Buget 16,000 EUR- Caut Masina

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe BMW club la intrebarea mea cum e pe reprize X1 fata de Passat am primit un raspuns care m-a pus rau pe ganduri:
    ''Interiorul la x1 este sub cel de pe seria 3 cu mult. Cat despre passat 2.0tdi, nu compara cu x1. E mult mai lesinat x-ul. Si asta o sa simti dupa 80 la ora mai ales, si in plus si mai tare cand ii pui greutate.
    Fa un drivetest si cu un x1 20d. Cel mai usor e sa compari live. Nu te lua dupa cifrele 0-100km/h. Au o relevanta cel putin relativa.

    Refuz sa cred ca X1 ar putea fi mult mai lesinat fata de un Passat... Vorba aia eu am facut o liniuta cu un Audi A3 140 cai fara DPF si mai usor ca Passat ul si m-a facut la mustata...sa inteleg prin deductie ca a mea actuala cu 126 cai aspirati e racheta fata de X1?!!

    Adevar sau rautacism?
    Saab 9-5 Aero

    Comment


    • Daca e 2.0 cu 143 de cai, performantele sunt mediocre. Cu greutate suplimentara, evident ca devine si mai tragic, totusi, masina se misca mai bine decat un 1.4 mpi gol.
      D.p.m.d.v, spiritul bmw incepe (in cazul de fata) de la 184 de cai in sus, altfel ai doar o masina cu sigla bmw, nu UN BMW
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • La SUV-urile BMW, spiritu se regaseste la X5 3.0d.
        Am vazut zilele trecute la cineva un X4 2.0d nou. Bani aruncati pe o masina faina cu motor doar 2.0d.

        Dar un 320d xdrive de 184 CP face banii.
        Last edited by mr.K; 30 October 2015, 22:06.

        Comment


        • Pe mine ma intereseaza o comparatie cu Passat ul- la 0-100 sunt pe acolo cu 0.3 sec in favoarea Passat care mi se pare foarte putin.
          Ma astept sa fie ceva mai rapida fata de a mea. Vad maine- daca nu e pica testul.
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • Pana la urma compari mere cu pere, benzina vs diesel (adica ceedul de acum si viitoarea). La gol, cu a ta ar trebui sa te joci pana in 100 la ora pe langa balena x1 de doar 143 cai diesel. Intre o masina mai usurica pe benzina de 126 cai si una diesel de 350 kg in plus cu doar 17 cai in plus cam care crezi ca e mai rapida? Degeaba e bmw, tehnic vorbind e dezavantajata. Ca se simte altfel la condus e altceva, dar la alergat nu cred ca e racheta, rachete ar trebui sa fie considerate motoarele pe benzina. In viata de zi cu zi e altceva, ca doar nu alergi mereu ca la sprint, bmw-ul sigur are cuplu mai jos si e mai comod de condus si are alt feeling, dar daca te apuci de alergat in adevaratul sens al cuvantului nu stiu la ce te astepti de la el.
            http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

            Comment


            • We tested the new 2012 BMW X1 2.0 biturbo diesel engine with 218 PS/HP. This is the BMW X1 xDrive25d.The photo gallery with the car is available online on ou...


              asta ar fi cea mai potrivita motorizare pt un x1

              Comment


              • Originally posted by eugenmanea View Post
                Pe mine ma intereseaza o comparatie cu Passat ul- la 0-100 sunt pe acolo cu 0.3 sec in favoarea Passat care mi se pare foarte putin.
                Ma astept sa fie ceva mai rapida fata de a mea. Vad maine- daca nu e pica testul.
                In termeni de fiablitate, vw sta foarte prost in ultimii ani. Doua Passat-uri in familie, ambele modele noi, ambele cu probleme la injectie si frana de mana cu buton. Parerea mea e ca VAG mai tine cu adevarat stacheta doar la Porsche, in rest au prins gandire frantuzeasca la facut masini.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Eu nu as paria deloc pe ăsta. ..sa nu uitam ca x1 are un mic avantaj și anume turbina.Nu mai zic de plecarea de pe loc cu 4x4 plus cutie automata. Cifrele arata contrariul 10 s vs 10.8 la a mea. Pe principiul ăsta pana la 100 la ora trebuia sa fac o praf audi ăla A3 care are 1550 kg dar nu a fost asa. Oricum văd maine dc trece testul.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • Nu am mers cu X1 dar am mers cu Seria 5 F10 2.0d 184 cp. Masina se misca ok insa nu m-a impresionat cu nimic, nu simti cuplul, ai impresia ca mergi cu ceva pe benzina, trage asa liniar. Proprietarul se plangea ca nu a luat motor mai mare, spunea ca atunci cand e goala nu il deranjeaza atat de tare dar cand sunt pasageri si in spate + bagaje scad performantele semnificativ. Acum pe langa diferenta de inaltime, Seria 5 are aprox 150 kg in plus fata de X1 dar si 40 cp/60Nm in plus.

                    Comment


                    • Dacă vrei un motor care să tragă, bineînţeles la un preţ decent şi care se încadrează în bugetul tău, încearcă să faci un test drive cu 1,8 TSI 160Cp.

                      Comment


                      • Azi am facut test drive cu
                        Sportage 2.0 diesel 184 cai. CE sa mai...masina e senzatie trage de rupe full option cu piele xenon camera spate ,iar pretul f fbun pentru ce ofera- 24,600 cu rabla. Pacat can nu am budget...mai sunt 2 masini.

                        Și am făcut și testul! F amabil vanzatorul..mai rar asa- m am oferit sa îi pun motorina și a refuzat. Am fost cu prietenul meu Alex caruia ii multumesc si pe aceasta cale. Mașină trage bine nu sparge avioane (mai slab decât Kia 184 cai deși pe hartie sunt apropiate)- poate o idee mai bine decât a mea (impresie data poate si de cuplul diesel). Cutia aia automata e de mare efect...e așa simplu și de plăcut sa conduci X1 ala ceva de speriat) plus e un mic tanculet mașinuța. Alex spune ca are un fasait la motor și I s a părut ca și la cutie în accelerație se auzea ceva în neregula. Într adevăr parcă la motor și eu am simțit un zgomot nespecific .. dar mă gândesc ca o fi de l a distribuție care se va schimba luni...iar cu cutia chiar nu știu ce sa zic... Plus ca avea tapițeria în spate un pic descusuta- rupta nu știu ce avea...așa ca cred ca voi spune pas la aceasta masină. Dar...cred ca m am cam decis pe modelul dorit pur și simplu mi s a părut geniala mașinuța. Ca și spațiu gândiți va ca Alex stătea bine în spate (Marx).
                        Last edited by eugenmanea; 31 October 2015, 21:40. Reason: Automerged Doublepost
                        Saab 9-5 Aero

                        Comment


                        • Ceva interesant

                          Comment


                          • Originally posted by eugenmanea View Post
                            Azi am facut test drive cu
                            Sportage 2.0 diesel 184 cai. CE sa mai...masina e senzatie trage de rupe full option cu piele xenon camera spate ,iar pretul f fbun pentru ce ofera- 24,600 cu rabla. Pacat can nu am budget...mai sunt 2 masini.

                            Și am făcut și testul! F amabil vanzatorul..mai rar asa- m am oferit sa îi pun motorina și a refuzat. Am fost cu prietenul meu Alex caruia ii multumesc si pe aceasta cale. Mașină trage bine nu sparge avioane (mai slab decât Kia 184 cai deși pe hartie sunt apropiate)- poate o idee mai bine decât a mea (impresie data poate si de cuplul diesel). Cutia aia automata e de mare efect...e așa simplu și de plăcut sa conduci X1 ala ceva de speriat) plus e un mic tanculet mașinuța. Alex spune ca are un fasait la motor și I s a părut ca și la cutie în accelerație se auzea ceva în neregula. Într adevăr parcă la motor și eu am simțit un zgomot nespecific .. dar mă gândesc ca o fi de l a distribuție care se va schimba luni...iar cu cutia chiar nu știu ce sa zic... Plus ca avea tapițeria în spate un pic descusuta- rupta nu știu ce avea...așa ca cred ca voi spune pas la aceasta masină. Dar...cred ca m am cam decis pe modelul dorit pur și simplu mi s a părut geniala mașinuța. Ca și spațiu gândiți va ca Alex stătea bine în spate (Marx).
                            Intradevar, distributia scoate un zgomot specific cand e pe duca. La cutie se poate rezolva cu schimbarea lichidului de transmisie, pe care, oricum ti-l recomand sa-l faci.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Intrebare: si motorul de 204 cai e afectat de treaba cu distributia?
                              De exemplu asta:
                              Saab 9-5 Aero

                              Comment


                              • Si la ala e problema.
                                Ar trebui sa cumperi o masina cu cod motor B47 (a inlocuit N47), doar ca asta a aparut abia in 2014, iar masinile au un pret pe masura.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google