Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chiar dacă nu a fost identificat ca un concurent direct pentru noul Renault Talisman, evoluţia vânzărilor pentru Hyundai Genesis este totuşi demnă de luat în seamă.

    Comment


    • In Romania nici nu apare pe site-ul oficial, asa ca, nici pret nu are.

      Comment


      • Zilele trecute am fost la un test de drum cu Toyota Corolla. Motorizare 1.6, 132 cai, echipare Luna, adica cea de mijloc. Dotari mai mult decat suficiente, ba chiar unele extra, deloc indispensabile (camera marsarier, asistenta la plecarea din rampa). Pret cu discount prin Programul Rabla: 14.100 EUR.
        Absolut superba masina, mai ales ca Toyota ofera si posibilitatea montarii unei instalatii GPL, marca BRC, contra sumei de 700 EUR, nefiind afectata in niciun fel garantia de 5 ani sau 160.000 km, care, ca tot am adus vorba, este "din bara in bara", conform agentului de vanzari, aici referindu-se inclusiv la trenul de rulare si directie.

        Echiparea de baza, Terra, in cadrul aceleasi promotii de poate achizitiona la 11.600 EUR, avand in dotarea standard 9 airbag-uri.
        Pretul primei revizii (un an / 15.000 km), tot conform agentului, ar fi undeva la 350 lei + TVA.

        Mi se pare o oferta foarte buna pentru cineva care isi doreste o masina noua.
        Oamenii de la Dacia, ar trebui sa mai trimita cate un baiat in "vizita de lucru", din cand in cand", sa afle si ei pe ce se cere 12.000 EUR in ziua de azi in ceea ce priveste o masina, dar, mai ales, cam ce ofera acea masina.

        Edit: test de drum insemnand ~50 km: Toyota Bucuresti Vest / Sos. Virtutii - Bd. Uverturii - Bd. Iuliu Maniu - A1 - Bolintin Deal - Intoarcere - A1 - parasire A1 - Ciorogarla - Chiajna - Bd. Uverturii - Toyota.

        Mers legal prin Bucuresti, dar in treapta inferioara. Pe A1 s-a mers in prima parte in treapta a 4-a, ~160 km/h, la retur varf de 190 km/h, in restul traseului deloc menajata -> consum final 10.4 l/100 km.
        Last edited by Niki; 8 July 2015, 12:00. Reason: Automerged Doublepost
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • si eu am fost impresionat de toyota, eu am stat in auris, corolla nefiind expusa, practic e aceeasi masina, singura diferenta fiind ca una e hatch iar cealalta sedan. am avut ocazia sa nimeresc una in echipare de baza, iar ca dotari extra nu i-as mai fi pus nimic, poate doar niste jante aftermarket, ca cele oferite de ei au pret cam mare, 1mie de euro setul. ce am remarcat in echiparea de baza, pe langa suita de airbaguri si sisteme active de siguranta: climatizare automata pe 2 zone, scaune incalzite fata, asta in echiparea de baza. scaunele iarasi mi-au placut, de fapt, cam orice masina, chiar si clasa mini, are scaune mult mai confortabile decat gasesti pe orice dacie

          ca pret revizie, pt 1.33 benzina vvti cei din sb mi-au comunicat ca e 500 de lei, ceea ce nu mi se pare mult, asta e pretul de baza, minimal pt o revizie la o marca straina.. am mai fost si pe la opel si pe la chevrolet cand mai erau in ro si atat era si acolo.

          acum a aparut auris facelift s-ar putea nici sa nu mai foloseasca ulei 5w30, dat fiind faptul ca frecarile interne au fost reduse foarte mult am vazut ca se foloseste tot mai mult si pe hyundai si pe kia, motoare pe benzina ulei 0w20. deci in aceste conditii, cu ulei 0w20, 500 de lei nu mi se pare deloc mult, avand in vedere ca alte costuri ascunse in afara de asta cu intretinerea nu vei avea pt primii 160.000 km sau 5 ani restul fiind acoperit de garantie

          garantia din bara in bara e minunata, mai ales ca se extinde si la trenul de rulare: 5 ani ii pui doar ulei si filtre, n-ai treaba cu capeti de bara, bucsi, amortizoare etc

          nici grupul hyundai/kia nu e de lepadat; aceeasi garantie din bara in bara, raport pret-dotari-design imbatabil
          Last edited by cristi....; 8 July 2015, 13:13.

          Comment


          • Cam toate asiaticele (Honda, Toyota, Hyundai, Kia) folosesc ulei 0W20.
            Şi eu am făcut un drive test cu noua Toyota Corolla anul trecut şi chiar pot spune că mi-a plăcut maşina (în spate ai un spaţiu interior la fel de generos ca la clasa D).
            Last edited by Ampt; 8 July 2015, 13:56.

            Comment


            • Pacat ca arata naşpa. Nu ca ar fi aratat vreodata Corolla a altceva decat o conserva cu roti. Sa-l angajeze pe ala de a desenat ultimele modele Mazda.

              Comment


              • Iar comparam portocale la promotie cu mere....
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Pai sa intre si merele la promotie, ca n-ar fi rau. Partea proasta pentru noi e ca merarii vand merele la pret de portocale, sperand ca nu se va prinde nimeni. Partea proasta pentru ei e ca a inceput lumea sa se prinda.

                  Pana la urma, pe mine, ca si client, ma doare-n cot ca e la promotie sau nu. Ma intereseaza cat scot din buzunar pentru un bun si e ofera el de banii aia comparativ cu altul de aceeasi valoare.


                  Originally posted by cristi.... View Post
                  ce am remarcat in echiparea de baza, pe langa suita de airbaguri si sisteme active de siguranta: climatizare automata pe 2 zone, scaune incalzite fata, asta in echiparea de baza. scaunele iarasi mi-au placut, de fapt, cam orice masina, chiar si clasa mini, are scaune mult mai confortabile decat gasesti pe orice dacie
                  Nu stiu cum e la Auris, dar la Corolla nu e deloc cum spui tu. In echiparea de baza, in afara de cele 9 airbag-uri, care sunt standard indiferent de versiune, ai aer conditionat manual (nu "clima"), geamuri electrice doar pe fata, nu ai scaune incalzite (care sunt optionale si la versiunea de mijloc), nu ai proiectoare de ceata (optionale) etc.


                  @Ampt: pentru motorizarea asta, conform dealer-ului, se foloseste ulei 5W40

                  @K - chestie de gusturi. Mie imi place, e un sedan frumos de banii aia. Mazda e la alti bani.
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • Daca merele tale sunt 47% din piata de fructe noi si abia faci fata cu livada cu care o ai la cerere de ce sa bagi oferte? Oferte baga aia care stau cu portocalele pe stoc si nu au cu ce plati rata la taraba din piata.
                    Pe scurt, oferta la toyota, mare stire.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • asta cam aduce a jeep wrangler din fata.
                      noul aro...

                      http://www.4 tuning.ro/masini-noi/noul-aro-2016-este-gata-de-drum-fiind-realizat-la-iasi-de-niste-studenti-26844.html?utm_source=Newsletter__Newsletter_4 Tuning.ro&utm_medium=yahoo.com&utm_campaign=newsle tter_241104

                      o fi fost si mr. K printre studenti ?

                      Comment


                      • Originally posted by B997NDL View Post
                        o fi fost si mr. K printre studenti ?
                        La cât de critic este, colegul @mr.K a fost sigur Managerul de Proiect.
                        Last edited by Ampt; 8 July 2015, 16:57.

                        Comment


                        • E bine ca iesit ceva cu care se pot plimba, insa e oribil dpdv design si ramane de vazut daca e util la ceva.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Gama de masini de la Facultatea de Mecanica Iasi e mai larga.

                            BZI.ro - Cotidian local de investigații și anchete politice. Accesează site-ul nostru pentru a fi la curent cu informația zilei.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Clientela Dacia este in continuare in expansiune si pe masura ce a crescut cererea pentru masinile marcii romanesti au aparut presiuni tot mai mari pentru discounturi, insa politica cu preturi fixe…

                              Cum ziceam, Dacia nu face promotii ca nu are nevoie.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Cu cine vrea să concureze Renault Talisman.

                                " În primele cinci luni ale anului Renault a livrat doar puţin peste 5.100 de automobile Laguna, model pe care noul Talisman îl înlocuieşte, şi numai 58 de limuzine Latitude, limuzina poziţionată în partea superioară a clasei medii de către Renault în gama sa. Spre comparaţie, Volkswagen a livrat în aceeaşi perioadă aproape 90.000 de automobile Passat, cu o creştere de aproape 40% şi care reprezintă o treime din totalul segmentului din care face parte."

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google