Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by B997NDL View Post
    si nu sunt taximetrist sa prezint actele primariei, doar serviciului circulatie.
    Cat timp in HCL scrie ca trebuie sa prezinti RCA, Talon si sa ai ITP valabil ca sa beneficiezi de un serviciu public atunci asa trebuie sa faci. E simplu. (HCL are putere de lege, pe plan local ...)

    daca esti in trafic cu masina nici politia locala n-are voie sa te opreasca si sa-ti ceara actele. te pot amenda doar daca esti stationat pe interzis.
    Se vede cat cunosti legislatia. Au dreptul sa te opreasca daca de exemplu circuli pe sens interzis sau pe un sector de drum inchis sau cu accesul interzis. Prin urmare esti obligat sa opresti la semnalele lor.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • pana acum n-am auzit in viata mea de servicii publice unde sa prezinti actele masinii.
      unde scrie ceea ce spui tu ? e vreun articol de lege ?! oricum, eu n-as opri daca mi-ar face semn si am ajunge la tribunal.

      Comment


      • Originally posted by Silviu View Post
        Tot ADPul se ocupa de asta (adica Primaria).
        Teoretic (d.p.d.v. oficial), sunt două instituții total diferte, conduse de oameni diferiți, dar ambele mâncă bani în principiu de la Consiliul Local.

        Practic (si neoficial), ADP cu Primăria, da... e cam tot aia, doar ca prima nu poate da ordine Primăriei, pe când invers, la greu... :P Pentru că "așa e-n tenis".

        Adică ADP se subordonează Primăriei, iar acțiunile în forță sau hotărârile importante nu le ia de capul ei, ci cumva după "sfatul și ocrotirea" primarului.
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • Daca in viata ta nu ai auzit nu inseamna ca nu exista.

          Referitor la dreptul politiei locale acesta nu este explicit in ci deriva din contraventia ce pot sa o aplice: circulatia pe acces interzis. Pit sa dirijeze si circulatia in anumite conditii si ma indoiesc ca nu vei respecta semnalele lor ... Se va modifica si codul rutier in curand si lucrurile vor clarifica.

          Sent from my Mi A1 using Tapatalk

          Catalin S., ai dreptate legal (ADP este legal un SA cu CL unic actionar) dar functional este coordonat de primarie.

          Sent from my Mi A1 using Tapatalk
          Last edited by Silviu; 21 March 2018, 00:59. Reason: Automerged Doublepost
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Originally posted by Silviu View Post
            mnalele lor ... Se va modifica si codul rutier in curand si lucrurile vor clarifica.

            Sent from my Mi A1 using Tapatalk
            pai tocmai s-au clarificat in toamna...

            Doar poliÈ›iÈ™tii rutieri au competenÈ›a să aplice sancÈ›iuni contravenÈ›ionale È™oferilor, potrivit unei decizii a Înaltei CurÈ›i de CasaÈ›ie È™i JustiÈ›ie (ICCJ), ce a apărut marÅ£i în Monitorul Oficial. Prin urmare, poliÈ›iÈ™tii locali nu pot exercita aceste atribuÈ›ii, neavând dreptul să-i ceară anumite documente È™oferului, a considerat Curtea. Decizia judecătorilor reprezintă o interpretare legală obligatorie pentru instanÈ›ele din România È™i trebuie È›inut cont de ea începând de astăzi.

            Comment


            • Asa au interpretat toti "expertii" da nu e asa: nu au voie sa iti trimita acasa instiintare ca sa spui cine a condus autovehicolul si nici sa te amendeze daca nu raspunzi. Asta a decis ICCJ.

              Incearca sa filtrezi informatiile si sa le elimini pe cele.eronate.

              Eu vorbesc de.o modificare ce e pe.rol in parlament.

              Sent from my Mi A1 using Tapatalk
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Originally posted by Catalin S. View Post
                Dac i se pare c-s prea muli primari (de sector) în Bucureti, dei unul singur, la fel ca în New York ar fi fost suficient (am dubii cu acel ora deoarece omul are destul ajutoare), atunci afla c oraul "franuzesc" Bordeaux, are "doar" 40 de mici cartiere / suburbii, cu poliie, judectorie proprii... administraie local proprie i da, primari pentru fiecare.

                Eh, afl c toi se subordoneaz primarului general al oraului Bordeaux. Pân i RATB-ul lor cu tot cu tramvaiele gen TGV (nu au metrou) pleac din centru i au capt la periferia "patronat" de primarii de sector.
                Atunci sa punem primari pe fiecare strada si sa se subordoneze primarului general! N-ai inteles ca fiecare sector(doar6) au legile lor? Desigur, primarul general e de vina ca in sectorul3 e alta lege decat in sectorul6... pai le subordonam sau...? Hai sa facem "ca la Paris" sau ca la bruxelles, sau... sau...

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  nu e chiar asa. daca era masina ta si era stricata si n-aveai timp de doua luni bani s-o repari, iti convenea sa ti-o duca la fier vechi ?!
                  si ala nu mai e domeniul public, e parcarea ta pentru care platesti. masina nevesti-mii sta in parcare cate trei luni odata si mai face cate un drum.
                  nu e treaba nimanui cat de des circula o masina.
                  In primul rand, nu plateste nimeni nimic in zona mea, fiindca nu s-a reglementat legal situatia parcarilor de resedinta, deci este domeniu public.
                  In al doilea rand, ma refer la masini care zac nemiscate in parcari de ani de zile, nu de doua saptamani sau doua luni. Am la mine in cartier exemple concrete, masini nemiscate de peste doi ani, unele fiind vandalizate (este si o Solenza care nu mai are roti, iar proprietarul a ridicat-o pe vreo 10-15 caramizi dispuse perimetral sub caroserie).
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • Atunci sa punem primari pe fiecare strada si sa se subordoneze primarului general! N-ai inteles ca fiecare sector(doar6) au legile lor? Desigur, primarul general e de vina ca in sectorul3 e alta lege decat in sectorul6... pai le subordonam sau...? Hai sa facem "ca la Paris" sau ca la bruxelles, sau... sau...

                    Eh, nici chiar așa...

                    Legile alea de care aminteai mai sus sunt de fapt H.C.L.. Așa cum în fiecare în casă există niște reguli proprii familiei respective (gen "atâtea bordeie, atâtea obiceie"), dar mai departe ne supunem regulamentului Asociației de Proprietari și legilor în vigoare, tot cam așa cu HCL-urile. Anumite reguli sunt specifice fiecărui sector și basta. Ele sunt comentate, votate și aruncate la populație. Ah, că nu convin, asta e altă poveste, și mă întorc la episodul "ieși la vot, române!"

                    Eu de pildă am luat o amendă administrativ-contravențională în alt oraș, tocami din cauza unui HCL stupid. Mai mult, amenda fost aplicată într-o sâmbătă, iar pentru contestație trebuia să revin luni deoarece Primăria nu lucra în weekend, logic.

                    Revenind la legile proprii fiecărui sector / oraș, care repet, sunt Hotărârile Consililiilor Locale, fix din cauză că unele sunt mai cu moț iar altele sunt dubioase, unii vor să se mute în Sectorul 1, alții vor să plece definitiv din Ferentari - Sectorul 5 direct pe Marte, dacă se poate, deoarece repet, le convine mai mult sau mai puțin situația locală.

                    Niciodată nu poți mulțumi pe toată lumea, asta e clar!
                    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                    Comment


                    • Originally posted by Catalin S. View Post
                      Eh, nici chiar asa...

                      Legile alea de care aminteai mai sus sunt de fapt H.C.L.. Asa cum în fiecare în casa exista...
                      Eu de pilda am luat o amenda administrativ-contraventionala în alt oras, tocami din cauza unui HCL stupid...

                      Revenind la legile proprii...
                      Pai si? Legea e la fel pentru toti sau cum ne pica "noua" bine?

                      Comment


                      • Originally posted by Cherubino View Post
                        In primul rand, nu plateste nimeni nimic in zona mea, fiindca nu s-a reglementat legal situatia parcarilor de resedinta, deci este domeniu public.
                        In al doilea rand, ma refer la masini care zac nemiscate in parcari de ani de zile, nu de doua saptamani sau doua luni. Am la mine in cartier exemple concrete, masini nemiscate de peste doi ani, unele fiind vandalizate (este si o Solenza care nu mai are roti, iar proprietarul a ridicat-o pe vreo 10-15 caramizi dispuse perimetral sub caroserie).
                        Decat sa scrii aici pe forum mai bine fa-le mai multe fotografii la fiecare si trimite e-mail-uri la: primarie, prefectura, administratie domeniu public, politia locala, inspectoratul de politie competent, politia romana, jandarmerie, isu (scrii ca se ingreuneaza accesul masinilor de interventie in cazul unui incendiu), salvare, posturi de radio si televiziune (locale si nationale), filialele locale ale partidelor politice, alesii in consiliile locale/judetene sau parlament (deputati+senatori), garda de mediu, guvern, presedentie, etc. Te gandesti si bagi tot felul de motive/justificari cat de cat reale in functie de situatia de la fata locului. Faci multa valva si pana la urma se rezolva.

                        Comment


                        • Este suficient la primărie. Există un departament de mașini abandonate. Vin, fac poze și aplică o somație publică cu termen de 30 de zile. După care fie o ridică, fie vine proprietarul și o face nevăzută.

                          Comment


                          • Originally posted by Fanez View Post
                            Pai si? Legea e la fel pentru toti sau cum ne pica "noua" bine?
                            E chestie de nuanta. Din cauza unei legi poti face in cel mai rau caz puscarie, pentru ca poate intra la Codul Penal, pe cand la un HCL poti lua cel mult amenda contraventionala.

                            Originally posted by gecmc94 View Post
                            Există un departament de mașini abandonate.
                            Compartiment de fapt, din cadrul unui departament.
                            Compartimentul este, daca vrei, un fel de "anexa" asa...
                            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                            Comment


                            • Originally posted by gecmc94 View Post
                              Este suficient la primărie. Există un departament de mașini abandonate. Vin, fac poze și aplică o somație publică cu termen de 30 de zile. După care fie o ridică, fie vine proprietarul și o face nevăzută.
                              Doar ca in practica Primaria (nu ma refer la una anume) reactioneaza diferit cand primeste o sesizare de la cetateanul X sau cand primeste o sesizare (sau mai multe) de la alte institutii ale statului. Chiar si raspunsul (ma refer nu doar la continut ci si la modul in care este formulat) difera.

                              Uneori si termenul in care se raspunde difera: o sesizare venita de la cetateanul X primeste raspuns dupa 20 - 25 de zile (termenul legal este de 30 de zile) iar sesizarea identica trimisa la prefectura si redirectionata catre primarie primeste un raspuns (cei drept nu intotdeauna diferit dar de cele mai multe ori mai atent formulat - nu ca asta ar avea vreo importanta) in 10 - 15 zile (termenul legal este tot de 30 de zile). Raspunsu se trimite de catre primarie atat la petent cat si la institutia care a trimis sesizarea (in exemplul dat prefectura). Altfel spus marja de actiune "in limitele legii" este destul de mare.
                              Last edited by abc; 22 March 2018, 20:48. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Poate terminam cu parcarea, niciun HCL nu-si are locul la stiri auto.
                                O fi interesant pentru colegul abc, care si-a luat masina doar ca sa ocupe un loc de parcare si sta pe forum ca sa despice firul in 4 despre orice, daca tot nu circula cu masina.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google