeti TG FRumos - Botosani.....aveti de toate.Sa vedeti Tecuci - Galati......alta belea.
              Last edited by margelatu; 27 August 2014, 07:50.
              Welcome to the Club, We Have Jackets !

              Comment


              • Mie chiar imi place sa merg in spatele tirului, ies niste consumuri benga cand mentii viteza constanta.
                Atunci, vine intrebarea: de ce am fi atat de orgoliosi sa stam langa ax, in loc sa fluidizam?!? De ce nu privim si acest segment ca unul de autostrada, cu particularitatea sa?
                Daca l-am privi ca pe o bucata de autostrada, nu am circula pe banda de urgenta.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • einstein1984 nu rastalmaci cuvintele!
                  Citeste cu atentie ce am scris. Tot.

                  Ba, mai mult, va intreb, are cineva vreo dovada cum ca a fost sanctionat un sofer pentru rulajul pe asa-zisa banda de urgenta?!? De cand este drumul in uz...

                  Invocam prevederile legale, cand ne sustin propriile teorii. Dar folosim statia radio pentru povesti cu Ileana Cosanzeana, nu? Sau...pentru a afla stiri din trafic

                  Sa fim seriosi, stim cu totii pentru ce sunt folosite ele.
                  Eu unul nu am nici statie, nu am avut nici detector nici nu ma bate gandul.

                  Nu discutam de drumuri cu 2 benzi pe sens, real, marcate etc!
                  Nu discutam nici despre benzi late cum amintea t0rquemada.

                  Cat despre biciclete, pietoni, carute eu nu am mai vazut de ani de zile (noaptea!!!) pe E 85.
                  Am avut destule patanii cu carute in fata...Acum chiar nu mai am emotii din acest sens.

                  Va repet intrebarea: real, obiectiv, cine va opreste sa va retrageti pe acea portiune asfaltata, mult-discutata?

                  Camioanele chiar circula bine, stau cuminti acolo, f. rare sunt cele de stau fix langa ax.
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • Caruta ziua am intalinit si vineri si luni pe DN2. Tractor fara lumini sau vesta reflectorizanta am gasit pe dupa dealu negru noaptea, prin varzaru.
                    Mai citeste mai sus, am zis ca si eu circul pe acolo pe dreapta din proprie initiativa, insa ideea ca vine jmecherul si-mi CERE sa fac asta ma enerveaza ca in titlul topicului.
                    Pe principiul asta o sa ne luam flashuri de la Tiruri si pe banda 1 a autostrazii, ca doar cine ne impiedica sa ne retragem pe banda de urgenta?
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Stimabililor, lucrurile sunt foarte simple, numa' ca voi le complicati inutil.

                      Ca sa nu-ti iei flash-uri de la ala din spate, te dai din timp pe acostament (daca ai oglinzi retrovizoare si daca n-ai ochelari de cal) si nu mai are nimeni treaba cu tine.

                      La fel si pe autostrada: Skaiule, vad ca invoci rabdarea, respectul si civilizatia din tarile cu apa calda. Daca te-ai fi uitat in oglinda de doua ori, si a doua oara mai lung asa, n-ai fi fost pus in situatia sa-ti iei flash-uri.
                      In tarile alea civilizate despre care zici, recte Germania, merg aia si cu 300km/h. Cum dracu' fac aia care vor sa depaseasca (devanseze) de nu sunt maturati de catre "vitezomani"? Simplu: se asigura in oglinzi.
                      Last edited by vitriol; 27 August 2014, 15:28.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Vitriol...ma superi
                        Tot timpul cand conduc am control 360 de grade.
                        Chiar si cand am efectuat cele 2 devansari m-am uitat.
                        Dar, a te uita nu inseamna sa stai vreun sfert de ceas pe oglinda ca poate, poate...
                        Nu am vazut pe nimeni. Punct! Trec scurt in depasire, devansare

                        Niciodata nu lalai depasirile. Daca el considera ca e banda lui, cea ultima si vine pe ea tot dand flash-ri... mare greseala!

                        Respectul si bunul simt trebuie sa fie reciproc!
                        Nu cred ca e o mare tragedie sa astepte pana ma retrageam. Nu vorbim de minute ci de cateva secunde. Atat.

                        Viteza in mod sigur era de peste 200km/h. Atunci cand rulezi cu asemenea viteza, trebuie sa iti treaca prin cap faptul ca nu e partia ta si sa stai cu mana stanga pe maneta de luminite. Ca mai sunt si altii prin jur.

                        Am patit-o pe mult-invocata E 85.
                        Eram lansat in depasirea unui tir, noaptea, cu viteza mea de 120 km/h. Copil mic in masina.
                        M-am trezit cu unul care era la cca 1 m de spatele meu. Numai daca ridicam putin piciorul de pe acceleratie (ce sa mai gandesc de franare...) ne ciocaneam.
                        Nu cred ca ai copil sa iti imaginezi senzatia.

                        Repet: daca este unul vanjos, il las...de ce sa ma irite inutil? Astept sa treaca si apoi dupa el...
                        Dar felul cum se circula la noi denota lipsa de respect (reciproc!)
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • In germania ala franeaza de la 300 pana la viteza aluia de pe banda a 3a si asteapta pana se da la o parte. Si nu da flashuri si nu se urca pe ala din fata ca alrfel ajunge la tribunal. Diferenta fiind ca ala din DE are voie sa circule cu 300 la ora pe banda 3a, ala din fata lui are obligatia sa-i lase locul liber si sa circule pe o banda la dreapta pe cand la noi nu ai voie sa circuli cu 140 pe DN si ala din fata ta nu are o banda la dreapta sa se dea ci are un acostament unde e pasibil de amenda daca circula. In rest e fix acelasi lucru.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Atunci inseamna ca eu sunt norocos pentru ca nu mi-am luat flash-uri pana acum, si nici nu fac parte din categoria alora de merg cu 200 km/h pe banda 2.

                            2 minute de autostrada intr-o tara civilizata. Cum dracu' reusesc aia de nu se incurca unii pe altii?

                            P.S. Cand am zis "in ce hal circula astia pe aici", eram ironic.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Se reia, iarasi si din nou, peroratia cu diversele scuze si motive pentru care NU SE RESPECTA REGULAMENTUL CIRCULATIEI!
                              Eu ma voi retrage. Va doresc drumuri bune si parteneri de trafic cu bun simt.

                              Comment


                              • Din motive de bun simt, n-auzi?
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google