Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Este normal sa circule cu 80 in afara localitatilor, pentru ca la anumite camioane (in special cele care transporta marfuri periculoase) sunt instalate limitatoare de viteza, sau ii e "tarsa" ca se vede pe diagrama....
    sigpic
    Ambition 1.5 dc

    Comment


    • Of...

      Problema nu e ca un camion lung merge cu viteza de 80 km/h ci ca nu lasa a fi depasit; sa nu mai vorbesc de camioane "sudate" intre ele, care nu iti permit sa le depasesti!
      Si sa nu aud de diagrame, timpi contracronometru si alte bazdaganii!
      Nu il afecteaza cu nimic pe un astfel de sofer ca un autoturim cu o viteza superioara trece de el,,,ci contribuie la fluenta circulatiei. Ia ganditi-va la un drum plin de curbe, cu multe masinute pe benzi si un camion cu un sofer gentleman care mai face semn, din cand in cand (atunci cand e posibil) ca poate fi depasit (e libera calea)
      A? Cum e in situatia ultima?
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • 77SKY , daca circuli cu viteza superioara nu il afectezi dar daca se circula in coloana ? Adevarul este undeva la mijloc , multi dintre noi nu stiu ca daca ei nu ajung la timp la descarcare poate asteapta pana a doua zi dimineata sa poata descarca . Sau mai are 10 km pana la destinatie dar timpul..........Nu stiu daca iti vine sa crezi dar camionagii care fac ' afara ' practica des ce scrii tu .

        Dani , toate sunt limitate ( cu exceptii facute de soferi ) la 85 . Dar absolut legal in service limitarea se duce in 90 ( 5 km la drum intins conteaza pt ei sau la depasire ) . De aia ei se depasesc greu unul pe altul .

        Dar suntem pe aratura , hai sa mai mergem si pe asfalt .
        B -X X - DDF x 2

        :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

        Comment


        • :@florin 77. Din felul in care pui problema ma pui pe ganduri asupra modului in care citesti tu un trafic interurban. cum ti se pare in momentul in care tu faci o depasire legala si te bagi in spatiul meu ncesar pentru o franare iar eu nu-mi mai creez acel spatiu din nou si am sa merg la cca.2 metri de fundul tau.?Daca vrei sa te convingi de mult mai multe probleme care sunt in trafic incearca sa intri pe statie sa vezi acolo cam cum se pune problema in legatura cu depasirea si apoi cu franarea la viteza legala de 50.Te rog mai citeste odata modul si conditiile in care se efectueaza o depasire,si fiindca m-ai starnit te mai intreb: in conditii de ceata este foarte bun in fata ta acel sofer care merge cu 80 nu-i asa? Nu mai vrei sa treci in fata nu-i asa? Probabil mergi la 10 metri in spatele lui cu proiectoarele de ceate aprinse si eventual faza lunga, pe jumatate iesit in partea stanga ca sa faci treaba pana la capat nu-i asa?nu ajungem la nici un raspuns in felul acesta,nu poti intelege pana nu te izbesti de aceste probleme.
          Last edited by putyn; 18 November 2008, 21:33.

          Comment


          • Saptamana trecuta am avut de mers Bucuresti - Lugoj si retur si sincer vorbind desi am avut portiuni in care am avut "camioane sudate", nu mi s-a intamplat sa nu ma lase sa intru intre ele daca a trebuit sa ma retrag. Ca sa nu mai spun ca cele mai "nesimtite" faze mi le-au facut cei cu "rapandule" de pe care curg tablele, care, in momentul in care au vazut ca sunt in depasire, in loc sa tina partea dreapta se apucau sa vina catre axul drumului de parca le era frica ca o sa-i imping in sant. (mai ales din aia scapati de la Ana Aslan)
            sigpic
            Ambition 1.5 dc

            Comment


            • Felul in care depasesc camionagii ma fac sa-mi ies din sarite , nu se asigura , nu le pasa ce vine din fata iar daca e masina mica nici cat negru sub unghie (au sub dos 40 tone de metal, de ce sa le pese ei ies intotdeauna invingatori) si toate acestea sub pretextul ca nu ajung la timp la destinatie. De foarte multe ori am fost nevoit sa trag cat mai mult pe dreapta ca sa evit un tirist care il manca talpa , uneori chiar sa opresc pe loc. Dintre toti acestia foarte putini mi-au multumit ca am evitat un accident din care tot eu ieseam sifonat, cei mai multi tot ei se ratoiau cand dadeam din cap la adresa manevrei lor.

              Comment


              • Originally posted by putyn View Post
                :@florin 77. Din felul in care pui problema ma pui pe ganduri asupra modului in care citesti tu un trafic interurban. cum ti se pare in momentul in care tu faci o depasire legala si te bagi in spatiul meu ncesar pentru o franare iar eu nu-mi mai creez acel spatiu din nou si am sa merg la cca.2 metri de fundul tau.?Daca vrei sa te convingi de mult mai multe probleme care sunt in trafic incearca sa intri pe statie sa vezi acolo cam cum se pune problema in legatura cu depasirea si apoi cu franarea la viteza legala de 50.Te rog mai citeste odata modul si conditiile in care se efectueaza o depasire,si fiindca m-ai starnit te mai intreb: in conditii de ceata este foarte bun in fata ta acel sofer care merge cu 80 nu-i asa? Nu mai vrei sa treci in fata nu-i asa? Probabil mergi la 10 metri in spatele lui cu proiectoarele de ceate aprinse si eventual faza lunga, pe jumatate iesit in partea stanga ca sa faci treaba pana la capat nu-i asa?Nu ajungem la nici un raspuns in felul acesta,nu poti intelege pana nu te izbesti de aceste probleme.
                Citeste te rog putin mai atent ce am scris in ultimele 2 posturi . Ca sa-ti raspund , indiferent de conditii imi place sa fiu singur pe drum . Daca tu esti iepure pt mine , pt tine este obositor dar pt mine lejer , corect ? Sau invers . De acord , este bine sa ai iepure in fata dar mie repet imi place sa fiu sg , sa nu am iepure si nici sa fiu iepure . Pe ceata numai de lumini in oglinzi nu am chef si probabil si cel din fata la fel . Si am statie , stiu destule despre viata voastra .


                Originally posted by madi View Post
                Felul in care depasesc camionagii ma fac sa-mi ies din sarite , nu se asigura , nu le pasa ce vine din fata iar daca e masina mica nici cat negru sub unghie (au sub dos 40 tone de metal, de ce sa le pese ei ies intotdeauna invingatori) si toate acestea sub pretextul ca nu ajung la timp la destinatie. De foarte multe ori am fost nevoit sa trag cat mai mult pe dreapta ca sa evit un tirist care il manca talpa , uneori chiar sa opresc pe loc. Dintre toti acestia foarte putini mi-au multumit ca am evitat un accident din care tot eu ieseam sifonat, cei mai multi tot ei se ratoiau cand dadeam din cap la adresa manevrei lor.

                Uneori ca si noi gresesc si ei . Alteori cand urmeaza o curba si te depaseste un camion ( chiar si in curba fara vizibilitate ) respectivul este anuntat de altul din fata prin statie ca drumul este liber si poate depasi .

                Gata cu off-ul , acum cateva zile pe la 5 dupa amiaza un bou cu Cielo mergea pe Fundeni cu ceata aprinsa . Dupa ce l-am depasit si i-am aprins si eu ceata in ochi sa vada cum e mai ales cand se circula in coloana cu 10 km/h boul a redus viteza si a stins lampile ceata .
                Last edited by FLORIN77; 19 November 2008, 08:13.
                B -X X - DDF x 2

                :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                Comment


                • Ok.Ma opresc aici!Eu zic ca nu putem fi total obiectivi si ne schimbam optica in functie de unghiul in care ne aflam(pieton,sofer de turism,sofer de camion)

                  Comment


                  • E oribil noaptea cand cel din spate iti baga faza lunga in oblinzi ca sa te depaseasca.
                    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                    Comment


                    • La vechea dacie aveam lampile de mers inapoi montate de mine , pe langa activarea automata cu marsarierul mai aveam un buton prin care puteam sa le aprind cand era cazul ,in speta cand unul margea cu faza lunga in spatele meu . Se cumintea imediat!!!!!!!!

                      Comment


                      • Cel mai mult ma enerveza cei care nu semnalizeaza. Incetineste prostul in fata mea, franez, ma intreb ce are si la urma surpriza - clipeste o secunda semnalizarea si face stanga sau dreapta...

                        Comment


                        • Cel mai mult ma enerveaza taximetristii, pentru care nu s-au inventat regulile de circulatie, tir-istii , care nu au mama nu au tata si posesorii de jeep-uri ( imense si cu sute de C.P. ) care trec peste limitatoarele de viteza cu a I-a, dupa care ar fi in stare sa se urce pe tine.
                          Pentru toti acestia "SUCCESURI" !

                          Comment


                          • Pe tiristi ii inteleg ca sunt platiti la kilometru am un prieten deci feriti-va de tiristi sunt baieti buni dar se grabesc trebuie sa ii intelegem
                            laureate 1.5l, albastru marin

                            Comment


                            • Pe mine ma enerveaza taximetristii (70 % dintre ei) Sunt si oameni de treaba printre ei.
                              ma mai supara incultii cu masini de teren si ...Pe primul loc soferii de pe RAT...Sunt cei mai idioti si aroganti si tampiti soferi....Merita batuti .
                              Eu incerc de cate ori am ocazia sa las pe unu sa iasa din parcare.....Sa fac un bine ....Ptr ca si mie imi place cand ma lasa unu sa ies ..Sau sa intru in fata lui.
                              Sunt pe principiul sa las de la mine ca...Si el o sa se invete..
                              Faza naspa e ca nu toti suntem la fel...
                              Am uitat o categorie aparte de soferi....Femeile....Le recunosti din spate dupa manevre
                              deci...Eu zic asa hai sa fim cu totii mai civilizati

                              Comment


                              • Mama ei de lege...

                                Originally posted by ten View Post
                                Pe tiristi ii inteleg ca sunt platiti la kilometru am un prieten deci feriti-va de tiristi sunt baieti buni dar se grabesc trebuie sa ii intelegem
                                Daca as fi malitios ti-as raspunde astfel: fii atent cand vin prin Bucuresti, ca eu sunt grabit de felul meu, nu prea acord prioritate (deh! Afaceri importante ma preseaza); incalc si eu legea, in rest,,,sunt baiat bun...

                                Dar nu! Ideea este ca legea este UNA pentru toti; fiecare dintre noi putem cauta pretexte pentru a o eluda
                                Majoritatea dintre noi ne grabim in orasele in care traim, din ce in ce mai sufocate de masini, strazi ce nu au fost gandite pentru asemenea fluxuri de circulatie; disciplina rutiera ne poate ajuta, nu "graba" (cu totii suntem contracronometru, nu?)
                                Uitati-va ce inseamna indisciplina in trafic: masini oprite si care blocheaza zeci de alte auto...
                                Sa nu mai dau detalii...

                                Oare de ce vorbim numai de Soferii care ne infurie in trafic si nu pomenim nimic de cei care ne-au facut un semn ca putem sa intram in convoi, sau sa efectuam o depasire...?
                                Sunt atatia care fac asemenea gesturi de curtoazie, care tocmai ele duc la fluidizare,,,

                                De ei sa vorbim, de acele gesturi!

                                Si,,,nu uitati! Legea e una pentru toti
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google